Fan hızlarım(RPM) yüksek sorun yaratır mı?

Bu konuyu okuyanlar

AzimKasdas

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Merhaba ben MSİ GS66 model laptop kullanıyorum. Dragon center dan cooler boost açtığımda 7bin üstü rpm alıyorum. 3 tane fan olması ve bunların bu hızlarda çalışması bana normal gibi gelmedi. Bilgisayara sorun yaşatır mı? Ya da ömrünü kısaltır mı? Yoksa bu değerler normal de ben mi fazla tedirgin davranıyorum?

Ekli dosyalar

• Ekran Alıntısı.PNG
    Ekran Alıntısı.PNG
    17.5 KB · Görüntüleme: 62

atkaksoy501

Profesör
Reaksiyon puanı
4,070
:O 7000rpm ağzımı açık bıraktırdı gerçekten. kasamda 2000rpmle dönen fanlar uçak gibi yapıyor pcyi. 7000rpmle laptop fanı jet motoru gibi oluyordur heralde :D eğer otomatik modda çok aşırı yüksek sıcaklıklara çıkmıyorsa(80+ derece gibi) bence cooler boost açmayın. sonuçta fan motorunu ne kadar zorlarsanız ömrü de ona göre azalacaktır. bırakın bilgisayar kendi ayarlasın hızını. AAA oyunlar oynuyorsanız o oyunları oynarken cooler boost açabilirsiniz kısa süreden sıkıntı çıkmaz.

mehmetali48

Doçent
Reaksiyon puanı
415
Nasıl o kadar hızlı dönüyor ya. Kaç derece oluyor bu değerlerde pc.

İsimyok08

Profesör
Reaksiyon puanı
6,108
7000RPM'de uçak kalkma sesi gelir yahu ! Ben 2000RPM'de rahatsız oluyorum.

AzimKasdas

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Aslında bahsettiğiniz kadar gürültü yaratmıyor. Bunu araştırdığımda fan yapraklarının ince olmasının (0.1mm) büyük etkisi olduğunu okumuştum. Elbette ses oluyor ama yazdıklarınız bana aşırı geldi.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Nasıl o kadar hızlı dönüyor ya. Kaç derece oluyor bu değerlerde pc.
Sıcaklıkla alakalı da ayrı bi sorunum var ama bunu başka bir konu başlığı altında paylaştım bilginiz varsa yorumlarını bekliyorum.

mehmetali48

Doçent
Reaksiyon puanı
415
Aslında bahsettiğiniz kadar gürültü yaratmıyor. Bunu araştırdığımda fan yapraklarının ince olmasının (0.1mm) büyük etkisi olduğunu okumuştum. Elbette ses oluyor ama yazdıklarınız bana aşırı geldi.
Olabilir hocam bilmiyorum. Benim pc nin fanları bu kadar hızlı dönmediği için çok tuhaf geldi o yüzden şaşırdım. Benim pc de bu fanlar bu değerlere ulaşsa aynı yüksek devirde çalışan çamaşır makinesi gibi ses çıkarır heralda :D Siz yine bi tenik servisi arayıp bence bilgi alın. Belki normaldir belki değildir.