MSI gf63 pc işlemci sıcaklığı düşürme

sonicpen

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Merhabalar herkese, msi gf63 8rx bilgisayarım var, alalı 2 yılı biraz geçti. Özellikleri şöyle:
i5 8300h
gtx1050 4gb
8gb ram
5400rpm 1tb harddisk
Driverlar güncel.

Bilgisayarı ekim 2020'de garantisi bitene kadar bu şekilde kullandım ve oyun oynamadıkça ya da ağır program çalıştırmadıkça fan sesi rahatsız etmemişti hiç. Garantisi bittikten sonra bilgisayara 8gb ram ve 500gb ssd ekleyip windowsu ssd'ye kurmak için format attım. Formattan sonra kulağıma devamlı fan sesleri takılmaya başladı. Yalnız şunu belirtmem lazım, bilgisayar ince bir kasaya ve bir adet fana sahip. CPU %30 işleme geldiği gibi fan çalışmaya başlıyor. Tek fan oldugu icin çalışması normal ama ben 2 yıl boyunca böyle bir durumla karşılaşmamıştım, operada yeni bir sekme açıyorum ve kısa bir süreliğine hemen %30 olup geri azalmaya başlıyor. 2 yıl boyunca Dragon Center kurmadığım için oyun oynarken fan devri ve işlemci sıcaklığı o zamanlar nasıldı bilmiyorum ama şu an işlemci 45-50 derece fan 2000 devirde, normal kullanımda. Az önce Witcher 3 açıp işlemci sıcaklığını kontrol ettim ve daha açalı 1dk olmuşken 80-92 arasında gezdi cpu sıcaklığı. Format öncesi bu sıcaklıklar nasıldı bilmiyorum ne yazıkki. Bu sıcaklık değerleri bilgisayarın modeli ve yaşı için normal mi yoksa thermal paste yenilemem mi gerek? Onu yapmak hiç istemiyorum çünkü tecrübem yok ve bir sorun olursa online eğitim zamanı çok sıkıntıya düşerim. Orta seviye bir laptop soğutucu alsam işimi görür mü sizce yoksa dediğim gibi modeli için iyi değerler mi bunlar. Bir de oyun oynarken olan ısınma haricinde, normal kullanırken antimalware service executable, istemci sunucu çalışma zamanı işlemi gibi işlemler 10 saniye gibi bir süre ani cpu kullanımı yapıyor. Bu işlemlerin sebebi nedir? Format öncesi bu tarz işlemler yüzünden cpu'nun ısındığını hatırlamıyorum asla. Teşekkür ederim.