Evlendirmeyen anne ve babaya evlat hakkı haram edilebilir mi?

Bu konuyu okuyanlar

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Fakehero

366. Gün
Emektar
Reaksiyon puanı
5,387
Sorumluluğu büyük ve vebali ağır olabilecek bir yorumda bulunmuşsun.

Unutma ki bu konu belki seneler sonra şu an benim sorduğum sorunun cevabını merak eden başka birileri tarafından da ziyaret edilebilir ve içerisindeki yorumlar okunabilir.

O evlat ki anne ve baba ondan sorumludur. Eğer ki evlat evlenmek istiyorsa anne ve babanın bu konuda evlatlarına yardımcı olmaları bir kere dediğin gibi vicdani sorumluluktur.
Hayır sorumluluğu büyük ve vebali ağır bir yorum değil bu.

Bunu ben değil din alimleri belirtiyor. Eğer paran ve imkanın varsa anne veya baban sorumlu değiller. Eğer fakirsen baba için farzdır denilmiş. Kafama göre söylemiyorum bunları zaten.

Reaksiyon puanı
551
Batılaşmazsak ve üretmezsek, batacak bu medeniyet merak eyleme.
Batılılaşmak ile üretmek arasında nasıl bağlantı kurdun anlayamadım. ?

Çin üretmiyor mu? Senin o küçümsediğin İran, senin üretemediğin nükleer silah üretiyor. Hep bu forumda vakit geçirme, araştır biraz. ?

NESDelisi

Profesör
Reaksiyon puanı
1,295

Çin üretmiyor mu? Senin o küçümsediğin İran, senin üretemediğin nükleer silah üretiyor. Hep bu forumda vakit geçirme, araştır biraz. ?
Japon hayranıyım ve o ülkeleri araştırıyorum.

Fakehero

366. Gün
Emektar
Reaksiyon puanı
5,387

Çin üretiyor diye orada görücü usulü mü var ? İran nükleer silah üretiyor diye Avrupaya veya Türkiyeye tatile gelen İranlı kadınlar neden açılma gayretinde ?

S

SDN Anonim 645270

SDN Okuru
  1. Annene evlendirmediği için mi hakkını haram etmeyi düşünüyorsun?
  2. Erkek ve kadın arkadaş olabilir, bu nasıl bir zihniyet? Görücü usulüyle evlenince ekstradan sevap mı kazanıyorsun?
  3. Sayende dindar insanlardan soğudum, tek yaptıkları Atatürk ve kadın düşmanlığı.
  4. Karşında 15 yaşındaki birisiyle böyle berbat bir üslupla konuşmandan da senin henüz olgunlaşamadığını gösteriyor :)
  5. Biraz mantıklı, teknolojik konular aç. İnsanlar sürekli aynı konuları görmekten sıkıldı.

Son düzenleyen moderatör:
Reaksiyon puanı
551
  1. Annene evlendirmediği için mi hakkını haram etmeyi düşünüyorsun?
  2. Erkek ve kadın arkadaş olabilir, bu nasıl bir zihniyet? Görücü usulüyle evlenince ekstradan mı sevap kazanıyorsun?
  3. Sayende dindar insanlardan soğudum, tek yaptıkları Atatürk ve kadın düşmanlığı.
  4. Karşındaki 15 yaşındaki birisiyle böyle berbat bir üslupla konuşmandan da senin henüz olgunlaşamadığını gösteriyor :)
1- Evet. ?

2- Erkek ve kız arkadaş olamaz. Farklı görüşlere saygı göstermelisin. ?

3- Şeriatın kestiği parmak acımaz. Güneşi, anlatanlardan dinleme; çık ve kendin bak güneşe. Isısını ve ışınını kendin hisset ve gör. Aç ve oku. Bilmem anlatabildim mi? ?

4- 15 yaşındaki bir çocuğun, büyükleriyle nasıl konuştuğunu ve üslubunu, tarzını göremediysen ve yalnızca benim yorumlarımı görmüşsen bravo. ?

5- Tamam. ?

MrGrфn

Profesör
Reaksiyon puanı
1,290
1- Evet. ?

2- Erkek ve kız arkadaş olamaz. Farklı görüşlere saygı göstermelisin. ?

3- Şeriatın kestiği parmak acımaz. Güneşi, anlatanlardan dinleme; çık ve kendin bak güneşe. Isısını ve ışınını kendin hisset ve gör. Aç ve oku. Bilmem anlatabildim mi? ?

4- 15 yaşındaki bir çocuğun, büyükleriyle nasıl konuştuğunu ve üslubunu, tarzını göremediysen ve yalnızca benim yorumlarımı görmüşsen bravo. ?
ÜYELİK YOK | BEKLEME YOK | WWW.EVLİLİKSAYFASİ.COM Buyrun belki forumu yeterince kirlettiğinizi düşünürseniz buradan devam edersiniz.

Üslübuma ve büyüklerime olan saygıma gelince, ben bir insana benden önce doğdu diye saygı göstermem. Eğer o kişinin saygı görmeyi hak ettiğine karar verirsem saygı gösteririm. Siz ancak küçüklüğünden beri aklına saçma vesveseler ile doldurulmuş, büyüklerine saygı duy yoksa çarpılırsın gibi dar görüşler aşılanmış çocuklardan saygı görmeyi bekleyebilirsiniz.

S

SDN Anonim 645270

SDN Okuru
15 yaşında diye büyüklerine saygı göstermek zorunda değil. Böyle bir zorunluluk yoktur, küçüklüğünden beri sana bunu aşılamışlar. Sen onların her dediğini yap, hiç eleştirme, onlara boyun eğ diye. Bu sayede onlara karşı çıkmayacaksın ve bu durum da yine onların işine yarıyor :)
Yani seni döverek eğitse bile sen yine de ona saygı gösterecek misin? Sanmıyorum.

MrGrфn

Profesör
Reaksiyon puanı
1,290
Konu amacından sapıyor...

15 yaşındaki bir çocuk, 28 yaşındaki birine saygı göstermek zorundadır.

Eğer saygı göstermemeyi tercih ediyorsa ve saygı göstermek zorunda olmadığı belirtiliyorsa onlara o şekilde eğitim veren anne ve babalarının suçudur, kimsenin değil.

Sorduğum soru hakkında yorumda bulunmayacaksanız yazmayınız.
Klasik sorgulamayan, din ne derse doğrudur diyen, aklını kullanmamak üzere yetiştirilmiş ve ölene kadar böyle yaşayacak dar kafalı bir insansın. Böyle devam et.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...