Evlendirmeyen anne ve babaya evlat hakkı haram edilebilir mi?

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Reaksiyon puanı
551
Selamlar dostlar.

El-sual

Evlilik çağına erişmiş olan ve anne ve babasına evlenmek istediğini söyleyen bir evlat, kendisinin bu yöndeki arzusunu umursamayan ve kendisini evlendirmeyen anne ve babasına evlatlık hakkını haram edebilir mi? Böyle bir hakkı var mıdır?

Ayrıca anne ve babasına “Ahirette iki elim de yakanızda olacak.” demesinde bir sakınca var mıdır?

El-cevab nedir?

SOLTER

Doçent
Reaksiyon puanı
560
Selamlar dostlar.

El-sual

Evlilik çağına erişmiş olan ve anne ve babasına evlenmek istediğini söyleyen bir evlat, kendisinin bu yöndeki arzusunu umursamayan ve kendisini evlendirmeyen anne ve babasına evlatlık hakkını haram edebilir mi? Böyle bir hakkı var mıdır?

Ayrıca anne ve babasına “Ahirette iki elim de yakanızda olacak.” demesinde bir sakınca var mıdır?

El-cevab nedir?
Hocam çok zor soruyorsunuz
hep ?

Laufeyson

Rektör
Reaksiyon puanı
13,061
Evlendirmek biraz da gönül işidir. Siz birini bulup ben bunla evlencem derseniz zaten önünüzde engel kalmaz.

MrGrфn

Profesör
Reaksiyon puanı
1,290
21. yüzyıldaydık en son, gidin beğendiğiniz bir insanla arkadaş olun işi ilerletin doğru kişi ise evlenin. Anneniz babanız size eş adayı bulmuyor diye ahirette iki elim yakanda demek gibi bir hadsizlik yapmayı aklınızdan bile geçirmeyin.

Reaksiyon puanı
551
21. yüzyıldaydık en son, gidin beğendiğiniz bir insanla arkadaş olun işi ilerletin doğru kişi ise evlenin. Anneniz babanız size eş adayı bulmuyor diye ahirette iki elim yakanda demek gibi bir hadsizlik yapmayı aklınızdan bile geçirmeyin.
Diyorum bile kendilerine.

Şer’i hukuk hakkında bilgi sahibi olmadan yorumda bulunmayın.

Sorduğum sorunun cevabını biliyorum; bir anneye nasıl ki evladına “Sana sütümü helal etmiyorum.” diyebilme hakkı tanınmışsa bir evlada da anne ve babasına hakkını helal etmeme hakkı tanınmıştır.

Yorum yapmış olmak için yorum yapmayın...

MrGrфn

Profesör
Reaksiyon puanı
1,290
Diyorum bile kendilerine.

Şer’i hukuk hakkında bilgi sahibi olmadan yorumda bulunmayın.

Sorduğum sorunun cevabını biliyorum; bir anneye nasıl ki evladına “Sana sütümü helal etmiyorum.” diyebilme hakkı tanınmışsa bir evlada da anne ve babasına hakkını helal etmeme hakkı tanınmıştır.

Yorum yapmış olmak için yorum yapmayın...
Siz cevaplarınızı gidin türbelerde şeyhlerde arayın, cinsel açlığınızı doyurmak için forumlarda dolaşmayın böyle, daha 15 yaşındayım foruma giriyorum amacım teknoloji alanında bilgi edinmek birilerine yardımcı olmak, sizin izdivaç konularınızı görüyorum sürekli. Kurallara aykırı bir şey yapmasanız da cidden rahatsız edici olmaya başladı tarafımca.

Fakehero

366. Gün
Emektar
Reaksiyon puanı
5,420
Reşit bir çocuk eğer mal sahibi ise kendisi evlenme imkânı sahibiyse annesi, babası veya hiçbir kimse onun evliliğinden sorumlu olmaz. Çocuk evlenemeyecek durumdaysa -fakirliği açısından- Hanbeli Mezhebi âlimleri “Çocuğu evlendirmek, bu masraflara katlanmak babanın zorunluluğudur; babaya farzdır.” demişlerdir. Diğer âlimlerimiz, müçtehitlerimiz ise “Baba bunu Allah rızası için insanlık görevi, vicdani sorumluluk olarak yapar. Ama kanuni mecburiyeti yoktur.” demişlerdir.

oguzrx

Profesör
Reaksiyon puanı
680
Ben bulamıyorum.

Anne veya babamın beni bir kızla baş göz etmesini istiyorum.

Yoksa ben bulamayacağım.
Hocam sanki bulacaksanız gibi ama bulamayınca moreliniz bozuluyor gibime geldi,morele ihtiyacin var gibime geliyor,kendini çok hafife alıyorsun ,yavaş yavaş bulman gerekir, özellikle kafelerde felan dışarda veya üniversitede (bitirmiş olabilirsiniz) arkadaşlarınız var ise soyleyin birlikte gidin o arada en azından kız görmüş olursunuz
Saygılarımla

Reaksiyon puanı
551
Reşit bir çocuk eğer mal sahibi ise kendisi evlenme imkânı sahibiyse annesi, babası veya hiçbir kimse onun evliliğinden sorumlu olmaz. Çocuk evlenemeyecek durumdaysa -fakirliği açısından- Hanbeli Mezhebi âlimleri “Çocuğu evlendirmek, bu masraflara katlanmak babanın zorunluluğudur; babaya farzdır.” demişlerdir. Diğer âlimlerimiz, müçtehitlerimiz ise “Baba bunu Allah rızası için insanlık görevi, vicdani sorumluluk olarak yapar. Ama kanuni mecburiyeti yoktur.” demişlerdir.
... “Baba bunu Allah rızası için ... yapar. ...

İşte bu.

Mühim olan Rıza-i İlahi değil mi zaten?
Mesaj otomatik birleştirildi:

Bana laf edenin açtığı konuya bak.

Senin dilinden cevap vereyim "Boşver knk kızlar hep makyajlı zaten, evlenip n'apacan?"
Ben de az sonra seni etiketleyecektim, değerli yorumlarını paylaşmanı isteyecektim. ?

Hoşgeldin, sefa geldin konuma benim asosyal arkadaşım. ?

Reaksiyon puanı
551
Hocam sanki bulacaksanız gibi ama bulamayınca moreliniz bozuluyor gibime geldi,morele ihtiyacin var gibime geliyor,kendini çok hafife alıyorsun ,yavaş yavaş bulman gerekir, özellikle kafelerde felan dışarda veya üniversitede (bitirmiş olabilirsiniz) arkadaşlarınız var ise soyleyin birlikte gidin o arada en azından kız görmüş olursunuz
Saygılarımla
Ben karşı cinsim ile neticesinde evlilik olmama ihtimali olan bir beraberliği pek uygun görmüyorum.

Bir kız ile bir erkek gerçekten arkadaş olabilirler mi? Hayır.

Bir kız ile bir erkek karı-koca olabilirler.

Fakehero

366. Gün
Emektar
Reaksiyon puanı
5,420
Ben karşı cinsim ile neticesinde evlilik olmama ihtimali olan bir beraberliği pek uygun görmüyorum.

İşte bu sebeple daha uzun süre bekleyebilirsiniz. Flört sevgililik artık olağan bir durum. Dinimizde bu hareketler caiz değil ama batılılaşmanın getirdiği durumlar bunlar. Ve dünyanın çoğu yerinde de var.

Reaksiyon puanı
551
Reşit bir çocuk eğer mal sahibi ise kendisi evlenme imkânı sahibiyse annesi, babası veya hiçbir kimse onun evliliğinden sorumlu olmaz.
Sorumluluğu büyük ve vebali ağır olabilecek bir yorumda bulunmuşsun.

Unutma ki bu konu belki seneler sonra şu an benim sorduğum sorunun cevabını merak eden başka birileri tarafından da ziyaret edilebilir ve içerisindeki yorumlar okunabilir.

O evlat ki anne ve baba ondan sorumludur. Eğer ki evlat evlenmek istiyorsa anne ve babanın bu konuda evlatlarına yardımcı olmaları bir kere dediğin gibi vicdani sorumluluktur.

MrGrфn

Profesör
Reaksiyon puanı
1,290

Kahkaha attım resmen, daha bir erkek ve kız arkadaş olamaz diyen bir zihniyetin nasıl konu açmasını bekliyordum ki? Benim hatammış.

Reaksiyon puanı
551
İşte bu sebeple daha uzun süre bekleyebilirsiniz. Flört sevgililik artık olağan bir durum. Dinimizde bu hareketler caiz değil ama batılılaşmanın getirdiği durumlar bunlar. Ve dünyanın çoğu yerinde de var.
Katılmıyorum bu dediğine.

Zaten şu batılılaşma lafına oldum olası gıcık olmuşumdur. Onlar neden doğululaşmıyorlar da bizler batılılaşıyoruz? Çok mu ahlaklılar ve medeniler? Batsın batının medeniyeti. ?

NESDelisi

Profesör
Reaksiyon puanı
1,295
Katılmıyorum bu dediğine.

Zaten şu batılılaşma lafına oldum olası gıcık olmuşumdur. Onlar neden doğululaşmıyorlar da bizler batılılaşıyoruz? Çok mu ahlaklılar ve medeniler? Batsın batının medeniyeti. ?
Batılaşmazsak ve üretmezsek, batacak bu medeniyet merak eyleme.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...