Erdoğan'ı haklı çıkaran açıklama

Elbruz46

Rektör
Reaksiyon puanı
1,338
Erdoğan'ı haklı çıkaran açıklama

Türkiye'de geçen yıl, 1 milyon 262 bin 333 doğum gerçekleşti. Kaba doğum hızı binde 17,8'e geriledi.

36118.jpg

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Merkezi Nüfus İdaresi (MERNİS) veri tabanında yer alan 2001-2008 yıllarına ilişkin doğum verilerini ilk kez açıkladı. Söz konusu veriler, her yıl yayınlanacak haber bülteninde güncellenecek.
Buna göre, 2007 yılında 1 milyon 266 bin 503 olan doğum sayısı, 2008 yılında 1 milyon 262 bin 333'e geriledi. Doğum sayısı 2001 yılında ise 1 milyon 321 bin 890 idi.
Geçen yıl doğan bebeklerin yüzde 51'i erkek, yüzde 49'u ise kız oldu. Yani 2008 yılında 648 bin 875 erkek, 613 bin 458 kız çocuğu dünyaya geldi.
Kaba doğum hızı binde 17,8 olarak belirlendi. Söz konusu rakam 2007 yılında binde 18, 2001 yılında ise binde 20,3 düzeyindeydi.
Kaba doğum hızı bölgesel bazda incelendiğinde, geçen yıl kaba doğum hızının en yüksek olduğu bölge binde 27,4 ile Güneydoğu Anadolu Bölgesi, en düşük olduğu bölge ise binde 11,6 ile Batı Marmara oldu.
Geçen yıl genel doğurganlık hızı (15-44 yaş grubunda kadın başına düşen doğum sayısı) ise binde 74,2 oldu. Genel doğurganlık hızı 2007 yılında binde 75,1, 2001'de ise binde 83,8 olarak hesaplanmıştı.
-ORTALAMA ÇOCUK SAYISI İKİ-
Toplam doğurganlık hızı (bir kadının doğurgan olduğu dönem yani 15-49 yaş dönemi boyunca doğurabileceği ortalama çocuk sayısı) 2001 yılında 2,37 çocuk iken 2007 yılında bu rakam 2,12 çocuk ve 2008 yılında da 2,10 çocuk oldu. Başka bir deyişle bir kadının doğurgan olduğu dönem boyunca doğurabileceği ortalama çocuk sayısı 2 oldu.
Yaşa özel doğurganlık hızları incelendiğinde ise en yüksek doğurganlık hızının 20-24 ve 25-29 yaş grubunda olduğu görüldü.
AA
İYİBİLGİ

kuruwa

Asistan
Reaksiyon puanı
0
birde ekonomide soyledıklerı doğru olsa ama nerde

firat.tuzer

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Doğurganlık artmalı, bu ülkeye asker ve fabrikalara ucuz işçi de lazım...

QaFeİN

Profesör
Reaksiyon puanı
19
Başbakan Bişe Biliyoda Konuşuyo Başkaları Gibi İşkembe-i Kübradan Atmıyo

kryyltkn

Doçent
Reaksiyon puanı
0
Bu kadar işsiz var memlekette hala doğurun diyor nasıl bir adam bu ya sen mi bakacan sen mi emzirecen çocukları.

windows7seven

Asistan
Reaksiyon puanı
6
Şu iktidarı az destekleyip sabretseniz bakın neler olcakta. kulaktan dolma haberlerle iş yapıyorsunuz.

Bu güne kadar diğer partiler hep vardaı da ne oldu? az sabredin ölmezsiniz.

Elbruz46

Rektör
Reaksiyon puanı
1,338
Bu kadar işsiz var memlekette hala doğurun diyor nasıl bir adam bu ya sen mi bakacan sen mi emzirecen çocukları.

Başbakn İmkanı olan en az 3 çocuk yapsın diyor...
Aç olan 3 çocuk yapsın demiyor...

Bu gün genelde çok çocuk aç ve fakir ailelerdeyken zengin ve maddiyatı yerinde olan aileler 1 ya da 2 çocuk yapıyorlar...

Başbakan onlara sesleniyor...

Başbakan bu konuda kafasından atmıyor elinde bilimsel istatistikler ve bilgiler var...

Avrupa bu gün sıkıntı içinde... Yaşlı nüfus iş yapamyan ama emklilik fonlarından durmadan tüketen nüfus hayli kalabalıklaştı... Durumları çok kötü... Türkiye de de Nüfus artış oranı düşüyor yaşlı nüfus oranı yükseliyor...

Sen yaşlandığında çalışan genç olmadığı zaman devlet senin emeklilik maaşını nasıl ödeyecek son önce onu düşün...

Saint2

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
İşsizlik %13-15....

3 yetmez 5 olsun ki % 20'leri geçelim...

3 çocuk olsun ki, aileler evlatlarının eğitimi için para yetiştiremesin, tarikatlar devreye girsin ve yurtlarında bu çocukların beyinleri yıkansın.

Eğitim düzeyi arttıkça AKP'ye oy verenlerin yüzdesi azalıyor. O zaman ne yapılmalı ?? İnsanları eğitimsiz bırakmanın yolları aranmalı.

pesimist

Rektör
Emektar
Reaksiyon puanı
2,008
Başbakan ı kulağınla değil başka yerinle dinlersen...
Beyninle değil başka yerinle anlamaya çalışırsan böyle yorum yaparsın...

Bu gün genelde çok çocuk aç ve fakir ailelerdeyken zengin ve maddiyatı yerinde olan aileler 1 ya da 2 çocuk yapıyorlar...

Ama siz ve sizn takip ettiğiniz medya size bu olayı öyle bir yansıtıyor ki...

Başbakan bu konuda kafasından atmıyor elinde bilimsel istatistikler ve bilgiler var...

Sen de ne var?

Avrupa bu gün sıkıntı içinde... Yaşlı nüfus iş yapamyan ama emklilik fonlarından durmadan tüketen nüfus hayli kalabalıklaştı... Durumları çok kötü... Türkiye de de Nüfus artış oranı düşüyor yaşlı nüfus oranı yükseliyor...

Sen yaşlandığında çalışan genç olmadığı zaman devlet senin emeklilik maaşını nasıl ödeyecek son önce onu düşün...

Size birileri eksik aklı veriyor... Şu klavuzlarınızı bir kontrol edin artık...

Bana şu 2 sorunun cevabını ver,
Ülkemizde kaç genç işsiz?
Emeklilik yaşı kaç?

Hadi bakalım

Elbruz46

Rektör
Reaksiyon puanı
1,338
Sen de bana aynı soruların mesela Almanya için olanını ver?
Orda bunun sıkıntısını çok kötü çekiyorlar...
Türkiye de ilerde bu sıkıntıı çekmemk istemiyor...

Üstelik bu gün dünyadaki global ekonomik kriz dönemindeki işsiz sayısı ile yorum yaparsak çok yanlış yerlere gideriz... krizden önce işsizlik oranı her sene az da olsa düşüyordu...

İşsizlik konusu zaten çok su götüren bir konu... işsizliğin nedeni sadece iş olmaması mı yoksa devletin zamanında bundan 20-30 yıl önce uyguladığı politikalar mı?
Ya da daha değişik bir soru iş beğenmemezlik mi?

Yani işsiz genç lafı öyle hemen çok işsiz var demekle örtülecek bir konu değil...

sci3

Profesör
Reaksiyon puanı
1
Artsın artsın :) Olmaz böyle :D hueheue

pesimist

Rektör
Emektar
Reaksiyon puanı
2,008
Elbruz cevap veremeyeceğini biliyordum, cevabımı alamasam da aldım. Konu benim için kapanmıştır, teşekkürler.

chemical

Asistan
Reaksiyon puanı
5

Bir yerde duyduğum/okuduğum bir temsil anlatacağım. Şimdi bir asker tamda savaşın en şiddetli, en hararetli olduğu zamanda kritik bir görevdeyken acıkıyor. Acıktığı için karnını doyurma telaşı hissedip bulunduğu mevziden çıkıyor. Çarşı pazar dolaşıp, içinde bulunduğu savaşı unutup karnını doyurmak için oradan oraya koşuşturuyor. Ama asli görevi savaşmak. O bir asker. Halbuki beklese tüm tabura verildiği gibi akşama/sabaha onada yemek verilecek. Ondan istenen savaşması. Ama o midesinin derdine düşüyor ve savaşmayı bırakıyor. Şimdi bu asker cezayı haketmezmi...

İşte burdaki savaş=Dünya hayatı. Biz asli görevimizi unutup sadece karnımızı doyurma telaşına düşersek büyük bir gaflet içinde oluruz. Haşa Allah sanki bizi unuttu, artık karnımızı doyuramıcaz gibi bir anlam çıkar. Acaba şuan hangimiz akşam yemek yemedi. Veya dün. Veya ondan önceki gün. 3 çocuk çağrısı doğru bir çağrıdır. Yaparsın yapmazsın sana kalmış. Peygamberimizde çoğalmayı yani müslüman nüfüsun artmasını teşvik ediyor hadislerinde. Almanya İngiltere İsveç Yunanistan hepsi pişman. 2050 ye geldiğimizde Türkiyede bu durumda olabilir. Doğuda herkes 10-11 çocuklu. Belki zamanla ülkemizde azınlık olacağız. Düşünmenizi tavsiye ediyorum.

Ayrıca bu mesaj kryyltkna bir cevap değildir. Genel bir kanı hakkında kendi düşüncelerimi anlattım sadece. Çünkü ülkemizinde genelikryyltkn gibi düşünüyor...

Elbruz46

Rektör
Reaksiyon puanı
1,338
ona cevap verememek denmez...
Yoksa internet kullanmayı ben de biliyorum...
Google dan pek ala bulabilirdim o soruların cevaplarını...

benim anlatmak istediğim bu gün o cevaplarla bir yere ulaşmaya çalışırsan yanlış yolda ilerlersin...

Şu an normal bir dönem içinde geçilmiyor tüm dünyada ekonomk kirz var ABD de rekor işsizlik oranlarına ulaşıldı...

Bir şeyi değerlendirirken sadece bir noktayı baz alıp yorum yaparsanız çok yanlış yerlere gidersiniz...

Şu işe çok açılı bakmayı bir beceremiyorsunuz!!!

Ütelik bu günden 20 yıl sonranın işsizlik oranlarını nasıl tahmin edebiliyorsunuz o da ayrı bir konu?

Yani bu gün doğan bir bebek bu gün mü işsiz ordusuna katılacak yoksa 18-25 yıl sonra mı?

25 yıl sonra Türkiye ekonomisinin nerde olacağını bilip bilmeden o işsizlere sen mi iş verecen demek biraz bilgisizce yorum yapmak olmuyor mu?

Her sene doğum sayısı oranı düşüyor...
Nüfus erimeye başladıktan sonra toparlamak çok zordur...

Yani bunu görmek için dünyayı yendien keşfetmeye gerek yok...
Örnekler ortada... Çekilen sıkıntı ortada...
Yani birleri o hataya düşmüş sıkıntısını çekiyor...
Biz de onalrı göre göre aynı hatayı yaparsak bizim ki hata değil AHMAKlık olur...

Rakamlar açık net...
Nüfus artış hızı düşüyor...

Ama siz elinizdeki hangi veriyle 20 yıl sonra o gençlerin iş bulamayacaklarını iddia ediyorsunuz? Hangi veri var elinizde?

Eğer bu gün doğru politikalar uygulanırsa emin olun 20 yıl sonra o gençlerin hepsi birer meslek sahibi olur...

Herşeye itiraz etmek yerine geleceği planlamak daha zor biliyorum...
Ve siz kolaya kaçıyorsunuz...
İtiraz edelim diyorsunuz...
Siz bilirsiniz...

Üstelik bir Mod olarak üyelerle laf yarışına girdiğini iddia etmiyorum ama öyle bir izlenim daha vermek yakışmıyor...

Ben fikirlerimi sen fikirlerini söylersin...
Yok bir birimizi bozmaya çalışacaksak önceden haber ver her konuda seni takip edeyim her mesajına yorum yapayım ben seni bozayım sen beni boz... :) Eğlence çıkar :D

MegaWolt

Profesör
Reaksiyon puanı
42

Cahil adam nasıl ayırt edecek bakacak durumu olan ile olmayanı...Adamın 3gram aklı var sen diyorsun bakacak durumu olan...zaten adamın aklı olsa aç dururken çocuk yapmaz!

Yap yap koyur gitsin o zaman. Tavşan gibi 7-8 tane doğur sende emi!

Millet acından ölüyor, yiyecek ekmeği yok sen çocuk yap diyorsun.

Sen önce 10milyon işsiz gence çözüm bul, ondan sonra 3 çocuk mu 15 çocuk mu kaç tane yapıyorsan yap....

Haa bir de sen evli misin bilmiyorum ama 4-5 çocuk yap bakalım geçinebilecek misin?

RTE gibi tuzu kuru olup sallaması kolay.....

RTE efendi 600lira ile geçinmediği için bilemez...

kuruwa

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Him durun ekonomisi kötü ülkede cocuk yapmak daha çok yoksuluğu tetikler göremiyormusunuz su anda akp ile kaç nesil sonramiz borçlu daha dami borçli insan gelsin türkiyeye allah aşkiniza kapanan iş yeri ve işsizilik orsununu araştirin gerçi hiç bir kanalda adam gibi açiklanmiyor iç ve diş borç tan haber bile yok o zaman neden borç içindeki ülkede fazladan çocuk hadi fabrikamiz olur işçimiz olmaz dicem ama işsizlik ordusu artik o kadar arttiki hirsizlik bile artik normal bir şey olacak ilerde turkiyede aç insan çalacak gözü dönecek hatta insan cani alacak ve biz böyle ülkeye çocuk yapacagiz mantiklimi sizce

işsizlik %13-15....

3 yetmez 5 olsun ki % 20'leri geçelim...

3 çocuk olsun ki, aileler evlatlarının eğitimi için para yetiştiremesin, tarikatlar devreye girsin ve yurtlarında bu çocukların beyinleri yıkansın.

Eğitim düzeyi arttıkça akp'ye oy verenlerin yüzdesi azalıyor. O zaman ne yapılmalı ?? Insanları eğitimsiz bırakmanın yolları aranmalı.

pardon arada seninkini göremedim ama haklisin inşallah çikar yazim türkiye gerçeğiniden kesit alanyada tarikat yönetir burayi ew kirasi dukkan kirasi nereler de iyi yol oalcak olmiyacak hatta belediye başkani 3 defa bunlar seçti anavatan hiç bir yerde kazanamayan parti ve nedensen parasi bile olmayan tarikatta dahil kişiler araba iş yeri ew aldilar

ve hatta hepsi demesemde cogunlugu atarurk dusmanligindan tut ne sekillde beyin yikiyor oda ayri konu nerdenmi biliyorum alanyaliyim ellahdurullah muslumanim ama muslumanlar arasinda ayrim yapmakta günahtir bunu bildiğinden onlara bulaşmam bile hatta bir ara ya şu isimli şahista tarikkata birine benziyor diye ortaya laf attim hemen zipladi birisi bizim tarikattan degil onlar siz kimsizniz ya allah allah ayip günah ayirim dindede başlayinca artik o ülkeden hayri da gelmez unutmayin bizansliyi onlar ezdi din adi altinda ama adalet sistemleri iyi inançlari yok ama büyüdüler bizde ise ortada

myefsane

Dekan
Reaksiyon puanı
49
Bunca sene açlıkdan ölen ben görmedim. Siz gördüyseniz bilmem ama Türk nufusu tehlike sinyalleri veriyor. Yarın öbürgün nufusun azaldığı zaman o zaman ne ekonmomi kalır ne sen kalırsın Türk milleti askeri gücünü nereden alıyor zannediyorsunuz Teknolojik silahlardan mı?

eddiebg

Asistan
Reaksiyon puanı
4
Durumu iyi , eigitimli olan zaten cok cocuk yapmaz, cok cocuk yapanlar cahil ve egitimsiz insanlar genelde. E hal böyle olunca ne olacak. Egitimsiz , issiz olan toplum daha da büyüyecek. Basbakan bile böyle düz mantikla düsünürse vay halimize.

cangosg

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Dünyamız insan gücüne dayalı ekonomiden teknoloji ve makina gücüne dayalı sisteme girmekte bu itibarla başbakanımız günümüz yaşamına göre değil geleceğe göre bakarsa yaşlı ama bilinci açık tecrübeli teknolojiyi kullanan insanlarla gelecek şekillenecek bize kol gücünün değil beyin gücünün gerekli olduğunu görmelidir.*Bence İki çocuğa kadar devlet desteği olmalı (doğum,süt,doktor,ilaç,eğitim,asgari ücretli iş,ikinci çocuk için cinsiyet seçimi) ikinci çıcukta hastanede kadının tüpleri bağlanmalı, bağlanmaması için;üçüncü çocuk sonrası her biri için ebeveynin 1-15 yıllık devlet destek tutarı karşılığı menkul veya gayrimenkul teminatı vede 16-25 yıllık gelir garantisi vermeleri gerekir.

yavuz_4106

Dekan
Reaksiyon puanı
51
Şu iktidarı az destekleyip sabretseniz bakın neler olcakta. kulaktan dolma haberlerle iş yapıyorsunuz.

Bu güne kadar diğer partiler hep vardaı da ne oldu? az sabredin ölmezsiniz.
:thumbup1:

Diğer partileren zamanında ekonomi ne kadar kötüydü birşey diyen yok?:confused1:

speedygs

Asistan
Reaksiyon puanı
1
dünyanın en akıllı adamıda gelse türkiye bu bütçeyle biyere gelemez taki bütçeyi artırana kadar bütçe artsınki asgari ücretler artsın cebinde olmayan parayı sana nasıl versin dimi bence bütçeyi artırmada en iyi başbakan olma yönünde ilerleyen bir liderdir

kuruwa

Asistan
Reaksiyon puanı
0
bunca sene açlıkdan ölen ben görmedim. Siz gördüyseniz bilmem ama türk nufusu tehlike sinyalleri veriyor. Yarın öbürgün nufusun azaldığı zaman o zaman ne ekonmomi kalır ne sen kalırsın türk milleti askeri gücünü nereden alıyor zannediyorsunuz teknolojik silahlardan mı?

hemen tezini 2 ülke ile çürüteyim israil finlandiya ne kadar buyukler ve nufuslari ne kadar....... Bu ülkeleri bilen varsa araştirmaya gerek yok nufusun dünyanin yarisi olsun üretemedikten sonra hiç sin arkadaşim bu yüzden çifçimize kadar kota geldi akp ile bunu akp istemedi anlayana artik

emptyheart

Profesör
Reaksiyon puanı
25
genç nüfus öenmlidir bi yerden sonra artık yaş ortlaması 50 nin üzerinde nüfuslamı kalsak daha iyi en az 3 boşa demiyo adam haklı bi gün sizde anlarsınız nedemek istediğini bazı ülkeler çocuk parası veriyo doğurana doğursunlar diye bizde potansiyel var kullandırıltmıyoruz yeraltı kaynakalarımız gibi bununda üzerinden bi anlaşmamı imzalandı
:D:D
dış güçlerin oyunu bunlar :D:D(çok alakasız oldu ama ne yapiim )

sarsıntı

Doçent
Reaksiyon puanı
3
...Bence İki çocuğa kadar devlet desteği olmalı (doğum,süt,doktor,ilaç,eğitim,asgari ücretli iş,ikinci çocuk için cinsiyet seçimi) ikinci çıcukta hastanede kadının tüpleri bağlanmalı, bağlanmaması için; üçüncü çocuk sonrası her biri için ebeveynin 1-15 yıllık devlet destek tutarı karşılığı menkul veya gayrimenkul teminatı vede 16-25 yıllık gelir garantisi vermeleri gerekir.
Devletin memura adam gibi zam yapmaya parası yok sen diyosun ki 2 çocuğa kadar devlet desteği

kuruwa

Asistan
Reaksiyon puanı
0
:thumbup1:

Diğer partileren zamanında ekonomi ne kadar kötüydü birşey diyen yok?:confused1:

ekonomi kötü olsada iç piyasa hareketliliği durumu kurtarmakta idi şimdi ekonomi kötü değil rezil iç piyasa olmaması rezil durumuna sokmakta zaten

emptyheart

Profesör
Reaksiyon puanı
25
ekonomi kötü olsada iç piyasa hareketliliği durumu kurtarmakta idi şimdi ekonomi kötü değil rezil iç piyasa olmaması rezil durumuna sokmakta zaten

herkesin övgüler yagdırdığı duruma bi biz kötü bakıyoruz sanki bizim yüzümüzden çıktı kriz büyük ekonomi yıkılmaz denilen ekonomilere bi bakında öyle konusun

onursevim

Profesör
Reaksiyon puanı
62
Adam karnı aç olana demiyor ki çocuk yapın diye yapabilecek bakabilcek olana diyor.

Ayrıca bu işsizlik daha önceki hükümet dönemindede vardı. Sadece akpye yüklenmek taraflı düşünmek olur.

Bu ülkede vatanını milletini düşünen bi tane siyasetçi yok. Hepsinin canı cehenneme