Lord Erenify

Profesör
Katılım
11 Mart 2023
Mesajlar
1,129
Reaksiyon puanı
570
Puanları
293
Yaş
17
Breaking Bad

breakingbad.PNG


(Dizi) - 2008

Özet

Breaking Bad, Vince Gilligan tarafından ABD yapımlı bir drama dizisidir. Dizinin konusu, 52 yaşında lisede kimya öğretmeni olarak çalışan Walter White, bir oto yıkama yıkamacısında ek iş yapmaktadır ancak bir süre sonra akciğer kanseri olduğunu öğrenir. Kısa bir ömrünün kaldığını öğrenir. Bu andan itibaren Walter White ailesine para bırakabilmek için, uyuşturucu satışı yaptığı öğrendiği bir öğrencisi ile beraber metamfetamin üretim işine girer. Kimya konusunda dahili ile beraber öğrencisi Jesse Pinkman'da iş piyasasını bildiği için kısa bir süre içerisinde çok kalitede ve saflıkta metamfetamin piyasası içerisinde çok hızlı bir şekilde tanınır olurlar. "Şimdiye dek, namusum ve şerefim ile dürüst bir insan olarak yaşadım, ancak kanserden başka bir sonuç elde edemedim." diye düşünen Walter White'ın bundan sonraki geleceği, yaşanan olay örgüsüyle birlikte sadece kendisini ve ailesini değil, beraberinde tanıdığı/tanımadığı herkesin geleceğini değiştirecektir.

Breaking Bad, ABD'nin New Mexico eyaletinin Albuquerque şehrinde çekildi. Dizinin adının anlamı; ABD'nin güney eyaletlerinde konuşma dilinde "kıyameti koparmak" anlamına gelen bir deyimdir ve Walter karakterinin dönüşümünü sembolize etmek üzere Vince Gilligan tarafından özellikle seçildi.

Dizi yapımcısı ile yapılan röportaj da şu ifadeleri kullanmıştır; " Dizi çekimleri sırasında geçen kimyasal deneyler için Oklahoma Üniversitesi'nden organik kimya profesörü Donna Nelson danışmanlık etmiştir." (Gilligan, V. (2012, 07 12). We talk to the cast of Breaking Bad about science, swearing, and Saul Goodman (C. Lamar, Röportaj Yapan).

Dizi jeneriğinde geçen C10 H15 N formülü, metamfetaminin formülü, 149.24 de molekül ağırlığıdır. Dizi toplamda 62 bölüm sürüyor. Periyodik Tablo’daki 62. element Samarium elementidir. Samarium ise kanser hastalarını tedavi etmekte kullanılmaktadır.

Yönetmenler
Michelle MacLaren, Adam Bernstein, Vince Gilligan

Oyuncular
Bryan Cranston - Walter White / Heisenberg
Aaron Paul - Jesse Pinkman
Anna Gunn - Skyler White
Dean Norris - Hank Schrader
Betsy Brandt - Marie Schrader
RJ Mitte - Walter White Jr.
Bob Odenkirk - Saul Goodman
Giancarlo Esposito - Gus Fring
Jonathan Banks - Mike Ehrmantraut
ve daha birçok oyuncu.

Dili
İngilizce (English)

Orijinal Dili
İngilizce (English)

Yayınlanma Tarihi
20 Ocak 2008

Yaklaşık Bölüm Süresi: 49 dakika
Toplam Bölüm Sayısı: 62
Dizi Sezon Sayısı: 5
Ödüller: 16 Primetime Emmy kazandı. Toplam 155 kazanma ve 247 adaylık
Ülke: ABD (Amerika Birleşik Devletleri)
Türler: Suç, Gerilim, Dram
Prodüksiyon: AMC
IMDb Puanı: 9.5/10
Rotten Tomatoes: 96%
Metacritic Puanı: 87/100

Breaking Bad, Vince Gilligan tarafından yaratılan ve AMC'de yayımlanan bir Amerikan suç drama dizisidir. Çekimleri, hikâyenin de geçtiği Albuquerque, New Mexico'da yapılan dizi, ellinci yaş gününü kutladıktan sonra üçüncü evre akciğer kanseri olduğunu öğrenen kimya öğretmeni Walter White'ın (Bryan Cranston) uyuşturucu baronuna dönüşme sürecini konu almaktadır. Walter, ölmeden önce ailesini güvence altına almaya yetecek kadar para bırakmak için eski öğrencisi Jesse Pinkman (Aaron Paul) ile metamfetamin üretmeye başlar ve suç dünyasına adımını atar. 20 Ocak 2008'de ilk bölümü yayımlanan dizi, beș sezon süren 62 bölümün ardından 29 Eylül 2013'te sona ermiştir.

Oyuncu kadrosunda Walter'ın karısı Skyler White rolünde Anna Gunn yer alırken RJ Mitte ise oğlu Walter White Jr. rolündedir. Ailenin diğer üyeleri olan Marie Schrader'ı -Skyler'ın kız kardeşi- Betsy Brandt ve Hank Schrader'ı -DEA ajanı- Dean Norris canlandırmıştır. Kadroda ek olarak Walter ve Jesse'nin avukatı Saul Goodman rolünde Bob Odenkirk, özel dedektif ve eski polis Mike Ehrmantraut rolünde Jonathan Banks, uyuşturucu baronu ve Walter'ın işvereni Gus Fring rolünde Giancarlo Esposito yer almaktadır.

Dizinin ilk sezonu, hikâyenin yavaşlığından dolayı Rotten Tomatoes ve Metacritic gibi sitelerde ortalama üstü puanlar alırken geri kalan sezonlar tam not veya tam nota yakın puanlar aldı. 99/100 Metacritic puanındaki final sezonuysa Guinness Dünya Rekorları'na girdi.[6] Kazandığı ödüller arasında on altı Primetime Emmy, sekiz Satellite, iki Altın Küre, iki Peabody, iki Film Eleştirmenleri Ödülü ve dört TCA Ödülü yer aldı. Bireysel ödüllerde; Cranston dört kez Drama Dizilerinde En İyi Erkek Oyuncu Primetime Emmy Ödülü'nü, Aaron Paul üç kez Drama Dizilerinde En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu Primetime Emmy Ödülü'nü, Anna Gunn ise iki kez Drama Dizilerinde En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu Primetime Emmy Ödülü'nü kazandı. Dizi, Rolling Stone'un yaptığı "Tüm Zamanların En İyi 100 Dizisi" listesinde üçüncü sırada yer aldı.

Breaking Bad öncesini anlatan devam dizisi Better Call Saul, 8 Şubat 2015'te AMC'de yayımlanmaya başladı ve 15 Ağustos 2022'de sona erdi. Odenkirk, Ehrmantraut, Banks ve diğer birçok oyuncu rollerini yeniden oynadılar. 11 Ekim 2019'da, Aaron Paul'un başrolde olduğu devam filmi El Camino: A Breaking Bad Movie Netflix üzerinden yayımlandı.

Bölümler

SEZONBÖLÜM SAYISIBAŞLANGIÇ TARİHİBİTİŞ TARİHİ
1720 Ocak 20089 Mart 2008
2138 Mart 200931 Mayıs 2009
31321 Mart 201013 Haziran 2010
41317 Temmuz 20119 Ekim 2011
51615 Temmuz 201229 Eylül 2013

Mythbusters (Efsane Avcıları)

Mythbusters (Efsane Avcıları) adlı televizyon programının 12 Ağustos 2013 tarihinde yayınlanan özel bölümünde Breaking Bad'in 1. sezon 2. bölümdeki banyo küvetinin düşüş sahnesi ile 1. sezon 6. bölümdeki Walter'ın Tuco Salamanca'nın yerinde 50g cıva fülminat ile gümüş fülminat karışımını yere attığında oluşan patlama etkisi incelenmiştir. Fakat ikisinin de sadece bir görsel efekt olduğu belli olmuştur. Asit küveti delememiş, binayı patlatmak içinse 250g cıva fülminat ile gümüş fülminat karışımının gerekli olduğu anlaşılmıştır.

Bilgiler
 • Dizinin jeneriğinde gözüken C10 H15 N formülü, metamfetaminin formülü, 149.24 de molekül ağırlığıdır.
 • Junior’ın açmış olduğu "Save Walter White" sitesi (www.savewalterwhite.com) gerçekten de vardır.
 • RJ Mitte, doğum sırasında oksijensiz kaldığı için dizide oynadığı karakter gibi kısmi felç geçirmiştir.
 • Dizideki meth aslında akide şekeridir.
 • Aaron Paul hayatı boyunca hiç oyunculuk dersi almamıştır.
 • Bryan Cranston'ın yüzük parmağında bir Breaking Bad dövmesi bulunmaktadır.
 • Son çalışmalar Walter White'ın ürettiği şekilde metamfetamin üretmenin imkansız olduğunu göstermiştir.
 • Saul Goodman adı İngilizce "It's all good, man!" (Her şey yolunda, dostum!) ifadesinden türetilmiştir.
 • Jesse Pinkman karakteri ilk senaryoda 9. bölümde yok edilecektir. Ancak Vince Gilligan karakterin gelişiminden çok etkilenir ve daha da öne çıkarmaya karar verir.
 • Diziyi 5. sezonda bitirmek tamamen Vince Gilligan'ın kararıdır.
 • Walter karakteri ilk senaryoda 40 yaşındadır. Yapımcılar bunun orta yaş krizi için biraz erken bir yaş olduğunu düşünüp 50'ye çekerler.
 • 2. sezonda görülen Gustavo Fring (Giancarlo Esposito)'in işlettiği "Los Pollos Hermanos" adındaki tavuk lokantası gerçekte başka bir adla vardır.
 • Walter’ın avukatı Saul Goodman’ın, Breaking Bad’den önceki hayatını anlatan Better Call Saul adlı başka bir dizi daha bulunmaktadır. Saul, Mike Ehrmantraut ile bu dizideki olaylar sırasında tanışır.
Karakterler ve oyuncu kadrosu

OYUNCUKARAKTERBÖLÜM SAYISI1. SEZON2. SEZON3. SEZON4. SEZON5. SEZON
Bryan CranstonWalter White62AnaAnaAnaAnaAna
Aaron PaulJesse Pinkman62AnaAnaAnaAnaAna
Anna GunnSkyler White61AnaAnaAnaAnaAna
RJ MitteWalter White Jr.53AnaAnaAnaAnaAna
Dean NorrisHank Schrader60AnaAnaAnaAnaAna
Betsy BrandtMarie Schrader50AnaAnaAnaAnaAna
Bob OdenkirkSaul Goodman36YinelenenAnaAnaAna
Giancarlo EspositoGustavo Fring24YinelenenAnaAna
Jonathan BanksMike Ehrmantraut25KonukAnaAnaAna
Steven Michael QuezadaSteven Gomez43YinelenenYinelenenYinelenenAnaAna
Raymond CruzTuco Salamanca4YinelenenYinelenen
Jesse PlemonsTodd Alquist11Ana
Laura FraserLydia Rodarte Quayle9Ana
Mark MargolisHector Salamanca8KonukAnaAna

Bilimsel doğruluk

Oklahoma Üniversitesi'nden organik kimya profesörü Donna Nelson senaryoları kontrol etti ve yapımcılarla iletişime geçti. Ayrıca kimyasal yapılar çizdi ve sahne olarak kullanılan kimyasal denklemler yazdı. Dizinin yapımcısı Vince Gilligan şu ifadeleri kullandı:
Oklahoma Üniversitesi'nden Dr. Donna Nelson bize birkaç kez geldi ve "Bu diziden gerçekten çok hoşlanıyorum ve eğer kimya ile ilgili yardıma ihtiyacınız varsa, bir el uzatmak isterim" dedi. Harika bir danışman oldu. Kimya, elektrik mühendisliği veya fizik olsun, ihtiyacımız olan her yerde yardım alıyoruz. Her şeyi doğru yapmaya çalışıyoruz. Sette tam zamanlı bir danışman yok, ancak sahneleri birkaç uzman ile beraber çekiyoruz.

Ödüller ve adaylıklar
 • 2008, 2009, 2010, 2012, 2013, 2014 yıllarında Emmy Ödülü, Satellite Ödülü, Prism Awards
 • Breaking Bad (En İyi Dizi)
 • Outstanding Single-Camera Picture Editing for a Drama Series - "Pilot"
 • En İyi Drama Bölümü - "Pilot"
 • Best Drama Series Multi-Episodes Storyline (1. sezon)
 • Outstanding Single-kamera Picture Editing for a Drama Series - "ABQ"
 • Drama dalında En iyi Erkek Oyuncu 4 defa , En iyi erkek oyuncu dalında 1 defa Bryan Cranston
 • En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu dalında 3 defa Aaron Paul
 • En iyi Kadın oyuncu dalında 2 defa, Anna Gunn
Dış bağlantılar
 • AMC'nin Breaking Bad Sayfası 12 Aralık 2009 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.
 • Breaking Bad TV Sitesi 28 Şubat 2009 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.
 • Breaking Bad IMDB Sayfası 20 Temmuz 2012 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.
 • Breaking Bad Flickr'de Kamera Arkası 28 Kasım 2009 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.
Wikipedia, ^ Poniewozik, James (1 Eylül 2013). "Breaking Bad Watch: You Gotta Keep the Devil Way Down in the Hole". Time Entertainment. 1 Ekim 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 1 Eylül 2013., ^ McFarland, Kevin (6 Ağustos 2013). "The writers' strike of 2007-08 changed Breaking Bad for the better". The A.V. Club. 29 Ekim 2013 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 31 Ağustos 2013., ^ Snierson, Dan (13 Temmuz 2012). "'Breaking Bad': Bryan Cranston, Aaron Paul, Vince Gilligan reveal season 5 details". Entertainment Weekly. 3 Temmuz 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 31 Ağustos 2013., ^ Fienberg, Daniel (13 Temmuz 2012). "Comic-Con 2012 Live-Blog: AMC's 'Breaking Bad'". HitFix. 17 Kasım 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 31 Ağustos 2013., ^ Bland, Archie (8 Ağustos 2013). "Breaking Bad: Why life won't be the same without this radical American television drama". The Independent. 17 Kasım 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 1 Eylül 2013., ^ "Breaking Bad cooks up record-breaking formula for GUINNESS WORLD RECORDS 2014 edition". Guinness World Records (İngilizce). 4 Eylül 2013. 20 Ekim 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 12 Ağustos 2023., ^ Sepinwall, Alan (26 Eylül 2022). "The 100 Greatest TV Shows of All Time". Rolling Stone (İngilizce). 9 Ağustos 2023 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 12 Ağustos 2023., ^ Herzog, Kenny (21 Nisan 2020). "Every Breaking Bad Crossover Character in Better Call Saul". Vulture (İngilizce). 9 Kasım 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 12 Ağustos 2023., ^ Save Walter White 2 Eylül 2011 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi., ^ Cyriaque Lamar (12 Temmuz 2012). "We talk to the cast of Breaking Bad about science, swearing, and Saul Goodman". io9. 28 Eylül 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 13 Temmuz 2018., Evrim Ağacı

Peki siz bu dizi hakkında ne düşünüyorsunuz? Yorumlarda belirtmeyi unutmayın.
 

Martin Archimbaud

Profesör
Katılım
13 Ağustos 2019
Mesajlar
3,476
Çözümler
3
Reaksiyon puanı
3,855
Puanları
358
4. Sezonun ortalarında bir anda izlemeyi unuttuğum dizidir. Şaka değil, gerçek anlamda diziyi izlediğimi unuttum ve aylarca izlemedim. Bir ara devam edeceğim. Sarıyordu aslında.
 

Graveworm

Moderatör
Moderatör
Katılım
17 Haziran 2012
Mesajlar
1,528
Çözümler
2
Reaksiyon puanı
599
Puanları
293
Yaş
36
Bence overrated bir dizi. Better Call Saul daha güzel gibi gelmiştir bana hep. Ozark aynı klasmanda benim için liderdir.
 

53'lük Genç

Profesör
Katılım
14 Aralık 2023
Mesajlar
1,029
Çözümler
2
Reaksiyon puanı
611
Puanları
293
Yaş
52
Sıradan bir dizi işte diğer binlerce dizi gibi. İzle geç.
 
Üst