En sağlam linux dağıtımı hangisi

En sağlam linux hangisi ?

• Kullanılan toplam oy
    344

Bu konuyu okuyanlar

aslanpayi

Doçent
Reaksiyon puanı
1
Pek anlamsız değil. Linux dünyası yok olur tabiri tamam çok ağır olabilir fakat Linux kullanımı serverlar hariç bireyselde yerlerde sürünür. Tabiki Ubuntu ve android yokken Linux vardı ama artık Ubuntu ve Android var. Onlar olmadığını düşünemiyorum bile. Bu Linux dünyasını kötülemek için değil, sadece gerçekleri yazıyorum. Olaya fanatizm gözüyle bakmayın.. Sonuçta bende Linux sever biriyim.

Haklısın onu belirtmeyi unutmuşum. Tabi ki ev kullanıcıları için konuştum. Serverlar için Linux asla bitmez tükenmez..

Ubuntu unityi kaldırmadığı sürece, Linux Mint ev kullanıcıları açısından ıstatistiklerde olmasa bile görünmez olarak ubuntunun her zaman üzerindedir bana göre.

Linux bence zevke ve kurulduğu bilgisayara göre tercih edilmeli. Performans çok farkediyor mesela bilgisayardan bilgisayara. Masaüstü Pc'deki işlemcim AMD Quad ve 4gb ram var. İstediğim sürümü zevkime göre seçerim önemli değil. Ama laptop için aynısını söyleyemem iş bilgisayarım HP 6730b ve her linux performanslı çalışmıyor. İşlemcisi centrino ve 4gb ram var. Ayrıca İntelin illet wirelles modeli 5100 var. Her linux dağıtımı tanımıyor bunu ve driver bulmak çok çok zor. intelinuxwirelless'da var onu da kurunca pek stabil çalışmıyor. Zaten son zamanlarda site de açılmıyor. Bu sebeple mageia ve mintten soğudum.

markette

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
ne amaçla kullanacağına göre de değişebilir ama genel olarak ubuntu diyebilirim.

AgentForce

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Linux'un her dağıtımı sağlamdır. Özellikle de Ubuntu. Sizi bilgisayarınıza yeniden aşık edebilecek bir işletim sistemi.

aslanpayi

Doçent
Reaksiyon puanı
1
Oracle Enterprise Linux 6 da sağlamdır. İşim gereği kullanıyorum.

Rauros

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Arayüze göre değişir Unity=Ubuntu
Gnome=Mint veya Fedora
Xfce=Pek fazla dağıtım bilmiyorum ama Xubuntu iyidir kullanmıştım güzeldi
Lxde=Lubuntu
KDE=OpenSuse veya Kubuntu onun yerine Pardus ü de beklenebilir

aslanpayi

Doçent
Reaksiyon puanı
1
Masaüstü ortamlarına göre gruplandırmışsın ama tercihe göre değişebilecek mevzudur bu bence. Sen Gnome'dan hoşlanırken ben KDE severim ve onu yüklerim. Bu değişikliğin temeli değiştirmediği bir gerçektir. İşletim sisteminin stabilitesini masaüstü ortamının belirlemediğini düşünmekteyim. Bu bence zevk meselesi.

tolga3589

Asistan
Reaksiyon puanı
8
Hepsi iyidir fakat en hızlısı gentoo'dur kurulumu biraz zahmetli sadece kurun bidaha kaldırmak istemeyeceksiniz emin olabilirsiniz.

MrtAltg

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
12,066
slakware in ,debian ın gento'nun ,free -bsd gibi linux un babası sayılabilecek sağlamlıkları ile ün yapmış dağıtımlar varken ubuntu gibi bir dağıtıma sağlam diyenler harbiden bu linux u biliyorlarmı merak ettim doğrusu bu dağıtımların yanında ubuntu mint pardus gibi dağıtımlar çerez kalıyor

Rauros

Asistan
Reaksiyon puanı
0
slakware in ,debian ın gento'nun ,free -bsd gibi linux un babası sayılabilecek sağlamlıkları ile ün yapmış dağıtımlar varken ubuntu gibi bir dağıtıma sağlam diyenler harbiden bu linux u biliyorlarmı merak ettim doğrusu bu dağıtımların yanında ubuntu mint pardus gibi dağıtımlar çerez kalıyor
Bu işler babalığa kimin daha önce çıktığına bakmaz hangisi son kullanıcıya hitap ediyor ona bakar son yıllara kadar Ubuntu en çok son kullanıcıya hitap ediyordu bu yüzden en çok kullanılan dağıtımdı ama Mint in yaptıkları sayesinde son kullanıcıya daha çok hitap etmeye başladı bu yüzden artık en çok kullanılan Mint.Son kullanıcı senin o saydıklarını kuramadıkdan sonra o dağıtımlar mükemmel olsa ne olur.Dur kendim sordum kendim cevaplayayım kişi Linux kurmaya çalışır kuramaz bu ne saçma şeymiş böyle der ve Windowsuna döner Microsoft da enayi gördüğü kullanıcılarından para kazanmaya devam eder.(Yazdıklarımda herhangi bir düşmanlık aramanı istemem kavga çıkartmaya çalışmıyorum yazdıklarım yanlış algılanmasın yani )

MrtAltg

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
12,066
[MENTION=261367]Rauros[/MENTION] konu kullanıcı tarafından en kolay dağıtım olsaydı dediklerine katılıyorum ama konu başlığı en sağlam linux dağıtımı hangisi olunca iş değişiyor çünki debian olsun gento olsun slackware olsun hepside sağlamlıkları ile ün yapmış linux dağıtımlarıdır diğer dağıtımlarla beraber bu şekilde bir listede olmaları bu büyük dağıtımlara saygısızlıktır diye düşünürüm

Rauros

Asistan
Reaksiyon puanı
0
@Rauros konu kullanıcı tarafından en kolay dağıtım olsaydı dediklerine katılıyorum ama konu başlığı en sağlam linux dağıtımı hangisi olunca iş değişiyor çünki debian olsun gento olsun slackware olsun hepside sağlamlıkları ile ün yapmış linux dağıtımlarıdır diğer dağıtımlarla beraber bu şekilde bir listede olmaları bu büyük dağıtımlara saygısızlıktır diye düşünürüm
Bu konuyu açan arkadaş ın sağlamlıkla kastı ile senin kasttetiğin sağlamlığın aynı anlamda olduğunu düşünmüyorum yada ben yanılıyorum ha senin kasttediğin sağlamlıkla işe yaklıştığımızda bence de en sağlam Debian,Slackware dir

AgentForce

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Ubuntu 12.04 kararlı sürümü ne zaman çıkıyor? 24 Nisan diye biliyorum ben?

aslanpayi

Doçent
Reaksiyon puanı
1
Hiç kasmayın boşuna arkadaşlar. Kullanıcı tarafında olay masaüstünde bitiyor zaten. Kim hangi masaüstü ortamını yakın gördüyse ve hangi dağıtımı o masaüstünde sevdiyse o sağlam dağıtımdır o kişi için. Ve linux o kullanıcı için orada bitmiştir.

Ev kullanıcıları kendilerine en yakın ubuntuyu gördüler neden? Ubuntunun paket yöneticisi ve masaüstü ortamı kullanım ve görüntü açısından ilk tanıştıkları windows masaüstü ortamlarına çok benziyor. tabiki en sağlam olarak ubuntu ilan edilecektir. Çünkü adam diğer çeşitlerin bir çoğunu kullanmamış.

Linux deryasına terminalden akmadan. Paket yöneticilerinin farkını öğrenmeden. Her linux dağıtımının farkının ne olduğunu bilmeden ve bunları ayrı ayrı kullanıp da her birinin kullanım kolaylıklarını ve zorluklarını görmeden sağlamlık konusunda neye dayanarak karar veriliyor merak ediyorum.

efka_vasi

Asistan
Reaksiyon puanı
0
bende linuxa geçmeyi düşünüyorum. ilk kez kullanacağım ama ne kurmalıyım. hem kullanım hemde hız açısından benim için hangisi iyidir.. bilgisayarımın özellikleri:
CPU: pIV 3.0
ram: 1GB
vga:128mb 128bit
hdd: 320GB

eskidi artık ama idare ediyorum. hatta şu an w7 kullanıyorum. ama gittikce ağırlaşmalar başladı. hatta mozilla kasması sinir ediyo.

Rauros

Asistan
Reaksiyon puanı
0
bende linuxa geçmeyi düşünüyorum. ilk kez kullanacağım ama ne kurmalıyım. hem kullanım hemde hız açısından benim için hangisi iyidir.. bilgisayarımın özellikleri:
CPU: pIV 3.0
ram: 1GB
vga:128mb 128bit
hdd: 320GB

eskidi artık ama idare ediyorum. hatta şu an w7 kullanıyorum. ama gittikce ağırlaşmalar başladı. hatta mozilla kasması sinir ediyo.

En iyi performans için Lubuntu veya Linux Mint in LXDE sürümünü öneririm tabi bu en iyi performans için gerisi sana kalmış bu ramle KDE ye ve Unity e bulaşma yeter

aslanpayi

Doçent
Reaksiyon puanı
1
KDE masaüstü ortamı bulunan herhangi bir linux sürümünü deneyebilirsiniz. KDE masaüstü ortamı windows masaüstü ortamına daha yakın olduğu için linuxa kolay alışırsınız.

MrtAltg

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
12,066
KDE masaüstü ortamı bulunan herhangi bir linux sürümünü deneyebilirsiniz. KDE masaüstü ortamı windows masaüstü ortamına daha yakın olduğu için linuxa kolay alışırsınız.
tabi kubuntu dışında çoğu dağıtım KDE yi kubuntudan daha sağlam bir şekilde sunuyor genel olarak

aslanpayi

Doçent
Reaksiyon puanı
1
Kubuntu hiç kullanmadım ama Pardus, OEL 6, RHEL 5, Comice, Mint, Mageia ile KDE masaüstü ortamını kullandım. Gayet de memnun kaldım. Terminalden program kurmayı ve bazı temel komutları öğrendikçe insan daha çok ısınıyor linux'a. Bir de tabi dosya yapısını araştırıp öğrenmek en azından mantığı kafaya oturtmak daha kolay alışmayı sağlıyor. Bölüm bazlı dosya yapısından klasörler şeklindeki dosya yapısına geçiliyor ve insanın aklı ilk başta karışıyor.

Bilgili99

Profesör
Reaksiyon puanı
252
Donanımlarına baktınız mı? sizce KDE ile nasıl performans alabilir?

aslanpayi

Doçent
Reaksiyon puanı
1
Bir çok linux sürümünü kaldırır bu konfigürasyon. Ama denemeden de ön yargılı olmamak lazım. Linuxların kurulumu kaldırması basittir zaten. Bir iki ayda kendine en yakın dağıtımı bulabileceğini düşünüyorum. Bu arada daha hafif bir işletim sistemi tavsiye edeyim isterseniz. Henüz deneme fırsatım olmadı ama çok övülen ve mümkün olduğunca bulut tabanlı programlar yüklenmiş olan bir işletim sistemi http://peppermintos.com/ deneyebilirsiniz. Yorumlara bakarak pek de başarılı bir dağıtım olduğunu söyleyebilirim. Genelde google'un bulut tabanlı programlarına yoğunlaşmış bir sistemdir.

MrtAltg

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
12,066
[MENTION=139982]karizmaxi[/MENTION] kde yi süper sunan dağıtımlar çok sende biliyorsun sanki gnome 3 geldide gnome nin ihtiyaçları kde kadar artmadımı ? o yüzden çatallamalar cinnamon ve mate masaüstü çıkmadımı halen gnome 2 özlemi yokmu herkezde kde yi kötülememek gerekir derim

Bilgili99

Profesör
Reaksiyon puanı
252
KDE'yi kötülemedimki yeni kullanan biri kastığı vakit direk ön yargıya kapılabilir bumuymuş linux diye bu yüzden Mate masaüstü olam Mint Debian edition'u önerdim

Bilgili99

Profesör
Reaksiyon puanı
252
Başlık En dandik.. olarak değişirse ubuntu liderliği hakediyor derim işte o zaman

Rauros

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Başlık En dandik.. olarak değişirse ubuntu liderliği hakediyor derim işte o zaman
Yakın zaman içerisinde pazar paylarını 100%5 e çıkaracaklarmış bazı pc lerde ön tanımlı gelecekmiş bakalım belki kendilerini düzeltirler :D

--- Mesaj Güncellendi ---

Bu arada Ubuntu sanırım kendini değil Linux u düzeltmeye çalışıyorlar olaya da oyunlarda başlamışlar önce Steam for Linux un Linux üzerinde çok iyi çalıştığı ve Left 4 Dead 2 nin oynattığı bundan sonra Valve nin Linux a da oyun çıkaracağı söylendi sonra EA nın Ubuntu geliştirici konferasına katılacağını açıkladı ve 3 oyununu Ubuntu Yazılım Merkezinde parasız olarak sundu bakalım neler olacak

Bilgili99

Profesör
Reaksiyon puanı
252
Yakın zaman içerisinde pazar paylarını 100%5 e çıkaracaklarmış bazı pc lerde ön tanımlı gelecekmiş bakalım belki kendilerini düzeltirler :D

Bu arada Ubuntu sanırım kendini değil Linux u düzeltmeye çalışıyorlar olaya da oyunlarda başlamışlar önce Steam for Linux un Linux üzerinde çok iyi çalıştığı ve Left 4 Dead 2 nin oynattığı bundan sonra Valve nin Linux a da oyun çıkaracağı söylendi sonra EA nın Ubuntu geliştirici konferasına katılacağını açıkladı ve 3 oyununu Ubuntu Yazılım Merkezinde parasız olarak sundu bakalım neler olacak
Parayı gördükçe daha çok dağıtır bence

Rauros

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Parayı gördükçe daha çok dağıtır bence
Ne parası :D Ubuntu ücretsiz dağıtılıyor bundan böylede böyle sürecek yani ön tanımlı gelmesinin sebebi Ubuntu nun parasız Windows un paralı olması dolayısıyla Canonical parayı Ubuntu TV lerden kırmayı planlıyor

Bilgili99

Profesör
Reaksiyon puanı
252
Ne parası :D Ubuntu ücretsiz dağıtılıyor bundan böylede böyle sürecek yani ön tanımlı gelmesinin sebebi Ubuntu nun parasız Windows un paralı olması dolayısıyla Canonical parayı Ubuntu TV lerden kırmayı planlıyor
Ubuntu daima ücretsiz onu biliyorumda sadece os ile para kazanılmıyor ki, bir sefer sadece ubuntu ile çalışan bir ürün çıkarsa ve onu ücretli yapsa o bile yeter onlara mesela ubuntu one ücretsiz ama ya ilerde ücretli yaparsa veya ek alan satışına başlarsa o zaman da iyi para kazanır ;)

Rauros

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Ubuntu daima ücretsiz onu biliyorumda sadece os ile para kazanılmıyor ki, bir sefer sadece ubuntu ile çalışan bir ürün çıkarsa ve onu ücretli yapsa o bile yeter onlara mesela ubuntu one ücretsiz ama ya ilerde ücretli yaparsa veya ek alan satışına başlarsa o zaman da iyi para kazanır ;)
Ubuntu One da zaten fazla alan almak paralı dediğim gibi Ubuntu TV leri çıkardılar bunlar paralı bir de sanırım Mobil için Ubuntu var ama o parasız Canonical a saygım sonsuz masaüstü ortamını ellemeden parasını kazanır gibime geliyor Shuttleworth zeki adamdır çıkış yolu bulur haa aklıma şimdi bir proje geldi eğer Valve yeni bir konsol çıkarırsa Ubuntu lu bir konsol olabilir neden olmasın yani zaten L4D2 yi de Ubuntu üzerinde denemişlerdi

Bu arada yeni Ubuntu yu denedim 12.04 ü yani bir önceki sürümüne göre daha iyi olduğu açık şekilde belli gayet iyi bakalım hata falan verecekmi

Son mesajlar