En Doğal Sivrisineksavar!

Darknes$

Rektör
Emektar
Reaksiyon puanı
351
fft2mm297861.jpg

Trabzon’da bazı köylüler ve esnaf, yaz aylarında artan, insanlara büyük rahatsızlık veren sinekleri, lambanın yakınına astıkları şeffaf poşet içindeki su ile uzaklaştırmayı başardı.

Trabzon merkeze bağlı Akoluk beldesine bağlı köylerde yaşayan bazı vatandaşlar ile belde esnafı, bir süre önce şeffaf bir poşet içine doldurulan
suyun lambanın yanına asılması halinde sineklerin ortamdan uzaklaştığını fark etti.

Karadenizlinin kıvrak zekasının ürünü olarak gösterilen yöntem, işe yaradığını fark eden diğer köylülerin de kullanmaya başlamasıyla yaygınlık kazandı. Böylece köylüler, sineklerin su dolu poşetten neden uzaklaştıklarını tam olarak çözemeseler de ilaç ve sinek kovucu parası vermekten kurtuldular. Beldede sineklerden kurtulmak için doğaya zarar verdiği belirtilen ilaçlar, kimyasal spreyler ya da bazı cihazların kullanımı azaldı. Bu ilginç sineksavarla
evlerinde, iş yerlerinde rahat rahat oturma, uyuma imkanı bulduklarını belirten belde sakinleri hallerinden son derece memnun olduklarını dile getirdi.

-POŞET ASILAN LAMBAYA SİNEK GELMİYOR-

Beldede kahvehanesine kurduğu bu yöntemlerle müşterilerini de memnun eden 25 yıllık kahvehane işletmecisi Hasan Karaahmet, yöntemi, arkadaşının tavsiyesi üzerine kullanarak sinek sorununa son verdiğini vurguladı.

Sineklerin, ışığın suda yansımasıyla gözlerinin kamaştığını, dolayısıyla ortamdan uzaklaşmış olabileceklerini düşündüğünü belirten Karaahmet, şunları
söyledi:

"Yaz sezonu olduğu için müşterilerimiz genelde salona gimeyip kahvehanenin önünde oturuyor, sinek fazla olduğu için de rahatsız oluyorlar. Bir arkadaş bu yöntemi tavsiye etti, ben de denedim. Bayağı da faydası oldu. Sineklerin ortamdan ışığın suda yansımasıyla mı, yoksa başka nedenle mi uzaklaştığını bilmiyorum. Yanında su dolu poşet bulunan lambaya sinek gelmezken, diğer lambaya sinek gelebiliyor. Yöntemi her lamba için uygulamak en faydalısı.
Hiçbir maliyeti de yok."

-"KIRILAN ÜZÜM BAĞINA, YARA BANDIYLA ÇÖZÜM"-

Müşteri Kadir Uzunismail de ilginç sineksavarı ilk gördüklerinde çok güldüklerini ifade ederek, şunları söyledi:

"Hasan ağabey sürekli bu tür icatlar yapar, sineksavarı gördüğümüzde güldük ama fazla da yadırgamadık. Hasan ağabeyin daha önce kırılmış üzüm asmasını yeniden kaynaması için yara bandı ile sardığını bile görmüştük. İşe de yaramıştı. Bu yöntemin de onlardan biri olduğunu düşündük. Gerçekten de işe yaradı" dedi.

Kahvehanenin bazı müşterileri de ilginç sineksavara, "telefondan sonra en büyük icat" benzetmesi yaptılar.

Öte yandan, kahvehanedeki lambanın yanına poşet asıldığını gören bazı muzip müşterilerin toplu iğne ile poşeti delip suyun masada oturan arkadaşlarını ıslatmasıyla eğlendikleri öğrenildi.Beldede aynı yöntemi kullanıp sinek sorunundan kurtulan bazı esnaf ve köylüler de yöntemden memnun olduklarını anlattılar.

En doğal sivrisineksavar!

ExCeLLeNT

Dekan
Reaksiyon puanı
17
Karadenizli zekası boşuna mı bu kadar ünlü.Helal olsun diyorum bizde mi denesek:D

eray045

Rektör
Emektar
Reaksiyon puanı
250
dün okumuştum haberlerde..
denemek lazım. işe yararsa raid masrafından kurtarcak beni :D

mperk

Profesör
Reaksiyon puanı
55
Enteresann neden gelmiyrlar acaba ??? :)

ahmeta

Profesör
Reaksiyon puanı
36
Tebrik ediyoruz bulan arkadaşı :)

Saw_

Asistan
Reaksiyon puanı
9
Yabancılar çok gelişmiş olduklarından değil akıl edmediklerinden raid kullanıyor:)İşte Karadeniz bu.

NikeSteeL

Dekan
Reaksiyon puanı
131
Fesleğen de Çok işe yarar Ama Bu Yöntemi de Deneyelim Bakalım :)

hüzün_

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
503
başucunuza soğan koyun gelmez:D

NETWORK

Profesör
Reaksiyon puanı
115
yada telefonunuza mobıl sıvrısınek savar kurun :D:D:D

qKTe

Profesör
Reaksiyon puanı
32
Tamam da yani neden uzaklaştırıyor ? Benim bildiğim gece ışığa börtü böcek sinek v.b. gelir.

oxytacin

Asistan
Reaksiyon puanı
6
10 yıl sonra isviçreli bilim adamları çözdük diye haber yaparlar