Elektrikten anlayan var mı ?

Noxeble

Asistan
Reaksiyon puanı
6
Arkadaşlar ben power supply aldım 750w acaba bunun saatte yaktığı elektrik ne kadardır eğer çoksa torrent için laptopu bırakayım torrente hiç uğraşmayayım :)

Aeolian

Doçent
Reaksiyon puanı
2
o 750w psu nun kaldırma kapasitesidir,enerji harcayan parçaları değiştirmediğin sürece aynı elektrik sarfiyatı gerçekleşir

cnetworks

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Power supply üzerinde şebekeden çekilecek güç vardır hocam, eğer dediğiniz gibi saatte 750 watt güç tüketimi varsa şu anda elektrik faturamıza vergiler dahil olarak kwh cinsinden 30 kuruş olarak yansıyor.

Sizinki 4 saatte 0,9 TL kdv dahil olarak faturanıza yansır.

Noxeble

Asistan
Reaksiyon puanı
6
Çok sağolun arkadaşlar içimi rahatlattınız.

nsgnc

Profesör
Reaksiyon puanı
10
bence için hiç rahatlamasın bence. torrent için laptopu bırakmak en az 3-4 kat daha ucuza malolur.

sebastiantr

Profesör
Reaksiyon puanı
13
Bir laptop 50w civarı güç harcar bekleme modunda.
Bir masaüstü ise 100w üstü.

Siz 750 güç kaynağı aldığınıza göre demek ki kötü sayılmayacak bir bilgisayarınız var.
Bilgisayarınızın 600w çektiğini düşünürsek beklemede hiç bir iş yapmazken bile monitörsüz 200-300w arası güç çekecektir.
50w nerede 200w nerede

Düşünmeniz ve hesap yapmanız bir yersiz bu konuda laptop çok daha tasarrufludur.

nsgnc

Profesör
Reaksiyon puanı
10
Bir laptop 50w civarı güç harcar bekleme modunda.
Bir masaüstü ise 100w üstü.

Siz 750 güç kaynağı aldığınıza göre demek ki kötü sayılmayacak bir bilgisayarınız var.
Bilgisayarınızın 600w çektiğini düşünürsek beklemede hiç bir iş yapmazken bile monitörsüz 200-300w arası güç çekecektir.
50w nerede 200w nerede

Düşünmeniz ve hesap yapmanız bir yersiz bu konuda laptop çok daha tasarrufludur.

aman hocam. bir lcd monitör en fazla 30-40w gücündedir.

sdmh

Profesör
Reaksiyon puanı
14
Kullanmadığın süre boyunca ekranı kapatırsın.

pcwolf

Dekan
Reaksiyon puanı
33
Donanımların mininum harcadığı enerjiye ve psunun verimlilik derecesine göre değişir.
Net cevap vermek zor, sistem çok güçlüyse boşta da olsa laptoptan fazla yakar bence.

Noxeble

Asistan
Reaksiyon puanı
6
Yok hocam öyle ahımlı şahımlı makinam yok sadece psu yüksek aldım Q6600 işlemci HD4850 4 GB Ram 1 TB Hdd var şuanlık ama ben yinede dediğiniz gibi Laptopu bırakayım torrente. :)

karacaerc

Profesör
Reaksiyon puanı
18
[MENTION=29983]nsgnc[/MENTION] yav raspberry pi alsak torrent programı kurduk hadi linux da çözdük :D Depolamayı nasıl yapıcaz? Ben de çok düşünüyorum bunu. Ayrıca bu küçük makineler ama peş peşe bağlayıp süper birligsayar yapıyorlar. Bunu yapan deneyen bilen gören bir konu açıp şöyle enine bonuna konuşsa nasıl olur?

nsgnc

Profesör
Reaksiyon puanı
10
bende iki tane raspberry pi var. harici harddisk bağlıyorum. aklına geleni sor. :)

Noxeble

Asistan
Reaksiyon puanı
6
Hocam rasberry dediğiniz cihazlar sadece torrent'den HDD ye dosya çekmek için kullanılan ufak bordlu Bilgisayarlar oluyor değil mi ?

nsgnc

Profesör
Reaksiyon puanı
10
Bu cihazla -gücü ölçüsünde- bir bilgisayarda yapabileceğin neredeyse her şeyi yapabilirsin. torrent de bunların içinde. ister hdd bağla ister flash bellek'e indir. Yazıcı bağlayıp yazıcı sunucusu olarak da kullanabilirsin aynı zamanda. otomasyon sistemi de yapabilirsin.

nsgnc

Profesör
Reaksiyon puanı
10
Yanlış okumuşum. Monitörünüz diye okumuşum.
monitörsüz 200-300w arası güç çekecektir.

Raspberry devri kapandı görüşünüze katılmıyorum. Raspberry'yi monitörsüz olarak sadece terminalden kullanan biri olarak bana yetiyor.

sebastiantr

Profesör
Reaksiyon puanı
13
Yanlış okumuşum. Monitörünüz diye okumuşum.

Raspberry devri kapandı görüşünüze katılmıyorum. Raspberry'yi monitörsüz olarak sadece terminalden kullanan biri olarak bana yetiyor.

Rasspery yavaş o manada devri kapandı dedim yoksa bu cihazlar çok işlevsel yeryerde kullanılacak türden.
Hatta Odroid X in adını unutmuşum nette ararken çok daha ilginç şeyler gördüm.

Artık USB bellek gibi android box lar yapmışlar.
HDMI dan TV ye bağlıyorsun 1gb ram, 4 çekirdek CPU hayvan gibi bir PC çalışıyor android ile :)

Noxeble

Asistan
Reaksiyon puanı
6
Rasspery yavaş o manada devri kapandı dedim yoksa bu cihazlar çok işlevsel yeryerde kullanılacak türden.
Hatta Odroid X in adını unutmuşum nette ararken çok daha ilginç şeyler gördüm.

Artık USB bellek gibi android box lar yapmışlar.
HDMI dan TV ye bağlıyorsun 1gb ram, 4 çekirdek CPU hayvan gibi bir PC çalışıyor android ile :)

aynen hocam dediğiniz android flashları bende gördüm bazı çin sitelerinde hatta sipariş edildiğinde gönderiliyorda daha önceden usb şarjlı çakmak sipariş etmiştim şimdi kredi kartı şeklinde bıçak sipariş edeceğim :)