Haber Elektrik Faturasına Pandemi Bedeli Yansıtılılacak

Ben Kenobi

Müdavim
Müdavim
Reaksiyon puanı
3,155

Elektrik şirketlerine 3 milyar TL pandemi yardımı: Bedel faturalara yansıyacak​

Elektrik şirketlerine pandemi döneminde yaşadıkları zorluklar nedeniyle yaklaşık 3 milyar lira yardım yapılacak. Yapılan yardım ise elektrik faturalarına yansıyacak.
Elektrik Piyasası Kapasite Mekanizması Yönetmeliği Değişiklik Taslağı'na göre, destek mekanizması dışında kalan 'yap-işlet' santralleri ile yaşı 13 yıldan büyük ve ithal kömür ve doğalgaz kullanan santraller 1 Temmuz 2021 tarihinden itibaren yardım mekanizmasına dahil edilecek. Yardımları almak isteyen santral sahiplerinin, düzenleme resmen yayımlandıktan sonra 15 gün içinde başvuru yapmaları yeterli olacak. Başvuru yapmayanlara ise ödeme yapılmayacak
Sözcü'den Erdoğan Süzer'in haberine göre, şirketlere ödenecek pandemi yardımı parası, sistem işletmecisi olan kamuya ait Türkiye Elektirik İletim Anonim Şirketi'nin (TEİAŞ) gelir tavanına eklenecek.

headline.jpg

Gelir tavanındaki harcamalar ise elektrik faturaları aracılığıyla halka yansıtılacak. Bu harcamalar daha önce iletim sistemi kullanım bedeli olarak faturalarda görünüyordu ancak halk tepki göstermesin diye bu harcamalar dağıtım giderlerininiçine konduğu için artık faturalarda yer almıyor. Dolayısıyla şirketlere aktarılacak paraları halk faturasının içinde 'gizli zamla' ödeyecek.

Yardım her yıl artıyor​

Elektrik üreten şirketlere kapasite mekanizması adı altında 2018 yılından bu yana destek ödemeleri yapılıyor. Bu yolla 2018 yılında 1.4 milyar, 2019 yılında 2 milyar, 2020 yılında ise 2.2 milyar lira ödendi. Bu yıl 2.6 milyar lira ödeme planlanmıştı. Ancak pandemi yardımı işin içine girince toplam ödemenin 3 milyar liraya yaklaşması bekleniyor. Yardımın 4 ithal doğalgaz, 1 de ithal kömür santrali için yapılması planlanıyor.

Gerekçe yazıldı​

Taslağın gerekçesinde pandemi ve ekonomik daralma nedeniyle elektrik tüketiminin azaldığı, elektrik üretim fiyatlarının düştüğü, bu nedenle de santrallerin zor durumda kaldığı ifade edildi.

ProgramBoy

Asistan
Reaksiyon puanı
119
Zammm geldi sorun çözüldü

ProgramBoy

Asistan
Reaksiyon puanı
119
Daha elektriğe zam gelmedi ! 6 ay önceki konuyu hortlatmışınız :)

O 1 Ekimde dönen muhabbeti diyorsan o yalan çıktı.

Ama illaha yılbaşına kadar bir yüzde 15-20 zam gelecke o ayrı...
Pandemi döneminde elektrik şirketleri zorluk yaşamış. Bir ovaya yüksek gerilim hattı dikiyorsun, o hat atmosferik elektriği çekerek en az 100 yıl masrafsız elektrik üretiyor. Zorluk falan yok. Haber elektrik üretiminin zorluk ve masrafla dolu bir iş olduğunu akıllara yerleştirmeye çalışıyor. Değil. Bakın tekrar ediyorum, elektrik yüksek gerilim hatlarındaki kablolar ile atmosferik elektrik çekilerek tamamen bedava üretiliyor, kömür, doğal gaz yakılarak büyük masrafla üretiliyormuş gibi halka anlatılıyor. Enerjideki oyun büyük. Zam gelmese ne fark eder, şu anki faturaların %99'u sıfır maliyet, anca %1 'i gerçek maliyettir. Zam gelmiyotsa o yüzden gelmiyor, maliyeti olmadığı için.

OzkanK.

Müdavim
Müdavim
Reaksiyon puanı
13,062
Pandemi döneminde elektrik şirketleri zorluk yaşamış. Bir ovaya yüksek gerilim hattı dikiyorsun, o hat atmosferik elektriği çekerek en az 100 yıl masrafsız elektrik üretiyor. Zorluk falan yok. Haber elektrik üretiminin zorluk ve masrafla dolu bir iş olduğunu akıllara yerleştirmeye çalışıyor. Değil. Bakın tekrar ediyorum, elektrik yüksek gerilim hatlarındaki kablolar ile atmosferik elektrik çekilerek tamamen bedava üretiliyor, kömür, doğal gaz yakılarak büyük masrafla üretiliyormuş gibi halka anlatılıyor. Enerjideki oyun büyük. Zam gelmese ne fark eder, şu anki faturaların %99'u sıfır maliyet, anca %1 'i gerçek maliyettir. Zam gelmiyotsa o yüzden gelmiyor, maliyeti olmadığı için.

Ne saçmalıyon Allah aşkına ! Ne elektirğin bedava üretilmesi flan ? Nerden uyduruyon böyle şeyleri.

Butün dünya Nükleer Santral kurayım barajlar açayım kömürlü doğalgazlı santraller yapayımda elektirik üreteyim diye uğraşıyor bedavadan elektirik mi üretilirmiş.

Yaş kaçtı sende 8-10 flan mı böyle şeylere inanıyon ? Doğalgazı kömürü boşuna yakıyorlar siz halk böyle bilsin diye mi :D Ve bunu kimse bilmiyor SDN forumdan Ergenus isimli üye her şeyi biliyor...

ProgramBoy

Asistan
Reaksiyon puanı
119
Ne saçmalıyon Allah aşkına ! Ne elektirğin bedava üretilmesi flan ? Nerden uyduruyon böyle şeyleri.

Butün dünya Nükleer Santral kurayım barajlar açayım kömürlü doğalgazlı santraller yapayımda elektirik üreteyim diye uğraşıyor bedavadan elektirik mi üretilirmiş.

Yaş kaçtı sende 8-10 flan mı böyle şeylere inanıyon ? Doğalgazı kömürü boşuna yakıyorlar siz halk böyle bilsin diye mi :D Ve bunu kimse bilmiyor SDN forumdan Ergenus isimli üye her şeyi biliyor...
İnanmak yaş ile olmaz. Bilgisizlik ile olur. 70 yaşına gelmiş ama bilgisiz kişi herşeye inanır.
Doğalgazı kömürü boşuna mı yakıyorlar diyorsun ancak bu elektriğin kömür doğalgazdan üretildiği faraziyatı üstüne kurulu bir iddia.
Kömür doğalgazın yakıldığını gözlerinde gördün mü?

Hadi görmedin, TVde medyada hergün herşeyi konu
yapıyorlar güç santralinde kömür doğalgaz yakılmasını konu yapıp gösterdiler mi? Göstermeezleeer. Cunku gerçekte öyle birşey yok.

Elektrik atmosferde yükü devasa statik elektrik atmosferden direkman cekilerek üretiliyor. Şehirlerin dışında gördüğün o yüksek pilon hatlarındaki kablolar atmosferdeki statik elektrigi cekiyor. Atmosferde aklının tasavvur edemeyeceği büyüklükte elektrik yükü var. şimdi bi örnek vereceğim: Ilık havalarda atmosferi yagmur bulutları kaplayınca ne olur? Gök gürlemesi. Cunku atmosferdeki muazzam elektrik yükü, yere yakın bulutlar tarafından cekilerek açığa çıkar. Bazen gök gürlediğinde bütün şehir deprem gibi sarsılır, işte o güç atmosferdeki elektriğin gücünü gösterir. Bir tek şimşekte onbinlerce Voltluk elektrik enerjisi boşalır. Elektrik idarelerinin yüksek gerilim hatları işte o 100 bin voltluk milyarlarca GWh'lık elektriği yavaş yavaş cekerek, 220V indirgeyerek şehirlere dağıtır. Nükleer santral, baraj falan bu işin ticari etiketi. Bakın elektrik milyarlarca dolarlık santrallerde milyarlarca dolarlık gaz kömür yakılarak, atom cekirdeği parçalanarak üretiliyor diyerek faturadaki kazığa kılıf geçiriyorlar. Hala daha anlamamakta ısrar edecek misin ?

MG4446

Müdavim
Müdavim
Reaksiyon puanı
1,245
Elektrik bedavaya mı üretiliyormuş :d

ProgramBoy

Asistan
Reaksiyon puanı
119
Elektrik bedavaya mı üretiliyormuş :d
Yağmurlu günler yaklaşıyor. Bak şimdi gök gürlediğinde yeri gökü sarsan milyarlarca GWh elektrik bedavaya mı yaptı o işi yoksa para ile mi ? 2 saniye düşünsen cok şeyi anlayacaksın da işte düşünmüyorsun hiç ✌️

Fakehero

Dekan
Emektar
Müdavim
Reaksiyon puanı
5,555
İnanmak yaş ile olmaz. Bilgisizlik ile olur. 70 yaşına gelmiş ama bilgisiz kişi herşeye inanır.
Doğalgazı kömürü boşuna mı yakıyorlar diyorsun ancak bu elektriğin kömür doğalgazdan üretildiği faraziyatı üstüne kurulu bir iddia.
Kömür doğalgazın yakıldığını gözlerinde gördün mü?

Hadi görmedin, TVde medyada hergün herşeyi konu
yapıyorlar güç santralinde kömür doğalgaz yakılmasını konu yapıp gösterdiler mi? Göstermeezleeer. Cunku gerçekte öyle birşey yok.

Elektrik atmosferde yükü devasa statik elektrik atmosferden direkman cekilerek üretiliyor. Şehirlerin dışında gördüğün o yüksek pilon hatlarındaki kablolar atmosferdeki statik elektrigi cekiyor. Atmosferde aklının tasavvur edemeyeceği büyüklükte elektrik yükü var. şimdi bi örnek vereceğim: Ilık havalarda atmosferi yagmur bulutları kaplayınca ne olur? Gök gürlemesi. Cunku atmosferdeki muazzam elektrik yükü, yere yakın bulutlar tarafından cekilerek açığa çıkar. Bazen gök gürlediğinde bütün şehir deprem gibi sarsılır, işte o güç atmosferdeki elektriğin gücünü gösterir. Bir tek şimşekte onbinlerce Voltluk elektrik enerjisi boşalır. Elektrik idarelerinin yüksek gerilim hatları işte o 100 bin voltluk milyarlarca GWh'lık elektriği yavaş yavaş cekerek, 220V indirgeyerek şehirlere dağıtır. Nükleer santral, baraj falan bu işin ticari etiketi. Bakın elektrik milyarlarca dolarlık santrallerde milyarlarca dolarlık gaz kömür yakılarak, atom cekirdeği parçalanarak üretiliyor diyerek faturadaki kazığa kılıf geçiriyorlar. Hala daha anlamamakta ısrar edecek misin ?

Hiçbir belgeye dayanmayan iddianla bu yorumları sürekli yapıyorsun. Ya bunu ispatlayan bir belge dayanak göster ya da bu yorumlarını troll mesaj veya anlamsız mesaj olarak değerlendirip sileceğim. Dünyanın düz olduğunu iddia edenler bunu nasıl ispat edemiyorsa, senin iddianda bundan farklı değil.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Elektrik şirketlerine 3 milyar TL pandemi yardımı: Bedel faturalara yansıyacak​

Elektrik şirketlerine pandemi döneminde yaşadıkları zorluklar nedeniyle yaklaşık 3 milyar lira yardım yapılacak. Yapılan yardım ise elektrik faturalarına yansıyacak.
Elektrik Piyasası Kapasite Mekanizması Yönetmeliği Değişiklik Taslağı'na göre, destek mekanizması dışında kalan 'yap-işlet' santralleri ile yaşı 13 yıldan büyük ve ithal kömür ve doğalgaz kullanan santraller 1 Temmuz 2021 tarihinden itibaren yardım mekanizmasına dahil edilecek. Yardımları almak isteyen santral sahiplerinin, düzenleme resmen yayımlandıktan sonra 15 gün içinde başvuru yapmaları yeterli olacak. Başvuru yapmayanlara ise ödeme yapılmayacak
Sözcü'den Erdoğan Süzer'in haberine göre, şirketlere ödenecek pandemi yardımı parası, sistem işletmecisi olan kamuya ait Türkiye Elektirik İletim Anonim Şirketi'nin (TEİAŞ) gelir tavanına eklenecek.

headline.jpg

Gelir tavanındaki harcamalar ise elektrik faturaları aracılığıyla halka yansıtılacak. Bu harcamalar daha önce iletim sistemi kullanım bedeli olarak faturalarda görünüyordu ancak halk tepki göstermesin diye bu harcamalar dağıtım giderlerininiçine konduğu için artık faturalarda yer almıyor. Dolayısıyla şirketlere aktarılacak paraları halk faturasının içinde 'gizli zamla' ödeyecek.

Yardım her yıl artıyor​

Elektrik üreten şirketlere kapasite mekanizması adı altında 2018 yılından bu yana destek ödemeleri yapılıyor. Bu yolla 2018 yılında 1.4 milyar, 2019 yılında 2 milyar, 2020 yılında ise 2.2 milyar lira ödendi. Bu yıl 2.6 milyar lira ödeme planlanmıştı. Ancak pandemi yardımı işin içine girince toplam ödemenin 3 milyar liraya yaklaşması bekleniyor. Yardımın 4 ithal doğalgaz, 1 de ithal kömür santrali için yapılması planlanıyor.

Gerekçe yazıldı​

Taslağın gerekçesinde pandemi ve ekonomik daralma nedeniyle elektrik tüketiminin azaldığı, elektrik üretim fiyatlarının düştüğü, bu nedenle de santrallerin zor durumda kaldığı ifade edildi.

Bu haberci hangi belgeye dayandırıyor bunu. Elinde bir kanıt sunabiliyor mu?

ProgramBoy

Asistan
Reaksiyon puanı
119
Hiçbir belgeye dayanmayan iddianla bu yorumları sürekli yapıyorsun. Ya bunu ispatlayan bir belge dayanak göster ya da bu yorumlarını troll mesaj veya anlamsız mesaj olarak değerlendirip sileceğim. Dünyanın düz olduğunu iddia edenler bunu nasıl ispat edemiyorsa, senin iddianda bundan farklı değil.

Bu haberci hangi belgeye dayandırıyor bunu. Elinde bir kanıt sunabiliyor mu?
sci-inv-june28b.gif
Science and Invention dergisi Haziran 1928 sayısı. yerden 250 feet yüksekte insülatörlere asılı kablo ile 3 milyon volt, ortalama 150bin volt elektrik cekildiği belirtiliyor. 150bin volttan sadece 1 amper cekilse bile transformatör ile 220 Volta indirgediğinde 680 amperlik 220V akım demektir bu da 136 evin elektrik ihtiyacını fazlasıyla karşılar (bir ev ortalama en cok 5 amper akım çekse)

Bunun gibi daha yüzlerce değişik belge dayanak var Sadece sorulmadığı için cevaplamadım. Sorulmamış soru cevaplanmaz değil mi ? Gördüğün gibi Trol falan değilim. Araştırmacıyım. Gözlemci ve sorgulayıcıyım. Bunca elektrik nasıl hiç kesinti olmadan gelebiliyor son yıllarda iyice kafamı kurcalamıştır.

7x24 kesintisiz, güçlü, kaliteli elektrik ancak atmosferdeki elektrikten geliyorsa sağlanabilir.

Barajlardan da mümkün değil. Atatürk Barajı, Türkiyenin elektriğinin %7'sini karşılıyormuş. Bir kere o barajdan sürekli su akmıyor, ancak sürekli su aksa da 50 metre yüksekten gelen suyun döndüreceği jeneratör ile karşılanabilecek gibi degil TR'nin elektriğinin %7'si. Atatürk Barajının resimlerine bakın, jeneratör falan degil sadece üstten cekilmiş kablolar görürsünüz işte o kablolar atmosferden elektrik cekiminin başlangıç noktası oluyor. Atatürk barajı sadece resimlerini incelediğim için yoksa bu dünyadaki tüm hidroelektrik barajlar için geçerli hiçbirisi üstten düşen suya çarpan pervanenin dönerek jeneratörü cevirmesi ile elektrik üretmiyor. termik santraller de elektrik üretmiyor, aynı durum onlar için de geçerli. solar tesislerde belki bir miktar elektrik üretiliyordur ancak bırakın bir sehri bir mahalleyi bir sitenin elektriğini bile yetmez. Ayrıca her gün güneşli değil geceleri 10-15 saat güneş yok ancak elektrik var.

Bir rüzgar türbinleri kaldı geriye. Onlara dikkat ettiniz mi, hepsi her zaman aynı hızda dönüyor. Rüzgar varken de yokken de sürekli dönüyor. Geçen yaz plaja gittik, deniz durgun, yaprak kımıldamıyor arkamızdaki tepelerde rüzgar türbinleri koymuşlar hepsi sürekli dönüyor. Deniz yüzeyinde rüzgar yok 50 m yüksekte rüzgar var. Bu olanaksız. Sorgulamaya başladığınızda daha bircok şeyi farkedeceksiniz. Rüzgar olmadığı halde pervanenin dönmesinin tek açıklaması var o pervaneler elektrik motoruyla dönüyor. Peki o elektrik nerden geliyor. Büyük ihtimalle şebeke elektriğinden veriyorlardır. amaç ne peki. "bakın burada elektrik üretiliyor" demek için. hayır elektrik orada türbinin dönmesiyle değil, pilonlara asılı kilometrelerce kablolarda, atmosferdeki elektrik cekilerek üretiliyor.

Yorumumu günümüzden bir resim ile tamamlayayım:

908.jpg

Almanya'da bir pilon hattında cekilmiş bu resimdeki bir mantıksızlık dikkatinizi cekiyormu. Yanyana 2 yüksek pilon hattı aynı yöne dogru gidiyor. Amacı elektrik iletmek olsa neden 2 pilon hattı inşa edilsin ? Cunku amacı elektrik iletmek değil, elektrik üretmek. Biraz daha dikkat ederseniz resmin sağında biraz daha alçak 3. pilon hattının başlangıcı var. Pilonun soluna dogru kablo gidiyor sağına gitmiyor. Bu da, pilonların elektriği iletmek amacıyla inşa edilmediğini kanıtlar.

Bunun gibi daha binlerce kanıt gösterebilirim. Bu kanıtlar sonucu şunu söyleyebiliriz: Elektrik, yüksek doğal gaz masraflı termik santral ile, barajlarda yüksek masraflarla üretilmiyor, onların maliyetine kıyasla cok düşük maliyetle üretiliyor. Elektriği milyonlarca kişi kullandığını düşünürsek, maliyeti kişi sayısına bölersek bedava diyebileceğimiz bi maliyetle üretiliyor ancak KOL gibi fiyatlardan satılıyor. Sadece Türkiye değil tüm dünyada böyle. enerji kartel halinde. enerji işine öyle herkes giremez. bu işin ticari sırları var. artık sırları biliyorsunuz, tabi biraz olsun görme yeteneğiniz varsa.

OzkanK.

Müdavim
Müdavim
Reaksiyon puanı
13,062
1637014917802.png

Not: Sunduğun deliler beni benden aldı :) 1928 yılına ait gazete yazısı efsane.

Üstüne Almanya'da çelilmiş foto olayı kesin kanıtlıyor :D

Bu çağda bu teknolojiler altında tüm dünyadan saklanan gerçekliği ifşa etmişin... Bu saatten sonra kendini koru öldürebilirler seni. Enerji piyasasını ifşa etmişin. Dünyada 7.750Milyar İnsan var kimse bilmiyor herkes boşa elektirik faturası ödüşüyormuş :P:D

Fakehero

Dekan
Emektar
Müdavim
Reaksiyon puanı
5,555
İlber Ortaylı hoca der cahil cahil konuşma diye. Neymiş deniz seviyesinde rüzgar yokken 50 metre yukarıda da olamazmış. Dünyanın yuvarlak olduğunu gözüyle göremediği için dünya düz diyenlerle aynı mantık resmen.

ProgramBoy

Asistan
Reaksiyon puanı
119
İlber Ortaylı hoca der cahil cahil konuşma diye. Neymiş deniz seviyesinde rüzgar yokken 50 metre yukarıda da olamazmış. Dünyanın yuvarlak olduğunu gözüyle göremediği için dünya düz diyenlerle aynı mantık resmen.
Bizde cahil konuşmak olmaz. Kanıt dedin kanıt gönderdim. Biz gerçekler üzerine kanıtları ile konuşırız. Atmosferik elektrikten konuşuyoruz, sen dünya yuvarlak mı düz müyü konuşmaya başladın. Dünya düz değil, düz diyenlerle de işim olmaz.

Deniz seviyesinde rüzgar yokken 50m yüksekte rüzgar türbinini sürekli cevirecek kadar rüzgar olamaz demek istedim bunu çarpıtıyorsun. Bak şu videoda yerde çalı kımıldamıyor, hemen üstündeki rüzgar türbinleri deli divane dönüyor. Bunun açıklamasını yap (yapabilirsen tab ki) İlber Ortaylı en sevdiğim profesörlerden biridir ve onun ben de sözüne katılıyorum kimse cahilce konuşmasın, bilgi ile konuşsun!

Ekli dosyayı görüntüle 165060

Not: Sunduğun deliler beni benden aldı :) 1928 yılına ait gazete yazısı efsane.

Üstüne Almanya'da çelilmiş foto olayı kesin kanıtlıyor :D

Bu çağda bu teknolojiler altında tüm dünyadan saklanan gerçekliği ifşa etmişin... Bu saatten sonra kendini koru öldürebilirler seni. Enerji piyasasını ifşa etmişin. Dünyada 7.750Milyar İnsan var kimse bilmiyor herkes boşa elektirik faturası ödüşüyormuş :p:D
atmosferde elektrik 1928 yılında var, şimdi yok mu diyorsun, anlamadım ki :D Almanyadaki foto binlerce fotodan sadece birisi. Örnek. Hep böyle mi yazar çizersin ?

D

Deleted member 6644497

SDN Okuru
Yağmurlu günler yaklaşıyor. Bak şimdi gök gürlediğinde yeri gökü sarsan milyarlarca GWh elektrik bedavaya mı yaptı o işi yoksa para ile mi ? 2 saniye düşünsen cok şeyi anlayacaksın da işte düşünmüyorsun hiç ✌️
Anlaşılan arkadaş, "milyarlarca GWh"ı toplayabilen kondansatör bulmuş!

Fakehero

Dekan
Emektar
Müdavim
Reaksiyon puanı
5,555
Deniz seviyesinde rüzgar yokken 50m yüksekte rüzgar türbinini sürekli cevirecek kadar rüzgar olamaz demek istedim bunu çarpıtıyorsun. Bak şu videoda yerde çalı kımıldamıyor, hemen üstündeki rüzgar türbinleri deli divane dönüyor.
Açıklama mı gerekiyor al o zaman açıklama. Rüzgar türbinlerinin çalışma mantığını anlaman için iki aerodinamik kuvveti bilmen gerekir. Bunlar sürtünme ve kaldırma kuvvetidir.

Hareket halindeki hava, kanatlara çarparak pervaneleri döndürür. Pervaneler, rotorda kinetik enerjinin mekanik enerjiye dönüşmesini sağlar. Sonrasında rotor milinin dönme hareketi hızlandırılarak jeneratöre aktarılır. Böylelikle elektromanyetik indüksiyon ile elektrik enerjisi üretilmiş olur. Oluşan enerji transformatörler ile arttırılarak akülerde depolanır ve alıcılara iletilir.

Burada bilmeniz gereken yüksek gerilim,indüksiyon,sürtünme ve kaldırma kuvveti,motor milinin dönüşü için gereken torktur. Ayrıca rüzgar türbinlerinin baş kısmı en fazla rüzgarı alabilmek için yönünü değiştirebilecek dişli döner bir mekanizma üzerindedir.

Ama siz bedava elektriğin parayla satıldığına inanabilirsiniz. Tıpkı HAARP teknolojisi ile depremlerin,hava olaylarının olduğunu iddia eden komplo teorisyenleri gibi bunu da söylemeye devam edebilirsiniz.

talebesultan

Asistan
Cezalı
Reaksiyon puanı
150
Açıklama mı gerekiyor al o zaman açıklama. Rüzgar türbinlerinin çalışma mantığını anlaman için iki aerodinamik kuvveti bilmen gerekir. Bunlar sürtünme ve kaldırma kuvvetidir.

Hareket halindeki hava, kanatlara çarparak pervaneleri döndürür. Pervaneler, rotorda kinetik enerjinin mekanik enerjiye dönüşmesini sağlar. Sonrasında rotor milinin dönme hareketi hızlandırılarak jeneratöre aktarılır. Böylelikle elektromanyetik indüksiyon ile elektrik enerjisi üretilmiş olur. Oluşan enerji transformatörler ile arttırılarak akülerde depolanır ve alıcılara iletilir.

Burada bilmeniz gereken yüksek gerilim,indüksiyon,sürtünme ve kaldırma kuvveti,motor milinin dönüşü için gereken torktur. Ayrıca rüzgar türbinlerinin baş kısmı en fazla rüzgarı alabilmek için yönünü değiştirebilecek dişli döner bir mekanizma üzerindedir.

Ama siz bedava elektriğin parayla satıldığına inanabilirsiniz. Tıpkı HAARP teknolojisi ile depremlerin,hava olaylarının olduğunu iddia eden komplo teorisyenleri gibi bunu da söylemeye devam edebilirsiniz.
birde bu tribünlerin servet değerinde üretim bedelleri var

ProgramBoy

Asistan
Reaksiyon puanı
119
Anlaşılan arkadaş, "milyarlarca GWh"ı toplayabilen kondansatör bulmuş!
Milyarlarca GWh ı kondansatörde depolamaya gerek yok. :D Kendi hayalinde tasavvur ettiğin birşeyi ben söylemişim gibi yapmana da gerek yok :cool:

Oluşan enerji transformatörler ile arttırılarak akülerde depolanır
Transformatör enerjiyi arttırmaz ancak AC olması şartıyla akımın voltajını değiştirir. Gördünüz mü, siz de yanlışlar yapıyorsunuz. ;) Ayrıca rüzgar türbini ya da termik santral ya da baraj farketmez, üretilen elektrik enerjisi akülerde depolanamaz. Belki kondansatörler ile regüle ediliyor olabilir ancak depolanamaz. Yine de depolanıyor diyorsan göster o aküleri, görelim.

siz bedava elektriğin parayla satıldığına inanabilirsiniz. Tıpkı HAARP teknolojisi ile depremlerin,hava olaylarının olduğunu iddia eden komplo teorisyenleri gibi
Konu inanmak değil, gözlemlemek yorumlamak. Atmosferik elektrik var diye onca anlattım sen "Hiçbir belgeye dayanmayan iddialar yapıyorsun, trol olmalısın" dedin. Atmosferik elektriğin gerçekten varolduğunu kanıtlayan belge gönderdim, bu sefer rüzgar türbinlerinin 7x24 rüzgar esmese de dönmesi üzerine yorumumu çarpıttın, ona dair video gönderdim, rüzgar esmeyen yerde türbinlerin nasıl dönüyor açıkla dedim, açıklayamadın, rüzgar türbini mekaniğini anlattın. (Açıklama hala bekleniyor) Şimdi de HAARP ve komplo teorisyenleri dedin. Bak video orada duruyor. Adam cekmiş, çalılarda yaprak kımıldamıyor, 50 de değil belki 30 metre bile değil, yüksekteki türbinler dönüyor. Nasıl dönüyor? Yerde rüzgar yok, 30 metre üstte koskoca türbini sürekli döndürecek rüzgar var. Buradaki mantıksızlığı açıkla önce. Önceki mesajında açıklamadığın ben açıklayayım: O rüzgar türbinleri sürekli dönüyor cunku onlar rüzgar ile dönmüyor, bu kadar basit! Peki ne ile dönüyor? Elektrik ile. Yani onlar elektrik üretmiyor, elektrik harcıyor. Peki neden? Rüzgar türbinlerinde elektrik üretiliyormuş sanılsın diye. Bu kadar basit.

birde bu tribünlerin servet değerinde üretim bedelleri var
elektrik faturaları yüksek ve sürekli artıyor ya, onu haklı çıkaracak şeyler yapılması lazım. Hidroelektrik barajları ve HES santrallerinden sonra rüzgar türbinleri yapılıyor ki bu faturaların yüksekliğinin bir dayanağı olsun diye.

Elektrik atmosferdeki elektrik, şehir dışında bolca gördüğümüz pilonlara asılı çıplak kablolar ile cekilerek üretiliyor. Atmosferde milyarlarca trilyonlarca GWh elektrik yüklü. Onun sadece binde biri bile cekilse dünyadaki tüm şehir ve fabrikalarn elektrik ihtiyacını karşılamaya yeter. Şu anda yapılan da o zaten. yüzbnlerce şehir, fabrika bunların devasa elektrik ihtiyacı HES, baraj, solaryum, pervane ile karşılanamaz.

Son düzenleme:

ozciceky

Müdavim
Müdavim
Reaksiyon puanı
2,767
Dolar 10.50 ye vurmuş. Bunu da koysunlar faturalara.
Oynatmaya az kaldı. Doktorum nerede vaziyetindeyiz.
Ama enflasyon yüzde 19.95 :) yersen.

Fakehero

Dekan
Emektar
Müdavim
Reaksiyon puanı
5,555
Konu inanmak değil, gözlemlemek yorumlamak. Atmosferik elektrik var diye onca anlattım sen "Hiçbir belgeye dayanmayan iddialar yapıyorsun, trol olmalısın" dedin. Atmosferik elektriğin gerçekten varolduğunu kanıtlayan belge gönderdim, bu sefer rüzgar türbinlerinin 7x24 rüzgar esmese de dönmesi üzerine yorumumu çarpıttın, ona dair video gönderdim, rüzgar esmeyen yerde türbinlerin nasıl dönüyor açıkla dedim, açıklayamadın, rüzgar türbini mekaniğini anlattın. (Açıklama hala bekleniyor) Şimdi de HAARP ve komplo teorisyenleri dedin. Bak video orada duruyor. Adam cekmiş, çalılarda yaprak kımıldamıyor, 50 de değil belki 30 metre bile değil, yüksekteki türbinler dönüyor. Nasıl dönüyor? Yerde rüzgar yok, 30 metre üstte koskoca türbini sürekli döndürecek rüzgar var. Buradaki mantıksızlığı açıkla önce. Önceki mesajında açıklamadığın ben açıklayayım: O rüzgar türbinleri sürekli dönüyor cunku onlar rüzgar ile dönmüyor, bu kadar basit! Peki ne ile dönüyor? Elektrik ile. Yani onlar elektrik üretmiyor, elektrik harcıyor. Peki neden? Rüzgar türbinlerinde elektrik üretiliyormuş sa
Belge diye sunduğun bir dergideki yazı. Bunun doğru olduğuna dair ne bir ölçüm ne bir makale paylaşmamışsın. Diyorsun ki 50 metre yukarıda döndürecek rüzgar olmadığının ölçümünü yapıp kanıt olarak sunar mısın?