Ehliyeti olan 24 milyon kişiye 101 TL şoku! (15 TL olarak güncellendi)

IThelp

Profesör
Reaksiyon puanı
19
bu soyguna destek vermeyin yanlışa yanlış doğru doğruya doğru dememiz lazım gözü kapalı savunmayalım yanlış bir uygulama 101 tl 15-20 tl olsa tamam diyeceğiz kimse ses cıkarmayacak zaten ama 101 tl

AliA

Ordinaryüs
Emektar
Reaksiyon puanı
529
Ehliyeti 10 sene önce aldım. Araba kullanmayı sevmiyorum.

Değiştirmiyorum arkadaş! :p

IThelp

Profesör
Reaksiyon puanı
19
Ehliyeti 10 sene önce aldım. Araba kullanmayı sevmiyorum.

Değiştirmiyorum arkadaş! :p

Hocam ben alman ehliyetini değiştirmeye gitmiyorum 700 tl gidiyor ona bile para yok ki 200 tl buna verek arabam yok zaten almayı da düşünmüyorum istanbul gibi bir yerde her tarafa ulaşım var ne gerek var arabaya ben sadece scooter almak istedim A2 ehliyeti de icinde benim alman ehliyetine.
gecen o yüzden sordum actığın konuda alman ehliyetini değiştirmeye gerek varmı bu kanun cıkarsa diye :)

D

Deleted member 312196

SDN Okuru
[MENTION=136676]IThelp[/MENTION]

Dogma büyüme isvicre'de yasiyorum ve burada o saydiklarimin hepsi mevcut. Devlet o giderleri kendi cebinden hicbir zaman karsilamadi ve karsilamaz. Beni "yalan" atmayla suclayacagina önce yazdiklarimi oku. Almanya'da HARTZ IV ( sosyal yardim )'in nasil isledigini sen cok iyi bilirsin. Avrupadan Türkiye'ye temelli geri dönüs yapanlarin nedenini sende bende cok iyi biliyoruz. Benim kimseye birsey "yutturma" gibi bir niyetim yok arkadas. Birak bu gevur ülke sevdasini.

drjacob

Profesör
Reaksiyon puanı
700
İyi soyuyorlar bizi

MasterFather

Profesör
Reaksiyon puanı
59
işin kötü yanı.bu parayı her 5 yılda ödiceksiniz.100 lirayı verdik tamam.yok.her 5 yılda bir yenileme parası.

thuglife

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Normaldir bizim insanımız hakkını aramaz,vurdumduymazdır hal böyle olunca değişik isimler altında sürekli hortumlanır,amaç bilinçli,sağlıklı şoförler oluşturmaksa neden 101 tl? niye 10 veya 20 tl değil amaç resmen vatandaşı soymak başka izahı yok bunun.

Muvahhid

Doçent
Reaksiyon puanı
0
Kesinlikle gözden geçirilmeden yasalaşmamalı..

IuTKuI

Profesör
Reaksiyon puanı
4
Peki gözden geçirecek olan kim acaba?
Mesela bu tür yeni gelen kararlara nereye başvurarak şikayetimizi dile getirebiliyoruz. Ya da böyle bir yol var mı?

IThelp

Profesör
Reaksiyon puanı
19
@IThelp

Dogma büyüme isvicre'de yasiyorum ve burada o saydiklarimin hepsi mevcut. Devlet o giderleri kendi cebinden hicbir zaman karsilamadi ve karsilamaz. Beni "yalan" atmayla suclayacagina önce yazdiklarimi oku. Almanya'da HARTZ IV ( sosyal yardim )'in nasil isledigini sen cok iyi bilirsin. Avrupadan Türkiye'ye temelli geri dönüs yapanlarin nedenini sende bende cok iyi biliyoruz. Benim kimseye birsey "yutturma" gibi bir niyetim yok arkadas. Birak bu gevur ülke sevdasini.

Hartz IV bende iyi biliyorum ama ülkemizde varmı böyle bir durum bu kanunda almanyada işsizlik ve sosyal yardım en düşük alan aileler (1 cocuklu aile) 1182 Euro dır. bizim ülkede normal 12 saat sigortalı calışan biri bu parayı kazanamıyor sen 101 tl normal diyorsun ama benim işiz yurtdaşım ve asgari ücrete calışıyor 700 tl ehliyet parası ve zama zingolarıyla yaklaşık 200 tl verecek şimdi diyeceksin 700 tl ile calışan arabayla ne işi var neden ehliyet alıyor adam o ehliyetle araba almıyor sizin bakış acınızla ehliyet demek kendine araba almak değil o ehliyetle calışıyor şoförlük yapıyor 700 tl evine ekmek götürmek icin

İsvicrede her sene kanunlar kendini yeniler her ülkede olduğu gibi ama isvicrede daha sert olur yaptırımlar ama kimse ses cıkarmaz neden mi hizmet yaşam kalitesi vatandaşına sahip cıkma sağlık koşuları eğitim koşulları aklına ne gelirse vatandaşlarına en iyi şekilde sunuyor ve böyle şeyleride almaya hak ediyor isvicre hükkümeti cünkü alıb yeniden hizmet ayırıyor. bu hizmet ülkenin dört bir tarafınada yapılıyor bizim ülke gibi sadece büyük şehirlere değil.

Almanya da ufak şeylerin peşinde koşmaz ehliyet değişimine para alcak ehliyetimin veriliş tarihi 19.09.1997 iki yılda bir değiştirim en son 24.09.2011 süresini uzatım almanyada kendim oradaydım 30 euro param giti buda sadece göz muhanesi ve sağlık ve foto gitti .

Yabancı ülkesi hayranı olmasaydım terk edib gelmezdim ben buralara ben kendi ülkemin hayranıyım ama o ülkelerin demokrasine hakk hukkuna vatandaşlarına verdiği değere hayranım.

rozabay

Dekan
Reaksiyon puanı
34
Isvicre'de var, almanya'da var, fransa'da var.

Bu ülkelerde o parayi kazanan adamin araba kullanma sansi bile yok, bilmem anlatabiliyor muyum? Eger 700 TL maasi olan adam araba kullaniyorsa o 101 TL'yi de ödeyecek parayi da bulur.

Bu saydigim üc ülkede 700 TL maasla araba kullanip, gecinemiyorum dersen, devlet sana ne diyor biliyor musun? Arabani sat öyle gel yanima. Tek kisi 3 oda da kaliyormussun... git kendine 1 oda ev tut öyle gel para iste. Demek istedigimi anladin mi? Avrupa ve dünyanin bircok ülkesinde daha beter soyuyorlar milleti.

Bu yazdiklarimi bizzat kendim yasadigim icin biliyorum, hicbirini kafadan uydurup yazmadim.

Ben dedim: 101 TL tartisilir, ama bu tarz giderleri hep vatandasa cakiyorlar.

Biz at arabasıyla geziyorken o saydığın 3 ülke metro ile seyahat ediyordu. Neyle neyi kıyasladığını düşünmen lazım.

D

Deleted member 312196

SDN Okuru
[MENTION=136676]IThelp[/MENTION]

Tamamda hocam, almanya icin 1182 Euro yeterli mi? Yetersiz. Bu parayla o ailenin ne zorluklar cektigi mechul.

Evet isvicre'de kanunlar cok sert, ama kimsenin ses cikarmamasinin yasam kalitesi ile bir alakasi yok. O dediklerin eskidendi abi... simdi millet eskisi kadar mutlu mesut degil. Kardeslerimin okullari bitsin Allah'in izniyle bizde memlekete yerlesecegiz.

ProMaster

Asistan
Reaksiyon puanı
17
Beyler ağustosda ehliyet alıcaktım şimdi beni etkiler mi bu? benimde 101tl vermem gerekir mi?

D

Deleted member 312196

SDN Okuru
[MENTION=64474]rozabay[/MENTION]

Belli oluyor canim :)

- - - Mesaj Güncellendi - - -
[MENTION=64474]rozabay[/MENTION]

Unuttum yazayim, 100 yil gerideyiz demissinde: Hayrola hala at arabasiyla mi seyahat ediyorsun?

halo5

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
ehliyeti 13 haziranda aldım bende mi değiştiricem

letztes

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Harç parası vermiyoruz haaaaaaaaaaa o 101 tl sadece kağıt parası kağıt . İnşallah çok inandırıcı olmuştur :)

OnLT

Dekan
Reaksiyon puanı
149
101 x 24 000 000 = 2.424.000.000 TL kağıt için harcanacak anlaşılan.

oslun

Dekan
Reaksiyon puanı
33
23.999.999

çünkü ben bir kuruş vermiyorum..

kkoray

Profesör
Reaksiyon puanı
36
istemiyorum arkadaşım ehliyetinizide alın yakında nefes almak için bile para vericez yazıklar olsun!
vergiler artıyor gelir artmıyor nasıl yaşıcaz biz bu ülkede? herşeyden vergi alınıyor herşeyden! pardon siz zaten bizim yaşamamızı istemiyorsunuz bu ülkede

friendly

Rektör
Reaksiyon puanı
671
Arabayı satalı çok oldu..
Yeni araba alacağım zaman araya sıkıştırır, hallederiz..

Şimdi için hiç gerek yok. :)

-Hewal-

Dekan
Reaksiyon puanı
11
Kaz gelecek yerden tavuk da gelir kanunu .

BERVA

Doçent
Reaksiyon puanı
8
Isvicre'de var, almanya'da var, fransa'da var.

Bu ülkelerde o parayi kazanan adamin araba kullanma sansi bile yok, bilmem anlatabiliyor muyum? Eger 700 TL maasi olan adam araba kullaniyorsa o 101 TL'yi de ödeyecek parayi da bulur.

Bu saydigim üc ülkede 700 TL maasla araba kullanip, gecinemiyorum dersen, devlet sana ne diyor biliyor musun? Arabani sat öyle gel yanima. Tek kisi 3 oda da kaliyormussun... git kendine 1 oda ev tut öyle gel para iste. Demek istedigimi anladin mi? Avrupa ve dünyanin bircok ülkesinde daha beter soyuyorlar milleti.

Bu yazdiklarimi bizzat kendim yasadigim icin biliyorum, hicbirini kafadan uydurup yazmadim.

Ben dedim: 101 TL tartisilir, ama bu tarz giderleri hep vatandasa cakiyorlar.

Her ehliyeti olanın arabası yok.
Ehliyetli işçi de çok.
Hatta asgari ücretle çalıştıracağı adama ehliyet şartı koyan firmada çok.
İsviçre'de, Almanya'da bir şoför ne kadar maaş alır bilmiyorum.
Ama Türkiye'de sanıldığı gibi yüksek maaş alan şoför %10'dur belki.

Keşke her ehliyeti olan 2bin TL maaş alsaydı.
Yada arabası olsaydı.(Şahin-Doğan-Kartal hariç :) )
Patronun arabası bizim sayılıyor mu ?
Benim patronun Porsche'u var da. :)

kkoray

Profesör
Reaksiyon puanı
36
Her ehliyeti olanın arabası yok.
Ehliyetli işçi de çok.
Hatta asgari ücretle çalıştıracağı adama ehliyet şartı koyan firmada çok.
İsviçre'de, Almanya'da bir şoför ne kadar maaş alır bilmiyorum.
Ama Türkiye'de sanıldığı gibi yüksek maaş alan şoför %10'dur belki.

Keşke her ehliyeti olan 2bin TL maaş alsaydı.
Yada arabası olsaydı.(Şahin-Doğan-Kartal hariç :) )
Patronun arabası bizim sayılıyor mu ?
Benim patronun Porsche'u var da. :)

aman hocam sonra onun vergisinide bizden almaya çalışırlar duyurma bunu

IThelp

Profesör
Reaksiyon puanı
19
Deselerki 101 tl bize vermeyin gidin kimsesiz cocuklara hayır kurum vakıflara mehmetcik vakfına lösemili cocuklara bağış yapın bağış yaptığınıza dahil makbuz getirin ehliyeti alın seve seve yapılır arkadaş.

-Hewal-

Dekan
Reaksiyon puanı
11
Deselerki 101 tl bize vermeyin gidin kimsesiz cocuklara hayır kurum vakıflara mehmetcik vakfına lösemili cocuklara bağış yapın bağış yaptığınıza dahil makbuz getirin ehliyeti alın seve seve yapılır arkadaş.

Aynen

sdmh

Profesör
Reaksiyon puanı
14
Yeni çipli kimlik verecekler. Yeni ehliyete ne lüzum var. Yeni kimliklere işlersin ehliyeti var nosu şu diye. Malum üzerinde çip var.

Tahminime birileri iyi para kazanacak. :cursing:

rozabay

Dekan
Reaksiyon puanı
34
@rozabay

Belli oluyor canim :)

- - - Mesaj Güncellendi - - -
@rozabay

Unuttum yazayim, 100 yil gerideyiz demissinde: Hayrola hala at arabasiyla mi seyahat ediyorsun?

At arabasıyla seyahat etmek şart değil. En basit teknolojileri bile senin deyiminle diğer dünya ülkelerinden ithal ettiğmiz için bir nevi at arabasıyla geziyoruz diyebilirim.

Ozgurky

Profesör
Reaksiyon puanı
14
Kıyak iş aslında A sistemi geldi yenile, B sistemi geldi yenile, C sistemi geldi yenile. Ödeyen var nasılsa.