Ehliyeti olan 24 milyon kişiye 101 TL şoku! (15 TL olarak güncellendi)

by10ur

Profesör
Reaksiyon puanı
7
Edit: Şimdi gördüm sosyal yardım mı ? alttaki almanca metinde sosyal yardım ile ilgili açıklama yazıyorsa güldürdün beni :) sosyal yardım nereden çıktı ilk alıntıladığın kişi 700 tl maaş'tan bahsetmiş maaş belirli bir emek karşılığından çalışan kişiye verilen ücrettir arkadaşım.Sosyal yardım 700tl olabilir ama asgari ücretleri iki ülkeninde 700tl değildir. Konuyu çarpıtıp aldatıcı bilgiler vermeyin.

D

Deleted member 312196

SDN Okuru
[MENTION=23685]by10ur[/MENTION]

Sosyal yardim nerden cikti diye soracagina su alinti yaptigin mesaji tekrar oku. O mesajimda ben ne yazmisim arkadas? Sen o kazandigin parayla "gecinemiyorum" deyip "araba" kullanirsan sana yapilan muamele ayni bu sekilde. Konuyu carpittigimi nerden cikartiyorsun? Asgari ücreti 700TL olmayabilir, ama bu saydigim ülkelerin giderleride Türkiye'ye göre cok daha fazla. Ülke olarak cok zengin olabilirler, lakin normal halk bildigin gibi para babasi degil.

by10ur

Profesör
Reaksiyon puanı
7
@by10ur

Sosyal yardim nerden cikti diye soracagina su alinti yaptigin mesaji tekrar oku. O mesajimda ben ne yazmisim arkadas? Sen o kazandigin parayla "gecinemiyorum" deyip "araba" kullanirsan sana yapilan muamele ayni bu sekilde. Konuyu carpittigimi nerden cikartiyorsun? Asgari ücreti 700TL olmayabilir, ama bu saydigim ülkelerin giderleride Türkiye'ye göre cok daha fazla. Ülke olarak cok zengin olabilirler, lakin normal halk bildigin gibi para babasi degil.

Alıntı yaptığın arkadaşın yorumu bu "700 lira maaş alan adamdan 101 lira ehliyet para istemek hangi dünya ülkesinde var ?"

Senin yorumun:

"Isvicre'de var, almanya'da var, fransa'da var.

Bu ülkelerde o parayi kazanan adamin araba kullanma sansi bile yok, bilmem anlatabiliyor muyum? Eger 700 TL maasi olan adam araba kullaniyorsa o 101 TL'yi de ödeyecek parayi da bulur.

Bu saydigim üc ülkede 700 TL maasla araba kullanip, gecinemiyorum dersen, devlet sana ne diyor biliyor musun? Arabani sat öyle gel yanima. Tek kisi 3 oda da kaliyormussun... git kendine 1 oda ev tut öyle gel para iste. Demek istedigimi anladin mi? Avrupa ve dünyanin bircok ülkesinde daha beter soyuyorlar milleti.

Bu yazdiklarimi bizzat kendim yasadigim icin biliyorum, hicbirini kafadan uydurup yazmadim.

Ben dedim: 101 TL tartisilir, ama bu tarz giderleri hep vatandasa cakiyorlar."

Maaş ile yardımın farkını bilmemenden kaynaklanıyor bu kargaşalık, maaşın ne olduğunu açıkladım. ilk mesajında'da yardım değil maaş olarak belirtmişsin dikkatli okurum merak etme burada dikkatli okumayıp saldıran sensin 24 yıldan beri yaşıyor olabilirsin ama asgari ücretin daha ne kadar olduğunu bilmeyip "700tl olmayabilir" cevabını vermen ayrı bir ironi olmuş.

D

Deleted member 312196

SDN Okuru

Arkadas sen ne ayaksin ya? Asgari ücret burada 3000 Frank. Ben 700 TL olmayabilir lafini daha fazla oldugu icin söyledim. Ayrica "giderlerinde" Türkiye'ye göre fazla oldugunu ekledim. Ne ironisinden bahsediyorsun? Adamin maasi az diye ona ayri fiyat mi biciyorlar saniyorsun?

mdkbet

Profesör
Reaksiyon puanı
80
bence hükümet 101 TL ye kaç enayinin itiraz etmeyeceğini belirlemek için bu şekilde bir politika izledi.

Rockco

Doçent
Reaksiyon puanı
5
Sonra bu millet neden direniyor diyorsunuz :mad: kufur etmek serbest olsa aslinda cok iyi sozlerim varda bunlari 3 lira zam yap 101 lira geri al acinicak duruma dusurdunuz bu milleti

entalpi

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
benim istediğim bir değişiklik olmamasına rağmen ben para ödemek zorunda kalıyorum. Koskoca devlet bu. Türkiye Hazinesi eskisine göre dünyanın en zengin hazinelerinden. O yüzden kalkıp da 15tl normal falan demeyin. Devletin bu paraya ihtiyacı olduğunu falan sakın düşünmeyin. Bu zihiniyetle gidersek yola asfalt dökmeye karar veren belediye için de para toplamamız gerekir. Biraz ayılalım ülke olarak

neskalii

Profesör
Reaksiyon puanı
23
benim istediğim bir değişiklik olmamasına rağmen ben para ödemek zorunda kalıyorum. Koskoca devlet bu. Türkiye Hazinesi eskisine göre dünyanın en zengin hazinelerinden. O yüzden kalkıp da 15tl normal falan demeyin. Devletin bu paraya ihtiyacı olduğunu falan sakın düşünmeyin. Bu zihiniyetle gidersek yola asfalt dökmeye karar veren belediye için de para toplamamız gerekir. Biraz ayılalım ülke olarak

Sizin belediye asfalta para almıyomu?? ben kendimi bildim bileli bizim belediye döktüğü asfaltı yaptığı kaldırımı diktiği kapı önleri ağaçları ve onların bakım masrafını mahallelere yansıtıyo.. Bi çok kez düşündüm hepsini benden alıyosun üstüne niye vergi veriyoruz..!!!

by10ur

Profesör
Reaksiyon puanı
7
@by10ur

Arkadas sen ne ayaksin ya? Asgari ücret burada 3000 Frank. Ben 700 TL olmayabilir lafini daha fazla oldugu icin söyledim. Ayrica "giderlerinde" Türkiye'ye göre fazla oldugunu ekledim. Ne ironisinden bahsediyorsun? Adamin maasi az diye ona ayri fiyat mi biciyorlar saniyorsun?

Tabi ona göre olacak adam 3000 frank kazanıp 600tl ev kirası verecek değil ama 700tl maaş değil baya abartmışsın sen o olsa olsa yardım olur, yardım alan adamda genel ihtiyaçlarından başka bir şeyini gideremez giderirsede kredi kartı borçlarıyla giderir, burada alınan asgari ücret oradaki çalışmayan adama veriliyor olabilir.Buradaki 700tl ile orayı kıyaslaman'da saçma 3000 frank ile ehliyette ona buna kesilen ücretlerle kıyaslaman lazım'ki yanlış anlaşılmasın hala söylüyorum yardım ile asgari ücreti karıştırmışsın maaş 700tl olamaz orada.

D

Deleted member 312196

SDN Okuru

O kazanilan 3000 lira ile ay sonu zor geliyor desem baska soru soracak misin?

AliA

Ordinaryüs
Emektar
Reaksiyon puanı
530
:D

31095444290.jpg

by10ur

Profesör
Reaksiyon puanı
7
@by10ur

O kazanilan 3000 lira ile ay sonu zor geliyor desem baska soru soracak misin?

Doğrudur, zor getiriyorlardır. Giderlerine harcamalarına göre değişir buradaki 3000 frank gibi düşünmüyorum zaten belirttim onu. Milletvekili maaşıyla zor geçinenler'de var. oranın para birimiyle kıyaslamak, asgari ücretiyle kıyaslamak daha mantıklı, olay 700 tl alıyorlar ve 700tl ile kıyaslamakla başladı oranın sosyal yardımıyla bizim asgari ücreti kıyaslaman kısacası. Soru sormuyorum yanlış ifade ettiğin tanıma açıklık getiriyorum.

s3000

Asistan
Reaksiyon puanı
2
Paylaşan oldu mu bilmiyorum ama fiyatı düşürmek için çalışmalar başladı.

D

Deleted member 312196

SDN Okuru

Yanlis ifade etmis olabilirim, sonucta hatasiz kul olmaz. Benim yazdiklarimi inkar etmek gibi bir niyetim yok zaten.

goodtornado

Profesör
Reaksiyon puanı
4
Ehliyetler avrupa kriterlerine gore degisecekmis diyorlar, benim ab ve uluslarasi ehliyetim var ama her ikisi de cuzdan seklinde katlanabilir karton parcasi. Bir su damlasi gorse yipranir.Türkiye'deki ehliyet kalitesi mukemmel iken ab kriterleri diyerek fuzuli bir ise kalkismanin tek aciklamasi para kaynagi arayisi. Baska bir sey degil. Ben fransaya geldigimde Turk ehliyetini alip ab ve uluslararası ehliyet verdiler. Bir euro bile almadilar. Gerisini siz dusunun.