Efe ameliyat olmak için 385 kişiyi bekliyor

Guest Part

Profesör
Reaksiyon puanı
42
BURSA'da oynarken sandalyeye çarptığı kolunda, kıkırdak kemiğinin kırılmasına neden olan 3 yaşındaki Asım Efe Bakır, tedavisi için gerekli ameliyatın gerçekleşmesi için Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Çocuk Ortopedi Servisi'nde sırada bulunan 385 çocuğun ameliyat olmasını bekliyor.

Yapılacak 2 ameliyatla sağlığına kavuşacak Efe'nin ailesi kendilerine sıranın bir an önce gelmesi için dua ediyor.

Bursa'da oturan Müge- Nedim Bakır çiftinin 2 çocuğundan büyüğü olan Asım Efe Bakır, geçen Nisan ayında oyun oynadığı sırada sağ kolunu sandalyeye çarptı. Bu sırada büyük bir acı duyan çocuk, anne ve babası tarafından hemen Çekirge Devlet Hastanesi'ne götürüldü. Burada yapılan ilk kontrollerde küçük Efe'ye kıkırdak kemiğine kırık tanısı kondu ve kolu alçıya alınarak evine gönderildi. 20 gün sonra alçının çıkarılması için Efe'yi aynı hastaneye götüren Bakır çifti, düzeldiği söylenen kolda şişlik ve şekil bozukluğu olduğunu gördü.
Doktorların, “Hasta psikolojik olarak kolunu oynatamıyor” sözleri üzerine Asım Efe Bakır'a 1.5 ay fizik tedavi uygulandı.

Çocuklarının kolunun yine iyileşmediğini gören Müge ve Nedim Bakır, bu kez Efe'yi özel bir hastaneye götürdü. Burada yapılan kontrolde koldaki kıkırdağın hâlâ kırık olduğu tespit edildi. Doktorlar aileye, çocuğun ancak 22 bin TL'ye mal olacak 2 ameliyat ile eski sağlığına kavuşabileceklerini söyledi. Bunun üzerine maddi durumları iyi olmayan Bakır çifti oğullarını Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi
Çocuk Ortopedi Servisi'ne götürdü. Ancak, burada da doktorlar, ameliyat için yüzlerce çocuğun sırada olduğunu, ameliyat için beklemeleri gerektiğini söyledi.

Ameliyat için geçen 14 Temmuz tarihinde kendilerine haber verileceği söylenerek evine gönderilen Asım Efe Bakır'ın babası, aradan geçen uzun süreye rağmen haber alamayınca hastaneyi arayıp sıranın ne zaman geleceğini sordu. Hastane yetkililerinden, Çocuk Ortopedi Servisi'nde bulunan 2 ameliyathaneden 1'inin tadilat nedeniyle kapalı olduğunu, diğerinin çalıştığını ve önlerinde 385 kişinin bulunduğunu öğrendi.

Kendilerine yanlış bilgi verilme olasılığı üzerine aradıkları bir başka yetkiliden de aynı cevabı alan aile şimdi çocuklarına bir an önce sıra gelmesi için kara kara düşünüp dua ediyor.

Nedim Bakır, “Ekonomik durumumuz iyi olmadığı için, çocuğumuzu özel hastanede ameliyat ettiremiyoruz” dedikten sonra şöyle devam etti:

“Oğlum her gün acı çekiyor. Evde bana sürekli, kolunun ne zaman iyileşeceğini, kardeşini kucağına alıp ne zaman gezdireceğini soruyor. Ancak, yapacak bir şeyimiz yok. Çaresizce önümüzdeki 385 kişilik sıranın bitmesini bekliyoruz. Yetkililerden bu sorunumuza bir an önce çözüm bulmalarını istiyorum.”

kaynak

MüktesebaT

Profesör
Reaksiyon puanı
41
ee 384. çocuğun neden ahber değeri yok. geçmiş olsun diyelim biz yine de..

ancak haber tuhaf bir haber.. efeden önce ameliyat bekleyen 384 çocu var.Burada sorfulanması gereken EFE nin sırası değil bu hizmeti veren yeterli potansiyelin bulunmamasıdır.

ahky

Profesör
Reaksiyon puanı
65
Orada Ameliyat olma zorunluluğu mu var acaba,başka bir yere sevk edemiyolarmı ki.Allah yardımcısı olsun.

BrknEs

Dekan
Reaksiyon puanı
166
Allah yardımcıları olsun.

chaylak1

Doçent
Reaksiyon puanı
7
Şu söze çok takıldım.

-Yetkililerden bu SORUNUMUZA bir an önce çare bulmalarını istiyorum.

Şimdi bu soruna deseler diyeceğim hiçbirşey yok bu gerçekten büyük bir sorun.385 tane çocuk sağlıklarına kavuşmak için sıra bekliyorlar ve durumları çok daha vahim olanları da vardır elbet.Ama 385. sıradaki birisinin kendinden öncekileri hiçe sayması ve önce can sonra canan mantığını uygulaması ve birde üstüne ajitasyon yapması bana pek hoş gelmedi.Efe nin bir an önce sağlığına kavuşmasını Allahtan diliyorum ve aynı dileği saırada bekleyen 384 çocuğada diliyorum...