E-kitap Okur musunuz?

Bilgili99

Profesör
26 Nisan 2011
2,108
252
243
Arkadaşlar ben e kitap ile ilgili bir proje düşünüyorum kamuoyu yoklaması amacıyla bu başlığı açtım. E kitap okur musunuz? neden e kitap tecih edersiniz yada etmezsiniz ve takip ettiğiniz siteler var mı? eksik ve hoşunuza giden yanları neler? Yorumlarınızı esirgememenizi bekliyorum :D

revontulet

Öğrenci
12 Şubat 2012
43
0
0
e kitap okuyucu edinmek sorun gibi ama baslica sorun su : E kitabin stoklama saklama dagitim basim gibi maliyeti yok. Buna ragmen kagit kitap fiyatindan belki bir belki iki lira ucuz. E hal boyle olunca neden e kitap?
Gutenberg projesi guzel bir ornek mesela.

blgram

Profesör
27 Kasım 2009
1,522
18
218
Amerika veya gelişmiş ülkelerde ekitap müthiş bir hızda gelişiyor. Bizde yasal olarak yaklaşık 3bin ekitap bulunuyor. (3binden fazla olabilir). Ben mesela okumak istediğim bir kitabı orda burada aramaktansa emürekkep cihazıma yükleyip oradan okumayı tercih ederim. Birinci getirisi zamandan kazanç sağlaması. İstediğin bilgi hemen elinde oluyor. İkinci güzel özelliği de şu oluyor. Ekitap cihazını istediğiniz her yerde taşıyabiliyorsunuz. Mesela bir kitaptan sıkıldınız diğeri ile devam etmek istiyorsunuz. Ordan devam ediyorsunuz. Bu kadar iki kitabı birden taşımak zorunda değilsin. Otobüste,dolmuşta daha rahat kitap okunuyor. Mesela ayakta olduğumuzu düşünelim bir elimle bir yerden tutunuyorum. Diğer elimle zaten hafif olan ekitap cihazımla okumama devam ediyorum.(zamandan kazanç) Peki neden ekitap beğenmiyoruz derseniz şöyle cevaplar gelecektir. Kitabın yerini tutmuyor. O koku olacak arkadaş. Tamam ama senin hedefin bilgi almak mı zevk almak mı ?? Zaman teknoloji zamanı. Çoğu gelişmiş ülkede gırla gidiyor bu aletler. Avrupa'da Amerika'da ünlü oluna bizimkiler alır. Keşke bu ekitap olayını daha doğrusu şu elektronik mürekkep işini bizim Türkler bulsaydı. Hani vardır ya . Batı matbaaya geçer bizimkiler hala el yazması kitaplarla devam eder. Bunun sonucu olarak Avrupa gelişir Osmanlı düşüşe geçer. Hah şimdi biz böyle bir şey bulsaydık. O matbaa olayının öcünü almış olacaktık. Bu sefer önde olan biz olacaktık. Ama görünen o ki Batı yine bizden daha önce davranıyor. [MENTION=139982]karizmaxi[/MENTION]

revontulet

Öğrenci
12 Şubat 2012
43
0
0
Iyi demissin, yok kitap kokusu olacak yok su olacak bahane. Okuyacak adam okur arkadas. Evet e murekkep hakkaten iyi, goz yormuyor.

e_e_e_e

Öğrenci
3 Mart 2012
6
0
0
Ben gece gun bir cafede gordum, bir adamin elinde vardi. Beyaz bir cihazdi, adam dikkatli bir sekilde alete baktigimi gorunce gosterdi bana. gercekten ekrani kagit gibi olan bir cihazdi. ilk defa ozendim e-kitap olayina.

aleti de yurtdisindan getirdi zannettim ama teknosa'dan mi oyle biryerden almis. reeder di yanlis hatirlamiyorsam. benim zaten boyle bir cihazim olsa idefix'ten falan kitap almama gerek yok, bilgisayarda tutup ciktisini alarak okudugum tonlarca sey var, once onlar icin kullanirim.

-Hewal-

Dekan
27 Haziran 2008
5,206
11
0
E kitap ücretleri ve e kitap fiyatları okadar pahalı olmasa idi kullanacağım teknolojiler arasına girerdi ama kalitelı e kitap okuyucu lar 600 ile 750 lira arasında ki çok pahalı .Teknoloji o olarak Süper bir şey ama fiyatlar hiç makul değil .Misal e kitap okuyucuları 150 /200 lira arasında olsa idi ve e kitaplar 3 veya 5 lira gibi fiyatlar ile satılabilse idi çok iyi yerlere gelebilir idi ama bu hali ile çok zor

y_ates

Dekan
12 Nisan 2009
5,165
65
0
Benim gözlerimi yoruyor, kitap okuduğum hissini de veremiyor. Zorunda kalmadıkça tercih etmem.

e_e_e_e

Öğrenci
3 Mart 2012
6
0
0
Ben reeder2 e-kitap okuyucu aldım çok da memnunum. Yeni bir kullanıcıyım fakat şimdiden birçok artısını gördüm. Fiyatlar denildiği gibi çok da uçuk rakamlar değil, ben reeder’ ın web sayfasından 299 TL aldım. Zaten online kitaplar diğerlerine göre ucuz olduğu için ödenen ücret gözünüze batmıyor. Göz yormayan e-ink ekran teknolojisi size kitaptan okuma hissi veriyor ve saatlerce kitap okusanız bile gözünüzü yormuyor. Ayrıca taşıması da çok rahat zaten hafif bir cihaz ve için birçok kitabı ve dokümanlarınızı yanınızda istediğiniz yere götürebiliyorsunuz. Kitaptı kağıttı dosyaydı bu dağınıklıklardan kurtuldum . Bunun dışında internet ve sözlük özelliği de benim gibi kullanıcılar için büyük bir avantaj sağlıyor. Çünkü Microsoft Office desteği ile word dokümanlarını açabiliyorsunuz. Ben reeder dan İngilizce çevirilerimi kolayca yapabiliyorum ve aynı zamanda internetten de araştırmam gereken şeylere bakabiliyorum. Bu kadar artsı varken kağıt kokusu almışım almamışım fark etmiyor. Yenilikçiliğe açık olun derim. İlgilenen varsa http://reeder.com.tr/reeder2.asp adresinden bakabilir.
reeder2-header2.png

addariyos

Asistan
26 Nisan 2012
104
0
0
Bende reeder 2 aldım ve çok memnunum yaptığım araştırmalar sonrasında ufak tefek şikayetçi kişiler var ama genelde herkes memnun, cihaz çok güzel istediğim yerde istediğim zaman kullanıyorum. Şimdide yeni bir cihazları çıkmış reedpad3 tablet bilgisayar onu alıyorum.

--- Mesaj Güncellendi ---

Muhakkak öyle ama artık teknoloji değişti tripmaker ayak uydurmak lazım...

DarKeN

Profesör
5 Temmuz 2009
1,184
88
228
En geç 2 sene sonra kağıda basılmış kitap üretimi sona erecek size garanti veririm.

SiegFrieD

Öğrenci
26 Nisan 2012
69
0
0
En geç 2 sene sonra kağıda basılmış kitap üretimi sona erecek size garanti veririm.

Kitap üretimini sonlandıracak şey e-kitap değil de korsan olabilir.Onun dışında kitap okuyan kitle kolay kolay bırakmaz bu işi.Yazan da bırakmaz.Ben de e-kitaba karşıyım.Hala ansiklopedilerimi saklayan biri olarak kitap okumanın hazzını hiç bir şeyde alamam diyorum.

Cochineal

Öğrenci
10 Nisan 2012
74
0
0
Kitabın amacına uymuyor bikere,hayatımızı teknolojiye bağlamayalım lütfen,herşeyi yerinde ve amacında kullanalım :)

GassipGirl

Doçent
4 Ekim 2011
781
5
18
bence ikiside kullanılmalı e kitap aldın diye normal kitap okumayacaksın diye birşey yok.. o anki mekan hangisine uygunsa onu seçebilrsin sana kalmış. bilgisayardan çıktı almak yerine e kitaptan okumak daha mantıklı

oxelara

Asistan
15 Nisan 2012
322
0
0
Hayir okumam.. Kitap dedigin okurken sayfalari kokacak, aglarsan kagitta iz birakacak..

embayt

Asistan
30 Nisan 2012
211
0
16
e-kitap okuyorum ben ya..
küçük bi tane Mp4'üm vardı 5-6 kitap bitirdim onda :D ..sonra kaybettim onu :( ardından kitap okuma işi biraz azaldı desem yeridir..daha sonra Wave aldım ondan okuyorum artık (^^) ..

-Hewal-

Dekan
27 Haziran 2008
5,206
11
0
E kitap ile normal kitabın fiyatı aynı neden e kitap alayım hem e kitapları başkasına devretme ve al oku sende faydalan geri getir gibi bir artisi yok neden e kitap alalım.

energyy

Asistan
9 Temmuz 2012
150
1
0
kitabın yeri başkadır kitabı eline alacaksın okudukça sayfalarını çevireceksin kitapla bütünleşeceksin asla değişmem kitabı başka bir şeye :)

K

Kayıtsız Üye

SDN Okuru
yok olan ormanlar,kesilen ağaçlar,hatta yuvasız kalacak kuşlarıda düşündüğünüz zaman doğaya da fayda sağlayan bir sistem e-book. burada teknoloji gerçekten fayda sağlar durumda.

e_e_e_e

Öğrenci
3 Mart 2012
6
0
0
teknoloji hayatımızı kolaylaştırır ama e-book farkında olmadan doğayıda koruyor,yok olan ormanlar,kesilen ağaçlar,hatta yuvasız kalacak kuşlar,bunları düşündüğümüz zaman teknoloji doğanında yanında,sadece kitap elektronik olur mu olmaz mı diye düşünürken doğaya sağladığı yararı da aklımızın bir köşesinden geçirmek lazım.reeder hem kullanıcı hem doğa dostu

CALIYAKALI

Doçent
15 Eylül 2009
692
4
0
E-kitap okuyucu bir reader'iniz olduktan sonra okumamak için bir nedeniniz olmaz.Bence gayet güzel bir icat.

Normal kitaplara göre fiyatları daha ucuz + satın almasanız bile internette indirebileceğiniz 3000 küsürlük kitaplar var içinde.
Yer sorununuz olmaz.

Fakat her gelen yeni kitabı bulmak sıkıntı olabilir.

-Hewal-

Dekan
27 Haziran 2008
5,206
11
0
Fiyatları daha ucuz olduğunu kim söylüyor en azından Türkiye öyle bir şey yok normal kitaplar ile aynı fiyata satılıyor ikincişi her platformda okunmuyor üç aldığın kitabın hakkını başkasına devredemiyor san neden alınsın tek artısi yes kaplamiyor bir yüzlerce kitaba tek yerden ulaşılabiliyor.

e_e_e_e

Öğrenci
3 Mart 2012
6
0
0
e-kitabi goz yoruyor zannedip okumayan bircok insan olmasi cok yazik cunku reeder gibi e-ink ekranli urunler hem kagittan okumakla ayni zevki veriyor hem de goz yormuyor. Kitaplari tasimak zorunda kalmama, kitapsiz kalmama, yazdiginiz tum notlari ya da altini cizdiginiz yerleri bir arada bulabilme, MP3, internet gibi ozellikleri de artilari...