Dünyanın En Hızlı Tarayıcısı Olduğu Tescillendi!

ANNE

Profesör
Cezalı
Reaksiyon puanı
75
Dünya’nın En Hızlı Tarayıcısı Olduğu Tescillendi!

Opera 10.50 sürümüyle birlikte tekrardan tüm tarayıcıları geride bırakan Opera, şu sıralarda üzerinde çalıştığı 10.51 sürümü ile birlikte “Dünya’nın en hızlı tarayıcısı” olduğunu tescilledi.

Güvenilir firmalarından olan Futuremark‘ın tarayıcı test sistemi Peacekeeper testlerinde uzun süredir liderlik koltuğunda oturan Chrome’un yerini -muhtemelen uzun süre bırakmayacak olan- Opera aldı.

en.hizli_.tarayici.opera_.carakan.png

Intel Core i7-920 işlemci üzerinde, ATI Radeon HD 5850 ekran kartı, 6144 MB hafıza, Windows 7 Beta işletim sistemi üzerinde yapılan test sonucunda Opera, 12.620 puan aldı.

Opera’dan önce en hızlı tarayıcı olan Chrome 10.000 kadar puana sahipti.

Son yapılan test ile Opera, en güncel Chrome geliştirici sürümü olan 5.0.356 sürümüne 7.000 puan fark attı.

Kaynak

tolgasal

Profesör
Reaksiyon puanı
18
Firefox 3.5.4, 3.5.8 in 3 katı daha mı hızlı? Hatta 3.5.4 en hızlı firefox sürümü mü olmuş. İnternette gezerken bu kadar farkı nasıl anlayamıyorum hala onu çözemedim. Az bir fark değil tam 4 katı.

michuozawa

Guru
Emektar
Reaksiyon puanı
493
chrome'u bırakamıyorum ama deniycem artık :)

tolgasal

Profesör
Reaksiyon puanı
18
Başka bir test sitesi var mı acaba popüler. Bu site artık bende inandırıcılığını kaybetmeye başladı. Daha 3 gün önce opera ve Chrome baş başa gidiyorlardı şimdi ise nerede ise 3 katı fark var. Bİr işlemci bu kadar mı fark eder. Hiç mi internet hızının anlamı yok. 10 mbit internet kullanıyorum test sonuçları ile değil kullanımım ile söyleyebileceğim tek şey eklentileri ile en hızlı browser'ın Firefox 3.6 olduğu. Çoğu siteyi 1 sn civarında açıyor. Yükleme çubuğunu görmüyorum bile. Ama aynı şeyi chrome ve opera için söyleyemem.

REDFOKS

Rektör
Emektar
Reaksiyon puanı
201
benim sistemimde hala chrome farklı şekilde önde...

738791Ekran-Alintisi.JPG

REDFOKS

Rektör
Emektar
Reaksiyon puanı
201
Sende farklı şekilde chrome önde, diğerinde 4 katı opera önde, bir diğerinde neredeyse aynılar.

orada dikkat edersen chromenin bir eski sürümü var bendeyse güncel sürüm fark oradan kaynaklanıyor..

desperado64

Rektör
Reaksiyon puanı
104
FF 3.6.2 diye bir sürüm var mı?? yaw :D paso sallamışlar bu testi :D

tolgasal

Profesör
Reaksiyon puanı
18
5.0.356.2 ve 5.0.356.0 arasındaki fark mı bu yani. Anne, Mümkünse aynı testi 5.0.356.2 ile yapar mısın? Bir anda bu kadar fark yaratması bana garip geliyor.

---------- saat 10:54 eklendi ---------- önceki mesaj saat 10:45 eklenmişti ----------

FF 3.6.2 diye bir sürüm var mı?? yaw :D paso sallamışlar bu testi :D

3.6.2'nin RC2 sürümü vardı bir ara. Kararlı sürüm şu anda 3.6

NecronomicoN

Profesör
Reaksiyon puanı
12
opera 10.50 sürümü 3bin küsür puan almış, 10.51 sürümünde 12bin küsür puan almış. bana pek doğru gelmedi bu test.

yumluanarsist

Rektör
Reaksiyon puanı
280
O sistemde elbette hızlıdır. Sisteme bakar mısınız? :) Intel Core i7, ATI Radeon HD 5850, 6 GB RAM. Bu testin mantığını anlayamıyorum zaten. Her sistemde farklı alınır o sonuç ki yukarıdaki mesajlarda örnekleri var. Ayrıca Firefox 3.5.4'ün Firefox 3.5.8'in 4 katı hızında olması da şaşırtıcı geldi bana. Ve Firefox'un kararlı sürümü yerine neden RC sürümünü tercih etmişler, anlayamadım.

Vendetta_

Profesör
Reaksiyon puanı
75
benim agp sistemimde firefox chrome a fark atıyo
sürekli shokwawe çöküyo

demekki neymiş herkes kendi işletim sistemine uygun tarayıcılar kullanmalıymışş :D

SwateR

Rektör
Reaksiyon puanı
662
Benim gözümde her zaman 1 numara Chrome :)

tolgasal

Profesör
Reaksiyon puanı
18
Vendetta_ , * Superonline ile ilgili olay nedir? Bir kullanıcısı olarak ilgimi çekti. Herhangi bir değişiklik mi var duyuru yapılmadan.

Vendetta_

Profesör
Reaksiyon puanı
75
Vendetta_ , * Superonline ile ilgili olay nedir? Bir kullanıcısı olarak ilgimi çekti. Herhangi bir değişiklik mi var duyuru yapılmadan.
10mbps limitsiz bağlantı vardıya fiberoptikte
adamlar LİMİTSİZ bağlantıya limit koydular
bağlantı hızının 5katı fazla download yaparsan hızın 512 ye düşüyo
aynı şekilde upload hızının 10katı fazlasını yaparsan yine hızın 512 ye düşüyo

yeni 10mbps limitsiz tarifesi 99liradan satışa sunuldu

şu linklerde daha ayrıntılı
http://forum.shiftdelete.net/intern...ine-fiber-internet-kullanicilarina-mujde.html
http://forum.shiftdelete.net/intern...60-sinirsiz-sinirli-internet-superonline.html

eray045

Rektör
Reaksiyon puanı
250
nedense böyle testlere pek inanmıyorum

tolgasal

Profesör
Reaksiyon puanı
18
10mbps limitsiz bağlantı vardıya fiberoptikte
adamlar LİMİTSİZ bağlantıya limit koydular
bağlantı hızının 5katı fazla download yaparsan hızın 512 ye düşüyo
aynı şekilde upload hızının 10katı fazlasını yaparsan yine hızın 512 ye düşüyo

yeni 10mbps limitsiz tarifesi 99liradan satışa sunuldu

şu linklerde daha ayrıntılı
http://forum.shiftdelete.net/intern...ine-fiber-internet-kullanicilarina-mujde.html
http://forum.shiftdelete.net/intern...60-sinirsiz-sinirli-internet-superonline.html

Anlaşıldı; Teşekkürler. Şimdi ağzıma geleni sayacaktım ama gel gör forum kuralları...

Mai Nai

Guru
Emektar
Reaksiyon puanı
157
Opera hızlıda bi bendemi yavaş, gitmiyo bi türlü ittiriyorum arkasından hep :D

memo.35

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
bence hala en hızlısı chrome çünkü bazı sitelerin açılış hızları vs.. saniye olarak tuttum chrome operadan 2-3 saniye daha hızlı bence chrome daha iyisini yapıncaya kadar en hızlısı iyisi bu yani chrome....

metehan760

Asistan
Reaksiyon puanı
7
Bu hız testleri hikaye, ben kendi testimi kendim yapıyorum. Sonuçta hep IE8 en hızlı çıkıyor.
Nasılmı yapıyorum;
Her iki tarayıcıyı yanyana koyup aynı anda bir adrese git diyorum. Sayfayı IE8 hepsinden daha önce açıyor. Sonra Chrome 5, Sonrada Firefox 3.6.
En iyi tarayıcıya 1000 puan dersek;
IE8:500, Chrome:450, Firefox:250 puan alır benden.
Hatta firefox o puanıda alamaz ama onlarında gönlü kırılmasın diye verdim.

tolgasal

Profesör
Reaksiyon puanı
18
Bu hız testleri hikaye, ben kendi testimi kendim yapıyorum. Sonuçta hep IE8 en hızlı çıkıyor.
Nasılmı yapıyorum;
Her iki tarayıcıyı yanyana koyup aynı anda bir adrese git diyorum. Sayfayı IE8 hepsinden daha önce açıyor. Sonra Chrome 5, Sonrada Firefox 3.6.
En iyi tarayıcıya 1000 puan dersek;
IE8:500, Chrome:450, Firefox:250 puan alır benden.
Hatta firefox o puanıda alamaz ama onlarında gönlü kırılmasın diye verdim.

2. açılış olarak test et. Tüm browserlarda aynı sayfayı aç ( Gazete sayfaları idealdir) Sonrasında tarayıcıyı kapatmadan sayfayı kapat ve aynı adrese bir daha bas. Firefox farkını ortaya koyacaktır. Sık kullanılanlarda firefox çok daha iyi. En basit SDN de saatlerce vakit geçiyor.

greench

Asistan
Reaksiyon puanı
1
Beyler,
Bir sitenin çabuk açılması ile bu testler arasında bir ilişki yoktur. Bir siteye girdiğinizde bilgisayarınız başka bir bilgisayarla iletişime geçer. Tarayıcı testleri bu iletişimin hızını ölçmez. Çünkü bu, hatların o anki durumuna, sistem yapılandırmasına hatta browser ayarlarına bile bağlıdır.
Bir tarayıcının hızlı olması demek, önceden indirilmiş veriyi yorumlama hızı demek. Normal web siteleri çok çok kısa zaman içerisinde browser'lar tarafından yorumlanıp resme, metne, şekle dünüştürülebiliyor. Tarayıcı testlerinde ise normal sitelerden farklı olarak tarayıcı her şekilde zorlanıyor. Yani üzerine gereksiz bir ağırlık bindiriliyor ve yorumlama işlemi bitene kadar geçen süre hesaplanıyor.

Başka testler de var. (Webkit)SunSpider, (Mozilla)Dromaeo ve (Google)V8 Benchmark Suite. V8 dışında geri kalanda Opera'nın önde olması gerekir. V8'de ise Opera Chrome'ın biraz gerisinde.

IE'cilere ve Firefoxculara bir not:
IE9 bayağı yenilikle gelecek gibi görünüyor. IE8'in felaket kötü javascript motoru diğer taryıcılarla yarışabilir seviyeye gelmiş durumda. Ama IE9'un finaline 1 yıla yakın süre var neredeyse.

Firefox rakiplerine göre geride kaldı. Hız konusunda durum böyle. Ne kadar şöyle böyle desenizde durum böyle. Mozilla tarafından bir açıklama yapıldı. Chrome'a, Safari'ye can veren açık kaynak kodlu WebKit'in bir bölümü Firefox'a dahil edilebilir.

Chromeculara ve Operacılara not:
Bu iki tarayıcının da Javascript motoru hemen hemen aynı mantıkta çalışıyor. Bu yüzden birbirine yakın hızlardalar. Chrome daha hızlı demek yanlış. Opera daha hızlı demek de yanlış. Kimi testlerde(kategori olarak) Chrome daha hızlı çıkabiliyor. Ama ağırlıklı olarak Opera biraz daha iyi durumda. Bence her iki tarayıcı da yeterince hızlı durumda. Hangisini kullanırsanız kullanın bayağı verim alarak internet işlerinizi yerine getirebilirsiniz.
Chrome'un developer taraflı geliştirilen sürümleri ile Opera'nın haftalık derlemelerini karşılaştırmak çok yanlış bence. Regression lar bulunabilir. Bu durumad yapılan testlerde sonuçlar normalden çok daha farklı çıkabilir.

ffgul

Profesör
Reaksiyon puanı
8
firefox u tek geçerim gerisi hikaye...."reklam kokan hareketler bunlar mayk"

ANNE

Profesör
Cezalı
Reaksiyon puanı
75
Açıklayacağım çoğu şeyi greench adlı arkadaşımız açıklamıştır. Yeterli olduğunu düşünüyorum.

Ayrıca;

greench nickli arkadaşımız Opera Türkiye resmi forumda görevli bir mod. arkadaşımızdır. Teknik düzeyde birçok sorunu çözen bir arkadaşımız. ( User JS )

İnndir.com'da editörlük yapmaktadır.

Onu burada görmekten çok mutlu oldum. :)

Champion78

Profesör
Reaksiyon puanı
43
Beyler,
Bir sitenin çabuk açılması ile bu testler arasında bir ilişki yoktur. Bir siteye girdiğinizde bilgisayarınız başka bir bilgisayarla iletişime geçer. Tarayıcı testleri bu iletişimin hızını ölçmez. Çünkü bu, hatların o anki durumuna, sistem yapılandırmasına hatta browser ayarlarına bile bağlıdır.
Bir tarayıcının hızlı olması demek, önceden indirilmiş veriyi yorumlama hızı demek. Normal web siteleri çok çok kısa zaman içerisinde browser'lar tarafından yorumlanıp resme, metne, şekle dünüştürülebiliyor. Tarayıcı testlerinde ise normal sitelerden farklı olarak tarayıcı her şekilde zorlanıyor. Yani üzerine gereksiz bir ağırlık bindiriliyor ve yorumlama işlemi bitene kadar geçen süre hesaplanıyor.

+1 :thumbup1:

ayrıca bence bir tarayıcıyı kullanabilmem için, hızdan çok kullanılabilirlik önemlidir. yani istediğim bir şeye anında erişebilmem gerekir. hız o kadar da önemli değil. zaten tarayıcılar istedikleri kadar yırtınsalar bile, sunucudan cevap geç geliyorsa yapacak bi şey yok :D

bu arada bir arkadaş sormuştu bağlantı hızının hiç mi önemi yok diye. peacekeeper testlerinde evet, bağlantı hızının bir önemi yok :)