Dolar durdurulamıyor

Bu konuyu okuyanlar

vaio

Asistan
Reaksiyon puanı
2
Boşuna hiç uğraşma kardeşim sen @vaio 'ya burda 1893775958 tane video yayınlasan adamın görüşü asla değişmez. Bunların genelde söylediği gibi bunlara cevap vereceksin. Nasıl mı şöyle "He yav he o dediğinizden" :laugh:

Yazdıklarımı bir açın, okuyun, fikriniz varsa buyrun tartışalım ama yoksa lütfen saygısızlık etmeyin.

enable

Müdavim
Reaksiyon puanı
9
[MENTION=81299]vaio[/MENTION] kardeşim sen bunları karşına alıp sabaha kadar anlatsan yine bir şey değişmez onun için bırak kendini yorma. Adamların istediği faiz oranını tekrardan 10 - 15 e çıkmasını sağlama bu onların daha çok işine geliyor çünkü. Al işte bugün yapılan spekülasyonların Londra merkezli fonlar tarafından yapıldığı tespit edildi. Niye adamlar bole paralarına para az katıyolar adam 1 10 almak varken neden 1 2 alsınlarki ?

Onun için bu durum geçici arkadaş, Ancak yüksek faizden kesinlikle korkun, asıl kazandığımız para bu şekilde dışarı akıyor. (Bunu da hangi ekonomiste sorarsanız sorun, yüksek faiz her zaman kazanılan parayı dışarıya akıtmıştır.)

bölge34

Doçent
Reaksiyon puanı
12
Yazdıklarımı bir açın, okuyun, fikriniz varsa buyrun tartışalım ama yoksa lütfen saygısızlık etmeyin.

Saygısızlık yapmıyorum sadece konulara demokratik yaklaşın. Bu tarz konularda hemen savunmaya geçiyorsunuz. Yani taraflı olduğunuzu abartılı bir şekilde belli ediyorsunuz.
A veya B partisini tutarsınız saygı duyarım ama her yaptıklarını da savunmayın be kardeşim Allah için yaptıkları hataları da görün görün :mad:

Rint

Müdavim
Reaksiyon puanı
360
Mizaha malzeme veren bir devlet var ki buda onları komedyen yapar? Kim gülüyor peki? Tartışılır...
[MENTION=81299]vaio[/MENTION] / kardeşim MB ortak mısın? Neden savunma gereği duyuyorsun hak ver bu insanlara ne diyorlarsa yalan çıkıyor yada bir haberler... Enflasyon %6 diyor yahu sen hiç mi meyve sebze almazsın be adam? Boş verin... Aklıma bir fıkra geldi onu anlatayım :D

Hırsızın biri milletin kümesine dadanmış ha bire tavuklar çalınıp duruyormuş 1 değil 2 değil 3 değil polisin biri kafaya takmış bunu bulacağım bunu demiş neyse hırsız yine bir kümese girmiş çuvala tavukları doldurup tam kaçarken polis yakalamış. Durrr kanun namına tutukluyorum seni demiş! Hırsız biden yüksek bir sesle bağırmış avukatımı istiyorum diye polis şaşırmış avukat ne diyecek ki seni suç üstü yakaladım. Hırsız demiş bende onu merak ediyorum işte acaba ne diyecek :D

thekillingroad

Müdavim
Reaksiyon puanı
1
Bu kadar, ama hakkaten bu kadar kötü yönetilen bir para piyasasından ne bekleniyordu ki?
Daha da beter olacak seyredin görün, sonra ben dış mihrak temsilcisi olarak tüyoları almışım falan diye gezebilirim problem değil, ama insanlar uyansın ki çok büyük iki tehlike var, görsünler.

1. Para politikası
2. Enerji politikası

Bakkal koysak işin başına, daha iyi okur geleceği "lan ben bu kadar domatesi satamam, ucuz diye 8 ton domates almayayım" falan der mesela.

ikspi

Müdavim
Reaksiyon puanı
27
Dolar Messi'yi geçti.

Serkan Bey

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Ülkemizde malesef bir istikrar sorunu var. Bu istikrar sorunu bizim bakış açımızdan tozpembe gibi görülsede dış ülkeler Türkiye'deki gelişmeleri kaygıyla izliyor.
Bunun akabinde teslim olduğumuz dış sermaye malesef ülkemizden kaçışa geçmiş ve buza dövizde ki yükseklik olarak dönüş yapmıştır.

vaio

Asistan
Reaksiyon puanı
2
Saygısızlık yapmıyorum sadece konulara demokratik yaklaşın. Bu tarz konularda hemen savunmaya geçiyorsunuz. Yani taraflı olduğunuzu abartılı bir şekilde belli ediyorsunuz.
A veya B partisini tutarsınız saygı duyarım ama her yaptıklarını da savunmayın be kardeşim Allah için yaptıkları hataları da görün görün :mad:

Mizaha malzeme veren bir devlet var ki buda onları komedyen yapar? Kim gülüyor peki? Tartışılır...
@vaio / kardeşim MB ortak mısın? Neden savunma gereği duyuyorsun hak ver bu insanlara ne diyorlarsa yalan çıkıyor yada bir haberler... Enflasyon %6 diyor yahu sen hiç mi meyve sebze almazsın be adam? Boş verin... Aklıma bir fıkra geldi onu anlatayım :D

Hırsızın biri milletin kümesine dadanmış ha bire tavuklar çalınıp duruyormuş 1 değil 2 değil 3 değil polisin biri kafaya takmış bunu bulacağım bunu demiş neyse hırsız yine bir kümese girmiş çuvala tavukları doldurup tam kaçarken polis yakalamış. Durrr kanun namına tutukluyorum seni demiş! Hırsız biden yüksek bir sesle bağırmış avukatımı istiyorum diye polis şaşırmış avukat ne diyecek ki seni suç üstü yakaladım. Hırsız demiş bende onu merak ediyorum işte acaba ne diyecek :D

Öncelikle şunu belirtmeliyim ki; hiçbir konuda savunma yapmıyorum. Zaten kimseyi savunacak pozisyonda da değilim, ne kimsenin vekiliyim, ne de avukatı. Sizlerin olduğu gibi benim de güncel olaylar hakkında düşüncelerim ve çıkarımlarım var. Onları paylaşıyorum sadece. Gelelim asıl meseleye, bunu neden yapıyorum?

Şunu çok iyi biliyorum ki; insanlara bir şeyler anlatarak onların fikirlerini değiştirmek çok zor, o nedenle burada anlattığım şeylerin amacı sabit fikirli insanların düşüncelerini değiştirmek değil. Sadece bu tarz konulara pek ilgi duymayan, yaşananlar hakkında bilgisi az olan insanların, bu konuları okudukları zaman belli bir görüşün etkisinde kalarak zihinlerinin bulanmasını engellemek. Tek bir pencereden bakmaları yerine onlara panoramik bir görüş açısı sunmak. Bu olmalı ki insanlar gerçeği daha net görsünler. Kimsenin benim aklıma ihtiyacı yok. Akıl vermiyorum, benim gibi düşünün demiyorum. Ben sadece insanlara resimden bir parça daha gösteriyorum. Böylece her insan kendi çıkarımlarını daha net yapabilir. İstiyorum ki insanlar, bilgi sahibi olduktan sonra fikir sahibi olsunlar. Çünkü hayatta bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olmak kadar nahoş bir durum yok.
[MENTION=340086]Kupa Beyi[/MENTION] fıkraya güldüm. :)

AneztesiPardusu

Asistan
Reaksiyon puanı
1
3 TL görür mü bilmem ama 2,50 görücek ve gördüğünde bozdurmayı planlıyorum

hakan1987

Asistan
Reaksiyon puanı
8
Benim anlamadığım merkez bankasının faiz kararı yüzünden oldu arkadaşa hatırlatmak istiyorum
Döviz grafiğinde 11 mayıs 2013 den sonra düzeyli bir artış gözleniyor.
Yani bu senin merkez bankanın kararı ile ilgili değil sıcak para akışının azaldığını gösteren belirgin bir tablo bunuda başbakanın tabiriyle ister faiz lobisi de ister benim tabirimle sıcak para sermayesi de bu adamlar ülkeden parasını çekiyor.

Nedeni ise hükümet'e güvensizlik AB yolundan sapma yapılan düzenlemeler kısaca bunu yapan hükümet başkası değil umarım polemik yaratacak şekilde yazmadım

fthtsdmr

Profesör
Reaksiyon puanı
44
Dolar 2,30 seviyesinin üzerine çıkarak bugün de rekor kırdı. Bankalararası piyasada dolar/TL tarihinin en yüksek seviyesi olan 2.31'in, euro/TL 3.16'ın üzerini gördü. Merkez Bankası'nın dün piyasaya doğrudan döviz satarak müdahalesine rağmen dolar/TL kurunun tarihi zirvesini test etmesinin ardından piyasalar, Merkez'in yeni bir adım atıp atmayacağını takip edecek.
dolar-2-30-u-asarak-rekor-tazeledi-3994557.Jpeg
Yurtiçi piyasalar, güçlü olmayan pozitif bir açılış yaptıktan sonra etkili olan satış baskıları ile negatife döndü. Güne dünkü sert düşüşün ardından tepki alımlarıyla başlayan Borsa İstanbul'da, BIST 100 endeksi gördüğü en yüksek 65.779,06 puan seviyesinden etkisini artıran satışlarla düşüşe geçerek 64.222,53 puana kadar geriledi.

Analistler, endeksin 64.800 puanın altında kalması durumunda negatif seyrin devam edebileceğini belirterek, 63.900 ve 62.500 seviyelerinin takip edileceğini kaydediyor.
Dün, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankasının (TCMB) yüksek volatilite nedeniyle doğrudan müdahale etmesinin ardından bugün güne sakin başlayan döviz piyasasında,dolar/TL, gelişmekte olan ülke para birimlerindeki kayıpların devam etmesi ile tekrar yükselişe geçerek 2,3177 ile yeni tarihi yüksek seviyesini gördü.
BİR REKOR DA EURO'DAN
Sepet bazında TL (yüzde 50 dolar, yüzde 50 Euro) ise 2,7410 ile rekor kırdı. Euro da 3,1606 liraya kadar yükselerek tarihin en yüksek seviyesine ulaştı.

GÖZLER MERKEZ'DE

Volatilitenin yüksek olması nedeniyle TCMB'nin kura bugün de doğrudan müdahale edebileceğini belirten analistler, dolar/TL'de 2,27 seviyesinin üzerinde yükseliş eğiliminin korunacağına dikkati çekiyor.
Tahvil bono piyasasında ise gösterge tahvilin bileşik faizi gelişmiş ülke tahvil piyasalarındaki pozitif seyre karşın yükselişini devam ettiriyor.
Dün günü yüzde 10,49 seviyesinden tamamlayan gösterge tahvilin bileşik faizi şu dakikalarda yüzde 10,58'e yükseldi, 10 yıl vadeli tahvil faizleri de 10 baz puanlık artışla yüzde 10,43 seviyesinden işlem görüyor.

Kaynak

MerveOzgur

Doçent
Reaksiyon puanı
7
Doların uçmasının sebebi belli, yorumsuz kalcam anlayan anlıyor zaten herşeyi.

vaio

Asistan
Reaksiyon puanı
2
Sabah yazarı Süleyman Yaşar bugünkü yazsısında yükselen döviz fiyatlarına ilişkin değerlendirmelerde bulundu. 'Dolar niye artıyor' sorusunu cevapladı.

'DÖVİZE TALEBİN ASIL NEDENİ'

Anlayacağınız ABD'nin borçlarıyla başı dertte. Küresel piyasalar yeni bir kriz yaşayabilir. İşte dövize talebin asıl nedeni çözümlenemeyen bu borç tavanı oluyor. Türkiye ekonomisinde sorun yok. Sorun olsa küresel yatırımcı niye Türkiye Hazine tahvilinden arzın dört katı talep etsin?

İŞTE O YAZI

Döviz fiyatları yükselince bazıları, KOBİ'lerin döviz borcunu ödeyemeyip batacakları kaygısını yaygınlaştırıyor. Oysa vatandaşın ve KOBİ'lerin döviz borcu yok. Bu iddia kocaman bir yalan. Belki risk alma isteği yüksek olup döviz düşecek diyerek açığa satış yapıp kaybedenler ya da DCD yani dual currency deposit açıp dövize yüksek getiri alacağım diyerek kayba uğrayanlar olabilir. Bu türden kayıplar bu kişilerin kendi bilinçli tercihleri oluyor.

Gelelim döviz borcu olanlara... Bankaların kısa vadeli döviz borçları var. Bu borçların 41.7 milyar doları kredilerden, 11.1 milyar doları döviz tevdiat hesaplarından, 25.8 milyar doları banka mevduatından ve 11.8 milyar doları Türk parası mevduatından kaynaklanıyor. Fakat bu yükümlülükleri karşısında bankaların 42.4 milyar dolar yurtdışında tuttukları döviz mevduatları var. Ve bankaların açık pozisyonlarının sigortalandığını, bu nedenle risklerinin en aza gerilediğini belirtelim.

Gelelim reel kesim şirketlerinin kısa vadeli borçlarına... Bu şirketlerin 26.3 milyar dolar ithalat borçları, 4.5 milyar dolar prefinansman kredi borçları bulunuyor. Ama aynı şirketlerin yurtdışı bankalarda 20.6 milyar dolar döviz mevduatı var. Ve Türkiye'deki bankalarda 41.7 milyar dolarlık döviz mevduatının büyük kısmı yine reel kesim şirketlerinin mevduatları oluyor. O halde dövizin artışından şirketlerin olumsuz etkilenmesi mümkün değil. Çünkü döviz mevduatlar, Türk parası karşılığı şirket döviz borçlarıyla aynı oranda çoğalıyor.

Gelelim kamu maliyesine... Devletin kısa vadeli dış borcu yok. Yeri gelmişken hemen belirtelim, Çarşamba günü Hazine Müsteşarlığı küresel piyasalarda tek seferde en yüksek tutarlı borçlanmasını yaptı. Ve on yıl vade, yüzde 5.75 faizle 2.5 milyar dolar borçlandı. Bu borçlanmaya 35 ülkeden 300 farklı yatırımcıdan arzın tam dört katı talep geldi. Ve satılan tahvillerin yüzde 66'sı ABD, yüzde 10'u İngiltere, yüzde 10'u Türkiye, yüzde12'si diğer ülke yatırımcılarınca alındı. Böylece Türkiye Hazinesi'ne küresel yatırımcının güven duyduğu açıkça ortaya çıktı. O halde döviz fiyatı niye artıyor? Bildiğiniz gibi ABD borç tavanının 7 Şubat 2014'e kadar artması gerekiyor. Aksi takdirde ABD Hazinesi kepenk kapatacak. Bu nedenle çarşamba günü ABD Hazine Bakanı Jack Lew, Temsilciler Meclisi sözcüsü John Boehner'e mektup yazarak 7 Şubat öncesi borç tavanının artırılmasını istedi. Aksi takdirde, aylık 45 milyar dolarlık net nakit çıkışı olduğunu ve özellikle şubat ayında vergi iadeleri yapılacağından geçen yılın aynı ayında 230 milyar dolar net nakit ödeme yapıldığı dikkate alınırsa, borç tavanı artırımı hemen yapılmadığında devletin temerrüde düşeceğini belirtti.

Anlayacağınız ABD'nin borçlarıyla başı dertte. Küresel piyasalar yeni bir kriz yaşayabilir. İşte dövize talebin asıl nedeni çözümlenemeyen bu borç tavanı oluyor. Türkiye ekonomisinde sorun yok. Sorun olsa küresel yatırımcı niye Türkiye Hazine tahvilinden arzın dört katı talep etsin?

[/B][/I]KAYNAK

pcwolf

Müdavim
Reaksiyon puanı
33
Bir bilgisayar alalım dedik akrabaya.
Bilgisayarın modelini kararlaştırdık 1896 liraydı bugün bir düşük modeli 2074 liraya aldık. Gece 2023 liraydı havale yapacağımız için mesai saatini beklemiştik.

karacaerc

Müdavim
Reaksiyon puanı
18
Bir bilgisayar alalım dedik akrabaya.
Bilgisayarın modelini kararlaştırdık 1896 liraydı bugün bir düşük modeli 2074 liraya aldık. Gece 2023 liraydı havale yapacağımız için mesai saatini beklemiştik.
Bu dönemde cebinde euro ya da doları olan için bir sıkıntı yok. Her şeyimiz ithal olduğu için çok bir şey değişmiyor. Amma velakin TL ile bir şey almaya kalktın mı bilgisayar değil patates, kuru fasulye bile alamıyorsun

emrekaragol6

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Daha bunlar iyi günler izleyin ve görün neler olacağını.Ama millette hak ediyor.1 hafta önce okuduğum haberde dolara yatırımın arttığını yazmışlardı.

vaio

Asistan
Reaksiyon puanı
2
Bu dönemde cebinde euro ya da doları olan için bir sıkıntı yok. Her şeyimiz ithal olduğu için çok bir şey değişmiyor. Amma velakin TL ile bir şey almaya kalktın mı bilgisayar değil patates, kuru fasulye bile alamıyorsun

Ben alıyorum, cebimde TL var ve gidiyorum patatesimi de alıyorum, kuru fasulyemi de. Stokçular ve karaborsacılar yüzünden yükselmişti fiyatlar. Gümrük vergilerinin %0 'a indirilmesi hamlesi ile paniklediler ve ellerindeki ürünleri alelacele piyasaya sürmete başladılar. Birkaç gün içinde bu ürünlerin fiyatlarına tekrar bakın.

Gelelim dolara, doların artmasından kimse memnuniyet duymuyor (duyuyorsa da ihracatçılar duyuyordur). Mevcut ekonomi yönetimi yapması gereken hamleleri yapıyor, körüklenmek istenen bu suni krize karşı tedbirlerini alıyor. Yakın zamanda normale dönecektir.

Bence ülkenize karşı bu kadar acımasız olmayın.

karacaerc

Müdavim
Reaksiyon puanı
18
Ben alıyorum, cebimde TL var ve gidiyorum patatesimi de alıyorum, kuru fasulyemi de. Stokçular ve karaborsacılar yüzünden yükselmişti fiyatlar. Gümrük vergilerinin %0 'a indirilmesi hamlesi ile paniklediler ve ellerindeki ürünleri alelacele piyasaya sürmete başladılar. Birkaç gün içinde bu ürünlerin fiyatlarına tekrar bakın.

Gelelim dolara, doların artmasından kimse memnuniyet duymuyor (duyuyorsa da ihracatçılar duyuyordur). Mevcut ekonomi yönetimi yapması gereken hamleleri yapıyor, körüklenmek istenen bu suni krize karşı tedbirlerini alıyor. Yakın zamanda normale dönecektir.

Bence ülkenize karşı bu kadar acımasız olmayın.
Suni kriz olmadığı belli olduğu için ülkeme kızgınım. Bana kriz ortamları, zor günler yaşatma hakkı yok.

kralxs

Asistan
Reaksiyon puanı
1
Varya Şu Hükümet Kadar Beceriksiz Bir Hükümet Daha Yok Arkadaş Bu Millet Bu Halk Ne Anlar Hizmetten Müreffeh Hayattan Vereceksin Bunlara Karne İle Ekmeği Sıraya Girip Alacaklar Tek Tek Eskiden Olduğu Gibi Bir Tüp İçin Bekleyecekler 3 5 Gün ki Akıllansınlar ve Padişahım Çok Yaşa Desinler Yine Eskiden Olduğu Gibi Dolar ile Mark İle Kirala diyeceksin mülk sahibine mülkünü dayayacaksın 300 500 dolar aylık kirayı bak o zaman nasıl sana dua ediyorlar çalacaksın çırpacaksın çeplerinde ne var ne yoksa sittin sene seni bırakmazlar öylece yoksa vay efendim halkım iyi yaşasın herşey elinin altında olsun bilmem kaç binlik son model telefonları çıktığı gibi alsın son model arabalar binsin burda dolar hakkında atıp tutanlarıda ve ekonomi profesörlerinide çok merak ediyorum acaba garibanlarmı ? bunları yazarkende herhangi bir siyasi görüşüm yok ha ki olmadı çok şükür kendimce tüm cemaatlerden siyasi görüşlerden uzak durdum ama şu halk ki kendisi için birçok şey yapmış olan bir lideri menderesi bile o idam sehpasından alamamış ya kalkıp bana burda şuna buna sahip çıkarız demesinler hepiniz aldığınız nefese bile şükredip içinde bulunduğunuz nimetlere saygı göstereceğinize bulduğunuzun bunamışlığını yaşayıp nankörlüğün limitlerini zorluyorsunuz Hak Hakkından Fazlasını vermez bir millete kusura bakmayın sizin ve sizin gibi beyinciklere sahip toplulukların Hakkı bu Ancak yazılanlardan muhalefet olanlarıda taraf olanlarıda içinizde bulunduğunuz durumu bir sorgulayıp öylece yazmak sizin açınızdan daha doğru olur bu ülke ki suçlu olduğu kendi mahkemesinde ve avrupadaki mahkemelerde tescillenmiş birini havaalanında karşılıyor ve yine o ülkenin lideri aynı kişiye sahip çıkıyor bir imam düşünün ki kendi cemaatine kendi din kardeşlerine beddualar ediyor Böyle bir toplum böyle bir millet bunları görerek bunları haketmiyor diyemeyiz Bilakis Sonuna Kadar Hak Ediyorsunuz fakat şurda gözardı edilmemesi gereken birşey daha var bizler bugün burda atıp tutarken birbirimizin ardı sıra kimileri din iman deyip cebimizdeki sadakayı fitreleri kurbanlarımızı çalıp yahudi egemenliği altında bir yerlerde peşkeş çekiyorsa başka işadamlarına Fakirin Fukaranın Hakkını Hiçkimse Savunmuyorsa Sabaha Kadar Yazıp Konuşmanın Hiçbir Faydası Yok Zira biz Daha Kendimize Sahip Çıkamıyoruz Vatanımıza Sahip Çıkamıyoruz Dinimize Sahip Çıkamıyoruz Doların Onun Bunun Şunun Ne Olduğunun Ne Önemi Var

Bloother

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,327
Bence telefon fiyatları 4bin'den aşağı olmasın ve sadece nakit alınsın. İnternet paketleri aylık 250TL'den aşağı olmasın. Bu ne kardeşim eline telefonu alan ülke yönetiyor. Ne kadar da akıllısınız siz ya hu? Hadi israil, abd, ingiltere, fransa bilmem kim ülkenin çarkına çomak sokuyor bunları anlıyoruz da siz kimsiniz kardeşim siz hangi millettensiniz? Hangi oluşuma, hangi locaya hizmet ediyorsunuz?

pumperking

Müdavim
Reaksiyon puanı
3
Dövizi stabilleyecek, petrolü alınabilir seviyeye çekecek, anlamsız vergi sistemini düzeltecek, halkın adalete tekrar güven duymasını sağlayacak, sağlık ve eğitim sistemini uzun vadede hem çalışanlar hem hizmet alanlar adına en makul düzeye getirecek birini istiyoruz başımıza artık.
Lakin o kişi 27470 gün önce vefat etti.

Bloother

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,327
Kendi malımızı dışarıdan parayla alır hale getirenlerden hala medet umuyorsak biz çoktaan kaybetmişiz demektir.ç

MasterFather

Müdavim
Reaksiyon puanı
59
Kendi malımızı dışarıdan parayla alır hale getirenlerden hala medet umuyorsak biz çoktaan kaybetmişiz demektir.ç

Doğru.bir bak bakayım hangi hükümet zamanında.samanı bile ithal alacak hale gelmişiz.son günlerde ithal fasulye filan konuşuluyor.yarın ekmeği bile ithal almıcağımızın garantisi yok.

fthtsdmr

Profesör
Reaksiyon puanı
44
Cuma günü 2,3370 lirayı görerek tüm zamanların en yüksek seviyesine çıkan dolar, piyasaların Merkez Bankası'ndan gelecek ek parasal sıkılaştırmanın etkilerini izleyeceği günde de yükselişini sürdürüyor.

Analistler, döviz kurlarındaki yükseliş eğiliminin devam ettiğini ve dolar/TL'de 2013 yılının mayıs ayından beri devam eden yükseliş trendinin direnç seviyesi olan 2,35 seviyesinin kırılması ile hareketin ivme belirterek, gün bazında 10 gündür aralıksız yükselen dolar/TL'nin artışının bugünkü işlemlerle yüzde 10'a yaklaştığını vurguluyor.
Döviz kurlarında teknik olarak bir düzeltme hareketi beklendiğini, ancak piyasanın satış konusunda hala istekli olmadığına dikkati çeken analistler, TCMB'nin sıkılaştırıcı tedbirlerinin volatiliteyi azaltmak için şimdilik yeterli olmadığının görüldüğünü ifade ediyor.
Analistler, yarınki TCMB 2014 yılı ilk enflasyon raporu ve çarşamba günkü ABD Merkez Bankası (Fed) faiz ve tahvil alım programı kararlarının yön üzerinde belirleyici olacağını belirtiyor.
EURO DA ZİRVE YAPTI
Güne 3,1889 TL'den başlayan Euro ise 3,25'i geçerek rekor tazeledi.
FAİZ YÜZDE 11'İ AŞTI
İki yıllık gösterge tahvilin faizi yüzde 11'i aşarak iki yılın en yüksek seviyesini gördü.

TCMB ek parasal sıkılaştırmaya gitti

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), miktar yöntemiyle 1 hafta vadeli repo ihalesi açmayarak daha önce duyurduğu üzere 1 günlük Ek Parasal Sıkılaştırmaya (EPS) gitti ve yüzde 9 faizli ilk EPS gününe başladı. TCMB, daha önce ilan ettiği gibi bugün 1 hafta vadeli repo ihalesi açmadı ve döviz satım ihalesinin asgari tutarını 100 milyon dolar olarak belirledi.
BORSA SERT DÜŞTÜ
Yurt içi piyasalar, haftaya dengeli bir başlangıç yaptıktan sonra TL'deki değer kaybının artması ile satış baskısı altında kaldı. Haftaya önceki kapanış seviyesinin hemen altında yatay bir başlangıç yapan Borsa İstanbul'da, BIST 100 endeksi gördüğü en yüksek 64.467,29 puan seviyesinden etkisini artıran satışlarla düşüşe geçerek şu dakikalarda yüzde 1,5 değer kaybıyla 63.400 puan seviyelerine kadar geriledi.

Kaynak

Da Vinci's

Doçent
Reaksiyon puanı
5
Dolardaki bu yükseliş tamamen spekülatif, işin aslı aşağıdaki yazıda gayet güzel özetlenmiş.

Halk kazandı

Günlerdir gerek içeride gerekse dışarıda sürdürülen 'faiz artır' baskısına boyun eğmeyen Merkez Bankası, vatandaşın sesini dinledi ve faizleri sabit tuttu. Merkez'in üretimden ve büyümeden yana tavrı lobiyi şoke etti.

1390340307711.jpg

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB), faiz lobisine boyun eğmedi. Dün toplanan Para Politikası Kurulu, faizleri sabit tutma kararı verdi. Günlerdir gerek dışarıdan gerekse içerideki uzantıları tarafından sürdürülen 'faizi artmazsa batarız' baskılarına karşı direnen Merkez Bankası, temkinli duruşuna devam ettiğini gösterdi. 'Merkez Bankası'nın doları frenlemek için faiz artırımından başka yolu yok' çığırtganlığı yapan faiz lobisi, amacına ulaşamadı. Faizleri artırmayarak, vatandaşın parasının erimesine izin vermeyen Merkez Bankası, Türkiye'nin büyümesinden, üretmesinden, istihdam artışından yana tavrını ortaya koydu. İşadamlarının ve vatandaşın sesine kulak veren Merkez'in kararı lobiyi şoke etti.

ARTIRAN PERİŞAN OLDU
Öte yandan faiz lobisi, 'faiz atmazsa felaket olur' tehditlerini savurmaya devam etti. Bugüne kadar lobinin baskısıyla faiz artıran birçok gelişmekte olan ülke ekonomisinde, kur düşürmek istenirken tam tersi sonuçlar alındı. Bu ülkelerde, kuru düşürmek için tek çare olarak uygulanan faiz artışı, aksine kurdaki yükselişi tetikledi. Kısa süreli değerlenen yerel para birimleri ithalatı artırarak, ihracat ve üretime darbe vururken, işsizliği de körükledi.

SABİT TUTULDU
Para Politikası Kurulu, Merkez Bankası bünyesindeki Bankalararası Para Piyasası'nda uygulanan faiz oranları ile bir hafta vadeli repo ihale faiz oranını sabit tutmaya karar verdi. Gecelik faiz oranları, marjinal fonlama oranı yüzde 7.75, bankalara tanınan borçlanma imkanı faiz oranı yüzde 6.75, Merkez Bankası borçlanma faiz oranı yüzde 3.5, bir hafta vadeli repo ihale faiz oranı yüzde 4.5, borç verme faiz oranı yüzde 10.25 düzeyinde sabit tutuldu. Kurul, ek parasal sıkılaştırma uygulanması gerekli görülen günlerde, bankalararası piyasadaki faizlerin yüzde 9 olmasına karar verdi.

DOLAR ŞANTAJI
Merkez Bankası'nın kararının ardından faiz lobisi yine boş durmadı, doları artırmak için baskıya devam etti. Merkez'in ihalelerinde yüksek fiyatlar vererek, doların değer kaybetmesine engel olmaya çalışan lobi, taktiğini yine devam ettirdi. Spekülatif hareketlerle dolar dün gün içinde 2.27 lirayı görerek, tarihi rekorunu kırdı. Dolar 2.2610 liradan günü tamamladı. Euro 3.0580 liradan kapanışı yaparken, Borsa İstanbul ise yüzde yüzde 0.84 yükselişle 66.318 puandan günü bitirdi. Uzmanlar, dolarda görülen yükselişin, önümüzdeki birkaç gün daha devam edeceğini belirterek, bunun geçici bir süreç olduğunu kaydetti.

ÜRETTTEN TÜRKİYE
Faiz lobisinin, 'faizleri artırmazsan dolar düşmez' şantajına boyun eğmeyen Merkez Bankası, faizcileri hayal kırıklığına uğratırken, hem vatandaşın hem sanayicinin yüzünü güldürdü. Faizleri artırmayarak, ekonomik büyümenin devamı için düğmeye basan Merkez Bankası, işsizliğin de bir miktar önüne geçti. Merkez Bankası, dik duruşu ile prestij de topladı. İş dünyası, faiz artışı olsaydı sanayicinin üretim gücünün zayıflayacağını belirtti. İş dünyası, sabit kalan faizlerin yatırımların önünü açtığını vurgularken; vatandaşın da paraya ulaşması zorlaşmadı. Karar ile bireysel ve ticari kredilerin faizlerinin artırılmasının da önüne geçilmiş oldu.

CARİ AÇIK DÜŞECEK
Merkez Bankası Para Politikası Kurulu, faiz kararından sonra bir açıklama yaptı. Açıklamada, son dönemde risk priminde gözlenen artışın enflasyon görünümü ve beklentiler üzerindeki yansımalarının dikkatle takip edildiği belirtilerek, şöyle denildi: "Yakın dönemde yapılan vergi ayarlamalarına ve döviz kuru hareketlerinin gecikmeli etkilerine bağlı olarak enflasyon göstergelerinin bir süre daha yüzde 5 hedefinin belirgin olarak üzerinde seyredeceği tahmin edilmektedir. Alınan tedbirlerle kredi büyüme hızları kademeli bir yavaşlama eğilimine girmiştir. Bu doğrultuda, altın ticareti hariç tutulduğunda cari işlemler açığındaki iyileşmenin 2014 yılında da devam edeceği tahmin edilmektedir."
'FAİZ YATIRIMIN DÜŞMANI'
İbrahim Çağlar (İstanbul Ticaret Odası Başkanı): Merkez Bankası'nın bu kararı, Türkiye'nin daima üreterek büyümesini savunan biz işadamları tarafından memnuniyetle karşılanmıştır. İş dünyamızın hassasiyetine ortak oldu ve tavrını üretimden yana koydu.

Dövizdeki dalgalanmanın bir süre sonra durulacağına inanıyoruz. Yüksek faiz reel yatırımın düşmanıdır. Ali Kopuz (İstanbul Ticaret Borsası Başkanı): Merkez Bankası, orta vadede Türkiye'nin sürdürülebilir büyümesine zarar vermeyecek bir stratejiyi tercih ettiğini bir kez daha gösterdi. Bu sebeple iş dünyası, ekonomi yönetiminin verdiği mesajların satır aralarını daha bir özenle ve daha dikkatli okumalı diye düşünüyorum.

10 yılda binbir güçlükle elde ettiğimiz ekonomik kazanımları, yersiz telaş ve endişelere kurban etmeyelim. Cem Negrin (Türkiye Giyim Sanayicileri Derneği Başkanı): Dövizin eninde sonunda düşeceği kesin. Merkez Bankası, bir süre borçlanma faizini artıracağına, orada sağlam durmayı tercih etti.

Döviz borcu olan ve hemen ödemesi gereken firmalar için bir süre zor olacak. İhracat açısından ise bu durum pozitif. Nurettin Özgenç (KOBİDER Başkanı): Merkez Bankası türlü baskılara rağmen politika faizinde artırımına gitmemiştir.

Türkiye'nin daima üreterek büyümesini savunan biz KOBİ'ler tarafından alınan karar olumlu karşılanmıştır. Keza Merkez Bankası, bir nevi üreten Türkiye'nin hassasiyetinden yana oldu ve tavrını üretimden yana kullandı. Murat Özdağ (Kocaeli Ticaret Odası Başkanı): Merkez Bankası, ülkede üretimi destekleyen bir karar aldı. Faiz artışlarının hem enflasyonu hem de piyasaların genel durumunu ciddi olarak yukarılara tırmandıracağını düşünüyorum. Önümüzdeki dönemde bazı sıkıntıları atlatacağız. Güçlü bir dirayete sahip olduğumuzu göstermek istiyoruz. Ülkede istikrarın bozulmaması çok önemli.
'KARAR İSABETLİ'
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Merkez Bankası Para Politikası Kurulu tarafından alınan kararının isabetli olduğunu söyledi. Belçika'da bulunan Erdoğan, AB Konseyi Başkanı Herman Van Rompuy ve AB Komisyonu Başkanı Jose Manuel Barroso ile ortak düzenlediği basın toplantısında, bir soru üzerine, Merkez Bankası'nın bağımsız bir kurum olduğunu belirterek, şöyle konuştu: "Merkez Bankası'nın aldığı kararı isabetli bir karar olarak görüyorum ve tebrik ediyorum."

LOBİ ÇILDIRDI
Merkez Bankası'nın faizi artırmayacağı yönündeki açıklamasının ardından televizyon ekranlarına çıkan faizciler ne söyleyeceklerini bilemedi. "Bunu beklemiyorduk, faizin artmasını bekliyorduk" cümlesini sık sık tekrarlayan sözde uzmanlar, felaket tellallığını ise sürdürdü. Yaptıkları baskılara boyun eğileceğinden emin oldukları için karar karşısında şaşkınlıklarını gizlemeyen faizciler, bu kararla Türkiye'nin ileride 'büyük bir ekonomik felaket yaşayacağı' tehdidini savurmaktan da geri kalmadı.

Kaynak

Ne oldu, Hani Faizi yükseltmeyerek dik duruyordunuz, Kararın doğru olduğunu savunup halkın kazandığını söylüyordunuz. Faiz yatırımın düşmanıydı, cari açık düşecekti. Herşey ne güzeldi, faiz lobisinin çıldırşını seyrederken çekirdek çitliyordunuz.
Tekrar soruyorum ne oldu, faizleri çoşturdunuz.
Bundan çıkarılacak sonuç, daha önce de söylediğim gibi Merkez bankası zır cahil olduğudur.

Şu faiz lobisi saçmalıklarını bir kenara zamanında 1,2 puan faizi yükseltselerdi ,ne dolar, bugün ki seviyede olurdu nede faizi %10 ların üzerine çıkartmak zorunda olmazdı.
Değdi mi siyasi rant elde etmek maksadıyla yaptığınız inada .
Ülke batarsa siz kendinize başka bir ülkede ada alıp refah içinde yaşayabilirsiniz, ama Türk halkının gideceği başka ülke yok.

goodolddays

Müdavim
Reaksiyon puanı
202
Bundan çıkarılacak sonuç, daha önce de söylediğim gibi Merkez bankası zır cahil olduğudur.

Bunu kim söylüyo acaba? :D

- - - Mesaj Güncellendi - - -

Bişey demiyim diyorum da, arkadaş o adamlar oralara çalışarak geldi, meslekleri bu. Klavye başında sallayarak oturmadılar oraya. O noktaya gelebilmek için ömürlerini vermişler. Düşünceni açıklarsın, eyvallah da bu adamlara cahil demek ayıptır.

li10sKing

Müdavim
Reaksiyon puanı
7
burada bazı arkadaşların kişileri savunmak için gerçekten boş konuştuğunu düşünüyorum...

birisi diyorki telefonlar 4000 tl'ye nakit satılsın diğeri ise almayın diyor...

ya arkadaş Türkiye'de en çok satışın yapıldığı alanlardan birisi elektronik /bilgisayar sektörü değil mi ve devletin önemli vergi gelirini kazandığı sektörlerden birisi ...sen 4000 tl'ye telefon satmaya çalışırsan devlet bu parayı nereden çıkaracak... memuruna emeklisine para veremez duruma gelir. 1 şubattan sonra taksit olayının sıkıntılarını ileride göreceksiniz zaten ..bu piyasa ölünce devlet vergiyi başka yerden çıkaracak..

gelmiş telefon 4000 tl'ye çıksın diyo sonra hangi locaya bağlısınız diye soruyor... ha bu dert yanan kişi 1500 lira para verip lg 2 alabiliyor..

vaio

Asistan
Reaksiyon puanı
2
Ne oldu, Hani Faizi yükseltmeyerek dik duruyordunuz, Kararın doğru olduğunu savunup halkın kazandığını söylüyordunuz. Faiz yatırımın düşmanıydı, cari açık düşecekti. Herşey ne güzeldi, faiz lobisinin çıldırşını seyrederken çekirdek çitliyordunuz.
Tekrar soruyorum ne oldu, faizleri çoşturdunuz.

Şu faiz lobisi saçmalıklarını bir kenara zamanında 1,2 puan faizi yükseltselerdi ,ne dolar, bugün ki seviyede olurdu nede faizi %10 ların üzerine çıkartmak zorunda olmazdı.
Değdi mi siyasi rant elde etmek maksadıyla yaptığınız inada .
Ülke batarsa siz kendinize başka bir ülkede ada alıp refah içinde yaşayabilirsiniz, ama Türk halkının gideceği başka ülke yok.

Yahu tamam bir şeyleri bilmiyor olabilirsiniz ama ne olur yazdığım mesajları okuma zahmetinde bulunun. Bulunun ki komik durumlara düşmeyin.

Yanlış subjektif bir kavramdır. Bana göre yanlış olan faizden para kazanacak kişinin doğrusu olabilir. Dün söylediğimi aynen bugün de söylüyorum. Merkez Bankası faiz artırarak yanlış yapmıştır. Bu suni krizin amacı zaten Merkez Bankasının bu direncini kırmaktı ve maalesef bu oldu. MB tarafından satılan dolarlar İngiltere merkezli bankalar tarafından anında alındı, doların düşmesine izin verilmedi. Başbakanın açık muhalefetine rağmen, faiz artırımına karşı olmasına rağmen Merkez Bankası faizleri artırdı. Dolar ve Euro'nun ateşi bir anda söndü. İnşallah güzel ülkem bu zor günleri de atlatacaktır, kimsenin şüphesi olmasın.

Size gelince burada bak benim söylediğime geldiler diye gecenin 1'inde hırsla bana cevap yetiştirmek yerine ülkemiz için üzülebilirsiniz. Ben sizin için üzüldüm. Bir zil takıp oynamadığınız kalmış.

Bloother

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,327
burada bazı arkadaşların kişileri savunmak için gerçekten boş konuştuğunu düşünüyorum...

birisi diyorki telefonlar 4000 tl'ye nakit satılsın diğeri ise almayın diyor...

ya arkadaş Türkiye'de en çok satışın yapıldığı alanlardan birisi elektronik /bilgisayar sektörü değil mi ve devletin önemli vergi gelirini kazandığı sektörlerden birisi ...sen 4000 tl'ye telefon satmaya çalışırsan devlet bu parayı nereden çıkaracak... memuruna emeklisine para veremez duruma gelir. 1 şubattan sonra taksit olayının sıkıntılarını ileride göreceksiniz zaten ..bu piyasa ölünce devlet vergiyi başka yerden çıkaracak..

gelmiş telefon 4000 tl'ye çıksın diyo sonra hangi locaya bağlısınız diye soruyor... ha bu dert yanan kişi 1500 lira para verip lg 2 alabiliyor..

Sen çok yanlış gelmişsin kardeş. =) önce yazdığımı iyice algıla olur mu?