Haber Merkez Bankası bugünkü toplantıda faiz oranını değiştirecek mi?

Bu konuyu okuyanlar

wittroc

HsrugWvovgv.Mvg Ulifn
Admin
Katılım
15 Kasım 2020
Mesajlar
6,225
Çözümler
36
Reaksiyon puanı
11,055
Puanları
113
Yaş
19
Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, bugün yılın ikinci Para Politikası Kurulu toplantısını gerçekleştirecek ve 14.00'da faiz kararını açıklayacak. Ocak ayındaki toplantıda faizi %14 seviyesinde sabit tutan bankanın bugünkü toplantıda da faiz oranını koruması bekleniyor.

2021'de Merkez Bankasının para politikası yılın 3. çeyreğinde değişti. Önce art ayında Ağbal görevden alındı ve yerine Kavcıoğlu atandı, ardından Nisan – Ağustos döneminde %19 olan faiz oranı korundu. Eylül'de ise Kavcıoğlu mecliste yaptığı sunumda ve yatırımcılarla olan toplantısında çekirdek enflasyona vurgu yaparak para politikasında manşet yerine çekirdek (gıda ve enerji hariç) göstergeyi takip edeceklerini belirtti. Bu değişim piyasalarda faiz indirimine hazırlık olarak görüldü ve Eylül toplantısında da banka 100 baz puan indirimle faiz indirim sürecine başladı.

1645091200831.png


Eylül'de 100 baz puan, Ekim'de 200 baz puan, Kasım ve Aralık aylarında da 100 baz puan indirimle politika faizi toplamda 500 baz puan düşürülerek %19'dan %14'e çekildi.

Merkez Bankası, Ocak ayı toplantı metninde enflasyon, döviz ve enerji fiyatlarındaki yükselişi gerekçe göstererek faizi sabit tuttuklarını ifade etti. Banka ayrıca “Alınmış olan kararların birikimli etkileri yakından takip edilmekte ve bu dönemde fiyat istikrarının sürdürülebilir bir zeminde yeniden şekillenmesi amacıyla TCMB’nin tüm politika araçlarında Türk lirasını öncelikleyen geniş kapsamlı bir politika çerçevesi gözden geçirme süreci yürütülmektedir.” ifadesini kullanarak izlemede olduklarını belirtti.

Ocak ayı toplantısından bu yana neler değişti?

Gösterge dolar kuru 13,50 yakınındaki yatay seyrini koruyor, fakat TÜFE %48'i ÜFE ise %93'ü aştı. Üretici ve tüketici fiyatlarındaki artışın devam ediyor. Dünyada yükselen petrol fiyatları yurt içi akaryakıt fiyatlarını da yükseltiyor. Öte yandan Şubat ayı içinde gıda fiyatları da hava koşulları ve lojistik sorunlar nedeniyle yüksek kaldı. Piyasalar, %48'lik enflasyonun zirve olmadığı görüşünde ve %50'nin gelecek dönemde aşılmasını bekliyor. Merkez Bankasının da enflasyonist etkilerin devam ettiği bu süreçte faiz indirim döngüsüne ara vermesi bekleniyor.

 
Üst