Dolar durdurulamıyor

fthtsdmr

Profesör
Doların 2,30'a yaklaşmasının ardınan Merkez Bankası, Ocak 2012'den bu yana ilk defa dövize doğrudan müdahale etti. Müdahalenin ardından dolar TL karşısında tarihi zirvesinden 2,28'nin altına indi.

[/TD]

Merkez Bankası, dolardaki yükselişe doğrudan müdahale etti. Dolar 2,29757 TL, Euro 3,1332 TL ile tüm zamanların en yüksek düzeyine çıktı. Merkez Bankası Ocak 2012'den bu yana ilk kez dolara doğrudan müdahale etti. Müdahalenin ardından dolar 2,28'in altına indi.

Çin verileri kaynaklı riskten kaçış, Merkez Bankası’nın izlediği para politikasının kurdaki artışı frenlemede yetersiz kalacağı endişeleri ve siyasi kaygılarla bankalararası piyasada 2,29 liranın üzerinde güne başlayan dolar 2,2975 ile tarihin en yüksek seviyesini gördü. Döviz sepeti de 2,7075 ile yeni bir rekor kırdı.

Bu gelişmeler üzerine Merkez Bankası dövize doğrudan müdahale etti. Müdahalenin ardından dolar TL karşısında 2,28’nin altına geriledi.
Eruo da 3,1 seviyesinin altına indi. ,

MB'DEN AÇIKLAMA

Merkez Bankası müdahale ile ilgili şu açıklamayı yaptı: "Döviz kurlarında görülen sağlıksız fiyat oluşumları nedeniyle piyasaya satım
yönünde doğrudan müdahale edilmektedir".


Merkez Bankası piyasaya son müdahalesini 4 Ocak 2012’de yapmıştı. Merkez Bankası yaptığı müdahalelerin tutarını 15 gün sonra açıklıyor.Kaynak
 

karacaerc

Profesör
İşin kötü yanı MB oldukça yüksek bir miktar piyasaya sundu. Peki noldu? Ciddi bir dolar stoğu eridi. Dolar 0.02TL aşağı düştü. Yarın ise daha sabahtan yine 2.30 a çıkacak. MB ne yapsa yetmeyecek..
 

LifeStyle

Doçent
cüzdanda 5 dolarım vardı, zengin olacaz desenize :dirol:


şaka bi yana ülkenin durumu karışık, çok şey söylenir aslında ama konuşmak yetmiyor işte.. euro da 3.10 olmuş, olan yine bizlere olacak..
 

fthtsdmr

Profesör
Kasası dolarla dolu olan, İMF'ye borç veren bir MB hikayesi anlatılıyordu.
mr_rain kardeşim lütfen yorumlarımı silmekten vazgeç.Yaptığım yorum siyasi değildir.MB bankasının dolar rezervlerini hepimiz gördük zamanında.Doların yükselmesi siyasiden önce insani ve memleketteki herkesi ilgilendiren bir durumdur.Aynen Adanada durdulan tırlar gibi.Tamam siyaset yasak ama siyaset ibreniz bu kadar şaşmasın.
 

Reychen

Öğrenci
Şu an Türkiye'de buyuk bir kriz var desek yeridir. Bunun için dolarda hayli bir artış var.Ama bu böyle devam etmez.Kenarda köşede varsa dolar bozdurmanın tam sırası :D
 

mr_rain

Guru
Kasası dolarla dolu olan, İMF'ye borç veren bir MB hikayesi anlatılıyordu.
mr_rain kardeşim lütfen yorumlarımı silmekten vazgeç.Yaptığım yorum siyasi değildir.MB bankasının dolar rezervlerini hepimiz gördük zamanında.Doların yükselmesi siyasiden önce insani ve memleketteki herkesi ilgilendiren bir durumdur.Aynen Adanada durdulan tırlar gibi.Tamam siyaset yasak ama siyaset ibreniz bu kadar şaşmasın.

Yorumlarınızda siyasi içerik bulunmamasına dikkat edin
 

fthtsdmr

Profesör
Yorumlarınızda siyasi içerik bulunmamasına dikkat edin
Sildiğiniz yorumumda yukarıda yazdığıma ek olarak kelimesi kelimesine hatırlamasamda MB'nın yaralı parmağa i.şeyecek durumu yokmuş gibi bir şey yazmıştım.Yorumunun tamamı silindi.Tamam dikkat edelim de birazda sizde olaya tarafsız bakınız.Teşekkürler.
 

vaio

Asistan
Sildiğiniz yorumumda yukarıda yazdığıma ek olarak kelimesi kelimesine hatırlamasamda MB'nın yaralı parmağa i.şeyecek durumu yokmuş gibi bir şey yazmıştım.Yorumunun tamamı silindi.Tamam dikkat edelim de birazda sizde olaya tarafsız bakınız.Teşekkürler.

Sizin taraflı yorumlarınıza moderatör ne yapsaydı, düzenleme mi yapsaydı bir de? Silmiş hepsini forum kurallarına uygun olarak yeniden yazın diye.
 

mr_rain

Guru
Taraf tutsam sırf o mesajdan dolayı konuyu silerdim. Ben yorumu sildim, konuyu onayladım. Tartışma çıkmasına sebep olacak mesajlardan uzak duralım.
 

vaio

Asistan
Dolardaki bu yükseliş tamamen spekülatif, işin aslı aşağıdaki yazıda gayet güzel özetlenmiş.

Halk kazandı

Günlerdir gerek içeride gerekse dışarıda sürdürülen 'faiz artır' baskısına boyun eğmeyen Merkez Bankası, vatandaşın sesini dinledi ve faizleri sabit tuttu. Merkez'in üretimden ve büyümeden yana tavrı lobiyi şoke etti.
Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB), faiz lobisine boyun eğmedi. Dün toplanan Para Politikası Kurulu, faizleri sabit tutma kararı verdi. Günlerdir gerek dışarıdan gerekse içerideki uzantıları tarafından sürdürülen 'faizi artmazsa batarız' baskılarına karşı direnen Merkez Bankası, temkinli duruşuna devam ettiğini gösterdi. 'Merkez Bankası'nın doları frenlemek için faiz artırımından başka yolu yok' çığırtganlığı yapan faiz lobisi, amacına ulaşamadı. Faizleri artırmayarak, vatandaşın parasının erimesine izin vermeyen Merkez Bankası, Türkiye'nin büyümesinden, üretmesinden, istihdam artışından yana tavrını ortaya koydu. İşadamlarının ve vatandaşın sesine kulak veren Merkez'in kararı lobiyi şoke etti.

ARTIRAN PERİŞAN OLDU
Öte yandan faiz lobisi, 'faiz atmazsa felaket olur' tehditlerini savurmaya devam etti. Bugüne kadar lobinin baskısıyla faiz artıran birçok gelişmekte olan ülke ekonomisinde, kur düşürmek istenirken tam tersi sonuçlar alındı. Bu ülkelerde, kuru düşürmek için tek çare olarak uygulanan faiz artışı, aksine kurdaki yükselişi tetikledi. Kısa süreli değerlenen yerel para birimleri ithalatı artırarak, ihracat ve üretime darbe vururken, işsizliği de körükledi.

SABİT TUTULDU
Para Politikası Kurulu, Merkez Bankası bünyesindeki Bankalararası Para Piyasası'nda uygulanan faiz oranları ile bir hafta vadeli repo ihale faiz oranını sabit tutmaya karar verdi. Gecelik faiz oranları, marjinal fonlama oranı yüzde 7.75, bankalara tanınan borçlanma imkanı faiz oranı yüzde 6.75, Merkez Bankası borçlanma faiz oranı yüzde 3.5, bir hafta vadeli repo ihale faiz oranı yüzde 4.5, borç verme faiz oranı yüzde 10.25 düzeyinde sabit tutuldu. Kurul, ek parasal sıkılaştırma uygulanması gerekli görülen günlerde, bankalararası piyasadaki faizlerin yüzde 9 olmasına karar verdi.

DOLAR ŞANTAJI
Merkez Bankası'nın kararının ardından faiz lobisi yine boş durmadı, doları artırmak için baskıya devam etti. Merkez'in ihalelerinde yüksek fiyatlar vererek, doların değer kaybetmesine engel olmaya çalışan lobi, taktiğini yine devam ettirdi. Spekülatif hareketlerle dolar dün gün içinde 2.27 lirayı görerek, tarihi rekorunu kırdı. Dolar 2.2610 liradan günü tamamladı. Euro 3.0580 liradan kapanışı yaparken, Borsa İstanbul ise yüzde yüzde 0.84 yükselişle 66.318 puandan günü bitirdi. Uzmanlar, dolarda görülen yükselişin, önümüzdeki birkaç gün daha devam edeceğini belirterek, bunun geçici bir süreç olduğunu kaydetti.

ÜRETTTEN TÜRKİYE
Faiz lobisinin, 'faizleri artırmazsan dolar düşmez' şantajına boyun eğmeyen Merkez Bankası, faizcileri hayal kırıklığına uğratırken, hem vatandaşın hem sanayicinin yüzünü güldürdü. Faizleri artırmayarak, ekonomik büyümenin devamı için düğmeye basan Merkez Bankası, işsizliğin de bir miktar önüne geçti. Merkez Bankası, dik duruşu ile prestij de topladı. İş dünyası, faiz artışı olsaydı sanayicinin üretim gücünün zayıflayacağını belirtti. İş dünyası, sabit kalan faizlerin yatırımların önünü açtığını vurgularken; vatandaşın da paraya ulaşması zorlaşmadı. Karar ile bireysel ve ticari kredilerin faizlerinin artırılmasının da önüne geçilmiş oldu.

CARİ AÇIK DÜŞECEK
Merkez Bankası Para Politikası Kurulu, faiz kararından sonra bir açıklama yaptı. Açıklamada, son dönemde risk priminde gözlenen artışın enflasyon görünümü ve beklentiler üzerindeki yansımalarının dikkatle takip edildiği belirtilerek, şöyle denildi: "Yakın dönemde yapılan vergi ayarlamalarına ve döviz kuru hareketlerinin gecikmeli etkilerine bağlı olarak enflasyon göstergelerinin bir süre daha yüzde 5 hedefinin belirgin olarak üzerinde seyredeceği tahmin edilmektedir. Alınan tedbirlerle kredi büyüme hızları kademeli bir yavaşlama eğilimine girmiştir. Bu doğrultuda, altın ticareti hariç tutulduğunda cari işlemler açığındaki iyileşmenin 2014 yılında da devam edeceği tahmin edilmektedir."
'FAİZ YATIRIMIN DÜŞMANI'
İbrahim Çağlar (İstanbul Ticaret Odası Başkanı): Merkez Bankası'nın bu kararı, Türkiye'nin daima üreterek büyümesini savunan biz işadamları tarafından memnuniyetle karşılanmıştır. İş dünyamızın hassasiyetine ortak oldu ve tavrını üretimden yana koydu.

Dövizdeki dalgalanmanın bir süre sonra durulacağına inanıyoruz. Yüksek faiz reel yatırımın düşmanıdır. Ali Kopuz (İstanbul Ticaret Borsası Başkanı): Merkez Bankası, orta vadede Türkiye'nin sürdürülebilir büyümesine zarar vermeyecek bir stratejiyi tercih ettiğini bir kez daha gösterdi. Bu sebeple iş dünyası, ekonomi yönetiminin verdiği mesajların satır aralarını daha bir özenle ve daha dikkatli okumalı diye düşünüyorum.

10 yılda binbir güçlükle elde ettiğimiz ekonomik kazanımları, yersiz telaş ve endişelere kurban etmeyelim. Cem Negrin (Türkiye Giyim Sanayicileri Derneği Başkanı): Dövizin eninde sonunda düşeceği kesin. Merkez Bankası, bir süre borçlanma faizini artıracağına, orada sağlam durmayı tercih etti.

Döviz borcu olan ve hemen ödemesi gereken firmalar için bir süre zor olacak. İhracat açısından ise bu durum pozitif. Nurettin Özgenç (KOBİDER Başkanı): Merkez Bankası türlü baskılara rağmen politika faizinde artırımına gitmemiştir.

Türkiye'nin daima üreterek büyümesini savunan biz KOBİ'ler tarafından alınan karar olumlu karşılanmıştır. Keza Merkez Bankası, bir nevi üreten Türkiye'nin hassasiyetinden yana oldu ve tavrını üretimden yana kullandı. Murat Özdağ (Kocaeli Ticaret Odası Başkanı): Merkez Bankası, ülkede üretimi destekleyen bir karar aldı. Faiz artışlarının hem enflasyonu hem de piyasaların genel durumunu ciddi olarak yukarılara tırmandıracağını düşünüyorum. Önümüzdeki dönemde bazı sıkıntıları atlatacağız. Güçlü bir dirayete sahip olduğumuzu göstermek istiyoruz. Ülkede istikrarın bozulmaması çok önemli.
'KARAR İSABETLİ'
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Merkez Bankası Para Politikası Kurulu tarafından alınan kararının isabetli olduğunu söyledi. Belçika'da bulunan Erdoğan, AB Konseyi Başkanı Herman Van Rompuy ve AB Komisyonu Başkanı Jose Manuel Barroso ile ortak düzenlediği basın toplantısında, bir soru üzerine, Merkez Bankası'nın bağımsız bir kurum olduğunu belirterek, şöyle konuştu: "Merkez Bankası'nın aldığı kararı isabetli bir karar olarak görüyorum ve tebrik ediyorum."

LOBİ ÇILDIRDI
Merkez Bankası'nın faizi artırmayacağı yönündeki açıklamasının ardından televizyon ekranlarına çıkan faizciler ne söyleyeceklerini bilemedi. "Bunu beklemiyorduk, faizin artmasını bekliyorduk" cümlesini sık sık tekrarlayan sözde uzmanlar, felaket tellallığını ise sürdürdü. Yaptıkları baskılara boyun eğileceğinden emin oldukları için karar karşısında şaşkınlıklarını gizlemeyen faizciler, bu kararla Türkiye'nin ileride 'büyük bir ekonomik felaket yaşayacağı' tehdidini savurmaktan da geri kalmadı.


Kaynak
 

enable

Profesör
Şu anda MB nın kasasında ne kadar dolar stoğunun bulunduğunu öğrenmek adına yapılan planlar. (Beni görüşüm.) Hatırlarsanız 2008 de İzmir'de 9 kişi MB bilgilerini sızdırdığı için hapis cezasına çarptırılmıştı. Tahminen şuan ki stoktan daha fazla Dolar bulunduğunu düşünüyorum MB da. Bu parayı eritmek için sürekli doların ateşini yükseltiyorlar.

Vesselam dolar varsa elinizde bozdurun. ;)
 

fthtsdmr

Profesör
Sizin taraflı yorumlarınıza moderatör ne yapsaydı, düzenleme mi yapsaydı bir de? Silmiş hepsini forum kurallarına uygun olarak yeniden yazın diye.
Yorumum taraflı falan değil.MB kimsenin babasını malı değil.Kimsenin tarafı değil.Bu ülkedede doların yükselmesinden A tarafı B tarafı farketmez herkes(benim gibi düşük gelirli) zarar görür.

Taraf tutsam sırf o mesajdan dolayı konuyu silerdim. Ben yorumu sildim, konuyu onayladım. Tartışma çıkmasına sebep olacak mesajlardan uzak duralım.
Teşekkürler.Saygılar.
 
S

SDN Okuru

SDN Okuru
Ee ülkem vatandaşı cebini düşüneceğine ülkesini düşünse bu dolar bu kadar çıkmazdı. 3 kuruş parası olan bile dolar çıktımı hemen koşuyor almaya.
 

Da Vinci's

Doçent
Dolardaki bu yükseliş tamamen spekülatif, işin aslı aşağıdaki yazıda gayet güzel özetlenmiş.

Halk kazandı

Günlerdir gerek içeride gerekse dışarıda sürdürülen 'faiz artır' baskısına boyun eğmeyen Merkez Bankası, vatandaşın sesini dinledi ve faizleri sabit tuttu. Merkez'in üretimden ve büyümeden yana tavrı lobiyi şoke etti.
Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB), faiz lobisine boyun eğmedi. Dün toplanan Para Politikası Kurulu, faizleri sabit tutma kararı verdi. Günlerdir gerek dışarıdan gerekse içerideki uzantıları tarafından sürdürülen 'faizi artmazsa batarız' baskılarına karşı direnen Merkez Bankası, temkinli duruşuna devam ettiğini gösterdi. 'Merkez Bankası'nın doları frenlemek için faiz artırımından başka yolu yok' çığırtganlığı yapan faiz lobisi, amacına ulaşamadı. Faizleri artırmayarak, vatandaşın parasının erimesine izin vermeyen Merkez Bankası, Türkiye'nin büyümesinden, üretmesinden, istihdam artışından yana tavrını ortaya koydu. İşadamlarının ve vatandaşın sesine kulak veren Merkez'in kararı lobiyi şoke etti.

ARTIRAN PERİŞAN OLDU
Öte yandan faiz lobisi, 'faiz atmazsa felaket olur' tehditlerini savurmaya devam etti. Bugüne kadar lobinin baskısıyla faiz artıran birçok gelişmekte olan ülke ekonomisinde, kur düşürmek istenirken tam tersi sonuçlar alındı. Bu ülkelerde, kuru düşürmek için tek çare olarak uygulanan faiz artışı, aksine kurdaki yükselişi tetikledi. Kısa süreli değerlenen yerel para birimleri ithalatı artırarak, ihracat ve üretime darbe vururken, işsizliği de körükledi.

SABİT TUTULDU
Para Politikası Kurulu, Merkez Bankası bünyesindeki Bankalararası Para Piyasası'nda uygulanan faiz oranları ile bir hafta vadeli repo ihale faiz oranını sabit tutmaya karar verdi. Gecelik faiz oranları, marjinal fonlama oranı yüzde 7.75, bankalara tanınan borçlanma imkanı faiz oranı yüzde 6.75, Merkez Bankası borçlanma faiz oranı yüzde 3.5, bir hafta vadeli repo ihale faiz oranı yüzde 4.5, borç verme faiz oranı yüzde 10.25 düzeyinde sabit tutuldu. Kurul, ek parasal sıkılaştırma uygulanması gerekli görülen günlerde, bankalararası piyasadaki faizlerin yüzde 9 olmasına karar verdi.

DOLAR ŞANTAJI
Merkez Bankası'nın kararının ardından faiz lobisi yine boş durmadı, doları artırmak için baskıya devam etti. Merkez'in ihalelerinde yüksek fiyatlar vererek, doların değer kaybetmesine engel olmaya çalışan lobi, taktiğini yine devam ettirdi. Spekülatif hareketlerle dolar dün gün içinde 2.27 lirayı görerek, tarihi rekorunu kırdı. Dolar 2.2610 liradan günü tamamladı. Euro 3.0580 liradan kapanışı yaparken, Borsa İstanbul ise yüzde yüzde 0.84 yükselişle 66.318 puandan günü bitirdi. Uzmanlar, dolarda görülen yükselişin, önümüzdeki birkaç gün daha devam edeceğini belirterek, bunun geçici bir süreç olduğunu kaydetti.

ÜRETTTEN TÜRKİYE
Faiz lobisinin, 'faizleri artırmazsan dolar düşmez' şantajına boyun eğmeyen Merkez Bankası, faizcileri hayal kırıklığına uğratırken, hem vatandaşın hem sanayicinin yüzünü güldürdü. Faizleri artırmayarak, ekonomik büyümenin devamı için düğmeye basan Merkez Bankası, işsizliğin de bir miktar önüne geçti. Merkez Bankası, dik duruşu ile prestij de topladı. İş dünyası, faiz artışı olsaydı sanayicinin üretim gücünün zayıflayacağını belirtti. İş dünyası, sabit kalan faizlerin yatırımların önünü açtığını vurgularken; vatandaşın da paraya ulaşması zorlaşmadı. Karar ile bireysel ve ticari kredilerin faizlerinin artırılmasının da önüne geçilmiş oldu.

CARİ AÇIK DÜŞECEK
Merkez Bankası Para Politikası Kurulu, faiz kararından sonra bir açıklama yaptı. Açıklamada, son dönemde risk priminde gözlenen artışın enflasyon görünümü ve beklentiler üzerindeki yansımalarının dikkatle takip edildiği belirtilerek, şöyle denildi: "Yakın dönemde yapılan vergi ayarlamalarına ve döviz kuru hareketlerinin gecikmeli etkilerine bağlı olarak enflasyon göstergelerinin bir süre daha yüzde 5 hedefinin belirgin olarak üzerinde seyredeceği tahmin edilmektedir. Alınan tedbirlerle kredi büyüme hızları kademeli bir yavaşlama eğilimine girmiştir. Bu doğrultuda, altın ticareti hariç tutulduğunda cari işlemler açığındaki iyileşmenin 2014 yılında da devam edeceği tahmin edilmektedir."
'FAİZ YATIRIMIN DÜŞMANI'
İbrahim Çağlar (İstanbul Ticaret Odası Başkanı): Merkez Bankası'nın bu kararı, Türkiye'nin daima üreterek büyümesini savunan biz işadamları tarafından memnuniyetle karşılanmıştır. İş dünyamızın hassasiyetine ortak oldu ve tavrını üretimden yana koydu.

Dövizdeki dalgalanmanın bir süre sonra durulacağına inanıyoruz. Yüksek faiz reel yatırımın düşmanıdır. Ali Kopuz (İstanbul Ticaret Borsası Başkanı): Merkez Bankası, orta vadede Türkiye'nin sürdürülebilir büyümesine zarar vermeyecek bir stratejiyi tercih ettiğini bir kez daha gösterdi. Bu sebeple iş dünyası, ekonomi yönetiminin verdiği mesajların satır aralarını daha bir özenle ve daha dikkatli okumalı diye düşünüyorum.

10 yılda binbir güçlükle elde ettiğimiz ekonomik kazanımları, yersiz telaş ve endişelere kurban etmeyelim. Cem Negrin (Türkiye Giyim Sanayicileri Derneği Başkanı): Dövizin eninde sonunda düşeceği kesin. Merkez Bankası, bir süre borçlanma faizini artıracağına, orada sağlam durmayı tercih etti.

Döviz borcu olan ve hemen ödemesi gereken firmalar için bir süre zor olacak. İhracat açısından ise bu durum pozitif. Nurettin Özgenç (KOBİDER Başkanı): Merkez Bankası türlü baskılara rağmen politika faizinde artırımına gitmemiştir.

Türkiye'nin daima üreterek büyümesini savunan biz KOBİ'ler tarafından alınan karar olumlu karşılanmıştır. Keza Merkez Bankası, bir nevi üreten Türkiye'nin hassasiyetinden yana oldu ve tavrını üretimden yana kullandı. Murat Özdağ (Kocaeli Ticaret Odası Başkanı): Merkez Bankası, ülkede üretimi destekleyen bir karar aldı. Faiz artışlarının hem enflasyonu hem de piyasaların genel durumunu ciddi olarak yukarılara tırmandıracağını düşünüyorum. Önümüzdeki dönemde bazı sıkıntıları atlatacağız. Güçlü bir dirayete sahip olduğumuzu göstermek istiyoruz. Ülkede istikrarın bozulmaması çok önemli.
'KARAR İSABETLİ'
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Merkez Bankası Para Politikası Kurulu tarafından alınan kararının isabetli olduğunu söyledi. Belçika'da bulunan Erdoğan, AB Konseyi Başkanı Herman Van Rompuy ve AB Komisyonu Başkanı Jose Manuel Barroso ile ortak düzenlediği basın toplantısında, bir soru üzerine, Merkez Bankası'nın bağımsız bir kurum olduğunu belirterek, şöyle konuştu: "Merkez Bankası'nın aldığı kararı isabetli bir karar olarak görüyorum ve tebrik ediyorum."

LOBİ ÇILDIRDI
Merkez Bankası'nın faizi artırmayacağı yönündeki açıklamasının ardından televizyon ekranlarına çıkan faizciler ne söyleyeceklerini bilemedi. "Bunu beklemiyorduk, faizin artmasını bekliyorduk" cümlesini sık sık tekrarlayan sözde uzmanlar, felaket tellallığını ise sürdürdü. Yaptıkları baskılara boyun eğileceğinden emin oldukları için karar karşısında şaşkınlıklarını gizlemeyen faizciler, bu kararla Türkiye'nin ileride 'büyük bir ekonomik felaket yaşayacağı' tehdidini savurmaktan da geri kalmadı.


Kaynak

adamlar demiyorku biz zır cahiliz ne anlarız ekonomiden, varsa yok sa faiz lobisi ,kaos lobisi a.k.a faiz lobisi volume 2
 

vaio

Asistan
adamlar demiyorku biz zır cahiliz ne anlarız ekonomiden, varsa yok sa faiz lobisi ,kaos lobisi faiz lobisi volume 2

Ekonomiyi bilmeyen kim? Yazının tamamını okudunuz mu ve/veya okuduğunuzu ne kadar idrak ettiniz bilmiyorum ama size yine de yazıda anlatılanı tek cümle ile açıklamaya çalışayım.

"Dolardaki bu artış tamamen spekülatif, sebebi ise MB 'nin faizlerdeki dik duruşunu bozup, faizleri artmasını sağlamak."
 

MasterFather

Profesör
adamlar demiyorku biz zır cahiliz ne anlarız ekonomiden, varsa yok sa faiz lobisi ,kaos lobisi a.k.a faiz lobisi volume 2

adamlar demiyorku biz zır cahiliz ne anlarız ekonomiden, varsa yok sa faiz lobisi ,kaos lobisi a.k.a faiz lobisi volume 2


Aynen.bu adamın konuşmaya hakkı yok.halen o koltukta hangi yüzle oturuyor.bilemiyorum.git kömür işine gir.sen bu işten anlamıyon erdem başçı.

[h=1]Erdem Başçı: Yılsonu dolar 1.92 TL olursa şaşırmayalım[/h]
http://www.hurriyet.com.tr/ekonomi/24597347.asp


al sana 1,92.toplama çıkarmayı bile yapamıyan merkez bankası başkanı seni.


Dolar, Türk Lirası karşısında 2.29'u gördü. Euro da, Türk Lirası karşısında 3.09 seviyesinde seyrediyor.
Bankalararası piyasalarda 2.29 liranın üzerinde güne başlayan dolar 2,2902 ile tarihin en yüksek seviyesini gördü. Döviz sepeti de 2,6963 ile yeni bir rekor kırdı. Dolar ile birlikte tırmanışa geçen Euro da 3.09 lirayı görerek rekor seviyeye ulaştı.
 

vaio

Asistan
Aynen.bu adamın konuşmaya hakkı yok.halen o koltukta hangi yüzle oturuyor.bilemiyorum.git kömür işine gir.sen bu işten anlamıyon erdem başçı.

Erdem Başçı: Yılsonu dolar 1.92 TL olursa şaşırmayalım


http://www.hurriyet.com.tr/ekonomi/24597347.asp


al sana 1,92.toplama çıkarmayı bile yapamıyan merkez bankası başkanı seni.


Dolar, Türk Lirası karşısında 2.29'u gördü. Euro da, Türk Lirası karşısında 3.09 seviyesinde seyrediyor.
Bankalararası piyasalarda 2.29 liranın üzerinde güne başlayan dolar 2,2902 ile tarihin en yüksek seviyesini gördü. Döviz sepeti de 2,6963 ile yeni bir rekor kırdı. Dolar ile birlikte tırmanışa geçen Euro da 3.09 lirayı görerek rekor seviyeye ulaştı.

Yahu el insaf, daha yazıyı okumamışsınız yorum yapıyorsunuz. Yazıyı yazan Erdem BAŞÇI değil, konuştuğu filan da yok, yazıyı yazanlar bir gazetenin ekonomi editörleri.

Fikirlerinizi yazın yazın ama Allah aşkına bir yazıya yorum yaparken, yorum yaptığınız yazıyı bir okuyun.
 
Üst