Dizüstü mu masa üstü mu daha uygun olur?

Mahmutpaşa

Asistan
Reaksiyon puanı
101
Ben mesela şu anlamda diyorum. Tabii ki çok fazla güç daha iyi anlamında değil. Ama bir güç kaynağı için önemli olan WATT kısmı ve Single Rail. biraz daha iyi olursa, Power sürekli teknolojisi değişen bir parça değil. yani onu bayağı götürecektir
Biraz ileri bir seviye tabi single ya da multiple farkından arıza yaşamak ama daha çok elektrik şebekelerimizden kaynaklanıyordur
akım korumalı priz kesinlikle kullanmalı insanlar
--- Gönderi Güncellendi ---
İngilizce bilen arkadaşlar bu arada pc ile merak ettiklerinizi youtubeda linus tech var orada bulabilirsiniz :D
youtube açabiliyorsanız tabi

okinkurt

Profesör
Reaksiyon puanı
1,233
Psu da 12v kanalından verilen değer önemli ve sertifikası tabiki bütçeye uyuyorsa iyi bir ürün almakta fayda var bazı modellerde bobin kalitesizliği yüzünden Coil whine var özellikle corsair 750w tx ve cx de mevcut (tx kullanıyorum bizzat gözlemledim) bazı durumlarda psu yüzünden gpu da c.w sorunu yaşatabiliyor önemli bir nokta diyebiliriz tecrübe ile sabittir birde pc yi sağlam korumak için masraftan kaçınmayıp iyi bir UPS cihazı alınmalıdır mümkünse online ülkemizde ki elektirik gidişatına bakarsak kesinlikle gerekli.

sahinsahiner

Asistan
Reaksiyon puanı
50
Herkese ayrı ayrı teşekkür ediyorum ilginiz için. Aslında bende nvidiaciyim niye bilmem anladığımdan değil de nvidia daha bi çekici geliyor bana hep :D ama şu sıralar herkesin dilinde rx480 var yaklaşık 5 gündür felan araştırma yapiyorum @okinkurt hocamın söylediği sistem kafama yattı. Şunu da belirteyim kasa felan görünüş önemli değil yani kasa eski püskü olsa da olur önemli olan içindeki sistem. SSD yi şimdi değil de ilerde kendimi biraz toplayinca eklemeyi düşünüyorum.

Edit: hatta 1 tb hdd yerine 500 gb ssd de olabilir arasında uçurum yoksa

Son düzenleme:

52SakocaN52

Profesör
Reaksiyon puanı
738
Herkese ayrı ayrı teşekkür ediyorum ilginiz için. Aslında bende nvidiaciyim niye bilmem anladığımdan değil de nvidia daha bi çekici geliyor bana hep :D ama şu sıralar herkesin dilinde rx480 var yaklaşık 5 gündür felan araştırma yapiyorum @okinkurt hocamın söylediği sistem kafama yattı. Şunu da belirteyim kasa felan görünüş önemli değil yani kasa eski püskü olsa da olur önemli olan içindeki sistem. SSD yi şimdi değil de ilerde kendimi biraz toplayinca eklemeyi düşünüyorum.

Edit: hatta 1 tb hdd yerine 500 gb ssd de olabilir arasında uçurum yoksa

uçurum var işte :)

kadirirdem

Dekan
Reaksiyon puanı
708
Merhabalar. Kendim için Abra A7 V5.4.3 17.3" Gaming Laptop şu Laptop u almayı düşünüyorum fakat aynı özellikte masaustu dizsem daha mi uyguna gelir. Biraz araştırdım sanki masa üstü toplamak daha pahalı gibi?
ben gittiğim yerlere götürmek istiyorum diyorsan diz üstü fakat sabit dursun dersen masaüstü.Tavsiyem Masaüstü olur daha uyguna daha iyi sistem toplanır.

sahinsahiner

Asistan
Reaksiyon puanı
50
Hocam bişey sorcam da gülmeyin. Ses kartı felan eklemicez mi acaba? :D

okinkurt

Profesör
Reaksiyon puanı
1,233
Ses kartı gereksiz masraf anakarttaki yeterli gelicektir gerekseydi koyardım eksik yok merak etme ilerde alabilirsin istersen .

sahinsahiner

Asistan
Reaksiyon puanı
50
Müzik hastası deyilsen anakartın içinde ses kartı mevcut

Ses kartı gereksiz masraf anakarttaki yeterli gelicektir gerekseydi koyardım eksik yok merak etme ilerde alabilirsin istersen .

Yok ya ses gelsin yeter zaten pahalı da. Teşekkürler pazartesi günü sizin sistemi diziyorum hocam @okinkurt . Yanlız rx 480 8gb yerine 470 4gb koysam gözle görülür bi fark olur mu? Bi kaç yere baktım 6-7 fps fark olduğunu söylediler sadece. Arasında 300 tl gibi fark var

okinkurt

Profesör
Reaksiyon puanı
1,233
Yok ya ses gelsin yeter zaten pahalı da. Teşekkürler pazartesi günü sizin sistemi diziyorum hocam @okinkurt . Yanlız rx 480 8gb yerine 470 4gb koysam gözle görülür bi fark olur mu? Bi kaç yere baktım 6-7 fps fark olduğunu söylediler sadece. Arasında 300 tl gibi fark var

Bellek bakımından 8gb gelecek için daha iyi olur .

isyankar42

Profesör
Reaksiyon puanı
806
Eğer laptop istiyorsanız 2 3 ay sonraki çıkacak laotoplarla masaüstü deneyimine yakın performans alabilirsiniz çünki 1080serisinden itibaren 1080 ile 1080(m) in performansları eşit i Nvidia GTX 1080M, 1070M ve 1060M tanıtıldı!

İşlemci ise Intel® Core™ i5-6500 Processor (6M Cache, up to 3.60 GHz) Teknik Belgeler

Kağıt üzerinde İ5 6500e eşit bir işkemci gerçekte nedir bilemem ama 4500 tl civarına 3 ay sonra masaüstü performansına yakın bir laptop toplayabilirsiniz Gibime geliyor

okinkurt

Profesör
Reaksiyon puanı
1,233
Hocam o ekran kartı 8gb oyunlar çıkıncaya kadar götürmez diye düşünüyorum.İyi ama 3 4 yıl götürcek kadar deyil.

Şuanda bazı oyunlar üst bellek kullanımı yapabiliyor rainbow six / gta 5 vs tabi üst seviye detaylarda gelecek için ben olsam 8 alırım bütçe varsa.

sahinsahiner

Asistan
Reaksiyon puanı
50
Hocam o ekran kartı 8gb oyunlar çıkıncaya kadar götürmez diye düşünüyorum.İyi ama 3 4 yıl götürcek kadar deyil.

Şuanda bazı oyunlar üst bellek kullanımı yapabiliyor rainbow six / gta 5 vs tabi üst seviye detaylarda gelecek için ben olsam 8 alırım bütçe varsa.

Peki bişey sorsam hocam şu an için rx 470 4 gb alsam 2-3 yıl sonra bu sisteme o zaman çıkmış son ekran kartını alıp eskisiyle degistirsem sistem kaldırır mi yada son çıkan oyunları oynayabilirmiyim şu anki mevcut sistemle

okinkurt

Profesör
Reaksiyon puanı
1,233
Peki bişey sorsam hocam şu an için rx 470 4 gb alsam 2-3 yıl sonra bu sisteme o zaman çıkmış son ekran kartını alıp eskisiyle degistirsem sistem kaldırır mi yada son çıkan oyunları oynayabilirmiyim şu anki mevcut sistemle

Ozaman ne çapta oyunlar çıkacak birazda ona bağlı ancak yıllar önce çıkan 2500k nın güncel kartları besleyebildiğini göz önünde bulundurursak takılabilir .

sahinsahiner

Asistan
Reaksiyon puanı
50
Ozaman ne çapta oyunlar çıkacak birazda ona bağlı ancak yıllar önce çıkan 2500k nın güncel kartları besleyebildiğini göz önünde bulundurursak takılabilir .

O zaman öyle yapiyim hocam. O arada ki 300 tl farkla bide hdd yi iptal etsem 150-200 de ordan gelir 500 tl ye veya biraz ustine bi 500 gb ssd takmayı düşünüyorum
--- Gönderi Güncellendi ---
Eğer laptop istiyorsanız 2 3 ay sonraki çıkacak laotoplarla masaüstü deneyimine yakın performans alabilirsiniz çünki 1080serisinden itibaren 1080 ile 1080(m) in performansları eşit i Nvidia GTX 1080M, 1070M ve 1060M tanıtıldı!

İşlemci ise Intel® Core™ i5-6500 Processor (6M Cache, up to 3.60 GHz) Teknik Belgeler

Kağıt üzerinde İ5 6500e eşit bir işkemci gerçekte nedir bilemem ama 4500 tl civarına 3 ay sonra masaüstü performansına yakın bir laptop toplayabilirsiniz Gibime geliyor

4500 tl şu an için baya asar hocam beni

okinkurt

Profesör
Reaksiyon puanı
1,233
Sen bilirsin para senin :)