Hp Mi Lenovo Mu?

Bu konuyu okuyanlar

tokyohitsuji

Öğrenci
Reaksiyon puanı
10
Arkadaşlar merhaba, 2 marka arasında kaldım. Kararsızım. Öğretmenim ve bütçem maksimum 6500 TL.
bilmediğim bir konu da Freedos mu Windows mu almalıyım. Freedos'lar daha ucuz gibi ama sanki korsan bir işletim sistemi alacakmışım gibi hissediyorum. Bir kaç kişiden Freedos yüklersen sürekli şifre sorar, uğraştırır vs denildi. Uğraşmak istemiyorum açıkcası.*
Araştırmalarım sonucunda bu 4 modeli buldum. Sizce hangisi daha uygun?
i5, 8gb Ram, 512 gb ssd ama 216 da olur sıkıntı yok. Bu hafta içinde almayı düşünüyorum. Yorum yaparsanız şimdiden teşekkür ederim.
NOT: Bilgisayardan çok anlamıyorum sorduğum sorular anlamsız/saçma gelebilir. *

tokyohitsuji

Öğrenci
Reaksiyon puanı
10

LinuxIsNotUniX

Doçent
Reaksiyon puanı
963
50tl'ye oem key'ler satılıyor ondan alabilirsin
50 tlye bile gerek yok kalıcı beleş lisanslamanın çok kolay bi yolu var ama paylaşamıyorum yasak :(
https://www.hepsiburada.com/lenovo-...abilir-bilgisayar-82lm006etx-p-HBCV00000471GC bence bunu almalısın işlemcileri en güçlü bu. Windows işletim sistemli alamana gerek yok internette 50tl'ye oem key'ler satılıyor ondan alabilirsin
lenovo candır ve uzun ömürlüdür
hp çok ısınıyo hemde (3 sene kullandım)
tavsiyem lenovodur hemde arkadaşın dediği gibi win'e para vermeyin

tokyohitsuji

Öğrenci
Reaksiyon puanı
10
50 tlye bile gerek yok kalıcı beleş lisanslamanın çok kolay bi yolu var ama paylaşamıyorum yasak :(

Çok teşekkür ederim, içim rahatladı. Freedos olayını da iyi araştırmak lazım anlaşılan :) En azından benim için*

BehzatAmirim

Dekan
Reaksiyon puanı
6,972

Beleş linansla sonra girsin virüsler bilgisayara sonra değil mi ?
50TL'ye OEM keyler var.Gayet kaliteliler.

tokyohitsuji

Öğrenci
Reaksiyon puanı
10

LinuxIsNotUniX

Doçent
Reaksiyon puanı
963
Beleş linansla sonra girsin virüsler bilgisayara sonra değil mi ?
50TL'ye OEM keyler var.Gayet kaliteliler.
bugüne kadar kullandım GRAM virüs çıkmadı bide programla lisanslamıyorum kendim yaptığım (bazı yerlerini kopya çektim :D ) bi cmd dosyası ve 50yi aşkındır kalıcı lisanslıyo ve gram virüs yok

Assad Najjar

Profesör
Reaksiyon puanı
2,305
Arkadaşlar merhaba, 2 marka arasında kaldım. Kararsızım. Öğretmenim ve bütçem maksimum 6500 TL.
bilmediğim bir konu da Freedos mu Windows mu almalıyım. Freedos'lar daha ucuz gibi ama sanki korsan bir işletim sistemi alacakmışım gibi hissediyorum. Bir kaç kişiden Freedos yüklersen sürekli şifre sorar, uğraştırır vs denildi. Uğraşmak istemiyorum açıkcası.*
Araştırmalarım sonucunda bu 4 modeli buldum. Sizce hangisi daha uygun?
i5, 8gb Ram, 512 gb ssd ama 216 da olur sıkıntı yok. Bu hafta içinde almayı düşünüyorum. Yorum yaparsanız şimdiden teşekkür ederim.
NOT: Bilgisayardan çok anlamıyorum sorduğum sorular anlamsız/saçma gelebilir. *

Aslında lisansa ve korsan kullanıma bile gerek yok; zira Windows 10'un etkinleştirilmemiş sürümünün sizi rahatsız edeceğini sanmıyorum. Karşına çıkacak durumlar:

1-"Ayarlar" menüsünü açtığında Windows'un etkinleştirilmediğine dair bir yazı görürsün; ama sadece bir yazı, daha fazlası değil.
2-Yine "Ayarlar" menüsünden duvar kağıdını değertirmene izin verilmez. Ancak duvar kağıdını değiştirmek istiyorsan, seçtiğin resime sağ tıklayıp, açılan menüden "Masaüstü arkaplanı olarak ayarla" düğmesine tıklarsın.
3-Ekranın sağ alt tarafında Windows'un sürüm numarası yazar.

Yani kısacası ücretsiz sürüm çok da sıkıntı değil.

fortekno

Asistan
Reaksiyon puanı
189
Hocam freedos alıp oem key ile lisanslarsanız sıkıntı çıkmaz beleş yöntemler riskli.
Freedos'ta Windowsu orijinal olarak Microsoft'un sitesinden indirip kuracaksınız güvenli olur böylece.
YouTube'da nasıl kurulum yapılacağı ile ilgili birçok video mevcut, kolayca kurabilirsiniz. Bu yüzden modele karar verdikten sonra Cimri ve Akakçe'den en uygununu bulup onu alın.

LinuxIsNotUniX

Doçent
Reaksiyon puanı
963
aslında bana kalırsanız hiç windows kullanmayın bi linux dağıtımı kurun
Mesaj otomatik birleştirildi:

Bize göre pahalı,gidip OEM alabilirsin.
beleş dururken para vermek enayiliktir desem en yakın zamanda BAN yerim :D en iyisi ben beleş varken para vermeyi sevmiyorum :)

BehzatAmirim

Dekan
Reaksiyon puanı
6,972
Oyun oynayan birisi ne yapacak acaba ?
Linux Fanları sizi hiç anlayamıyorum.

Pek anlayamadım kusura bakmayın? yani ne önerirsiniz?

tokyohitsuji

Öğrenci
Reaksiyon puanı
10

beleş dururken para vermek enayiliktir desem en yakın zamanda BAN yerim :D en iyisi ben beleş varken para vermeyi sevmiyorum :)
Enayiliktir demeyelim de tercih diyelim. :) teşekkürler.

LinuxIsNotUniX

Doçent
Reaksiyon puanı
963

fortekno

Asistan
Reaksiyon puanı
189
Windows son kullanıcı için en rahat işletim sistemi, herkes linuxla uğraşmak istemeyebilir.

Assad Najjar

Profesör
Reaksiyon puanı
2,305
Pek anlayamadım kusura bakmayın? yani ne önerirsiniz?
Bak güzel kardeşim.

FreeDOS, tıpkı Windows gibi bir işletim sistemidir; ama Windows'tan farklı olarak ücretsizdir. Buna karşın Windows gibi menüleri yoktur. Siyah-beyaz bir ekrandan ibarettir.

Üzerinde Windows yazan bir laptop almaya kalktığın zaman, laptop parasını öderken aslında Windows parası da ödemiş olursun; zira Windows ücretli bir işletim sistemidir.

Ancak FreeDOS yazan laptoplarda işletim sistemi parası vermemiş olursun.

Bununla birlikte, FreeDOS laptopta Windows olmadığı için Windows'u kendin yüklemen lazım. Bilgisayardan anlamadığından bahsetmişsin; lakin bu işi nasıl yapacağını anlatan Türkçe videolar mevcut YouTube'ta. Dikkat edersen pek ala yaparsın.

Ama yok, ben uğraşamam bu işlerle dersen, Windows yazan bir laptop al.

tokyohitsuji

Öğrenci
Reaksiyon puanı
10
Ben gerekli cevapları aldım teşekkür ederim arkadaşlar. Herkese iyi akşamlar diliyorum , hoşcakalın!:blush:

BehzatAmirim

Dekan
Reaksiyon puanı
6,972
Bak güzel kardeşim.

FreeDOS, tıpkı Windows gibi bir işletim sistemidir; ama Windows'tan farklı olarak ücretsizdir. Buna karşın Windows gibi menüleri yoktur. Siyah-beyaz bir ekrandan ibarettir.

Üzerinde Windows yazan bir laptop almaya kalktığın zaman, laptop parasını öderken aslında Windows parası da ödemiş olursun; zira Windows ücretli bir işletim sistemidir.

Ancak FreeDOS yazan laptoplarda işletim sistemi parası vermemiş olursun.

Bununla birlikte, FreeDOS laptopta Windows olmadığı için Windows'u kendin yüklemen lazım. Bilgisayardan anlamadığından bahsetmişsin; lakin bu işi nasıl yapacağını anlatan Türkçe videolar mevcut YouTube'ta. Dikkat edersen pek ala yaparsın.

Ama yok, ben uğraşamam bu işlerle dersen, Windows yazan bir laptop al.
Hatta ki bazı kanallarda UEFİ kurulumlar mevcut :)