Soru Deprem sonrası durumda ne düşünyorsunuz?

Bu konuyu okuyanlar

Rei

Forum Sorumlusu
Super Moderator
Reaksiyon puanı
6,354
Ülkemizin şaşırtmadığı saçmalıkları. Beklentim yoktu zaten bir işi doğru düzgün yapacaklarından.

kmurat

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,709
Şaka maka, bir adayınız bile yok.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Depremden kendilerine pay çıkarmaya çalışanlar her zamanki gibi sadığa çakılıp kalacak. Değişen bir şey olmayacak.

Alparslan 1905

Doçent
Reaksiyon puanı
1,601
valilik videoda affet zedeler aglarken gülüyor tayyip ortada yok kahraman maraşın büyük bir ilinde 20 tane afad çalışanı var şaka gibi ülke gerçekten diyecek bişi bulamıyorum
Objektiflik 0. Bu tür kanallara inanmaktansa kendi dünya görüşünüz olsun. Haberleri takip ediyorum, takdir edilesi bir çaba var. Devlet elinden geleni yapıyor. Medyada kötülemek için elinden geleni yapıyor. Hemen siyasete bağlamalarına diyecek söz bulamıyorum. Çatlayan yollar için malum parti yol yaptı diye dalga geçenler de var. Cidden ayıp. Milletin şu acı gününde yapmayın.

Ayrıca Cumhurbaşkanı Afad'a gitti ve açıklamalarda bulundu.

Binlerce kişi binlerce apartman arasında enkaz altında. Gönül ister herkes kurtarılsın ama yetişilemiyor. Durum cidden vahim. Çok büyük ve yıkıcı bir deprem var.

Son düzenleme:
Reaksiyon puanı
948
Ben hâlâ atlatamadım depremi sürekli vapurda gibi hissediyorum dengem sağa doğru bozuldu gibi ayağa kalkınca hep sağa doğru düşecekmiş gibi hissediyorum.Sürekli avizeleri kontrol ediyorum.En ufak çıkan yüksek bir sese karşı duyarlılık oldu acaba ne oldu yine diye bakıyorum.
Ben çocukken 99 depremini de yaşadım ama tabi aklımız çok ermiyordu.Şimdi çok farklı oldu.
Ki biz sadece depremden etkilenen şehiriz ona rağmen yani.Diğer doğrudan etkilenenlerin piskolojisini düşünemiyorum bile Allah hepinizin yardımcısı olsun inşallah.

MG4446

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,258
Bari şu günlerde siyaset yapmayın. Kahramanmaraşta 19 yıl yaşadım şu an orda değilim. Ordan bir sürü tanıdığım arkadaşım akrabam var. Çoğu yerine afad falan yeni yeni gidiyor. Ama gerçekten düşününce gerçekten yapabilecek şeyler çok kısıtlı. Hava zaten buz gibi kar yağıyor sürekli yollar falan dondu. 10 il çok fazla etkilendi ve her ilde kaç ilçe var düşününce 100 bin çalışan olsa yine yetişmeyecek bir durum var. Elbistanda ilk depremde fazla yıkılan yer olmayınca yardım ekipleri başka şehirlere yardıma gitmiş, sonraki merkez üssü elbistan olan deprem gerçekleşince elbistan yerle bir olmuş ve sonrasında yardıma gelinememiş. Çünkü halihazırda başka yerde yardım ediyolar zaten. Kısacası gerçekten çok kötü durumdalar ve herkesin elini taşın altına koyması gerekiyor en azından maddi destek gönderebilirsiniz.

James Howlett

Müdavim
Reaksiyon puanı
4,233
Son 3 ay kaldı ondan sonra kefaret zamanı ?

Ülkeyi mahvettiler, ötv paraları nerede bilen var mı?

2-3 sene önce egea 80-100 k paraydı şimdi 800k bu fark nerede?

Geçen sene bu zamanlarda s21 ultra 15k paraydı şuan 50k oldu neyin farkı bu ötv vs vs, bu fark parası nerede?

Hepsi sorulacak.

Bay kemal sözünü tutup 400 küsür milyar doları alıp ülkedeki Suri Afgan pakileri yolladı mı ülke düzelecek.

Bari şu günlerde siyaset yapmayın.
Google a Cumhur ittifakı olarak sahalardayız yaz.

Bide Erdoğan CHP li belediyeleri aradı mı aramadı mı onuda yaz.

Son düzenleme:

OzkanK.

Müdavim
Reaksiyon puanı
13,060
Ne yazık ki ülkede muhalefetin en büyük sorunu sürekli can üstünden acı üstünden ucuz siyaset yapması.

Durun daha ortada cenazeler var daha enkaz altında insanlar var.

Ama dönen muhabbet hep aynı :( Şu muhalefet akıllanamadı gitti.

Not: Erdoğan çıksa konuşma yapsa neden konuşuyor millet can derdinde derler. Çıkmasa neden çıkmadı derler. OHAL ilan etmese neden etmiyor etse neden ediyor. Yaa 7 gün yas ilan edilmesine bile laf edenler var ! Etmese bu sefer aynı kitle neden edilmedi diyecekti. Ne yapılsa veya ne yapılmasa tam tersini söyleyerek siyaset yapmaktan bıkmadılar gitti.

James Howlett

Müdavim
Reaksiyon puanı
4,233
Ne yazık ki ülkede muhalefetin en büyük sorunu sürekli can üstünden acı üstünden ucuz siyaset yapması.

Durun daha ortada cenazeler var daha enkaz altında insanlar var.

Ama dönen muhabbet hep aynı :( Şu muhalefet akıllanamadı gitti.

Not: Erdoğan çıksa konuşma yapsa neden konuşuyor millet can derdinde derler. Çıkmasa neden çıkmadı derler. OHAL ilan etmese neden etmiyor etse neden ediyor. Yaa 7 gün yas ilan edilmesine bile laf edenler var ! Etmese bu sefer aynı kitle neden edilmedi diyecekti. Ne yapılsa veya ne yapılmasa tam tersini söyleyerek siyaset yapmaktan bıkmadılar gitti.
Sana İnternet yasaklanmalı ?

Dua et bu platformdayız ekside olsak küfürsüz kibar bir dille yerin dibine sokardım :)

Alparslan 1905

Doçent
Reaksiyon puanı
1,601
Son 3 ay kaldı ondan sonra kefaret zamanı ?

Ülkeyi mahvettiler, ötv paraları nerede bilen var mı?

2-3 sene önce egea 80-100 k paraydı şimdi 800k bu fark nerede?

Geçen sene bu zamanlarda s21 ultra 15k paraydı şuan 50k oldu neyin farkı bu ötv vs vs, bu fark parası nerede?

Hepsi sorulacak.

Bay kemal sözünü tutup 400 küsür milyar doları alıp ülkedeki Suri Afgan pakileri yolladı mı ülke düzelecek.

Google a Cumhur ittifakı olarak sahalardayız yaz.

Bide Erdoğan CHP li belediyeleri aradı mı aramadı mı onuda yaz.

Gündemi Koyu Muhalif Sözcü'den takip ettiğiniz için normal. Objektiflik için Anadolu Ajansı ve TRT Haber'i tavsiye ederim.

Sana İnternet yasaklanmalı ?

Dua et bu platformdayız ekside olsak küfürsüz kibar bir dille yerin dibine sokardım :)

Gereksiz özgüven.

Son düzenleme:

James Howlett

Müdavim
Reaksiyon puanı
4,233
Gündemi Koyu Muhalif Sözcü'den takip ettiğiniz için normal. Objektiflik için Anadolu Ajansı ve TRT Haber'i tavsiye ederim.

Gereksiz özgüven.
Her seferinde aynı sözleri söyleyip milletin sinirini zıplatıyor, konuşmalarını küçük bir papağan ırkı bile ezberleyebilir o kadar sığ ve zayıf kelime dağarcığı var.

Nerede birader arabadan akaryakıttan elektronikten alınan ötv paraları?

Olması gereken Japon mühendis tutup kaliteli malzeme alıp güneydoğu ege ve Marmara bölgesinde top yekün yeniden 9 şiddetine dayanıklı bina yapılmalıydı, yapıldı mı hayır?

Fahiş ötv toplayıp sonra 50 bin dolarlık çanta 500 bin liralık ayakkabı almayla olmuyor bu işler

O ötv paraları yüzünden sinirliyim o fahiş ötv paraları ile ölüm sayısı minimal olabilirdi yada hiç kimse ölmezdi.

Kusura bakmayın sert konuşmuş olabilirim, ama o ötv paraları yani benim aldığım fahiş akar yakıt telefon ve bilumum elektronik eşya fiyatları araba paraları, bu paralar nerede?

Sorgulayın artık bazı şeyleri

OzkanK.

Müdavim
Reaksiyon puanı
13,060
Her seferinde aynı sözleri söyleyip milletin sinirini zıplatıyor, konuşmalarını küçük bir papağan ırkı bile ezberleyebilir o kadar sığ ve zayıf kelime dağarcığı var.

Nerede birader arabadan akaryakıttan elektronikten alınan ötv paraları?

Olması gereken Japon mühendis tutup kaliteli malzeme alıp güneydoğu ege ve Marmara bölgesinde top yekün yeniden 9 şiddetine dayanıklı bina yapılmalıydı, yapıldı mı hayır?

Fahiş ötv toplayıp sonra 50 bin dolarlık çanta 500 bin liralık ayakkabı almayla olmuyor bu işler

O ötv paraları yüzünden sinirliyim o fahiş ötv paraları ile ölüm sayısı minimal olabilirdi yada hiç kimse ölmezdi.

Kusura bakmayın sert konuşmuş olabilirim, ama o ötv paraları yani benim aldığım fahiş akar yakıt telefon ve bilumum elektronik eşya fiyatları araba paraları, bu paralar nerede?

Sorgulayın artık bazı şeyleri

Bazı şeyleri idrak edemiyorsunuz inatla.

Türkiye KOMPLE DEPREM BÖLGESİ ve 90 milyon nufus var.

Ne güzel çocuk aklı gibi al japon mühendisi yap flan ne güzel dimi çok kolaymış. HANGİ PARA İLE !

Van'a yeni bina yapsan Malatyada deprem oluyor oraya yeni bina yapsan İzmir'de deprem oluyor öbür tarafa yapsan Erzincan'da deprem oluyor. Hatay'a yapsan İstanbul'da oluyor hadi çık işin içinden bakayım.

Düşünmeden taşınmadan hesap kitap yapmadan boş yapıyorsunuz sadece. Ev fiyatlarından haberin yok galiba. Bir evi orta halli TOKİ bile yapsa maliyeti 800 bin ile 1 Milyon TL arası.

Üstüne evler şahsi mal sen adam ben evimi satmıyorum yıktırmıyorum yeni yapmayacam dedikçe bir şey yapabilmen çok zor. Adam 25 yıl önce tapu almış isken almış hadi yık bakayım yıkabilecen mi ! Apartmanda 100 kişi var diyelim 99'u anlaşsın 1 tanesi ben evimi vermiyoırum mütahite dedimi yenileyemiyorsun o evi bile.

Her deprem sonrası aynı laflar. Ülke zaten ekonomik bir darboğazdan geçiyor. Sen komple bütün ülkeye sıfır daire vermeli modunda geziyorsun. Azcık şu saksıyı çalıştırın artık.

Son düzenleme:

James Howlett

Müdavim
Reaksiyon puanı
4,233
Bazı şeyleri idrak edemiyorsunuz inatla.

Türkiye KOMPLE DEMREM BÖLGESİ ve 90 milyon nufus var.

Ne güzel çocuk aklı gibi al japon mühendisi yap flan ne güzel dimi çok kolaymış. HANGİ PARA İLE !

Van'a yeni bina yapsan Malatyada deprem oluyor oraya yeni bina yapsan İzmir'de deprem oluyor öbür tarafa yapsan Erzincan'da deprem oluyor. Hatay'a yapsan İstanbul'da oluyor hadi çık işin içinden bakayım.

Düşünmeden taşınmadan hesap kitap yapmadan boş yapıyorsunuz sadece. Ev fiyatlarından haberin yok galiba.

Üstüne evler şahsi mal sen adam ben evimi satmıyorum yıktırmıyorum yeni yapmayacam dedikçe bir şey yapabilmen çok zor. Adam 25 yıl önce tapu almış isken almış hadi yık bakayım yıkabilecen mi ! Apartmanda 100 kişi var diyelim 99'u anlaşsın 1 tanesi ben evimi vermiyoırum mütahite dedimi yenileyemiyorsun o evi bile.

Her deprem sonrası aynı laflar. Ülke zaten ekonomik bir darboğazdan geçiyor. Sen komple bütün ülkeye sıfır daire vermeli modunda geziyorsun. Azcık şu saksıyı çalıştırın artık.
Harbiden açmamak üzere blok hala aynı şeyler zayıfsın çok zayıf

kmurat

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,709
Bu deprem diğerlerinden çok daha büyük. 1o ili kapsıyor (Japonya'nın tamamına eş değer) ve 7.7 ve 7.6 olmak üzere iki ana deprem ve 700 6.6 değerlerine kadar güçlü artçı deprem.

Siz de bu durumda hala siyaset konuşuyorsunuz. İnsanlar hayatta kalmaya çalışıyor. Sizin yaptığınız çok bütük bir ayıp.

BU KONU KAPANSIN LÜTFEN:

Alparslan 1905

Doçent
Reaksiyon puanı
1,601
Bu deprem diğerlerinden çok daha büyük. 1o ili kapsıyor (Japonya'nın tamamına eş değer) ve 7.7 ve 7.6 olmak üzere iki ana deprem ve 700 6.6 değerlerine kadar güçlü artçı deprem.

Siz de bu durumda hala siyaset konuşuyorsunuz. İnsanlar hayatta kalmaya çalışıyor. Sizin yaptığınız çok bütük bir ayıp.

BU KONU KAPANSIN LÜTFEN:
Bence de şu deprem sonrası siyaset iyi olmayacaktır konu hakkında. Kapatılsa daha iyi olur.

James Howlett

Müdavim
Reaksiyon puanı
4,233
forumdan siyaseti arındırmak gerek sonra çok başları ağrıcak demedi demeyin siyaset bölümü derhal silinmeli.
Mümkünse olmalı bu siyasetle ilgili tek kelime dahi olmamalı zaten stresliyiz her anımız siyasete bağlandı bari forumda takılırken strese girmeyelim.

kmurat

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,709
Arkadaşlar nedense hiç kimse 1999'dan bu yana toplanılan deprem vergilerinden bahsetmedi!? Son olarakta 128 milyar doları hiç katmıyorum konuya bile!
1999'dan beri kaç deprem yaşandı? Bu depremde kurtarma operasyonları su ve hava ile mi gerçekleşiyor? Bu depremin ülkeye maliyeti kaça olur? Hesap bilmeden hesap sormaya kalkışan güzel bir kafa.

OzkanK.

Müdavim
Reaksiyon puanı
13,060
Şu durum durup ÖTV'ler ne oldu diyenlere.

1999-Temmuz 2022 arasında 83 milyar 621 milyon 940 bin lira vergi toplanmış sadece. ÖTV ile. Dolar değil TL bakın.

Azcık para hesabı bile azcık hesap kitap bilen mantıklı birisi bu paralar ile kıytırık bir İLİN BİLE yıkılıp baştan yapılamıyacağını bilir.

Türkiye şartlarında ortalama bir evin maliyeti 800 bin TL ile 1 milyon TL arası şuan. ( Bunu ekstra depreme dayanıklı yaptığında bu rakam 1.5milyon TL leri bile bulabilir. )

Türkiye'de 8-10 il hariç neredeyse her il ilçe ve köy deprem bölgesi. Hadi çıkıp yenileyin hepsini nasıl yenileceksiniz ! 70 tane il her ilde 10 ilçe olsa 700 ilçe her ilde içleri ile birlikte 150 köy olsa etti 9000 köy hadi git yenileyebilirsan yenile.

Bu ülkede 1999 da marmarada deprem oldu. Sonra Van'da oldu Erzindan'da oldu. Malatya'da oldu sonra İzmir'de oldu. Şimdide Maraşta Gaziantepte oldu ve hepside 7'nin üstü büyük depremler.

Yani işin özeti bu sözde ÖTV ile toplasan 400-500 bin konut yapamazsın. Hadi her ev için 4 kişiye yaptın desen 2 milyon kişi yapar max !

Eee ülke 90 milyon !!! Ama bazılarına anlatamazsın çünkü para hesabından haberleri yok.

Not: Olması gereken. Vatandaş kendi imkanları ile kendi evini kentsel dönüm veya mütahitler yardımıyla yıkıp kendi cebinden para katıp depreme dayanıklı yaptırması lazım anca. Yoksa öbür türlü vergi ile veya her şeyi devletten bekleyerek hiç bir şey olmaz.

MadResister

Doçent
Reaksiyon puanı
392
Şu durum durup ÖTV'ler ne oldu diyenlere.

1999-Temmuz 2022 arasında 83 milyar 621 milyon 940 bin lira vergi toplanmış sadece. ÖTV ile. Dolar değil TL bakın.

Azcık para hesabı bile azcık hesap kitap bilen mantıklı birisi bu paralar ile kıytırık bir İLİN BİLE yıkılıp baştan yapılamıyacağını bilir.

Türkiye şartlarında ortalama bir evin maliyeti 800 bin TL ile 1 milyon TL arası şuan. ( Bunu ekstra depreme dayanıklı yaptığında bu rakam 1.5milyon TL leri bile bulabilir. )

Türkiye'de 8-10 il hariç neredeyse her il ilçe ve köy deprem bölgesi. Hadi çıkıp yenileyin hepsini nasıl yenileceksiniz ! 70 tane il her ilde 10 ilçe olsa 700 ilçe her ilde içleri ile birlikte 150 köy olsa etti 9000 köy hadi git yenileyebilirsan yenile.

Bu ülkede 1999 da marmarada deprem oldu. Sonra Van'da oldu Erzindan'da oldu. Malatya'da oldu sonra İzmir'de oldu. Şimdide Maraşta Gaziantepte oldu ve hepside 7'nin üstü büyük depremler.

Yani işin özeti bu sözde ÖTV ile toplasan 400-500 bin konut yapamazsın. Hadi her ev için 4 kişiye yaptın desen 2 milyon kişi yapar max !

Eee ülke 90 milyon !!! Ama bazılarına anlatamazsın çünkü para hesabından haberleri yok.

Not: Olması gereken. Vatandaş kendi imkanları ile kendi evini kentsel dönüm veya mütahitler yardımıyla yıkıp kendi cebinden para katıp depreme dayanıklı yaptırması lazım anca. Yoksa öbür türlü vergi ile veya her şeyi devletten bekleyerek hiç bir şey olmaz.
Özkan hocam 783 bin 562 metre karelik alan 90 milyonun rahat yaşamasına yetmez! Fazlasıyla felaket bir derecede az yani. (Vikipedi'de ülkemizin toplam metre kare alanı bu kadar görünüyor.)

kmurat

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,709
İstanbul'da 20 Milyon 10 metrekare'de yaşıyor, sorun olmuyor.

ozciceky

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,743
Şaka maka, bir adayınız bile yok.

Depremden kendilerine pay çıkarmaya çalışanlar her zamanki gibi sadığa çakılıp kalacak. Değişen bir şey olmayacak.

Şaka maka daha seçim tarihi belli değil. En geç 18 haziranda olması gerekiyor Anayasa değişmez ise.