CPU (işlemci) sıcaklık değerlerim normal mi?

Bu konuyu okuyanlar

Diss2text

Öğrenci
Reaksiyon puanı
43
Merhabalar, yakın zamanda yeni bir kasa topladım ve gayet de sorunsuz çalışıyor. Benim derdim sıcaklık değerleri ile. Ekran kartı sıcaklığı gayet iyi şahsi görüşümce. Boşta 38-44 arasında geziniyor. İşlemcim ise bana biraz sıcak göründü. Öncelikle konumuzla ilgili olan donanımlardan bahsedeyim:

İşlemcim: AMD Ryzen 5 2600X 3.6GHz 19MB Önbellek 6 Çekirdek AM4 12nm İşlemci

İşlemci Soğutucu: Dark Freezer X120 Intel 775/1155/1156/1150/1151 AM2/AM2+/AM3/AM3+/AM4 Uyumlu işlemci Soğutucu (DKCCX120)

Anakart: Gigabyte B450M-S2H Socket AM4, DDR4 3200(O.C.), M.2, USB 3.1 Gen1, HDMI, DVI, m-ATX Anakart

Öncelikle işlemci sıcaklığının boştaki değerine işlemci sıcaklığı - eksi up bu adresten bakabilirsiniz. Ve şunu da belirtmek isterim işlemci soğutucum yanlış takılı. Arkaya doğru konumlandırılmış durumda fan. Yani dışarı atılan sıcak havayı içeri almış oluyor tekrardan. Ama öne doğru bakarak da takamıyorum fanı ram engelliyor ve takılmıyor. Bende şuanda yanlış olarak kullanıyorum fanı bu değerler nasıldır sizce? Şuanlık fanın konumunu değiştiremeyeceğim. Kasamda işlemci fanı hariç 4 fan daha bulunuyor. Bir de sıcaklığa etkisi olur mu bilmiyorum ama kabloları özel bölmeye koymadık yani kasanın içinde toplu hale getirdik aparatla ve öylece duruyor. Eğer bu değerler fazlaysa boştaki haline göre, kasanın üstüne ekstra bir fan almak etki eder mi sıcaklığın düşmesinde yoksa başka napabilirim belirtirseniz sevinirim. Bu işlemci soğutucusunun testlerinde daha düşük sıcaklık değerleri (30 dereceye yakın) görmüştüm internette. Büyük ihtimal yanlış taktığımdan oluyor böyle neyse konuyu uzatmayayım cevaplarınızı bekliyorum. (forumda yeniyim bir hatam olursa kusuruma bakmayın ve belirtin ki düzelteyim)

utkuversus

Mizuru
Emektar
Reaksiyon puanı
13,135
Yükteki değerler nedir?
Mesaj otomatik birleştirildi:

Yükteki değerler nedir?

Diss2text

Öğrenci
Reaksiyon puanı
43
Merhabalar, öncelikle yorumunuz için teşekkürler. Bilgisayarı yeni aldım ve okul zamanına denk geldiğinden henüz hiçbir oyun vs. de test etmedim. Ayrıca attığım boştaki değerlerde discord ve google da açıktı bilginiz olsun eklemeyi unutmuşum. Birde ben bu değerleri ekran kartının programından baktım oyun içinde vs. değerlere canlı olarak bakmak için farklı bir program gerek sanırım. Şuanki değerler sizce nasıldır? Bir AMD işlemciye göre normal mi? (fırsatım olunca yükteki değerleri yazmaya çalışacağım şuan sadece elimdeki veriler bunlar.)

Merhabalar, öncelikle yorumunuz için teşekkürler. Bilgisayarı yeni aldım ve okul zamanına denk geldiğinden henüz hiçbir oyun vs. de test etmedim. Ayrıca attığım boştaki değerlerde discord ve google da açıktı bilginiz olsun eklemeyi unutmuşum. Birde ben bu değerleri ekran kartının programından baktım oyun içinde vs. değerlere canlı olarak bakmak için farklı bir program gerek sanırım. Şuanki değerler sizce nasıldır? Bir AMD işlemciye göre normal mi? (fırsatım olunca yükteki değerleri yazmaya çalışacağım şuan sadece elimdeki veriler bunlar.)
Yükteki değerler nedir?

Yükteki değerler nedir?
Yükteki değerler nedir?

Yükteki değerler nedir?

utkuversus

Mizuru
Emektar
Reaksiyon puanı
13,135
Boştaki değerlerle pek yorum yapamam. 35-45 arası normaldir ama.

met 35

Mak. Müh.
Reaksiyon puanı
9,078
msı afterburner veya playclaw kur. İşlemci ve e.kartının sıcakığına oyunda gösterir.Playclaw kurulumu kolaydır.

Diss2text

Öğrenci
Reaksiyon puanı
43
Boştaki değerlerle pek yorum yapamam. 35-45 arası normaldir ama.

Merhabalar tekrardan, öncelikle yorumlarınız için teşekkürler ederim. Elimde pek bir oyun olmadığından PUBG LITE indirdim. Normal pubg ücretli olduğu için bunu indirdim ve test ettim. Test ettim dediğim çok acemice bir test oldu ? . İşlemcinin sıcaklık değerlerini vs. belirtmeden bu testlerde ekran kartı da %99 kullanımdaydı ve 61-73 arasında gidip geliyordu ve bu değerlerden yukarı çıkmadı, bu değerler iyi bence. İşlemci değerlerini ise size sorayım, nasıldır acaba değerler?

NOT: Oyunda grafik ayarlarının hepsini yükseğe alarak test ettim. Paylaşacağım değerleri değerlendirirken göz önünde bulundurursunuz.

Masaüstünde hiçbir uygulama açık değilken ki değerler (işlemci boşta yani) :
boştaki değer.PNG

PUBG LITE oyunda ana menüdeki değerler :
pubg lite menüdeki değerler.PNG

Bekleme lobisinde cpu kullanımı :
bekleme lobisinde cpu kullanımı.png

Uçaktan tüm mape bakarken ki değerler:
uçaktayken mape bakarkenki değerler.PNG

Oyunu oynarken ki ortalama değerler:
oyun içindeki değerler.PNG

Diss2text

Öğrenci
Reaksiyon puanı
43
Oyunda bu değerler, işlemc iç,n gayet iyi.

Peki, yorumunuz için teşekkürler. "Utku Cabir" de cevapladığında içim rahatlayacak tamamen ?. Ama size de teşekkür ederim yine de.

Diss2text

Öğrenci
Reaksiyon puanı
43
Değerler iyi hocamın dediği gibi. Üstattır o bu konularda :).

Peki tamamdır çok teşekkürler. Benim anlamadığım fan yanlış takılı ona rağmen nasıl iyi çıktı değerler ?. Fan yanlış takılıdan da kastım egzoz fanından dışarı çıkan havayı tekrar içeri üflüyor. Normalde ön tarafta takılı olsa arkaya üfleyip atacak sıcak havayı ama sığmıyor işte. Neyse uzatmayayım değerler iyi diyorsunuz siz de. Yorumlarınız için çok çok teşekkürler.