Bu konuyu okuyanlar

Diss2text

Öğrenci
Reaksiyon puanı
43
Sevgili arkadaşlar CPU soğutucuna sadece düşürdüğü sıcaklık olarak bakmayın.
Vibrasyon miktarı, kullanım ömrü, ne kadar toz tuttuğu vs. vs. uzar gider bu liste. MSI' ın lisanslı armor kanat yapısı sayesinde fanı diğer soğutuculardan çok daha az tozlanıyor. Şu 2 derece çok soğutuyor, bu 2 derece az soğutuyor olarak yaklaşmamanızı tavsiye ediyorum. MSI core frozr beni hiç üzmedi, 400 TL lik bir fiyat ta kesinlikle pahalı değil düşüncesindeyim.

Aslında haklısınız, güzel noktalara değinmişsiniz. Scythe kendi sitesinde fanın ömrünü 120.000 saat diye belirtmiş. Yani yaklaşık 13 buçuk yıl gibi ediyor. Ama bunlar sadece iddia edilen değerler. Şuan kullandığım ve bozulan dark freezer x124 işlemci soğutucunun fanı 50.000 saat yani yaklaşık 6 yıl olarak belirtilmişti. 2 yıl oldu olmadı bozuldu. Ona nazaran baya iddialı değerler sunmuş scythe. Msi ise fan konusunda 150.000 saat yani yaklaşık 17 yıl ömür sunmuş. Gayet iyi. Msi bu açıdan bir tık önde ama bu değerler dediğim gibi sadece iddia değerler. Gerçek ömürleri kullanıma bağlı değişir.

Ses konusunda scythe muhteşem sessiz. Fuma 1 modeli için ses testi linki aşağıdaki videoda mevcut, duyulmuyor bile.

Bu video üstelik fuma 1 için, fuma 2 de ses seviyesi karşılaştırma testlerinde daha da düşük. Msi core frozr için ses değerleri yüksek ama katlanılabilecek değerlerde. Aşağıdaki linke girip 4:30 uncu dakikaya alarak full yüklenmedeki ses seviyelerini duyabilirsiniz.

Fuma 2'nin en iyi yanlarından biri çoğu sıvı soğutucularla yarışır derecede olması ayrıca.
Zaten ben sıvı soğutma alma taraftarı değilim. Hem bozulursa uğraştırır hem de fiyatı yüksek.

1608413014089.png

1608413025905.png

Attığım listede Cooler Master ML360R sıvı soğutma modeli 1200-1300 TL fiyat bandında olmasında rağmen Fuma 2 yaklaşık 600 TL fiyat bandı içerisinde bu sıvı soğutucuya yakın değerler veriyor hatta öne geçiyor diyebiliriz. Yani sıvı soğutmaya bu kadar para baymak yerine geleneksel hava soğutma bana göre daha ideal.

Scythe firmasını övmek için yazmıyorum bu yorumları bu arada sadece almışken en iyi fiyatına değer, ve en iyi performans verecek, uzun ömürlü bir model arıyorum. Sonuçta araştırma benim için önemli. Değerli yorumunuz için teşekkür ederim size de önemli noktalara değinmişsiniz.

mychar276

Profesör
Reaksiyon puanı
2,537
Dostum ikisi de güzel soğutucular. Fuma 650 TL civarlarında, biri MSI 450 TL civarlarında. Hangisi cebine daha uygunsa alabilirsin. İkisinden yana da sıcaklık sorunu yaşayacağını düşünmüyorum.İkisi de gayet mantıklı seçenekler. Ayrıca MSI'ın ikinci fan da eklendi zamanki soğutma değerleri varsa elinde onları da karşılaştırmak daha doğru olacaktır çünkü çift fan desteği var MSI core frozr da.

louis pasteur

Öğrenci
Reaksiyon puanı
6
hocam sizin baktıklarınız hakkında pek bilgim yok ama ben linkteki soğutucuyu kullanıyorum r5 3600 işlemci için işimi gördü, yalnız sizin bütçeniz baya iyi, muhakkak daha kaliteli bir şeyler vardır. çift fanlı alacaksanız yükseklik ayarı yapılabilen bir şey alın ben zamanında araştırırken öyle modeller görmüştüm böylece ön tarafa da ramleri engellemeden takabilirsiniz.

Diss2text

Öğrenci
Reaksiyon puanı
43
hocam sizin baktıklarınız hakkında pek bilgim yok ama ben linkteki soğutucuyu kullanıyorum r5 3600 işlemci için işimi gördü, yalnız sizin bütçeniz baya iyi, muhakkak daha kaliteli bir şeyler vardır. çift fanlı alacaksanız yükseklik ayarı yapılabilen bir şey alın ben zamanında araştırırken öyle modeller görmüştüm böylece ön tarafa da ramleri engellemeden takabilirsiniz.

Bütçem iyi ama benim ryzen 5 2600x İşlemcim için bu kadar güçlü soğutma almak ve 600 TL para baymak gerçekten gerekli mi ondan emin olamıyorum. Yani bir taraftan bütçemi sonuna kadar zorlayayım kaliteli bir şey alayım diyorum diğer taraftan da uygun fiyata güzel bir şey bulup işimi görebilir mi diye düşünüyorum. Sizin dediğiniz model de baya duyduğum bir model, anketdeki listeye de koymuştum. Nasıl, memnun musunuz siz sıcaklık değerlerinden?

louis pasteur

Öğrenci
Reaksiyon puanı
6
Bütçem iyi ama benim ryzen 5 2600x İşlemcim için bu kadar güçlü soğutma almak ve 600 TL para baymak gerçekten gerekli mi ondan emin olamıyorum. Yani bir taraftan bütçemi sonuna kadar zorlayayım kaliteli bir şey alayım diyorum diğer taraftan da uygun fiyata güzel bir şey bulup işimi görebilir mi diye düşünüyorum. Sizin dediğiniz model de baya duyduğum bir model, anketdeki listeye de koymuştum. Nasıl, memnun musunuz siz sıcaklık değerlerinden?
ben memnunum hocam rdr2, cyberpunk gibi oyunlarda 65 derece üzeri nadir görüyorum. witcher 3'te eskiden 75 dereceleri görürdüm şimdi 60ı geçmiyor. boşta da 25 40 arası gidip geliyor ama tabi benim fan ayarlarım böyle istersen 40 dereceyi hiç görmeyecek şekilde de ayarlarsın. tek kafamı kurcalayan işlemcinin üzerini tam kapamamasıydı ama sorun olmadı işini yapıyor.