CPU ANİDEN ISINMA SORUNU

Bu konuyu okuyanlar

sajica

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Merhaba arkadaşlar bilgisayarım ile bir sorun yaşıyorum ve yardımınızı bekliyorum. Sorunum şöyle: bilgisayarım ısınmayı sebep göstererek kendini kapattı tekrar acmaya çalıştığımda 5 sn geçmeden tekrar kapatıyor kendini yarım saat filan bekleyip açıp direk biosa girdim ısı 30 dereceydi ve 2 sn içinde anında 52 dereceye çıkarak tekrar kapattı. Biosa girdiğim de amacım ısınınca kapatma ayarını devre dışı bırakıp kaç dereceye kadar çıkacak diye bakmaktı ama başaramadım. Pc 50 derecede kapat ayarlı. Cooler master su soğutma kullanıyorum hiç 50 dereceye çıktığını görmedim bu zamana kadar oyunlarda bile. İşlemcim amd 8350 bu arada. Bu sorunu 1 kere daha yapmıştı yarım saatte bir deneyip açabilmiştim bir daha yapmamıştı şimdi tekrar başıma geldi. Pc temizliği fanların vs çalışmasında sorun yok macunlarda da sıkıntı yok kasada 7 fan mevcut. Bana hatalı ölçüm yapıpta kapatıyormuş gibi geldi 2 sn içinde birden 30 dan 50 ye çıkıp kapattı biosa zoruna girdiğimde sizce sorun ne olabilir nasıl çözebiliriz 2 saattir açamıyorum pc yi max 5 10 sn sonra kapatıyor kendini.

Seyhoo

Müdavim
Cezalı
Reaksiyon puanı
741
Sorun muhtemelen güç kaynağında. Elimizin altında olmadığı için arızanın nerede olduğunu bilemiyoruz ama deneye deneye arızayı bulacaksın. Güç kaynağını değiştirip dene. İşlemci fanının bakır levhası işlemciye tam oturuyor mu emin ol. İşlemcinin tdp değerini anakart değil işlemci belirler. Yeterli malzemelerin yoksa güvendiğin bir teknik servisten yardım almanı tavsiye ederim çünkü geri dönüşü olmayan sonuçlar alabilirsin. Kolay gelsin.

sajica

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Cevabınız için teşekkürler öncelikle. Az önce pc yi söktüm sıvı soğutmanın işlemci üzerindeki blok ve hortumda ki sıcaklığı hissettim yani hatalı ölçüm falan değilmiş baya sıcaktı macunlarda gayet yeni zaten max 3 ayda bir genel temizlik yaparım bilgisayara. Tekrardan macunlayıp monte edeceğim temassızlık olsa bu kadar soğutucu da ısınmaz sanıyorum? Ancak hala kafama yatmıyor pc start butonuna basıpta 5 sn de 50 dereceyi geçmesi biosa bile giremeden ısınıp kapanıyor

Seyhoo

Müdavim
Cezalı
Reaksiyon puanı
741
Cevabınız için teşekkürler öncelikle. Az önce pc yi söktüm sıvı soğutmanın işlemci üzerindeki blok ve hortumda ki sıcaklığı hissettim yani hatalı ölçüm falan değilmiş baya sıcaktı macunlarda gayet yeni zaten max 3 ayda bir genel temizlik yaparım bilgisayara. Tekrardan macunlayıp monte edeceğim temassızlık olsa bu kadar soğutucu da ısınmaz sanıyorum? Ancak hala kafama yatmıyor pc start butonuna basıpta 5 sn de 50 dereceyi geçmesi biosa bile giremeden ısınıp kapanıyor
İşlemciler 2 saniyede bile maximum tdp seviyesine ulaşabilir bu durum çeşitli sebeplere bağlıdır. Bu durum ya anakarttan ya işlemciden yada güç kaynağından kaynaklı. Bence güç kaynağından ama AMD'nin işi belli olmaz işlemci arızalanmış olabilir. Yüklü miktarda transistör kaybı söz konusuysa transistörlerin azlığı daha fazla ısı anlamına gelir.

sajica

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Pc yi hazır sökmüşken bi kez daha elden geçirip genel temizlik yapıyorum şu anda taktığımda umarım blok temassızlığındandır diye ümit ediyorum. Ancak yazdığınız birşey kafamda soruna dair birşey uyandırdı. Güç kaynağından olabilir dediniz cpu sıcaklığına ne gibi bir etkisi olabilir bunun? Ayrıca pc kullanırken çok nadirde olsa asus hw monitör(anakart ısı voltaj programı) vid voltaj şu değerlere düştü uyarısı verip daha sonra normal voltajına dönüyordu bu sorun teşkil eder mi? Bildiğim kadarıyla vid voltajı da işlemciye ait. Bu durumda soğutucu kaynaklı değilse o uyarıya bakarak hem cpu hem psuda da sorun olabilir gibi duruyor. Bu arada cpu stok turbo modunda çalışıyordu yükte 4 ghz üstü çalışıyor yani oc siz bundan dolayıda boşta olunca vs voltaj düştü uyarısıda veriyor olabilir gibime geliyor çünkü mhz hızını arttırınca voltajda biraz yükseliyordu. Bakalım monte edince düzelmez ise diğer pc deki güç kaynağını takıp deneyeceğim deneye deneye bulacağız başka çare yok :).Psu da high power element bronze 80 plus 700 watt bu arada voltaj, arıza vs korumalı ama elektronik ürün güven olmaz bunlara :)

sajica

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Pc yi topladım bütün macunları yeniledim temizledim monte ettim ancak sorun devam etmekte güç butonuna bastıktan 5 10 sn arasında kapatıyor ısı yükselip fanlar hızlanınca kapanıyor.

sajica

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Sorunun kaynağını buldum. Sorun soğutucudaymış. Soğutucunun fan kablosu cpu fan kısmında takılıydı pompa kısmıda system fan kısmında takılıydı pompa max devir fanda ısıya göre oto çalışsın diye. Bunların yerlerini değiştirdim tam tersi şekilde taktım pompadan su sesleri gelmeye başladı sanırım pompalama yapmıyordu. 10 15 dk biosa bakarak bu şekilde çalıştırdım haliyle ısı normale döndü daha sonra pc yi kapatıp ilk yerlerine tekrar taktım şu anda yine sıkıntı yok ısı ve soğutucu normal eski halinde çalışıyor sanırım vurdurmak gerekiyor muş motoru :D.Böyle sorun yaşayan arkadaşlara da yardımcı olur belki banada bir deneyim oldu.