Çözemediğim ekranda çizgiler çıkıp kilitlenme sorunu

Bu konuyu okuyanlar

freedom593

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Merhaba,Asus x550jx xx171d laptobum var. (4720hq, gtx950m), Uzun sürelerdir ısınma problemiyle uğraşıyordum ve en sonunda işlemci hızını düşürerek ve işlemcinin altından bi parça kesip yerine 9cm lik kasa fanı takarak bunun üstesinden geldim artık Cpu 80derecenin üstünü görmüyor fakat eklediğim sslerdeki problemi bir türlü çözemedim. Sadece oyun oynarken karşılaştığım bi sorun. 1 yıl önce lol oynarken başladı,GTA 5 de devam etti, şuanda Pubg oynuyorum ve halen devam ediyor.Oyunda bir anda ekranda çizgiler oluşuyor drrrr diye bi ses çıkarıyor kesintisiz,powere basılı tutarak kapatmak zorunda kalıyorum.Neden olduğunu kestiremedim bazı zamanlarda cok sık (30-40dk lık oyunda 2 defa belki3 defa olduğunu biliyorum),bazende günlerce hiç olmuyor. Tamir için götürdüğümde ekran kartıyla alakalı olduğu söylendi fotoğrafı gösterdiğimde(lehimlerle ilgiliymiş) 600Lira masrafı var 3 ayda garanti dediler güvenmedim. Sıcaklıkla alakalı olduğunu sanmıyorum kitlendiği an sıcaklıkları bazeng örebiliyorum ve yüksek değiller.Benim tehşisim ise sesle alakalı olduğu.Nedenleri ;
1-Discord yada teamspeak kullandığımda yani arkadaşlarla oynadıgımda karşılaşıyorum
2-Discord yada ts de iken oyun içi sesi açtığımda (oyundaki chat oyunun kendi sesi değil) sıklaşıyor.
3-Oyun içi ayarlarda 3 boyutlu ses efekti açık olduğunda sıklaşıyor.
4-Harici usb ses kartı aldım 10liraya satılanlardan bu takılıyken hiç olmadı fakat uzun süre test edemedim.(taktığımda conexant driverlerini devre dışı bırakıyorum)
5-Bi forumda da ses kartı driverleri ile ekran kartı driverlerinin çakıştığını okumuştum sorunu realtek ses driverini silmekle çözmüş bi arkadaş fakat benim driver conexant.

Sorunu yaşayan çözüme ulaşan yada sorunun nedenini bilen varsa cevaplarını bekliyorum

EK olarak : Cok nadirde olsa oyunda birden gücü kesmişim gibi kapanıyor. (Kasanın fişini çekmişim gibi)

Ekli dosyalar

• WhatsApp Image 2018-08-24 at 21.08.24.jpeg
    WhatsApp Image 2018-08-24 at 21.08.24.jpeg
    157.7 KB · Görüntüleme: 607
  • WhatsApp Image 2018-08-24 at 21.08.45.jpeg
    WhatsApp Image 2018-08-24 at 21.08.45.jpeg
    103.5 KB · Görüntüleme: 833
  • Adsız.png
    Adsız.png
    89.5 KB · Görüntüleme: 272

utkuversus

Rektör
Emektar
Reaksiyon puanı
13,189
Ekran kartı cortlamış.

utkuversus

Rektör
Emektar
Reaksiyon puanı
13,189
Anladım,peki neden sesle alakalı yapılan değişiklerde tepki gösteriyor? Bu arada Heroes of Newerth isimli oyunda hiç karşılaşmadım bu problem ile ve basit grafikleri de yok.
Bende GTA 5'te karşılaşmıyordum.
Lole giriyorsun.
5. saniyede tarrrr turrrrrrr çatır çutur.
Hertaraf Kare kare.

freedom593

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Bende GTA 5'te karşılaşmıyordum.
Lole giriyorsun.
5. saniyede tarrrr turrrrrrr çatır çutur.
Hertaraf Kare kare.

Bendeki sürekli oluşan bi problem değil mesela son 2 saattir pubg deyim hiç olmadı.

notebook fırınlamayı dene...

Sorunu kesin olarak saptamadan işlem yapmak istemiyorum halen daha soru işaretleri var kafamda,ekran kartından oluşan çizgilerle ilgili biraz araştırma yaptım,bu sorunu yaşayanlar arada bir değil sürekli karşılaşıyorlarmış

utkuversus

Rektör
Emektar
Reaksiyon puanı
13,189
Bendeki sürekli oluşan bi problem değil mesela son 2 saattir pubg deyim hiç olmadı.

Sorunu kesin olarak saptamadan işlem yapmak istemiyorum halen daha soru işaretleri var kafamda,ekran kartından oluşan çizgilerle ilgili biraz araştırma yaptım,bu sorunu yaşayanlar arada bir değil sürekli karşılaşıyorlarmış
Yakında sıklaşacağına eminim hocam. 2 Cihazımda yaşadım çünkü.

freedom593

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Fırınlama yapsam ise yarar mi

---- Mesajlar birleştirildi ----

Yakında sıklaşacağına eminim hocam. 2 Cihazımda yaşadım çünkü.
Ek olarak aida64 ün stress testlerinde ,heaven benchmark 4.0 da bi problem yaşanmıyor. Şimdi de 3dmark ın testini deneyeceğim. Bu testtende başarıyla çıkarsa daha cok zorlayan bi program varmıdır? Ben halen sorunun ekran kartı olduğunu düşünmüyorum

Son düzenleme:

freedom593

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
notebook fırınlama:
işe yarar...

eğer ekran kartındaysa problem :) ama hala emin olamıyorum. forumlarda bütün problemler için fırınlama denmiş fakat geçici çözüm olduğu söyleniyor.eldeki malzemeden de olmak istemiyorum performans gerektiren diğer programlarda bi sorun yaşamıyorum gayet güçlü makine çöpe atmak aptallık olur

Reaksiyon puanı
16,118
zaten çok ısındığı için oluyor bu daha çok bozamaz zaten öyle bir durumda:
burning-laptop-o.gif

işide biter kurtarmak mümkün olamaz...

freedom593

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
zaten çok ısındığı için oluyor bu daha çok bozamaz zaten öyle bir durumda:
Ekli dosyayı görüntüle 48055
işide biter kurtarmak mümkün olamaz...

Kart ısınmıyor, 80i gectigini gormedim 70 dolaylarinda geziyor.2. Ss de görebilirsiniz kapandigi sicakliklari.66 derece laptop icin yuksek degil diye dusunuyorum. Eskiden yasadigim isinma cpu icindi ekran karti yine yuksek sicakliklari görmüyordu. 3dmark in testinde de kapanmadi. Fırınlama yapanlar hu sorunu surekli yasayanlar oldugu icin kesinlestirmeye calisiyorum sorunun kaynağını.

freedom593

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
yakında siyah ekranda kalıcak...

Kusura bakmayında, boş beleş yazıp durmuşsunuz bu konudaki cevapları. Googleye ekranda çizgiler yazsam zaten fırınlama çıkıyor. Birşeye dayanarak cevap vermiyorsanız insanları yanlış yönlendirmeyin.Şimdi bana kızacaksınız ama giren çıkan bana olduğu için size yazması kolay geliyor

---- Mesajlar birleştirildi ----

Son düzenleme:
Reaksiyon puanı
16,118
hddyi ve bataryayı söküp(çıkıyorsa) söküp bütün delikleri kapatıp çalıştıracaksın egzost açık olucak bunun tehlikesi yok ki anakartı söküp çakmakla ısıtmıcaksın ki...

freedom593

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Sorunu Windows 10 u "en iyi performans için ayarla"ya alıp hizmetlerden gereksiz bütün programları kapattım. Büyük ölçüde azalma oldu.
Ben gibi çözüm bulamayanlar kartını çöp etmek yerine deneyebilir