Coca Cola ve Pepsi Tarafından yapılan açıklamalar

Bu konuyu okuyanlar

ferplex

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Yapılan iddialara karşı verilen cevap mesajları

---------------------------------------------------------------------------------------------

Değerli Tüketicimiz,

Tarafımıza ulaşan mesaj ile ilgili sizi bilgilendirmek isteriz. Mesajda pekçok iddianın bir arada yer aldığı ve Internet kullanıcılarını yanlış yönlendirmeyi hedeflediği dikkati çekmektedir.

1-Coca-Cola ürünlerinin hiç birinde "cochineal" kullanılmamaktadır. Coca-Cola ürününe rengini veren madde “Renklendirici karamel” dir.

2-Eski bir Coca-Cola Şirketi çalışanının meyankökü kullanımı ile ilgili yaptığı iddia edilen açıklamaların da gerçek dışı olduğunu vurgulamak isteriz. Coca-Cola ürününün içeriğinde “meyankökü” kullanılmamaktadır.

Tüm tesislerimiz, Coca-Cola Şirketi’nin Kalite Sistemi’ne uygunluk açısından ve T.C Tarım ve Köyişleri Bakanlığı ve T.C. Sağlık Bakanlığı yetkilileri tarafından sürekli olarak denetlenmekte, içecekler ve bunların yapılmasında kullanılan malzemeler sürekli olarak kalite kontrolüne tabi tutulmaktadır.

Konu ile ilgili Gıda Güvenliği Derneği’nin İnternet sitesini (.:. Gıda Güvenliği Derneği .:. Şehir Efsaneleri) ziyaret etmenizi rica eder, Hürriyet gazetesinde çıkan bir yazıyı sizinle paylaşmak isteriz.

Ayrıca, tüm sorularınıza yanıt alabileceğiniz Coca- Cola Danışma Merkezi’mize

· cocacoladanismamerkezi@eur.ko.com e.posta adresinden
Veya
· 0800 261 1920 numaralı Coca-Cola Danışma Merkezi hattımızdan ulaşabileceğinizi hatırlatmak isteriz.

Bilginize sunarız.

Saygılarımızla,

Coca-Cola Danışma Merkezi
---------------------------------------------------------------------------------------------

Gelen mailde PEPSI diyor ki;
------------------------------------------------------------------
Sayin Tüketici,

Bahsettiginiz soylenti internet ortaminda cok uzun zamandir devam eden bir durumdur.
Sanal ortam araciligi ile bu tarz iddialar rahatlikla cikartilmaktadir. Mesrubat sektorune karsi cikartilmis bu tarz spam mailleri dikkate almamanizi rica ederiz.

Uretmekte oldugumuz Pepsi ve diger tum markalarin konsantreleri yurtdisinda, son teknolojiye sahip konsantre fabrikasinda uretilmektedir.Yani tum konsantrelerimiz yurdisindan gelmektedir.Turkiye'de faaliyetini surdurmekte oldugumuz 3 fabrikamızda da bu konsantreler kullanilarak urunlerin siselemesi (dolumu) yapilmaktadir. Dolum tesislerimiz ise yine tamamen kapali sistem otomatik makinalardan olusmaktadir.

Saygilarimizla,
Pepsi Turkiye

Lütfen artık bir kesim cahilin aldatmalarına kanma güzel Türkiye, ara, araştır, sor, soruştur. Yoksa sizin gibi cahillerin üstünden çok geçinirler sizleri çok sömürürler...

Turab Garip

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
175
"Gelen mail" derken kime gelen mail? Cochineal gibi bu da forwar mailler zinciri olmasın sonra? :)

yaseta

Profesör
Reaksiyon puanı
63
aaa en kola ıcmıyorum ıcınde bılmem ne varmıs dıyenlere ıthaf olunur

ferplex

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
"Gelen mail" derken kime gelen mail? Cochineal gibi bu da forwar mailler zinciri olmasın sonra? :)

Öyle olup olmadığını anlamak için yapacağın basit, eğer inanmıyorsan iletişime geçersin yetkililerle aynı cevapları alırsın!

Turab Garip

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
175
Öyle olup olmadığını anlamak için yapacağın basit, eğer inanmıyorsan iletişime geçersin yetkililerle aynı cevapları alırsın!

Arkadaşım neden alınganlık gösteriyorsun? Seninle ilgili bir durum değil, hakkını helal et, yanlış anlayabileceğini düşünmedim.

Demem o ki, daha açık bir şekilde ifade etmeliydin. Sen sordun da sana cevap olarak mail mi attılar, yoksa bir arkadaşından toplu mail olarak mı geldi sana?

ferplex

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Helal olsun, bu cevaplar yetkililerden bizzat gelen cevaplardır.

Turab Garip

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
175
Teşekkür ederiz bizi bilgilendirdiğin için. Çok faydalı bir iş yapmışsın.

PlainLogic

Profesör
Reaksiyon puanı
12
Tüm tesislerimiz, Coca-Cola Şirketi’nin Kalite Sistemi’ne uygunluk açısından ve T.C Tarım ve Köyişleri Bakanlığı ve T.C. Sağlık Bakanlığı yetkilileri tarafından sürekli olarak denetlenmekte, içecekler ve bunların yapılmasında kullanılan malzemeler sürekli olarak kalite kontrolüne tabi tutulmaktadır.

Ters bir durum olsa devletten izin alamazlardı yani gönül rahatlığıyla içebilirsiniz.

antilove

Profesör
Reaksiyon puanı
11
Cola turka içiyorum şahsen ama coca cola pepsi gelince hayır demiyorum

berckai

Profesör
Reaksiyon puanı
9
adamların o kadar medya gücü var sizce bu söylentiler gerçekse bile susturamayacaklar mı belli kitleleri bi düşünün

perganon

Asistan
Reaksiyon puanı
1
Bence de Coca-Cola öyle gereksiz bir ürün olsaydı Dünya'da marka olmazdı... Kimse bir yerlere kolay gelmedi, bu firmalarda öyle. Bugune kadar litrelerce kola içtim ve hiç bir zararını görmedim çok aşırıya kaçtığımda ki zaten bunu herkes biliyor her kolada olduğu gibi Asit düzenleyici miğdeye zarar veriyor...

İçmeyen arkadaşlar içmesin, gazoz içsinler :helpsmilie:

7.43

Dekan
Reaksiyon puanı
332
Kola üreticilerinin bu kadar çok gönüllü avukatı olması ilginç.

evowinds

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
174
Helal olsun, bu cevaplar yetkililerden bizzat gelen cevaplardır.
Şunu unutmayın "Kimse yoğurdum ekşi demez" eskiler söylemiş ben demiyorum. Adamların tutup da "Abi biz bunun içine neler koyuyoruz bir bilsen, inan için almaz ama ..... lar para verip içiyo, bizde ekmek parası kazanıyoruz, fena mı yani" demelerini bekleyecek kadar cahil olacağınızı düşünmem. Eskiler "Ateş olmayan yerden duman çıkmaz" da demişlerdir. Sakıncalı şeylerden kaçınmak en doğrusu. Kola özütünün içeriği hala bir sırdır ve açıklanmıyor. ,Doktorlar ve araştırmacılar Kolanın ve diğer asitli içeceklerin zaten faydası olmadığı, aksine aşırı tüketiminin de zararlı olduğuna dair açıklamalar yapıyorlar. Paranız ve sağlığınız sizin için değersiz ise siz devam edebilirsiniz. Ben içmiyorum.

respector

Asistan
Reaksiyon puanı
2
Şunu unutmayın "Kimse yoğurdum ekşi demez" eskiler söylemiş ben demiyorum. Adamların tutup da "Abi biz bunun içine neler koyuyoruz bir bilsen, inan için almaz ama ..... lar para verip içiyo, bizde ekmek parası kazanıyoruz, fena mı yani" demelerini bekleyecek kadar cahil olacağınızı düşünmem. Eskiler "Ateş olmayan yerden duman çıkmaz" da demişlerdir. Sakıncalı şeylerden kaçınmak en doğrusu. Kola özütünün içeriği hala bir sırdır ve açıklanmıyor. ,Doktorlar ve araştırmacılar Kolanın ve diğer asitli içeceklerin zaten faydası olmadığı, aksine aşırı tüketiminin de zararlı olduğuna dair açıklamalar yapıyorlar. Paranız ve sağlığınız sizin için değersiz ise siz devam edebilirsiniz. Ben içmiyorum.

O konuda herkes hemfikir zaten... Ben 4 yıldır kola ve türevi asitli içecekleri içmiyorum mesela... Sebebi sağlıksız olması ama tutupda "rengini veren madde böcekten yapılıyor!" derseniz bu iftira etmek olur. Tepki bu kısma...

ferplex

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Evet konu sapıtılmasın!

Kola ve türevi içeceklerin faydasından veya zararından bahsetmiyoruz. İçip içmemenizdende bahsetmiyoruz. Olay ortaya atılan abuk sabuk şeyleri halkımızın körü körüne inanması. Önce araştırın, danışın diyoruz. Konuyu farklı yerlere taşımaya çalışmayın!

Buradaki örnek sadece kola için değil bugüne kadar araştırmadan tapındığınız birçok şey içinde geçerli. Önce sorgulayın!

7.43

Dekan
Reaksiyon puanı
332
Cehaletin ve bağnazlığın bu kadar çok gönüllü avukatı olması daha da ilginç!

Cehaletmiş, bağnazlıkmış. Zaten sizden başka cümleler beklemek mantıksız olurdu. Tek bildiğiniz bu.

Kimin doğru söylediği umurumda bile değil. İster öyle, ister böyle asitli içeceklerin azı ya da çoğu zararlıdır.

Sizin yaranıza dokunulmuş gibi bu firmaları savunmanız gerçekten anlaşılmaz. Bir de üstüne insanları cehaletle suçluyorsunuz.

Neyse siz bol kolalı günler.

evowinds

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
174
Evet konu sapıtılmasın!

Kola ve türevi içeceklerin faydasından veya zararından bahsetmiyoruz. İçip içmemenizdende bahsetmiyoruz. Olay ortaya atılan abuk sabuk şeyleri halkımızın körü körüne inanması. Önce araştırın, danışın diyoruz. Konuyu farklı yerlere taşımaya çalışmayın!

Buradaki örnek sadece kola için değil bugüne kadar araştırmadan tapındığınız birçok şey içinde geçerli. Önce sorgulayın!
Şunu söyleyebilirm, ne zaman bağımsız ve tam tarafsız bir laboratuar tarafından bu gıdaların ki içine Danone de giriyor tam tahlili yapılır ve gerçekten de denilen şeylerin olmadığı ıspatlanırsa o zaman bu söylenenler şehir efsanesi olmaktan çıkar. Eğer sen delil , kanıt ve ıspat olmadan kuru kuruya bir açıklama ile yetiniyorsan senin fikirlerine de saygı duyarım. Rasyonel bir insan mantığı ile iş yapar ve delil arar. Benim için bu söylenenler yetersiz, ciddiyetsiz ve biraz da aşağılayıcı. Adamlar şişelerin üzerinde yazan yazıyı sana göndermişler. Bu nu duymak istediysen şişelerin yan tarafını sesli okuman yeterliydi. Adamları niye boşu boşuna yoruyosun anlamadım.

respector

Asistan
Reaksiyon puanı
2
Firmaları savunan yok!

Biz diyoruz ki; tek derdi şok bir gündem ve panik dalgası yaratıp mümkün olduğunca çok kişiye ulaşmak ve onların mail adreslerini ele geçirerek daha sonra ticari olarak kullanmak üzere firmalara satmak olan uyanıkların çıkardığı bu safsatalara inanmayın!

Sizler sayesinden milyonlarca mail adresi yüksek fiyatlarla alıcı buluyor ve ticari olarak değerlendiriliyor. Sonra cebinize anlamsız kampanya mesajları, e-posta kutunuza binlerce spam yağıyor.

Firmalara asıl karşı olan kim? Siz hala neyi savunuyorsunuz?

edit: Vatan millet işine hiç girme rezil olursun. Benim babam bir bacağını Hakkari'de bırakmış malül subaydır. Ben de Askerliğimi 93-95 arası Bitlis Mutki'de yaptım. İşinize gelmeyince hemen vatan, din konularından vurmaya kalkmayın edepsizce! Vatan savunmasını senden öğrenecek ya da sana soracak değilim.

evowinds

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
174
Firmaları savunan yok!

Biz diyoruz ki; tek derdi şok bir gündem ve panik dalgası yaratıp mümkün olduğunca çok kişiye ulaşmak ve onların mail adreslerini ele geçirerek daha sonra ticari olarak kullanmak üzere firmalara satmak olan uyanıkların çıkardığı bu safsatalara inanmayın!

Sizler sayesinden milyonlarca mail adresi yüksek fiyatlarla alıcı buluyor ve ticari olarak değerlendiriliyor. Sonra cebinize anlamsız kampanya mesajları, e-posta kutunuza binlerce spam yağıyor.

Firmalara asıl karşı olan kim? Siz hala neyi savunuyorsunuz?
Ben o tarz mailleri siliyorum. Eğer ciddiye de alırsam BCC yapıyorum. Veritabanı motorlarına mail hesabı satan kişilere taviz vermem. Tantra mesajları, yok 10 kişiye yolla ... vs. bunların hepsi aldatmaca. Dediğin gibi hesap toplanıyor. Bizim insanımızın da BCC denen olaydan haberi yok, açıktan herkese Forward ediyor. Milletimiz bir gün uyanacak ama inşallah geç olmaz. Saygılarımla.

GKHNCKR

Profesör
Reaksiyon puanı
47
Dünyadaki global ekomiyi istedikleri eviren çeviren yahudi sermayesine karşı basit sayılacak nitelikteki tüketiciyi vazgeçirici maillerin bilgilerin dolaşmasına niye bu kadar rahatsız oluyorsunuz anlamıyorum. Sonuçta adamların ne mal oldukları belli. Ve Coco-Cola'nında aspirin olmadığı ortada. Birileri böcekli diyor, birileri yok çok iyi diyor. Ben böcekli diyenlere, böceğinden değil ideolojisinden dolayı içme diyorum.

Düşünenlere....

yusufsan21

Dekan
Reaksiyon puanı
35
Ben hiçbir zaman inanmadım bu söylenenlere. Hep de içerim kola ama en az 7-8 yıldır Coca-cola almadım.

Tek amaç Yahudi malını boykot. ColaTurka neyimize yetmiyor. Bir süre ColaTurka kullanınca CocaCola çok tatlı geliyor. Yani insan zor içiyor.

respector

Asistan
Reaksiyon puanı
2
Ben hiçbir zaman inanmadım bu söylenenlere. Hep de içerim kola ama en az 7-8 yıldır Coca-cola almadım.

Tek amaç Yahudi malını boykot. ColaTurka neyimize yetmiyor. Bir süre ColaTurka kullanınca CocaCola çok tatlı geliyor. Yani insan zor içiyor.

Valla ben 4 yıldır içmiyorum ama kırk yılın başı kola içersem benim tercihim de Bim'de satılan Le Cola (Çok asitli iyi geliyor :) )

Ama yalanla doğruya yöneltme diye bir şey olmaz. Rahatsızlık bundan... Bugün yalan söyleyerek doğruya çekerler yarın bambaşka tarafa iterler. Ne olursa olsun ayağı yere bassın isterim.

respector

Asistan
Reaksiyon puanı
2
Ben o tarz mailleri siliyorum. Eğer ciddiye de alırsam BCC yapıyorum. Veritabanı motorlarına mail hesabı satan kişilere taviz vermem. Tantra mesajları, yok 10 kişiye yolla ... vs. bunların hepsi aldatmaca. Dediğin gibi hesap toplanıyor. Bizim insanımızın da BCC denen olaydan haberi yok, açıktan herkese Forward ediyor. Milletimiz bir gün uyanacak ama inşallah geç olmaz. Saygılarımla.

Evet işte insanların asıl bilgilenmesi gereken bu kısım. Kimsenin bizim sağlığımızı düşündüğü yok! amaç böcek paniği ile bizim ve tanıdıklarımızın maillerini ele geçirmek... Kötü niyet o kadar belli ki.

7.43

Dekan
Reaksiyon puanı
332
Firmaları savunan yok!

Bunu ilk defa şimdi yazıyorsun.

edit: Vatan millet işine hiç girme rezil olursun. Benim babam bir bacağını Hakkari'de bırakmış malül subaydır. Ben de Askerliğimi 93-95 arası Bitlis Mutki'de yaptım. İşinize gelmeyince hemen vatan, din konularından vurmaya kalkmayın edepsizce! Vatan savunmasını senden öğrenecek ya da sana soracak değilim.

O konuda gerçekten özür diliyorum. Evet gerçekten haddim değil.

Evet işte insanların asıl bilgilenmesi gereken bu kısım. Kimsenin bizim sağlığımızı düşündüğü yok! amaç böcek paniği ile bizim ve tanıdıklarımızın maillerini ele geçirmek... Kötü niyet o kadar belli ki.

O uyduruk e-postalardan bir kere göndermişliğim yoktur.

ferplex

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Hakikaten hala savunuculuktan bahsedenler, zarardan bahsedeneler, israilden bahsedenler var. Anlamadığınız ortada konuyu saptırıyorsunuz.

Bir karalama kampanyası var ve buna inanan yüzlerce insan ama nerden geldiği belirsiz. Tekrar ediyorum bu gibi kampanyalar pekçok mal veya hizmet için yapılıyor, yapılacakta önemli olan önce araştırmak sonra yargılamak.

Firmaların söylediklerine güvenmeyenler Sağlık Bakanlığıyla iletişime geçsinler, taraf tuttukları düşüncelerinin doğruluğunu kendileri kanıtlasınlar ondan sonra burada ahkam kessinler.

Denildiği gibi bir taraflarınız zora gelince vatanımı, milletimi, dinimi kullanmayın! Hoş tabi bunu kullanmayıda başına seçtiğiniz büyüklerinizden öğrendiniz ya neyse...

7.43

Dekan
Reaksiyon puanı
332
Hakikaten hala savunuculuktan bahsedenler, zarardan bahsedeneler, israilden bahsedenler var. Anlamadığınız ortada konuyu saptırıyorsunuz.

Bir karalama kampanyası var ve buna inanan yüzlerce insan ama nerden geldiği belirsiz. Tekrar ediyorum bu gibi kampanyalar pekçok mal veya hizmet için yapılıyor, yapılacakta önemli olan önce araştırmak sonra yargılamak.

Firmaların söylediklerine güvenmeyenler Sağlık Bakanlığıyla iletişime geçsinler, taraf tuttukları düşüncelerinin doğruluğunu kendileri kanıtlasınlar ondan sonra burada ahkam kessinler.

Denildiği gibi bir taraflarınız zora gelince vatanımı, milletimi, dinimi kullanmayın! Hoş tabi bunu kullanmayıda başına seçtiğiniz büyüklerinizden öğrendiniz ya neyse...

Arkadaşım bak yukarıda özür dilemişim sen hala neyin tantanasını yapıyorsun? Ben asla kimseyi büyüğüm diye seçmedim, seçmeyi de düşünmüyorum. Hemen insanları karalamayın. Karalama kampanyasından bahsediyorsun, burada insanları karalıyorsun. Bu nasıl bir çelişki?

Ayrıca sen nasıl bir araştırma yaptın ki burada ahkam kesiyorsun? Al sana yeni bir çelişki. Cevap aldığın veya alacağın kurumlar ne kadar güvenilir olacak sence?

respector

Asistan
Reaksiyon puanı
2
7.42, birbirimizi kırmaya değmez. Ben de fevri davranmışsam sen de benim kusuruma bakma...