Chrome OS Haftaya Geliyor mu?

Akhun Aktosun

Profesör
Reaksiyon puanı
40
İnternette söylentiler bitmek bilmiyor. Son yayılan dedikodulara göre Chrome OS, haftaya yayınlanıyor.

Google'ın büyük bir merakla beklenen işletim sistemi Chrome OS, önümüzdeki hafta içerisinde yayınlanacak ve indirilmeye uygun olacak. Tabii bu sadece bir söylenti. Bu tür söylentiler birçok zaman yayılıyor, bunu önlemek imkansız. Fakat bu sefer, teknoloji dünyasının önemli editörlerinden Michael Arrington, "Bu söylentiyi, oldukça güvenilir bir kaynaktan duydum" diyerek internete yaydı. Dolayısıyla söylenti biraz anlam kazanmış oldu.
chros1258124602.jpg

Sizce Chrome OS'in arabirimi böyle mi olacak?
Geçtiğimiz ay içerisinde Çin'de bulunan çeşitli kaynaklarda, Chrome OS ile ilgili önemli bilgiler yer almış, Kasım 2009'da da tüm dünyanın Chrome OS ile tanışacağı iddia edilmişti. Bu söylentinin üzerine Michael Arrington'ın açıklaması gelince, işletim sisteminin piyasaya çıkmasını merakla bekleyen kullanıcılar, heyecanlanmaya başladı.
chros21258124624.jpg

Yoksa böyle mi?
Eğer iddia doğruysa ve önümüzdeki hafta içerisinde gerçekten de piyasaya sürülürse, bu çok da şaşırtıcı olmayacak. Zira, Google, bu önemli servisini, yıl sonuna doğru piyasaya sürmek istediklerini, fakat ertelenme yaşayabileceklerini açıklamıştı.
:: Sizce Chrome OS ile önümüzdeki hafta tanışacak mıyız?
Yazan: Akhun Aktosun
SDN - http://shiftdelete.net

chemical

Asistan
Reaksiyon puanı
5
Linux daha uzun yıllar Windows altında ezilmeye devam edecektir. Ezilmeden kastım kullanım oranları açısından. Çünkü insanlar hala Pc de oyun oynuyor. Ne zamanki insanlar sadece konsollarda oyun oynar o zaman Windows satışları erir. Bunada Microsoft izin vermez. En azından benim ömrüm Linux ın Windowsa yaklaştığını görmeye yetmez..

Haa soruyu unuttum. Haftaya çıkmaz diyorum ben...

keyloger

Rektör
Reaksiyon puanı
235
Linux daha uzun yıllar Windows altında ezilmeye devam edecektir. Ezilmeden kastım kullanım oranları açısından. Çünkü insanlar hala Pc de oyun oynuyor. Ne zamanki insanlar sadece konsollarda oyun oynar o zaman Windows satışları erir. Bunada Microsoft izin vermez. En azından benim ömrüm Linux ın Windowsa yaklaştığını görmeye yetmez..

Haa soruyu unuttum. Haftaya çıkmaz diyorum ben...

Aslında sorun o şekilde değilde, windows oyunları linux'ta sorunsuz çalışmaya başlayınca çözülecek bence...

EnziM

Doçent
Reaksiyon puanı
17
2010'dan önce zor ama şu golang kafamı karıştırdı. acaba diyorum ikisini birmi yürütecek.

bu arada o resimler 5/6 ay öncede çakmaydı hala çakma üzerine bir kaç ay ekleyince çakma ünvanını yitiriyormu :)

realmanager

Profesör
Reaksiyon puanı
99
arkadaşlar yaw Linux'te oyun oynayan bir ben mi varım
Daha az önce NFS shift oynadım
fifa, cs source, gta 4 ne ararsan var:D
Max Payne 3'ü de sabırsızlıkla bekliyorum

HapS

Profesör
Reaksiyon puanı
63

sen sadece wine emülatörüyle kendini avutuyorsun oyun oynamıyorsun yani emülatörle oyun oynayıp bununla övünen nadir insanlardansın

ubarmen20

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Oyundan elimi çektiğim an herhangi bir linüx dağıtımını kullanacağım.
Kullanmamam için hiç bir sebep yok.

realmanager

Profesör
Reaksiyon puanı
99
wine bir emulator değildir
haps
öyle böyle değil
hiçbirşey bilmiyorsun ama çok birşey biliyormuş gibi davranıyorsun
e bu da bir başarı aslında

DogukanDogu

Profesör
Reaksiyon puanı
8
Linux ta oyun oynamak için DirectX in Linux versiyonunun olması lazım.Ya da oyun firmalarının openGL e geçmesi lazım.Bir de Linux GUI ve program kurulumunu kolaylaştırırsa işte o zaman Microsoft bitti demektir. :)

realmanager

Profesör
Reaksiyon puanı
99
ben oyun oynuyorum linux'te
hem de sizden çok
o kadar profesyonellik gerekmiyor
sadece paket yöneticisine wine yazıp yükleyeceksiniz

sarsıntı

Doçent
Reaksiyon puanı
3
Linux ta oyun oynamak için DirectX in Linux versiyonunun olması lazım.Ya da oyun firmalarının openGL e geçmesi lazım.Bir de Linux GUI ve program kurulumunu kolaylaştırırsa işte o zaman Microsoft bitti demektir. :)
Program kurmak Windows'tan daha kolay. Paket yöneticisini açıyorsun programın adını yazıyorsun iki tık yapıyorsun kuruyor. Ayrıca Linux'un da kendine has güzel oyunları var. Urban Terror, OpenArena, Western quake miydi neydi, Blob Wars, Mania Drive, Freecol, LinCity ...
Ben sözde ChromeOS için yorum yapacaktım :D
Haftaya çıkacağını zannetmiyorum daha alfa, beta bile çıkmamışken

mei

Profesör
Reaksiyon puanı
36

hangi program ile oynuyorsun ? oyun yüzünden linux sildigimi biliyorum :) bu sorunu çözersem laptopa kurarım hemen

Elbruz46

Rektör
Reaksiyon puanı
1,338
Ben google Bakır Os u bekliyorum :D
Şaka bir yana google bakalım nasıl bir iş çıkaracak...

snow fox

Profesör
Reaksiyon puanı
13
nası yani direkt final sürümü mü çıkacak?
bence haftaya felan çıkmaz google çıkaracağı tarihi açıklar

RealCeday

Asistan
Reaksiyon puanı
2
Web tarayıcıya dönmesin bu da. her hafta yeni bir sürüm 1 sene sonunda Chrome OS 4.0 ;)

volkanos

Profesör
Reaksiyon puanı
138
öyle bir zaman gelecek ki mesela 2020 li yıllarda belkide 2030 online işletim sistemlerimiz olacak internet çok hızlı olduğunu düşünün mesela 100 megabit online windows kullancağız bugünleri göreceğiz bu zor bişe değil kullanıcı adınız ve parolanızla amerikadan mesela bir işletim sistemine giriş yapıp kendi windowsunuzu online kullanabileceksiniz bu bilgiyi bir yerden duymadım aklıma geldi olmayacak şey değil diye düşündüm yazayım dedim.

spybot

Guru
Emektar
Reaksiyon puanı
629
Ben wındows 7'den ayrılmam şimdilik.:D

evowinds

Dekan
Reaksiyon puanı
174
öyle bir zaman gelecek ki mesela 2020 li yıllarda belkide 2030 online işletim sistemlerimiz olacak internet çok hızlı olduğunu düşünün mesela 100 megabit online windows kullancağız bugünleri göreceğiz bu zor bişe değil kullanıcı adınız ve parolanızla amerikadan mesela bir işletim sistemine giriş yapıp kendi windowsunuzu online kullanabileceksiniz bu bilgiyi bir yerden duymadım aklıma geldi olmayacak şey değil diye düşündüm yazayım dedim.

Örnekleri var. Web sayfasından Vista işletim sistemi arayüzü olan bir yere

girmiştim. Hesap açıp işletim sistemini tarayıcıdan çalıştırıyorsun. Ama güvenlik

sebebiyle öyle bir şey olmaz. Bilgisayarların fişinin çekilebilir ve internete her

daim girmiyor olması lazım :D

Bu arada Alfa veya developerların kendilerinin test edeceği bir sürüm

çıkarabilirler. Google biraz ticari mantıkla düşünüyor. Pazardaki reklam payını

bile MS e bırakmaz zannımca...

sakirsensoy

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Valla bu hafta çıkarmı bilmiyorum ama chrome os u çok merak ediyorum. Sonuçta google sağdan soldan toplanmış paketlerle yapılmış bir linux oluşturmayacaktır. Kendine has yazılımları olan, kendine ait paketleme sistemi olan bir linux olacaktır. Tasarımdada google sadeliği oldumu ohhh. miss gibi. Şuan ubuntudayım ama chrome'u beğenirsem hemen satabilirim :D

Bu arada bazı arkadaşlar linux'ta oyun oynamaktan bahsetmişler. Daha biraz önce wine ile half-life oynadım ama sonuç hüsran. Sonuçta wine bir katman olduğu için windowstaki oyun içi performans linux'ta yakalanamıyor. Buda alınan zevki fena halde düşürüyor. Oyun olayındada yine chrome'a(google'a) güveniyorum. Linux'un arkasında böyle dev bir firma durursa ve bazı anlaşmalar yaparsa oyun piyasası linux'a kaymaya başlayabilir. Bekleyelim ve görelim.

PanxeR

Doçent
Reaksiyon puanı
5
linux un daha populer hale gelmesi için gerekenler ve linux un - + ynları

+ açık kaynak
+ kolay çökmüyor sistem eskimiyor
+ kolay günceleme
+ bedava olması = )
+ kolay kurulum kullanım
+ virüs girmiyor (ki program da kuramıyoruz zaten o yüzden olsa gerek)

- depo sistemi (özellikle istediğimiz şeyi win deki gibi indirip tek tık ile kurabilmemiz gerekli
- program ve oyun ları desteklememesi (wine ile kendinizi kandırmayın) en iyi oyun konsolu pc dir win dir (şuan için)
- gnu felsefesi yüzünden kodek veya flash bile yüklerken sorun çıkıyor
- sürekli güncellenmesine rağmen winden daha fazla sürüm çıkarmalarına rağmen yaptıkları iş son kullanıcıya yaramıyor.
- herkeze hita petmiyor (en azından şimdilik)

hem +ya hem - ye bir sürü şey daha yazılabilir ubuntu kubuntu pardus fedora hepsini deniyorum sırayla ama en güzeli fedora bana göre yanlız pardus daha çok gelişirse inanıyorum 2010 sürümü muhteşem olucak özellikle KDE masa üstü kullanan linux lar çok daha güzel oluyor
----------------------------
soruya dönücek olursak GoogleChrome yaptığı tarayıcı gibi muhteşem birşey olmasını bekliyorum
ama biraz zaman lazım geç çıksın sağlam çıksın.

quazar

Doçent
Reaksiyon puanı
5
sen sadece wine emülatörüyle kendini avutuyorsun oyun oynamıyorsun yani emülatörle oyun oynayıp bununla övünen nadir insanlardansın

Arkadaşım o emülatör sandığın wine'ın açık adı sizin gibilere için özellikle konmuş. Oku bakayım ne demişler siizin gibilere. Bilmemek ayıp değil bundan ısrar etmek ayıptır.

WINE-> Wine Is Not an Emulator (Wine bir emülator değildir)

HapS

Profesör
Reaksiyon puanı
63
Arkadaşım o emülatör sandığın wine'ın açık adı sizin gibilere için özellikle konmuş. Oku bakayım ne demişler siizin gibilere. Bilmemek ayıp değil bundan ısrar etmek ayıptır.

WINE-> Wine Is Not an Emulator (Wine bir emülator değildir)

geliştiricileri emülatör demeye utansa da o bir emülatör yahu arkadaş neden şunu idrak edemiyorsunuz madem windows programlarını linuxda çalıştıracam ne için linux kullanıyorum ? neden özgür yazılım kullanıyorum hem open source fanatikliği yap hem kapalı kaynak kodlu programları linuxda çalıştırmak için wine gibi aptal bir emulatör kullan şu wine emülatörü bile linuxun gelişmesinde bir engel bunu göremiyecek kadar da körsünüz vesselam

yusufsan21

Dekan
Reaksiyon puanı
35
Ben bu Linux'un daha çok yolu var diyenleri anlamaya başlıyorum. Korkuyorlar. Linux'un hızlı büyüyüşü karşısında vicdanları sızlıyor. Böyle güzel bir şeyden uzak olmaları onları rahatsız ettiği için hep aynı nakaratı tekrarlıyorlar.

Size tavsiyem siz keyfinize bakın. Korkuları da Bill Gates'e bırakın.

forsaken1x

Asistan
Reaksiyon puanı
6
Aslında sorun o şekilde değilde, windows oyunları linux'ta sorunsuz çalışmaya başlayınca çözülecek bence...

Kesinlikle katılıyorum. Linux bu konuda kullanıcıyı rahatlattığı zaman eminimki insanlar Windows'tan uzaklaşacaklardır

C D

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0

Aslında bu yeni bir öngörü değil. Paul Graham, ki camianın en muhterem kişilerindendir kendisi, ileride sadece işletim sistemleri olacak, programlar internetten online olarak kullanılacak der. (Kaynak: Hackers & Painters, Paul Graham) Şu anda bunun örneklerini görüuoruz. MS Office yakında online olacak, bilgisayara kurulmayacak. Zaten Google Docs ve Zoho bunu önceden yaptı. Oyunlar da bu şekilde olacak. bununla ilgili de projeler var. Ama işletim sisteminin online olması zor. Çünkü nete bağlanacağın protokolün ayarlanması, paketleme işlemleri, ... vs için bilgisayarda sabit bir işletim sistemi lazım.
Linux gelecekte Windows'u geçemeyecek diyenlere cevap vermedim, vermek de istemiyorum. Ama bu iş sadece devletlerin devlet dairelerinde linuxa geçmeleriyle olacak, başka şekillerde değil. Mesele sadece alışkanlıkların kırılması. Linux için oyunlar yazılıyor, isteyen onları oynar. windowsta olup linuxta olmayan bir program ben göremedim. Belki flash, onu da ben bulamamış olabilirim (flash player değil). Ben tüm işlerimi pardusta yapabiliyorum. İsteyen yapar, kafasını kuma gömmek isteyen gömmeye devam eder.
Bu arada, son zamanlarda wave'i deneme fırsatım oldu. Yakında msn'in hali ie'ye benzeyecek. İnanılmaz bir deneyim ve daha alfa sürümü bile değil. msn kullananlar sadece alışkanlıktan kullanacak. Aynı ie kullanıcıları gibi.

Edit: Ana soruya cevap vermeyi unuttum. Google beta çıkarmadan bu işe girmez. Büyük bir risk olur.

eonder87

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
arkadaşlar linuxlarda ne zaman sadece mause kullanılarak dosya ve işletim sistemi kurulursa o zaman iş görür ben bi program acıp onun ustunden 2 saat kod girerek başka bi hata veren program kurmak istemiyorum simgeye 2 kere tıkladıgımda herşey karşımda olacak oyle saçma sapan kodlarla ugraşmak istemiyorum demişsiniz wine bir emulator degildir diye...o zaman size sorum şu farklı bir sistemin çalıştırdıgı yazılımları kendi sisteminde çalıştıran programlara ne ad verilir? EMULATOR o yüzden mame32 emulatorunu kullanıyoruz bana mameyi linuxta açarmısınız yada HD mkv dosyalarımı ben orda kullanmak istiyorum ee nerde linuxun kullanım kolaylıgı...ben gördügüm bütün programları aynı anda kurmak istiyorum nerde yok bi exe dosyasına çift tıklayarak kurmak oda yok eee yok program konsolunu ac yok abuk sabuk kodları gir sonra bekle kurulmasını hata cıkarsın o hatayı çözmeye çalış 2 saat ondan sonra program kurulsun acılırken hata versin programı kaldırırken de bi o kadar ugraş kaldırmak için boş işler bunlar ama ben linuxu sadece internette dolaşmak ve resim müzik ve video izlemek için kullanabilirim başka bir işe yaramaz çünkü bu arada sürücü kurulumlarından ve yazılım desteklerinden bahsetmiyorum bile...

bir arkadaş bana cevap versin mümkünse msn alayımda bir linux nasıl kullanılır nedir bana anlatsın...msn alabilirsem sevinirim eonder87@hotmail.com benim msn adresim

bu arada google sadece internet kullanıcıları için cok saglam sistemler gerçekleştirebilir internet tarayıcı zaten geliyor yanında...Chrome