Chrome OS İçinde Küçük Bir Tur

Ordo ab chaO

Profesör
2 Haziran 2009
3,511
42
0
Google'ın işletim sistemi Chrome OS yüzünü gösterdi. Daha önce gördüğümüz işletim sistemlerinden daha farklı bir yapıya sahip olan Chrome OS'te bir gezintiye çıkalım.

Google'ın merakla beklenen işletim sistemi Chrome OS nihayet yüzünü gösterdi. Google'ın Chrome adlı web tarayıcısından sonraki projesi olan Chrome OS öncelikle netbook'ları hedef alan bir yapıya sahip. Açık kaynak kodlu olan işletim sisteminin kaynak kodları Google tarafından herkese sunuldu bile.

gchrome-660x4271258837913.jpg

Google Chrome OS'in hedefi dizüstü bilgisayarlar

Chrome tarayıcısına benzer yapısıyla dikkat çeken işletim sistemi aslen daha çok web tabanlı uygulamalar için tasarlandı. Chrome OS'in netbook'lar için tasarlandığının en önemli kanıtı ise işletim sisteminin sadece SSD'lerde çalışacak olması. Sabit disk üzerine kurulu uygulamalardan çok internet ile ilgili işlemleri gerçekleştiren bu enteresan işletim sisteminin içinde bir tur atalım.

fedorac0re

Asistan
24 Temmuz 2009
239
3
18
benim pek hoşuma gitmedi açıkcası 10-12 yaş çocuklar için tasarlanmış hem eylenelim hem öğrenelim tarzindaki oyuncaklara benzemiş biraz :) windows forever yani ha ilerde tabiki geliştirilecektir ve cloud computing olayı için biçilmiş kaftan olacak gibi ama ülkemizdeki internet hızıyla biz bunu bi 5-10 sene göremeyeceğiz herhalde :dirol: sanırım artık pc lerdeki ek donanımlara pek ihtiyaç duyulmayacak ilerki zamanlarda herşey online..

GKHNCKR

Profesör
7 Mayıs 2009
3,980
47
228
çok sade duruyor. Bunun karşılığı olarak iyi bir performans sunarsa tutulabilir...

desperado64

Rektör
14 Ağustos 2008
12,240
104
243
notebookların amacına göre tutabilir :) ama pclere geçiş düşünüyorsa google amca o zaman professional sürüm çıkarması lazımmm :D

GKHNCKR

Profesör
7 Mayıs 2009
3,980
47
228
bu arada indiren var mı Chrome OS'i ? Bende indirmek istiyordum ama google ilgili download sayfasını kapatmış :(

watchers

Doçent
4 Mayıs 2008
806
9
18
google hertürlü olaya el atmaya çalışıyor inşallah talk olayına benzemez.. ben google talkın bir kaç sene içinde msn alternatif olabileceğini hatta geçeceğini düşünürdüm ama çıkalı kaç sene oldu hatırlamıyorum hiç geliştirmediler..

GKHNCKR

Profesör
7 Mayıs 2009
3,980
47
228
Torrent te Var Gökhan Gerçi Hiç Tatmin Etmediği için İndirip Denemek Bile İstemiyorum

torrentlere de göz attım. herkes sanal makina olarak dağıtıyor. iso olarak çekebileceğim temiz bir yer bulamadım. Neyse daha yeni, bir kaç güne kadar heryerde bulunur hale gelir. Tşkler..

gvn

Profesör
27 Ağustos 2009
1,966
19
0
google bu işede el attıya tamamdır :D işin gercegi cok ii olacagını düşünüyorum ne kadar cok işletim sistemi cıkar bizim için daha ii olur :Dbnde bi deneyecem virtualda olsa kuralım bakalım bi

zamunda da virtualli mevcuttur

ALMİ

Profesör
9 Eylül 2009
3,354
60
0
Arkadaşlar tutması imkansız Dünya da 3G kullanımı yüksek seviyede hatta orta seviye de değil.Google ise tarayıcı üzerinde çalışan bir sistem tasarlamış yani anlayacağınız internet olmadan PC de yok:D

antimatter

Profesör
4 Mart 2009
1,024
14
0
linuxlar bile tüm özellik performans görsellik ve beleşliğine rağmen yayılamıyorken bunun başarılı olmasını düşünmek komik gibi :)

sakirsensoy

Öğrenci
2 Mart 2006
50
0
6
Eğer çok hızlı açılıyosa 3. işletim sistemi olarak kullanabilirim. Sonuçta sadece e-postaya bakmak için bilgisayarımı açtığım zamanlar oluyor. Ubuntu veya Xp minimum 45 saniye içinde açılıyolar. Chrome os bu zamanı oldukça düşürdüğünü iddia ediyor.
Ubuntu + Chrome Os + Win XP neden olmasın ? :D

yusufsan21

Dekan
27 Eylül 2008
6,978
35
228
linuxlar bile tüm özellik performans görsellik ve beleşliğine rağmen yayılamıyorken bunun başarılı olmasını düşünmek komik gibi :)

Keşke final sürümünün çıktığı gün seninle yine karşılıklı konuşabilseydik. :tt2:

Google'ı küçük görmek ne demektir o zaman tartışırdık. :)

futureng

Asistan
3 Ekim 2007
309
1
0
Valla adamlar demo yapmışlar toplantıda. izledim. Çok hızlı açılıyor diyorlar. Doğru çok hızlı açılıyor. Çünkü içinde hiç bişey yok. Olan uygulamalrın hepsi internet üzerinden çalışıyor. Tabiki hızlı olur.... Bilgisayar bişey bırakmamışlar ki..

antimatter

Profesör
4 Mart 2009
1,024
14
0
Keşke final sürümünün çıktığı gün seninle yine karşılıklı konuşabilseydik. :tt2:

Google'ı küçük görmek ne demektir o zaman tartışırdık. :)
küçük görmek demeyelimde, herşeyide yapmak zorunda değiller bence..
google talk yaptılar, wlm nin yanında esamesi okunmaz, crome benim için anca 4. tarayıcı olur, google translate ten çok önce altavista babelfish filan vardı aynı işi yapan vs.. vs.... neyseki gmail i seviyoruz :D