Çerkez Ethem Vatan Haini miydi?

Bu konuyu okuyanlar

Kararsız23

Profesör
Reaksiyon puanı
2,124
Düşüncelerinizi merak ediyorum. Sizce Çerkez Ethem vatan haini miydi? Gerçekten Yunan tarafına katılıp Türklere karşı savaştı mı? Yoksa isyan etmekte haklı mıydı? Atina'ya tedavi olmak için mi gitmişti?

Sardaukar

Profesör
Reaksiyon puanı
903
evet haindi

ilk başta tbbm nin lehine çalıştı fakat düzenli orduya geçince gücünü kaybetmekten korkup yunanlılarla saf tuttu sonra yunanistana oradan arabistana kaçtı

ilker başbuğ ta ayın fikirde

KamtariR

Profesör
Reaksiyon puanı
2,697
Düşüncelerinizi merak ediyorum. Sizce Çerkez Ethem vatan haini miydi? Gerçekten Yunan tarafına katılıp Türklere karşı savaştı mı? Yoksa isyan etmekte haklı mıydı? Atina'ya tedavi olmak için mi gitmişti?

Hangi tarihe göre? Resmi tarihe mi yoksa gerçek tarihe göre mi?
Mesaj otomatik birleştirildi:

Araştırma yapacaksan şu derginin ilgili sayısına göz gezdir.

1574066408851.png

Son düzenleme:

Kararsız23

Profesör
Reaksiyon puanı
2,124
Hangi tarihe göre? Resmi tarihe mi yoksa gerçek tarihe göre mi?

Araştırma yapacaksan şu derginin ilgili sayısına göz gezdir.

Ekli dosyayı görüntüle 81895
Gerçek tarihi tercih ederim. Politikaya karışan her şey saptırılıyor.

evet haindi

ilk başta tbbm nin lehine çalıştı fakat düzenli orduya geçince gücünü kaybetmekten korkup yunanlılarla saf tuttu sonra yunanistana oradan arabistana kaçtı

ilker başbuğ ta ayın fikirde
Pek çok kaynaktan okudum. Kuva-i Milliye'nin başındayken Batı'daki neredeyse bütün isyanları bastırmış. O isyanları bastırmasaydı belki de Yunanlar Ankara'ya kadar ilerleyecek ve BMM'yi ele geçireceklerdi. İsmet İnönü'nün komutasına girmek istememesinde o kadar da haksız değil. Kuva-i Milliye'nin en büyük komutanlarından biriyken bir anda bütün askerleri elinden alınıyor. O da işi biraz abartıp isyan çıkarıyor (isyanı desteklemiyorum tabii ki) fakat Yunanların safına geçip bize karşı savaşmasıyla ilgili hiçbir gerçek yazı bulamadım. Evet Atina'ya gidiyor fakat bize karşı savaştığından hiçbir yerde bahsedilmiyor. Bununla ilgili hiçbir kaynak yok. Tahminlerden ibaret.

Fakat tarihçilere sorduğumda vatan haini olduğunu söylüyorlar.

Son düzenleme:

Sardaukar

Profesör
Reaksiyon puanı
903
Gerçek tarihi tercih ederim. Politikaya karışan her şey saptırılıyor.

Pek çok kaynaktan okudum. Kuva-i Milliye'nin başındayken Batı'daki neredeyse bütün isyanları bastırmış. O isyanları bastırmasaydı belki de Yunanlar Ankara'ya kadar ilerleyecek ve BMM'yi ele geçireceklerdi. İsmet İnönü'nün komutasına girmek istememesinde o kadar da haksız değil. Kuva-i Milliye'nin en büyük komutanlarından biriyken bir anda bütün askerleri elinden alınıyor. O da işi biraz abartıp isyan çıkarıyor (isyanı desteklemiyorum tabii ki) fakat Yunanların safına geçip bize karşı savaşmasıyla ilgili hiçbir gerçek yazı bulamadım. Evet Atina'ya gidiyor fakat bize karşı savaştığından hiçbir yerde bahsedilmiyor. Bununla ilgili hiçbir kaynak yok. Tahminlerden ibaret.

Fakat tarihçilere sorduğumda vatan haini olduğunu söylüyorlar.
Kaynak var askerimize kurşun sıktığı fakat İsmet İnönü tarafından yenilgiye uğratıldığı gerçektir

KamtariR

Profesör
Reaksiyon puanı
2,697

Son mesajlar