Cd-Rom'u windows görüyor bios görmüyor

kinto35

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
yeni aldığım windows 8 kurulu asus laptopa format atmak istedim. CD-rom bölümüne cdyi taktım biosa cdyi baslangıca getirmek için girdim cd ile alakalı hiçbirşey yok usb den format atayım dedim bios onu da görmüyor.
bu biostan fotoğraf http://imgim.com/20130123_174548.jpg
yardım edene simdiden tskler..

arsenik

Rektör
Reaksiyon puanı
242
Bende de buna benzer bir ekran vardı. Hdd ve dvd sürücü gözüküyor usb gözükmüyordu. Normalde usb ile yükleyecektim ancak usb bulamayınca boot seçeneklerine usb nasıl eklenir diye biraz araştırdım baktım işi içinden çıkamayacağım dvd ile kurdum. Sizde dvd gözükmemesi de ilginç.

arsenik

Rektör
Reaksiyon puanı
242
Ne kadar doğrudur bilmiyorum ancak şurada da aynı olayla karşılaşan biri olmuş.

Usb boot seçeneğinin aktif olması için secure boot seçeneğinin(biosta security sekmesinde) aktifliğini kapatıp(disabled yapıp) boot sekmesinde csm'i aktif (enabled) etmek gerek.Bunu yaptıktan sonra da kurulumda hata verebilir. O zaman da asusun sitesinden usb3 sürücülerini indirip .sys ve .inf içeren klasörlerden sürücü dosyalarını çıkartıp dism.exe ile imaj oluşturuyormuşsun.

Bu dism.exe işlemleri nasıl yapılıyormuş incelemek için de şuraya bakabilirsin.

Kaynak

Adamlar 5 dakikada usb3 ile işlemi bitirmiş. :D

ByBerk

Profesör
Reaksiyon puanı
3
add boot optinoda ne var acaba bi baktınmı ?

S

SDN Okuru

SDN Okuru
secure boot mode standart ve degiştiremiyorum ne yapacagız

S

SDN Okuru

SDN Okuru
elimde asus bi laptop var cd ile format atmayaçalışıyorum fakat atmıyor. recovery tusu ile atmaya çalışıyorum bılgılerınız eksık dıyor ne yapmam lazım ? bide bios ayarlarına girdiğimde boot ayarları yok yardımcı olursanız sevinirim. şimdiden teşekkürler :)