Yardım Windows 11 yüklü bilgisayarım çöktü ve SSD görmüyor

Bu konuyu okuyanlar

egejohn98

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Arkadaşlar merhaba, Windows 11 yükledim geçtiğimiz hafta. Bizzat Microsoft'un kendi yükseltme uygulaması ile yaptım, acil falan olduğundan değil de gelmisken yapayım diye düşündüm. Win 10 orijinaldi direkt aynı sürümden Windows 11e yükseltti sorunsuz şekilde ve neredeyse hiç hata almadan kullandim şuana kadar. Bugün uyku modundan uyandirdim ve parola geldikten sonra çöktü, yeniden açıldı ve disk takmami istedi. BIOS a girdim ve HDDyi görüyor Windows 11 yüklü olan SSDyi görmüyor hiçbir şekilde, girişleri değiştirdim ac kapa defalarca uğraştım nafile. Acaba bu adımda ne yapabilirim SSD yanmış ya da bozulmuş olabilir mi James donkey marka 5 aylık falan cihaz ve bozulacağını düşünmüyorum hiçbir elektriksel ya da donanımsal hata almadim üründen. Elimde format için hiçbir cihaz yok ne yapacağımı bilmiyorum

f1e230b0-8634-40bb-9375-3958716de916.jpeg

Reaksiyon puanı
220
Arkadaşlar merhaba, Windows 11 yükledim geçtiğimiz hafta. Bizzat Microsoft'un kendi yükseltme uygulaması ile yaptım, acil falan olduğundan değil de gelmisken yapayım diye düşündüm. Win 10 orijinaldi direkt aynı sürümden Windows 11e yükseltti sorunsuz şekilde ve neredeyse hiç hata almadan kullandim şuana kadar. Bugün uyku modundan uyandirdim ve parola geldikten sonra çöktü, yeniden açıldı ve disk takmami istedi. BIOS a girdim ve HDDyi görüyor Windows 11 yüklü olan SSDyi görmüyor hiçbir şekilde, girişleri değiştirdim ac kapa defalarca uğraştım nafile. Acaba bu adımda ne yapabilirim SSD yanmış ya da bozulmuş olabilir mi James donkey marka 5 aylık falan cihaz ve bozulacağını düşünmüyorum hiçbir elektriksel ya da donanımsal hata almadim üründen. Elimde format için hiçbir cihaz yok ne yapacağımı bilmiyorum

Daha önce aynısı benimde başıma geldi. Çözümü basit fakat diskteki tüm dosyalar gidiyor maalesef. Ve ek olarak Windows kurulum imajı yüklü olan bir USB Diske ihtiyacın var. USB Diski internet cafedede halledebilirsin. Eğer USB ayarlayabileceksen Yapman gerekenleri anlatabilirim.

_Zaur_

Rektör
Reaksiyon puanı
23,172
Anakart üzerinden Sata kablosunun yerini değiş bak hele.

Burakndn

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1

dostum bu sorun teknik servise kalabilir 70 80 tl ye yapıyorlar

egejohn98

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Daha önce aynısı benimde başıma geldi. Çözümü basit fakat diskteki tüm dosyalar gidiyor maalesef. Ve ek olarak Windows kurulum imajı yüklü olan bir USB Diske ihtiyacın var. USB Diski internet cafedede halledebilirsin. Eğer USB ayarlayabileceksen Yapman gerekenleri anlatabilirim.
Hocam bir şekilde bulmaya çalışacağım zahmet olmazsa buyrun adımları anlatin maalesef anakart üzerinden kabloların yerini de değiştirdim ama nafile hiçbir şekilde düzeltemedim
Mesaj otomatik birleştirildi:

james donkey ssd pişmanlıktır
piyasadaki en kalitesiz ssdleri üreten bir firma kendisi
james donkwy ssdleri bozuk üretiyor
Aşırı haklısınız kesinlikle kimseye önermiyorum , sırf ucuz diye almıştım ama maalesef hiçbir fayda sağlamadi aksine zararı dokunmuş oldu. 3 yıl birebir değişim kampanyasına aldandim şimdi de döne döne garanti sürecini başlatacak adımları arıyorum internette

dostum bu sorun teknik servise kalabilir 70 80 tl ye yapıyorlar
Hocam işlem nedir ki yaptıkları, parçalar sifir ve garantileri var. Benim yapabileceğim bir şeyse yaparım bir miktar bilgim var bu konularda

Anakart üzerinden Sata kablosunun yerini değiş bak hele.
Yaptım 4 farklı girişi de denedim büyük ihtimalle SSD arizalandı, JD markada çok oluyormuş bu durum

Reaksiyon puanı
220
Tabiki, Hemen anlatayım.
Bilgisayarı USB üzerinden boot edin.
Bilisayarı Onarın deyin.
Sorun Gider.
(Komut İstemi)CMD
Komut istemi(CMD) açıldıktan sonra "DİSKPART" yazın. Açıldıktan sonra "list disk" yazın.
1635694710474.png

Windows un kurulu olduğu sürücünü disk numarası lazım, örneğin benimki sıfır. Seninki nedir bilmiyorum. Sıfır olduğunu varsayarak işlemleri yapıyorum.
1. select disk 0
2.Clean
3.create partition primary
4.select partition 1
5.format fs=ntfs quick
6.exit
DİSKPART'ta yapmamız gereken işlemler bu kadar, diski biçimlendirdik. Şimdi disk format atılabilir halde
USB imajdan bilgisayara format atabilirsin. Elimden bu kadarı gelir, bilgisayarcıda aynı şeyi yapacaktır emin ol. Zor görülebilir ama inanki çok kolay hatta şöyle resimli anlatım atayim:
(VirtualBox Sanal Makine Orjinal Windows 11 İmajı)
1635695874303.png
1635695836527.png

1635695903483.png

1635695950381.png

1635695977294.png

1635696079604.png

1635696101629.png

1635696123576.png

1635696152070.png

1635696219846.png

1635696249704.png

Biraz geç kaldım kusura bakmayın.

Hocam bir şekilde bulmaya çalışacağım zahmet olmazsa buyrun adımları anlatin maalesef anakart üzerinden kabloların yerini de değiştirdim ama nafile hiçbir şekilde düzeltemedim

Aşırı haklısınız kesinlikle kimseye önermiyorum , sırf ucuz diye almıştım ama maalesef hiçbir fayda sağlamadi aksine zararı dokunmuş oldu. 3 yıl birebir değişim kampanyasına aldandim şimdi de döne döne garanti sürecini başlatacak adımları arıyorum internette

Hocam işlem nedir ki yaptıkları, parçalar sifir ve garantileri var. Benim yapabileceğim bir şeyse yaparım bir miktar bilgim var bu konularda

Yaptım 4 farklı girişi de denedim büyük ihtimalle SSD arizalandı, JD markada çok oluyormuş bu durum
Ek olarak durum sadece JamesDonkey SSD'den dolayı olmayabilir. Bazen kullanıcı hatalarıda sebep açabiliyor çünkü benimki bir kullanıcı hatasıydı yaklaşık 3-4 saat uğraşarak sorunu çözdüm. Fakat uğraşmamın sebebi çözümü bilmememdi. Onun dışında sorunu çözmem yarım saatimi aldı geri kalan ortalama üç buçuk saatimi araştırma yaparak geçirdim.

Son düzenleme: