Yardım Lenovo Ideapad Gaming 3 Isınma ve FPS Düşmesi Sorunları

Bu konuyu okuyanlar

Technohero

Asistan
Reaksiyon puanı
9
Linkini eklediğim 3060 5600H Lenovo cihazı alalı 1 yılı birkaç ay geçti çok fazla oyun oynamıyordum. Çok nadir GTA V ve CS:GO oynuyordum pek sıcaklık sorunu yaşadığımı hatırlamıyorum. Gerçi program yükleyip bakmıyordum ama cihaz bu kadar ısında şüphelenirdim.
Şimdi Samsung 970 EVO Plus 1TB SSD taktırıp format attıktan sonra yeni yeni oyun yükledim. Windows 11 yüklü.

Onun öncesinde de yaklaşık 10 yıllık masaüstünden çıkmıştım. Yani güncel oyun ve bilgisayar konularında pek bilgim yok. O yüzden temel birçok ayarı bilmiyor olabilirim. Onu dikkate alarak yönlendirirseniz sevinirim.

Yaz döneminde olmamızın ne kadar etkisi oluyor bilmiyorum. Dün GTA V oynayayım biraz dedim. Harici klavye kullandığım için pek anlamıyordum. Klavyenin üstünde kasanın en üst kısmına elimi bir tuttum yanıyordu. Very High ayarlardayken 95 dereceleri gördü CPU. FPS 100-120 arasındaydı sanırım. Onda takılma yaşamadım ama oyunda uzak bölgeler bulanık gözüküyordu. Mesela yoldaki şeritlerin tam önüne gelince netliyor yoksa bulanık gösteriyor. O gözüme takıldı bilmiyorum konuyla ne kadar alakalı.
Lenovo Vantage'da dengeli modda kalmıştı belki fanlar fazla çalışmadığı içindir diye düşünüyordum.

Bugün Battlefield V açtım ısı kipi performans ayarlarındayken. CPU sıcaklığı 99-100'leri gördü. Oyunu ilk açışım grafik ayarlarını ekleyeceğim. Ve birkaç kez takılma hissettim o sıralarda FPS de düştü.
Ayrıca bu ayarlara göre almam gereken FPS'i de pek bilmiyorum onu da yorumlayabilirsiniz.

Şimdiye kadar termal macun değişimi yapmadım. SSD takarken fanın tozlarını biraz almaya çalıştım. Laptopun altında stant var altı açık önceden almıştım havalanması iyi olur diye.

Şimdi nereden başlayacağım ne yapacağım hiçbir fikrim yok.
Sanırım sorunum tek bir oyuna özel de değil.

Şuraya gir şunu yap şuna bak şeklinde beni anlayacağım şekilde yönlendirebilecek varsa çok memnun olurum.
(Telefondan oynamaya alıştım zaten yıllardır bir de böyle sorunlarla uğraşmak gerekince üşenip hep uzaklaşıyorum PC'de oynamaktan.)

1691932927968.png

1691934673784.png

1691934687781.png

1691934704083.png