Sata Hdd Takınca Bios Bile Açılmıyor

Bu konuyu okuyanlar

Ahmet01000010

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Merhaba
Arkadaşlar forumda yeniyim bir kural ihlali yaptıysam özür dilerim.

Bilgisayarı normal bir şekilde kullanıyordum ve birden açık olan programlar yanıt vermeyi kesti ve kapandı tekrar açmaya çalıştığımda "öğe silinmiş veya taşınmış olabilir" hatası aldım
(açmaya çalıştığım programlar sata hdd içindeydi) pc'ye reset attım ama "reboot and select proper boot device or ınsert boot media in selected boot device and press a key" hatası aldım bios ekranına girdim hdd yi görüyordu. Biosla alakalı bir sorun olduğunu düşündüm ve biosa format attım.Format atıldı ve otomatik kendini yeniden başlattı ama artık bios ekranına geçiş yapabiliceğim yer bile gelmiyordu sadece msi yazısı vardı.Hdd'yi çıkardığım zaman biosa girebiliyordum ama takılı olduğu sürece biosa giremiyordum 2 farklı pc de denedim hdd'yi ve her pc'de aynı sorunu alıyorum

hdd 'de ilk sorun aldığım pc'de m2 ssd vardı windows m2 'deydi
ikinci pc'de hiçbir disk yoktu sadece sorunlu hdd denendi
üçüncü pc'de ssd,sata hdd ve sorunlu hdd (windows ssd'de kurulu )
tahminimce hdd bozuk olsa sadece görmez yanlışım varsa düzeltin lütfen ama hepsinde aynı sorun Hdd takıldığı zaman pc siyah ekran veya msi yazısı ve altında dönen çember öylece kalıyor pc.
NOT: Hdd'nin sorun verdiği pc dahil stabil çalışıyordu yani herhangi bir anakart işlemci hatası falan almadım( bip sesi vs.) sadece denediğim diğer iki pc'de hdd'yi takdığım zaman fanlar normalden daha hızlı dönüyordu.

Lütfen bilgisi olan çözüm önerisi sunabilir mi ?
Şimdiden teşekkür ederim.

Daemøn

Asistan
Reaksiyon puanı
203
Bıos'a giremiyorsanız ilk olarak yapmanız gereken, bıos pili çıkart tak ve girmeyi dene. Girmez ise jumper reset. Hala olmaz ise anakarta bağlı parçaları söküp bios pili çıkart, bütün parçaları taktıktan sonra bıos pilini tak ve dene.

Ahmet01000010

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Bıos'a giremiyorsanız ilk olarak yapmanız gereken, bıos pili çıkart tak ve girmeyi dene. Girmez ise jumper reset. Hala olmaz ise anakarta bağlı parçaları söküp bios pili çıkart, bütün parçaları taktıktan sonra bıos pilini tak ve dene.
Biosa sadece sorunlu hdd'yi takdığım zaman giremiyorum normalde girebiliyorum bios'a reset attım zaten sorun ondan kaynaklı olduğunu düşündüğüm için başta ama dediğim gibi farklı 3 pc'de denedim sadece sorunlu hdd taklıyken biosa veya windowsa giremiyorum

Daemøn

Asistan
Reaksiyon puanı
203
Biosa sadece sorunlu hdd'yi takdığım zaman giremiyorum normalde girebiliyorum bios'a reset attım zaten sorun ondan kaynaklı olduğunu düşündüğüm için başta ama dediğim gibi farklı 3 pc'de denedim sadece sorunlu hdd taklıyken biosa veya windowsa giremiyorum
Sorun HDD'den Kaynaklıdır

_Zaur_

Rektör
Reaksiyon puanı
23,152
Bende de böyle sorun vardı. Hdd çalışır halde oyun kasılmaya başladı. 10-15 saniye sonra donup kaldı sistem. Düğmeden basılı tutup kapattım sonra malum PC açılmadı. Sistemde sadece 1 HDD var yani Windows ta kurulu.

Açılmıyordu hata veriyordu. Yada zorda olsa 1-2 defa Açılınca İnternet Lan girişi - Ses çıkışları - Mouse - Klavye çalışmıyordu hiçbirisi.

HDD eskiyse arıza çıkarmış benim HDD gibi. Bad sector bile olmadan bozulabiliyorlarmış.
Garip ki Benim HDD başka PC de Çalışıyor. Bence Windows dosyalarımın bazılarıda uçmuş.

Edit - Klavye çalışmıyor dedinde Bende biosa giremiyordum bazen. Sistem Felç olmuştu. Kafasına göre çalışıyordu

Ahmet01000010

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Bende de böyle sorun vardı. Hdd çalışır halde oyun kasılmaya başladı. 10-15 saniye sonra donup kaldı sistem. Düğmeden basılı tutup kapattım sonra malum PC açılmadı. Sistemde sadece 1 HDD var yani Windows ta kurulu.

Açılmıyordu hata veriyordu. Yada zorda olsa 1-2 defa Açılınca İnternet Lan girişi - Ses çıkışları - Mouse - Klavye çalışmıyordu hiçbirisi.

HDD eskiyse arıza çıkarmış benim HDD gibi. Bad sector bile olmadan bozulabiliyorlarmış.
Garip ki Benim HDD başka PC de Çalışıyor. Bence Windows dosyalarımın bazılarıda uçmuş.

Edit - Klavye çalışmıyor dedinde Bende biosa giremiyordum bazen. Sistem Felç olmuştu. Kafasına göre çalışıyordu
Yukarda da belirttiğim gibi sistem stabil çalışıyor "sorunlu" hdd dahi (gözlemlediğim kadarıyla fanı falan dönüyor yani hdd'nin) sadece "sorunlu "hdd takılıyken pc'siyah ekran veya msi yazısında kalıyor diğer türlü girebiliyorum bios falan.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Sorun HDD'den Kaynaklıdır
Kardeşim yanıtın için teşekkür ederim ama hiç yardımcı olmuyorsun :D
biliyorum zaten hdd ile alakalı olduğunu sebebini ve çözümünü soruyorum.

PropHeTe

Profesör
Reaksiyon puanı
2,398
Çalışan bir sistem üzerine takıp açmayı deneyin hala sorun verdiriyorsa yada sistemi kilitliyor ise o hdd ye low level format deneyin olmuyorsa çöp (=

_Zaur_

Rektör
Reaksiyon puanı
23,152
Takıldığı bütün Sistemleri felç ediyorsa bir çaresi yok bence. :confused:

Ahmet01000010

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Çalışan bir sistem üzerine takıp açmayı deneyin hala sorun verdiriyorsa yada sistemi kilitliyor ise o hdd ye low level format deneyin olmuyorsa çöp (=
Bildiğim kadarıyla low level format için biosa girebilmek gerekiyor ama ben biosa bile giremiyom hdd yi takınca. hdd ye hard format atmanın başka bir yolu var mı bilmiyorum yoksa çöp demek dediğin kadarıyla.
Peki bu yaşattırdığı sorun bir çeşit virüs falan mı yoksa arıza mı sizce ?