Soru Ubumtuyu disk yoneticisinden sildikten sonra grun error,

Bu konuyu okuyanlar

lerwy@root

Öğrenci
Cezalı
Reaksiyon puanı
4
Selamlar, geçen günlerde dual boot ile windows 10un yanına ubuntu kurmuştum, amaç keşfetme ve merak. Sonrada silmeye karar verdim ve yanlış birşey yaptım. Disk yönetiminden direk sildim. Beni bios veya boot tuşlarına basmama rağmen grub ekranına atıyor hatayı şimdi detaylandırıcam:

error: no such partition.
Entering rescue mode...
grub rescue>

bu şekilde, izlediğim bi kaç video ile bi kaç bisiyler yazdım fakat işe yaramadı.
ls yazdım> çıkan şeyleri tek tek başında ls olacak sekilde parantezle yazdım> hepsinde File system is unkown yazdı,(hd0,msdos1,2,3) olcak sekilde 3 tane vardı sonra ise set yazdım

(Fotograf olarak ekliyorum bu kısmı*)
boot=(hd0,msdos4)
set prefix=(hd0,msdos4)
insmod normal yazdim ve error no such partition dedi izledigim videolarda boyle degildi,, bunun çözümü ne olabilir elimde içinde hem win10 hemde fedora olan bi boot flasi var (ventoy) nasil duzeltebilirim? Verilerimin gitmesi onemsiz hani sifirlanicaksa falan sorun degil yardimci olursaniz sevinirim, simdiden tesekkurler. Not fotografta oldugu gibi sadece tek birisinin lsini almadim ekran bos olsun diye ornek olarak aldim)
Mesaj otomatik birleştirildi:

Selamlar, geçen günlerde dual boot ile windows 10un yanına ubuntu kurmuştum, amaç keşfetme ve merak. Sonrada silmeye karar verdim ve yanlış birşey yaptım. Disk yönetiminden direk sildim. Beni bios veya boot tuşlarına basmama rağmen grub ekranına atıyor hatayı şimdi detaylandırıcam:

error: no such partition.
Entering rescue mode...
grub rescue>

bu şekilde, izlediğim bi kaç video ile bi kaç bisiyler yazdım fakat işe yaramadı.
ls yazdım> çıkan şeyleri tek tek başında ls olacak sekilde parantezle yazdım> hepsinde File system is unkown yazdı,(hd0,msdos1,2,3) olcak sekilde 3 tane vardı sonra ise set yazdım

(Fotograf olarak ekliyorum bu kısmı*)
boot=(hd0,msdos4)
set prefix=(hd0,msdos4)
insmod normal yazdim ve error no such partition dedi izledigim videolarda boyle degildi,, bunun çözümü ne olabilir elimde içinde hem win10 hemde fedora olan bi boot flasi var (ventoy) nasil duzeltebilirim? Verilerimin gitmesi onemsiz hani sifirlanicaksa falan sorun degil yardimci olursaniz sevinirim, simdiden tesekkurler. Not fotografta oldugu gibi sadece tek birisinin lsini almadim ekran bos olsun diye ornek olarak aldim)
edit: cozumu ssdiyi sokup donusturucu ile baska pcye harici baglayarak bicimlendirmeyle buldum sizde benzer sorun yasiyor cozememis ve icindeki verileri onemsemiyor iseniz bunu yapabilirsiniz

Son düzenleme:
Reaksiyon puanı
193
SSD Diski bicimlendirmek yerine. Boot bolumundeki GRUB Dosyalarini silseydin, verilerini kaybetmemis olurdun.

Ayni sorunu yasayanlar GRUB Dosyalarini silsin.

lerwy@root

Öğrenci
Cezalı
Reaksiyon puanı
4
SSD Diski bicimlendirmek yerine. Boot bolumundeki GRUB Dosyalarini silseydin, verilerini kaybetmemis olurdun.

Ayni sorunu yasayanlar GRUB Dosyalarini silsin.
gurubu sil diyosunda gurubu silme komutu nedir? onun disinda biosa boot menuye veya herhangi bi yere giremiyodum

突厥汗國

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,236
Herhangi bir live CD ile winpe veya linux ile verilerin sağ olduğunu grub sorunu yaşadığını anlarsak grubu onaririz sorun yok.

Live CD ler ile verilein sağ olduğunu belirt grub onyuklemesi yapalım.