Yardım Kırmızı Hard Disk ışığı yanıyor ve okuma/yazma hızı çok yavaş

Bu konuyu okuyanlar

Makaveli23

Öğrenci
Reaksiyon puanı
4
Öncelikle konuyu buraya açmamın sebebi sorunun SSD'den kaynaklanmadığından emin olmam. 1 hafta önce bilgisayarımı kullanırken bir anda yavaşlık başladı. Arada böyle yaptığı için yeniden başlattığımda düzelmedi. Kasada kırmızı HDD ışığı sürekli yanık ve herhangi bir şey kopyaladığımda normalde 500-600 mb/s olması gerekirken 200 ile başlayıp saniyeler sonra 1 ile 30 mb/s arasında sürünüyor. Anormal bir durum var ve neyden kaynaklandığını çözemedim. Daha iyi yardımcı olmak için bu zamana kadar denediğim çözüm yollarını yazıyorum:

• Farklı 3 tane hard disk takıp içlerine sıfır Windows yükledim
  • Ana diskime format attım
  • Farklı SATA kablolarını farklı SATA girişlerine taktım
  • Windows'un farklı sürümünü yükledim
  • İnternette gezen ayarların çoğunu yaptım (zaten temiz kurulum yapınca düzelmediği için sorun yazılım kaynaklı değil)
  • Sürücüleri ve Windows'u güncel tuttum.
  • 4-5 farklı programdan virüs taraması yaptım
  • Aşağıda görüldüğü üzere farklı uygulamalardan disk sağlığı ve onarımı yaptım
  • HD Tune Pro ile taradığımda herhangi bir sorun göstermedi ve disk sağlığı iyiydi.
  • BİOS güncelledim.

Tüm bunlara rağmen sorun aynen devam etmekte.

Tek bir SS'de sorunu şöyle göstereyim. Kopyalama yapınca disk performansı %100 oluyor fakat solda görüldüğü üzere hız yerlerde. Sıcaklık ise stabil.
1659887840678.png

CrystalDiskMask ile taradığımda SSD'nin olması gereken hızını 550 mb/s olarak gösteriyor.
1659887984186.png

1659888005386.png

Uzun lafın kısası denemediğin şey kalmadı ve artık sorunun donanımdan kaynaklandığını düşünüyorum. Fakat hangi parçanın sıkıntılı olduğunu çözemedim. Yakında bilgisayarı tamirciye vericem. Sizden ricam, tecrübeli olanların hangi parçanın bu soruna yol açacağını söylemesi. Bu sayede tamirciye sorunu daha ne çözdürtebilirim.

Jubei

Müdavim
Reaksiyon puanı
477
Merhaba.
Harddisk,i sistemden çıkardığınızda herhangi bir sorun oluyor mu?

Makaveli23

Öğrenci
Reaksiyon puanı
4
Merhaba.
Harddisk,i sistemden çıkardığınızda herhangi bir sorun oluyor mu?
Hayır olmuyor. İlk zamanlar SSD+HDD kullanıyordum. SSD'de windows ve büyük oyunlarvardı, HDD ise daha çok depolama olarak kullanılıyordu. Sorun çıkınca birinden kaynaklandığını düşündüğüm için tek tek çıkartıp denedim. HDD'ye Windows yükleyip sadece onunla açtım sonuç aynı. Olması gereken hız 120mb/s gösterirken yine 1-30mb/s arası veriyordu.

_Zaur_

VİP üye
Reaksiyon puanı
22,988
Kopyaladığın 989 Öğe var.

Şimdi durum böyle. 1 adet öğe 50 gb olsun - 10.000 adet öğe 50 gb olsun
Genelde SSD ve HDD farketmeksizin 1 öğeyi çok yüksek hızlarda kopyalayıp biritdiğinde. 10.000 öğe yarısı zor kopyalanmış olur.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Crystal Disc Mark sonuçunda En altta olan 22 MB hızlar gösteriyor. Öğe ne kadar kiçik olursa 22MB hızda kopyalanır yani.

Makaveli23

Öğrenci
Reaksiyon puanı
4
Kopyaladığın 989 Öğe var.

Şimdi durum böyle. 1 adet öğe 50 gb olsun - 10.000 adet öğe 50 gb olsun
Genelde SSD ve HDD farketmeksizin 1 öğeyi çok yüksek hızlarda kopyalayıp biritdiğinde. 10.000 öğe yarısı zor kopyalanmış olur.

Crystal Disc Mark sonuçunda En altta olan 22 MB hızlar gösteriyor. Öğe ne kadar kiçik olursa 22MB hızda kopyalanır yani.
Dostum 1 haftada huy mu değiştirdi SSD? Önceden gayet hızlı hallediyordu. Formatlı olduğu için yüksek boyutlu dosya yoktu kopyala yapıştır yaparak ben büyüttüm dosyayı. Kardeşimin daha düşük özellikli laptopunda aynı şeyi denediğim zaman 520 mb/s alıyor. Dediğim gibi yazılımdan kaynaklanmıyor hangi parça bu sorunu tetikleyebilir bu konuda yardımcı olursanız sevinirim.

Edit: sorun sadece kopyalama hızı değil HDD lambası yanıyor ve gözle görülür bir performans düşüşü var. Bilgisayarımı tanıyorum şuanki performansı normal değil. Gel gelelim işlemci ve ekran kartı gayet güzel çalışıyor.

_Zaur_

VİP üye
Reaksiyon puanı
22,988
Dostum 1 haftada huy mu değiştirdi SSD? Önceden gayet hızlı hallediyordu. Formatlı olduğu için yüksek boyutlu dosya yoktu kopyala yapıştır yaparak ben büyüttüm dosyayı. Kardeşimin daha düşük özellikli laptopunda aynı şeyi denediğim zaman 520 mb/s alıyor. Dediğim gibi yazılımdan kaynaklanmıyor hangi parça bu sorunu tetikleyebilir bu konuda yardımcı olursanız sevinirim.

Edit: sorun sadece kopyalama hızı değil HDD lambası yanıyor ve gözle görülür bir performans düşüşü var. Bilgisayarımı tanıyorum şuanki performansı normal değil. Gel gelelim işlemci ve ekran kartı gayet güzel çalışıyor.
Peki o zaman SSD markası modeli ne?

Sistemini kompe yazarmısın birde?

Makaveli23

Öğrenci
Reaksiyon puanı
4
Peki o zaman SSD markası modeli ne?

Sistemini kompe yazarmısın birde?
AMD Ryzen 5 1500X
Galax Nvidia GeForce GTX1050 Ti
Asus Prime B350M-A
Corsair Vengeance 2x8 GB DDR4
Deep Cool DN500-V2 500W
Seagate Barracuda 1TB 7200RPM
SanDisk SSD Plus 240GB

Sistemi 5 yıldır SSD'yi ise 2.5 yıldır sorunsuz kullanıyordum

_Zaur_

VİP üye
Reaksiyon puanı
22,988
Windows 8.1 önerecektim ama Ryzen sistem Win 10 aşağısı desteklemiyor.
Win 11 Kurulumu yapmadıysan onu yap.

Windows 10 HDD ve SSD ile iyi anlaşmıyor deneyimlediğim kadarıyla. Arka planda Birşeyler güncelliyor ve öyle bir sömürüyor ki diski SSD anca kurtarıyor.
HDD sistemlerde Browser bile zor açılıyor.

Ayrıca SSD sağlığına bakın HDD Sentinel ile. Canı az kalmışsa endişelemende fayda var.

Makaveli23

Öğrenci
Reaksiyon puanı
4
Windows 8.1 önerecektim ama Ryzen sistem Win 10 aşağısı desteklemiyor.
Win 11 Kurulumu yapmadıysan onu yap.

Windows 10 HDD ve SSD ile iyi anlaşmıyor deneyimlediğim kadarıyla. Arka planda Birşeyler güncelliyor ve öyle bir sömürüyor ki diski SSD anca kurtarıyor.
HDD sistemlerde Browser bile zor açılıyor.
Teşekkür ederim dostum ama dediğim gibi yazılımsal değil. 5 yıldır tam performans Win10 kullanıyorum. Güncelleme yüklenirken anlık takılmalar oluyordu o da senede 2 3 kere. Win 11 güncellemesi daha bilgisayarıma gelmedi gelseydi onu da deneyecektim.

Sorun anakart kaynaklı olabilir mi arkadaşlar? Elimde başka anakart olmadığı için deneyemiyorum.

_Zaur_

VİP üye
Reaksiyon puanı
22,988
Teşekkür ederim dostum ama dediğim gibi yazılımsal değil. 5 yıldır tam performans Win10 kullanıyorum. Güncelleme yüklenirken anlık takılmalar oluyordu o da senede 2 3 kere. Win 11 güncellemesi daha bilgisayarıma gelmedi gelseydi onu da deneyecektim.

Sorun anakart kaynaklı olabilir mi arkadaşlar? Elimde başka anakart olmadığı için deneyemiyorum.
Güncellemeyle Win 11`e geçme. Geçersen sıfırdan format at.

SSD sağlığına baksan iyi olur. ?

_Zaur_

VİP üye
Reaksiyon puanı
22,988
Abi HDD sentinel programı varya.
Diskin Performansını Ve Can oranını 100% üzerinden değerlendiriyor. Ona bak sen.

Makaveli23

Öğrenci
Reaksiyon puanı
4
Abi HDD sentinel programı varya.
Diskin Performansını Ve Can oranını 100% üzerinden değerlendiriyor. Ona bak sen.
Adsız.png

SSD'yi kullanıyorum alttaki HDD'yi görmezden gel. Sağlıktan yana sıkıntı yok SSD'ye + olarak 3 tane de HDD ile denedim yine aynı sıkıntı var. Hepsi bozuk olamaz.

Jubei

Müdavim
Reaksiyon puanı
477
Hayır olmuyor. İlk zamanlar SSD+HDD kullanıyordum. SSD'de windows ve büyük oyunlarvardı, HDD ise daha çok depolama olarak kullanılıyordu. Sorun çıkınca birinden kaynaklandığını düşündüğüm için tek tek çıkartıp denedim. HDD'ye Windows yükleyip sadece onunla açtım sonuç aynı. Olması gereken hız 120mb/s gösterirken yine 1-30mb/s arası veriyordu.
Demekk ki HDD arızalı.

Makaveli23

Öğrenci
Reaksiyon puanı
4
Demekk ki HDD arızalı.
Hdd'yi kullanmıyorum. Onu görmezden gelin. 1 2 dosya almak için ben taktım. Sorun hard diskte olsa fişini çekip atarım 1 haftadır uğraşmam. Sadece SSD takılıyken de aynı sorun var. Lütfen HDD ve SSD'nin sağlam olduğunu düşünerek yardımcı olun.

Jubei

Müdavim
Reaksiyon puanı
477
Hdd'yi kullanmıyorum. Onu görmezden gelin. 1 2 dosya almak için ben taktım. Sorun hard diskte olsa fişini çekip atarım 1 haftadır uğraşmam. Sadece SSD takılıyken de aynı sorun var. Lütfen HDD ve SSD'nin sağlam olduğunu düşünerek yardımcı olun.
O zaman şöyle yapalım, anakartın arızalı oldunu düşünerek, SSD,yi farklı bir sata portna takıp deneyerek, sonucu paylaşır mısın lütfen?

Bu arada, SanDisk SSD Dashboard yüklü mü?

Makaveli23

Öğrenci
Reaksiyon puanı
4
O zaman şöyle yapalım, anakartın arızalı oldunu düşünerek, SSD,yi farklı bir sata portna takıp deneyerek, sonucu paylaşır mısın lütfen?

Bu arada, SanDisk SSD Dashboard yüklü mü?
  • Farklı SATA kablolarını farklı SATA girişlerine taktım
Evet yüklü

Bilgisayarımın tek beğenmediğim, ucuza kaçtığım ve ara ara sıkıntı çıkartan parçası güç kaynağı. Fakat sorun buradan kaynaklanmaz değil mi?

Son düzenleme: