C++ Program Geliştirme

serkay1578

Doçent
Reaksiyon puanı
3
Merhaba,ben ileri düzeyde php biliyorum,c++ derslerine baktım php nin aynısı gibiydi ama o konsol tabi ben windows üzerinde uygulama geliştirmek istiyorum,visual studio yu indirdim ama o gördüklerimden çok farklı geldi,bana visual c++ için güzel kaynak verebilirmisiniz ? birde proje olarak normal bir program geliştirmek için win32 application ı seçicez demi ?

emresandikci

Asistan
Reaksiyon puanı
2
C++ başlangıç olarak burdaki dersleri tavsiye ederim mantığını kavrarsın 10 ders var ama çok anlaşılır sonra biraz daha zor olanlara geçersin

Buradan ulaşabilirsin

sdelta

Profesör
Reaksiyon puanı
140
Neden C++ ? Ben olsam c# tercih ederdim. Windows ile çok daha uyumlu ve daha görsel. Özellikle WPF kullanırsan programlarında inanılmaz bir görsellik oluyor.

Sadece Windows tabanlı yazılım geliştireceğim diyorsanız kesinlikle c# derim.

serkay1578

Doçent
Reaksiyon puanı
3
C++ başlangıç olarak burdaki dersleri tavsiye ederim mantığını kavrarsın 10 ders var ama çok anlaşılır sonra biraz daha zor olanlara geçersin

Buradan ulaşabilirsin

Bunları biliyorum hocam,bunlar dos ortamı zaten,bana visual c++ lazım.

Neden C++ ? Ben olsam c# tercih ederdim. Windows ile çok daha uyumlu ve daha görsel. Özellikle WPF kullanırsan programlarında inanılmaz bir görsellik oluyor.

Hocam büyük firmalar c++ kullanıyor,bende c++ kullanmak istiyorum o yüzden.

Junas

Doçent
Reaksiyon puanı
7
Bunları biliyorum hocam,bunlar dos ortamı zaten,bana visual c++ lazım.

Hocam büyük firmalar c++ kullanıyor,bende c++ kullanmak istiyorum o yüzden.

Büyük firmaların c++ kullandığını nerden çıkardın? C++ ile görsel program hazırlayamazsın,çünkü c++ yüksek seviyeli bir dil değildir(yanlış anlaşılmasın kategori anlamında) yani, gömülü yazılım veya oyun programcılığında kullanılır.Görsel programlar için yüksek seviye dil kullanman gerekir ki bunlar c#,java,vb.net gibi dillerdir.Windows üzerinde uygulama geliştirmek istiyorsan @serkay1578 dediği gibi c# bunun için biçilmiş kaftandır.

kosasker

Profesör
Reaksiyon puanı
49
:) Sayın lastdot sana gülücük yolladım.

Yep.. Büyük firmalar C++ kullanır ağırlıklı. Aslında ihtiyaçları en iyi hangi dil, kütüphane ve platform karşılıyorsa onu kullanıyoruz.

raxetul

Profesör
Reaksiyon puanı
31
Php deki gibi web uygulaması da geliştirmek istersen ya da hızlıca windows programları oluşturmak istersen JAVA veya C#. Linux ya da başka bir OS için yazmayacaksan sadece C# kullan (Gerçi MONO project var Linux üzerinde de çalışsın istersen). Ama daha temel düzeyde hızlı uygulamaler geliştirmek istersen C++ (önce görsel uygulamalar olmadan), sonra C++ ile windows uygulamaları sonra ise Qt ile uygulamalar yazmandır. C++ PHP ye benzer olmasını rağmen seni diğerlerinden daha fazla yoracaktır (Çıldırtabilir :D ) ama kavrayınca da kendini Arnold gibi hissetmeye başlarsın. Ve unutma C++ ta bilmediğin bir süpriz özellik illaki olacaktır. Uzun yıllar deneyimli programcıların bile "Ule bu ne?" dedikleri kodlar oluyor çevremde.

magnet

Asistan
Reaksiyon puanı
5

Son cümlende hatan var sanırım. .Net dilleri sadece windows tabanlı çalışlan diller değildir. Linux kullananlar daha iyi bilirler, Linux ta da framework yer almakta.
C# ın veya daha doğrusu .Net dillerini çıkarmaktaki amaçta buydu. Ortak dil kounsunu hayata geçirmek. Her platformdan bağımsız Frameworkle çalışırlar.

Hatam varsa düzeltin =)

muhibbi

Asistan
Reaksiyon puanı
11
Son cümlende hatan var sanırım. .Net dilleri sadece windows tabanlı çalışlan diller değildir. Linux kullananlar daha iyi bilirler, Linux ta da framework yer almakta.
C# ın veya daha doğrusu .Net dillerini çıkarmaktaki amaçta buydu. Ortak dil kounsunu hayata geçirmek. Her platformdan bağımsız Frameworkle çalışırlar.

Hatam varsa düzeltin =)
Linux için .NET framework "MONO" var ama windows ile tam uyumlu değil. Diğer yandan Özgür yazılım camiası .NET in Microsoft teknoloji olması ve ilerisi için bir garantisi olmadığından dolayı MONO ya pek sıcak bakmıyor.

serkay1578

Doçent
Reaksiyon puanı
3
Bende zaten büyük projeler yapmak için kullanıcam c++ o yüzden c++ istiyorum :)

---------- Post added at 16:29 ---------- Previous post was at 14:29 ----------

Arkadaşlar anlaymadığım olay şu şimdi visual studio da bir proje açıyorum(visual c++/win32/win32 project i seçiyorum) ondan sonra bi ekran açılıyor ya orada soruyor console application ve windows application diye orda console app. yi seçtiğim zaman normal yazdığım kodlar çalışıyor ama windows u seçtiğim zaman aynı kodlar çalışmıyor,ben windows penceresinde işlem yapmak istiyorum mesela onu anlayamadım kodları farklımı ?

mstfcck

Asistan
Reaksiyon puanı
5
c# ile visual c++ öğren derim. zaten yapı olarak benzerler. ben c# biliyorum bu ara visual c++'a merak saldım.
kaynak bulmaya çalışıyorum. msnimi felan ekleyebilirsin. kaynak paylaşımı yapabiliriz. :)

Amenofis

Öğrenci
Reaksiyon puanı
9
Merhaba arkadaşlar. Foruma yeni üye oldum, burası programlama açısından aktif gibi.

@serkay1578
Arkadaşım büyük yanılgı içerisindesin. C++ öğrenmek için uzun bir süre konsol programı yazmak zorundasın. Dili öğrenmek ayrı şeydir, kullanıcı arayüzü yapmak (pencereler, butonlar vs.) ayrı şey. Sen c++ öğrendikten sonra görsel arabirim yapmak için sürüyle seçeneğin olacak. Visual c++ bunlardan sadece biri.

Ayrıyeten büyük firmaların c++ kullandığı yanlış. Benim bildiğim sektörde en çok c# kullanıyorlar, sonra java. "Normal" işler c++ öğrenmek gereksiz zahmettir.:thumbdown:

serkay1578

Doçent
Reaksiyon puanı
3
Ben birşey sorucam visual c++ ile ilgili şimdi text boxtan gelen veriyi bir değişkene aktarmak istiyorumda gelen şey sayı ise

int sayi;
sayi=System::Convert::ToInt32(this->text->Text)

gibi alıyorumda bir yazı yani string geldiği zaman nasıl alıcam onu çözemedim ?

kosasker

Profesör
Reaksiyon puanı
49
Kardeşlerim. C++ Türkiyede pek fazla kullanılmıyor. Bu aşikar. Fakat büyük firmalara giderseniz yine delphi, C# değil, C++ göreceksiniz. Üzgünüm acı gerçek bu. Halen daha ihtiyacı en iyi karşılayan C++ olmaktadır.

Microsoft Silverlight projesini askıya aldı bu arada. Neden diye soracak olursanız cevabı çok basit. Güvenlik.

serkay1578

Doçent
Reaksiyon puanı
3
Hocam sen bir üstteki sorunun cevabını biliyormusun ?

kosasker

Profesör
Reaksiyon puanı
49
Üzgünüm Visual studio kütüphanelerini hiç kullanmadım. Text Box ın özelliklerini ayarlamak için kullandığın palette sadece sayısal karakterleri almak için ayar yapabilirsin diye düşünüyorum. Visual Studio çok az kullandım, o da express editionlarını...

C++ için ben Mingw, Qt ve Gtk+ kullanıyorum.

Çok da acil olur ve çözemezsen express edition'ı kuzenimin bilgisayarına kurabilirim lakin akşam 20:00 den önce evde olmam... Beklemen lazım yani..

raxetul

Profesör
Reaksiyon puanı
31
Kod:
bool IsNumeric(const char *p)
{
  for ( ; *p; p++)
    if (*p < '0' || *p > '9')
      return false;
  return true;
}
Bu fonksiyon char dizisi içinde karakter varsa false döndürüyor. Parametresini string yap ve char dizisine dönüştür. Yazdığın integer a dönüştürmeyi sadece bu fonksiyon true döndürünce çağır.

---------- Post added at 18:43 ---------- Previous post was at 18:39 ----------

Ya da
Kod:
try
{
	myInt = System::Convert::ToInt32 ( myTextBox->Text );
}
catch ( System::FormatException * pEx )
{
	MessageBox::Show("Not a number");
}
 gibi bir şey de güzel olur.

totleben

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Ben birşey sorucam visual c++ ile ilgili şimdi text boxtan gelen veriyi bir değişkene aktarmak istiyorumda gelen şey sayı ise

int sayi;
sayi=System::Convert::ToInt32(this->text->Text)

gibi alıyorumda bir yazı yani string geldiği zaman nasıl alıcam onu çözemedim ?
C++ bilmem ama eğer yukarıdaki kod çalışıyorsa aşağıdaki gibi olmalı.

string yazi;
yazi=this->text->Text

System::Convert::ToInt32 bana daha çok .Net koduymuş gibi geldi. Çok tanıdık geldi :) C++ ile managed uygulamamı geliştiriyorsun?

Amenofis

Öğrenci
Reaksiyon puanı
9
Üzgünüm Visual studio kütüphanelerini hiç kullanmadım. Text Box ın özelliklerini ayarlamak için kullandığın palette sadece sayısal karakterleri almak için ayar yapabilirsin diye düşünüyorum. Visual Studio çok az kullandım, o da express editionlarını...

C++ için ben Mingw, Qt ve Gtk+ kullanıyorum.

Çok da acil olur ve çözemezsen express edition'ı kuzenimin bilgisayarına kurabilirim lakin akşam 20:00 den önce evde olmam... Beklemen lazım yani..

Qt ile ilgilenen birilerini görmek güzel. Hocam bir sorum olacak, hiç Graphics View kütüphanesini kullandınız mı? Bir board oyunu yapmaya girişmiştim. Yapay zekası bitti konsolda oynuyorum ama Qt un grafik koordinat sistemi ve dönüşümleri kafamı allak bullak etti.:blink:

Bu konuda herhangi bir tecrübeniz varsa almak isterim. Birde qt varken niçin üzerine gtk?.

kosasker

Profesör
Reaksiyon puanı
49
Koordinat sistemi bildiğin kartezyen sistemi. Her bilgisayar sisteminde standart olarak kabul edilen sol üstten başlayan boyama ve biçimlendirme yöntemini kullanıyor.

http://doc.trolltech.com/4.2/coordsys.html

Qt varken GTK kullanılmasının nedeni de işim yüzünden. Her ikisini de yeri geldiğinde kullanmam gerekiyor. İşim ar-ge olduğu için tek bir alana yönelik çalışmıyorum.

Grafik konusunda OpenGl i kullanman gerekiyor sanırım. Onunla şimdilik işim olmadı. Esasında grafik kütüphanesi ile de işim olmadı :)

E32KERNEL

Doçent
Reaksiyon puanı
0
Programlamayı ciddi anlamda düşünen kişiler C++ 'ı öğrenir,C++ 'a katlanabilir.
Ve en aşağıdan ,donanımdan, başlarlar.C++, merdivenin en üst basamağıdır.

Benim genel kanaatim:
C++ çok zor olduğu için ona çamur atılıyor gibi.
"C++ öğrenme neyine yarayacak?" , "C# öğren" , "C# varken C++ 'a ne gerek var?" , "C# öğren Windows 'da görsel programlar yazarsın..." gibisinden yorumlar,görüşler görüyorum.Tabi bu daha da devam ettirilebilir.

Tabi burada şunu da belirteyim:
Kimseyi kastetmiyorum.Genel durum böyle.(bana göre)

Daha konsolda program yaz(a)madan hemen GUI 'ye geçilip,bir iki şey öğrenip programcı geçinenler var...
Daha sorsanız ikili sayı sisteminde çalışamazlar bile.

Kimse bana kızmasın bana ama C++ 'ı öğrendikten sonra C# çocuk oyuncağı...

--------xxx-------

Arkadaşımızın sorusuna ise şöyle cevap vermek istiyorum:
Eğer gerçek anlamda programlamayı düşünüyorsan C++ mutlaka öğren.(zaten istemesende öğretirler.).

Yok eğer gerçek anlamda düşünmüyorsan da zaten arkadaşlarımız sana onlarca seçenek sunmuşlar.

Üstte de dediğim gibi kimseyi kastetmiyorum....
Forumlardan gördüğüm genel durum bu...