Visual Studio Code'ye C# Yükleme Ve Çalıştırma

Bu konuyu okuyanlar

ember_moon7

Profesör
Reaksiyon puanı
2,174
Herkese merhaba. Bugün Visual Studio Code'ye nasıl C# yüklenebileceğini ve nasıl çalıştırabileceğimizi anlattım. SS'ler biraz amatörce oldu :D , umarım beğenirsiniz. Hazırsanız başlayalım.

vscode4.PNG

Yeşil ile işaretlediğim yere tıklıyoruz.

vscode5.PNG

Arama kısmına "C#" yazıyoruz Lacivert ile işaretlediğim eklentiyi indiriyoruz. Tabii indirdikten sonra hemen C# kullanmaya başlamıyoruz. İhtiyacımız olan bir program var. Programımız ise ".Net"

vscode6.PNG

Arama kısmına "dotnet" yazıyoruz. Sarı ile işaretlediğim "Download"'a tıklıyoruz.

vscode7.PNG

Karşımıza böyle bir yer çıkıyor. Burada .NET 5.0'dan hangi bit sürümünü kullanıyorsanız (yanlış biliyorsam af ola) o sürümü indiriyoruz. Ben 64 bit bir sistem kullandığımdan .NET SDK x64'ü indiriyorum. Siz 32 bit bir sistem kullanıyorsanız .NET Runtime'yi indirin.

vscode8.PNG

Kurulumu yaptıktan sonra, masaüstünde veya istediğiniz herhangi bir yerde yeni bir klasör oluşturuyoruz.

vscode9.PNG

Visual Studio Code'ye gelerek, üst taraftaki çubuktan "File"'ye tıklıyoruz.

vscode10.png

Daha sonra "Open Folder" diyiyoruz.

vscode11.PNG

Karşımıza böyle sekme çıkıyor. Burada hangi yerde klasörü oluşturduysanız, o klasöre gidin. Ben masaüstünde yeni bir klasör oluşturdum. Yeni oluşturduğum klasörü seçiyorum.

vscode12.PNG

Sol tarafta klasörümün içi gözüküyor. Şu anda içi boş. Şimdi ise bir C# dosyası oluşturalım. Yeşil ile çizdiğim "Terminal" yazısına tıklıyoruz.

vscode13.png

Sonra "New Terminal" diyiyoruz. Daha sonra altta bir Terminal gözüküyor. Oraya "dotnet new console" yazıyoruz. Daha sonra sol tarafta oluşturduğumuz klasörün içine gerekli C# dosyaları iniyor. Daha sonra "Program.cs"'e tıklıyoruz. Ve karşımıza
C#:
using System;

namespace yeni_şey
{
    class Program
    {
        static void Main(string[] args)
        {
            Console.WriteLine("Hello World!");
        }
    }
}

bu kod çıkıyor. Burada hazır olarak program verilmiş. Kodun altında Terminal var. Oraya "dotnet run" yazarsak, kodda yazan "Console.WriteLine("HelloWorld!");" yazısını çalıştırıyor. Çıktı olarakta "Hello World" yazısı çıkıyor.

Malum ss sayısı yüzünden fazla ss atamadım kusura bakmayın :( . Bir sonraki rehber yazımızda görüşmek üzere :D

Senior_53

elitt
Reaksiyon puanı
5,368
Eline sağlık,
Güzel rehber olmuş.