Bu Çizimi Grafik haline Getirebilir misiniz?

ZorhaK

Rektör
Reaksiyon puanı
259
SDN dostları merhaba şöyle bir çizim var ancak bunu grafik şeklinde nasıl çizebiliriz.

Aranızda bu işten anlayan varsa lütfen yardımcı olsun.Aşağıdaki resmin grafik halini yapabilecek olan varsa çok teşekkür ederim şimdiden.
,

bu bir çöp kafesi olacak.İçindekiler çöp olacak kafes ise tel örgülü olacak..Kafesin kapaında bir de tutamaç var.

Bu resim bulunduğum yerde belediye tarafından yapılan bir proje yarışması için gerekiyor.

2akbvp2.jpg

erdcan

Doçent
Reaksiyon puanı
14
grafik olarak derken?ps,corel filan onda çizilmiş halimi?

ZorhaK

Rektör
Reaksiyon puanı
259
Erdcan öncelikle cevap için sağol.

ama sordugun soruya dair en ufak bir bilgim yok:)

Yani bakınca bir şeye benzesin yeter.Bu bir proje çalışması için öneri resmi olacak da..

ZorhaK

Rektör
Reaksiyon puanı
259
Çok teşekkürler.:)

yapacağın her ne olursa olsun benim paylaştıgım resimden daha iyi olacağı kesin.Paintte çizdim de:)

ahky

Profesör
Reaksiyon puanı
65
Hazır resim bulunsa olmazmı.yada gerçek resimler kullanılsa.belki bişeyler çıkartırız o zaman.

ZorhaK

Rektör
Reaksiyon puanı
259
olur tabiki neden olmasın..

Ama büyük ölçüde benzemeli çizimdekine..

Googleden biraz baktım ama genelde boyu yüksek kafesler var..

benim dediğim kafesin ortalama ölçüleri

3 m civarı uzunluk

2 m eni

70 cm civarı da yükseklik.

Mirack1907

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
57
Corel olsun ps olsun biraz hakim olsam programlara istedigin şey hiçde zor degil ama işte hakim degilim malesef :(

ZorhaK

Rektör
Reaksiyon puanı
259
Corel olsun ps olsun biraz hakim olsam programlara istedigin şey hiçde zor degil ama işte hakim degilim malesef :(

Bu konu vesile olsun bir planlama yap bir yerden başla öğrenmeye:)

Eminim ilgi duyduğun bir konuda çok rahat öğrenirsin.Sonra bırak hakim olmayı savcı bile olursun..:)

Teşekkürler ilgin için..

ahky

Profesör
Reaksiyon puanı
65
Photoshop da rahat yapılır buda.photoshopa hakim birinin el atması lazım,Elinde exel den başka birşeyi olmayan biri olarak.şöyle bi taslak çıkarttım.İstenirse renk vs.olarak daha iyisi yapılabilir exel'de bile:)

kafes.png

ZorhaK

Rektör
Reaksiyon puanı
259
ahky emeğin için çok teşekkürler.En azından benim çizdiğimden daha iyi.Tekerleklere gerek yoktu:)

Alıyorum bunu..eldeki bir kuş daldaki iki kuştan yeğdir:)

REDFOKS

Rektör
Emektar
Reaksiyon puanı
201
bahasettığin olay için ınetten uygun resimler bul sonra (adobe ılıstrator) de bunların içinden en uygun olanını üstünden çizip grafık halıne getıre bılırsın ayrıyeten bu grafık e istediğin ayrıntılarıda ekleye bılırsın.pohtosohop tada olur ama cok ugrastırır bu gıbı uygulamalar için (ilstrator) en ugun program kolay gelsın :)

ZorhaK

Rektör
Reaksiyon puanı
259
zorhak ödülden bizede pay düşcekse neden olmasın :lol::lol:

Yarışma ödüllü demişler ama ödülü belirtmemişler.emin ol benim tek derdim çöp konusunun bir düzene girmesi:)

bahasettığin olay için ınetten uygun resimler bul sonra (adobe ılıstrator) de bunların içinden en uygun olanını üstünden çizip grafık halıne getıre bılırsın ayrıyeten bu grafık e istediğin ayrıntılarıda ekleye bılırsın.pohtosohop tada olur ama cok ugrastırır bu gıbı uygulamalar için (ilstrator) en ugun program kolay gelsın :)

Bu mesajdaki anahtar kelimeleri kullanıp neyi nasıl yapmam gerektiğini araştıracağım.

Teşekkür ederim.Madem zor bir olay senin dedğin gibi yapmak en mantıklısı..Ben kolay olu diye düşündüğüm için sizden rica etmiştim..Değilmiş..

futureng

Asistan
Reaksiyon puanı
1
Merhaba ücretsiz gimp programı ile yapabilirsin. Çok yüzeysel 2-3 dk lık bir örnek hazırladım. istersen üzerine devam edebilirsin.

El Padrino

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
70
Öncelikle düşüncen hakkında yorum yapıcam ben.Anladığım kadarıyla belediyenin sokaklarda kullanması için bir çöp haznesi-konteynırı tasarım yarışması gibi birşey sanırım.

Düşüncen güzel ancak kafes şeklinde bir çöp haznesi çevrede görsel açıdan çok rahatsız edici durur.Onun içinden sızan pis sular vs. çevreyi dahada kirletir.Tabi kafesin içine ne tür çöp atılacagı öncemli.Kağıt, metal veya benzeri çöpler atılacaksa olabilir ancak bizim halkımız mağlum yerlere bile çöp attığına göre bu kafesin içine kim bilir neler atarlar...

Elbruz46

Rektör
Reaksiyon puanı
1,338
photoshop ile bir şeyler yapmaya çalıştım ama...

cpkutusu.jpg

ZorhaK

Rektör
Reaksiyon puanı
259
ilgilenen arkadaşlara çok çok teşekkür ederim..Elbruz46 çizimini kaptım:)
futureng çizim için sana da ayrıca teşekkür ediyorum.

Çok teşekkür ederim Elbruz46 .Bu ÇİZİMinleLE NE DEMEK İSTEDİĞİMİ ÇOK DAHA İYİ ANLATMIŞ OLURUM.

El padrino düşüncelerinde haklılık payın var önce şu konuyu incelemende fayda var..

http://forum.shiftdelete.net/konu-disi/113618-cop-konteyneri-koy-oyum-sana-demistim.html

Ayrıca yarışma çöp konteynır yarışması değil geniş kağüpsamlı bir yarışma.Yani kültür,yaşam,çevre parklar bahçeler vs herhangi bir konuda herhangi bir proje.

ayrıntılı bilgi akçaabat belediyesi sitesinde olacaktı sanırım.

Bu kafes yöntemiyle çöpler geniş bir alana yayılmamış olacak ve kedi köpek vs . hayvanlar çöpleri dağıtamayacak.

Proje yarışması şubat 01 de sonuçlanıyor sanırım.Ozaman bilgilendiririm sizi ne oldu ne olmadı diye:)

druSpy

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
anırım.

Bu kafes yöntemiyle çöpler geniş bir alana yayılmamış olacak ve kedi köpek vs . hayvanlar çöpleri dağıtamayacak.

kedi köpek neyle beslenicek :biggrin: mahallede geyik avlicak halleri yok ya.. bırak dagatsınlar çöpleri.. :biggrin:

gvn

Profesör
Reaksiyon puanı
19
bnde yapabiirdim ama bayagı ii calışmalar cıkmış nese saglık olsun

JacksonBoB

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
@ZorhaK
Hem tasarım hem de çıkış düşüncen olarak da pek başarılı bulmuyorum fikrini. Şimdi böyle bi kafesin çöpler için kullanılacağını düşünürsek:
1. En başta kötü koku ve görüntü gibi sorunlar yaratacaktır.
2. İnsanların çöpe neler attıkları düşünürsek insan sağlığı açısından da tehlike arz edecektir. Yine mahallede bulunan çoçuklar çöplerin içlerinde dikkatlerini çekicek bi şey gördükleri zaman çöpü kurcalamak isteyecektir. Bulaşıcı ve salgın hastalıklara neden olabilir.
3. Çöpün yarattığı koku ve pislik fare, sıçan, böcek vs. gibi haşere hayvanların çoğalmasına neden olacaktır.
4. Kedi ve köpeği engelleme amaçlı düşünülmüşse de onlar bu engeli kolaylıkla yine aşacaktır. Tel kafesin kenarından sarkan poşetleri yırtıp açacaklardır. Bu seferde çöpleri etrafa yayacaklardır.

Çöp konteynerının amacı zaten çöpü görünmez ve ulaşılmaz kılmaktır. O yüzden kapaklı ve saçtan yapılmıştır.

Sırf kedi ve köpeğin çöpü karıştırmaması için tasarlandıysa hem onlara engel olamayacak bi tasarım hem de pire için yorgan yakılmasına güzel bi örnek teşkil edecektir.

Benim düşüncem kapaklı konteynera devam :D.

s7v7n

Asistan
Reaksiyon puanı
6
@ZorhaK
Hem tasarım hem de çıkış düşüncen olarak da pek başarılı bulmuyorum fikrini. Şimdi böyle bi kafesin çöpler için kullanılacağını düşünürsek:
2. İnsanların çöpe neler attıkları düşünürsek insan sağlığı açısından da tehlike arz edecektir. Yine mahallede bulunan çoçuklar çöplerin içlerinde dikkatlerini çekicek bi şey gördükleri zaman çöpü kurcalamak isteyecektir. Bulaşıcı ve salgın hastalıklara neden olabilir.
3. Çöpün yarattığı koku ve pislik fare, sıçan, böcek vs. gibi haşere hayvanların çoğalmasına neden olacaktır.
4. Kedi ve köpeği engelleme amaçlı düşünülmüşse de onlar bu engeli kolaylıkla yine aşacaktır. Tel kafesin kenarından sarkan poşetleri yırtıp açacaklardır. Bu seferde çöpleri etrafa yayacaklardır.

Çöp konteynerının amacı zaten çöpü görünmez ve ulaşılmaz kılmaktır. O yüzden kapaklı ve saçtan yapılmıştır.

Sırf kedi ve köpeğin çöpü karıştırmaması için tasarlandıysa hem onlara engel olamayacak bi tasarım hem de pire için yorgan yakılmasına güzel bi örnek teşkil edecektir.

:thumbup:

DeliMavi85

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
eleştirileriniz güzel ama önceki sayfalarda verilen şu linki gözden kaçırmışsınız sanırım

http://forum.shiftdelete.net/konu-disi/113618-cop-konteyneri-koy-oyum-sana-demistim.html

Çöp konteynırı talebinde bulunulmuş ama reddedilmiş..

hatta siz zahmet etmeyin ben o linkin içeriğini buraya kopyalıyayım:)

Son yapılan yerel seçimler de seçime yakın bir zamanda mahallede gezen bugünki belediye başkanını görünce bir heyecanla evden çıktım hızlı adımlarla yetişip ..

'Kolay gelsin lütfen arkanıza dönüp şu çöplerin durumuna bakar mısınız?'' dedim.

Ama bu vatandaşın suçu zamanında atsınlar ve düzenli atsınlar dedi.Biz hep uyarıyoruz dedi.

Ben de ''belli bir yaşı geçmiş insanların huyunu değiştiremezsiniz inat edeceğinize çöp konteyneri koyun '' dedim.

Hayır bütün gelişmiş şehirlerde bu sistem vardır dedi.

-Hayır başkan bey bir çok ilde bulundum aksie her yerde konteyner var.'' dedim.Üstelik konteyner olmayan yerlerde ise sebep alan darlığıdır dedim.

Ama başkan aynı cevabı vermekte ısrar etti.Son söz olarak ''konteyner koyarsanız oyum size dedim çektim gittim.

Seçim günü de oyumu başka partiye verdim.Hatta sandık başkanıydım sandıkları gezerken kendisine aramızda geçen konuşmayı hatırattım hala oy kullanmadım dedim espriyle.Pek önemsemedi çekti gitti.

Yoldan geçerken elimizdeki küçük çöpleri atacak yer bulamıyoruz.

İşte Belediye Başkanımızın tüm gelişmiş şehirlerde bu sistem vardır dediği sistem..

Daha da kötüleri vardı ancak bulamadım.Bu fotoğrafları biriktirip yerel gazetelere göndermeyi düşünüyorum.Az önce yerel bir internet haber sitesine yolladım.

14ln5sx.jpg

2jagodk.jpg
Not:Son resimdeki koltuk kutusu da bizim evin çöpü:)

Mecburen bu düzene(!) uymak zorundayız..

vegaturk

Profesör
Reaksiyon puanı
117
Konu photoshop dışına kaymasın :) o başkan böyle bir mesaj yakışır
29vj93.jpg

AntiParantez

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
@ZorhaK

Her kelimesine katılıyorum.

Yazık o başkana :) çözüm bulamayınca yarışma düzenlemiş :)

LWMP

Doçent
Reaksiyon puanı
3
yapacagın ıslerı anlatayım sana
eger yarısmaya katılıyorsan ılk once autocad le aynı renksız bırsekılde cız
ıkıncısı ıse herseyı 3dsmax ta yapman gerekecek bunun ıcın bıraz ugrasaksın ama becerebılırsen mimari resım cıkar ortaya

Fantoma

Profesör
Reaksiyon puanı
27
Resimler elbette tatsız.
İşin grafik yönü bir yana, size bir de acı gerçeği anlatmak istiyorum.
Evet çöp konteynerlerinde çöpler kapalı yerde duruyor gibi görünse de, aslında yeni türeyen çöp toplayıcıları yüzünden konteyner kapakları devamlı açık kalıyor ve işin daha kötüsü, siz çöp poşetleriyle bağlayıp atsanız da, toplayıcılar tarafından teker teker açılıp, dağınık bırakılıyor.
Aksi gibi, bize daha orta okul seviyesinde öğretilen bilgilere göre, sinekler sadece sulu pisliklerle beslendiğine göre, özellikle sineklerin yoğun olduğu yaz döneminde durumun vehametini sizlere bırakıyorum.
Üstüne üstlük bir dönem o poşetleri topladığı gibi bir de sıkan çağdaş teknolojili (!) çöp kamyonlarının sokaklara sıkıp bıraktığı pislik özsuyu artık sineklere ne tür bayram varın siz düşünün.
Alt yapımızın yetersizliği ve henüz bizim ülkemizde pek rastlanmayan öğütücülü evye sistemleri kullanılmadıktan sonra, maalesef çoğu hastalığın giriş kapısı olan o yollardaki pisliğe daha çoook katlanmak zorundayız.

orcnd

Dekan
Reaksiyon puanı
255
Resimler elbette tatsız.
İşin grafik yönü bir yana, size bir de acı gerçeği anlatmak istiyorum.
Evet çöp konteynerlerinde çöpler kapalı yerde duruyor gibi görünse de, aslında yeni türeyen çöp toplayıcıları yüzünden konteyner kapakları devamlı açık kalıyor ve işin daha kötüsü, siz çöp poşetleriyle bağlayıp atsanız da, toplayıcılar tarafından teker teker açılıp, dağınık bırakılıyor.
Aksi gibi, bize daha orta okul seviyesinde öğretilen bilgilere göre, sinekler sadece sulu pisliklerle beslendiğine göre, özellikle sineklerin yoğun olduğu yaz döneminde durumun vehametini sizlere bırakıyorum.
Üstüne üstlük bir dönem o poşetleri topladığı gibi bir de sıkan çağdaş teknolojili (!) çöp kamyonlarının sokaklara sıkıp bıraktığı pislik özsuyu artık sineklere ne tür bayram varın siz düşünün.
Alt yapımızın yetersizliği ve henüz bizim ülkemizde pek rastlanmayan öğütücülü evye sistemleri kullanılmadıktan sonra, maalesef çoğu hastalığın giriş kapısı olan o yollardaki pisliğe daha çoook katlanmak zorundayız.

istanbulda yavaş yavaş otomatik kapaklı çöp kutularına geçiliyor. bunun dışında benim yaşadığım bölgede(fatih) bir meydanda bombalı saldırı olmuştu çöp kutusuna bu olaydan sonra deposu yer altında olan çöp kutuları yerleştirildi meydana. bunun güzel bir çözüm olacağını düşünüyorum. böylece çöp arabaları daha geç gelebilir ve kağıtçılar çöpleri dağıtamaz.
şüpesiz plastik olanlarına göre çok daha maliyetli olduğundan şimdilik yaygınlaşması zor gibi.

sesu12

Asistan
Reaksiyon puanı
1
İsterseniz Solidworksde modelleyebilirim.

ZorhaK

Rektör
Reaksiyon puanı
259
İlginiz için teşekkürler.Örnek olması açısından yapabilirsiniz ama arkadaşlardan birisi yardımcı oldu sağolun.