Bisiklet Kullanmayı Öğrenmek ve Öğretecek Birini Bulmak

Bu konuyu okuyanlar

mcht_z

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Herkese Merhaba,

Ben, Bilgisayar Teknolojileri ve Programlama okuyorum bu sene de mezun olacağım. Şu ana kadar birçok programlama dili gördük. Bunların hepsini çalıştım kısaca değişken nedir fonksiyon nedir döngüler metodlar yöntemler vs. herşeyi öğrendik. Konsolda Hello World ve türevlerini de yazabiliyorum :) Bir sayının faktöriyelini hesaplayan program ve tahmin edebileceğiniz bir sürü konsol uygulaması yazmak hususunda da ciddi sıkıntılarım yok ancak;

Biri haydi bir program yaz dediğinde ya da bunu kendi kendime dediğimde ne yazık ki ortaya bir program çıkmıyor. Bisikletin ne olduğunu; iki tekerleğinin pedalının zincirinin olduğunu; pedalı çevirince zincirin dolayısıyla da tekerleğin döneceğini bilmek hatta üstünde dengede durmak gerektiğini de bilmek onu sürmeyi becerebileceğiniz anlamına gelmiyor.

Ben programcılığı bisiklete binmek gibi görüyorum. Hani ilk binmeye çalıştığınızda sağa dönerken sola dönerken düşer dengenizi sağlayamazsınız ama öğrendiğinizde de acemilik döneminize hayret eder burdan dönerken şu hareketi yaparken nasıl oluyor da düşüyormuşum dersiniz. İsteseniz de o şekilde sürüş hataları yapamazsınız...

Özetleyecek olursak şu sıralar C++ üzerinde karar kıldım. Daha öncesinde ders olarak falan okuduğum bir dil değil. C biliyorum. C++ ile win32 uyguslaması yazmak niyetindeyim. Elimde kaliteli bir C++ dökümanım da var ancak tahmin edebileceğiniz gibi örnekler ve anlatım konsol uygulamalarına yönelik. Yani ben cin cout kullanmak filan istemiyorum. İyi programcılar ne dediğimi sanıyorum anlıyordur. Bir başka deyişle Visual C++ öğrenmek istiyorum. Ben elimdeki dökümanı bitirip pointer nedir fonksiyonlar nasıl yazılır class nasıl tanımlanır vs. hepsini öğrenmiş olacağım ama bunların hiç biri bir win32 yazmak için yeterli olmayacak. Bu hususta iki yardım rica ediyorum usta programcı dostlardan;

1-Bisiklet sürme mantığını kavratacak ya da bisikletin üzerine oturtup bu böyle gider diyecek türünden bir yardım
2-C++ ile görsel programlama yapabilmem için her türlü yardım (kitap,e-book,video,ders notu vb.)

Bu kadar karmaşık ve uzun bir yazıyı okuma zahmeti gösterenler için teşekkürlerimi sunuyor, özellikle de konu hakkında uzman arkadaşların en azından yorumlarını rica ediyorum :)

Serkannd

Profesör
Emektar
Reaksiyon puanı
10
bisiklet sürmek hiç bu kadar zor olmamıştı :)

üzgünüm konu hakkında bilgim yok.. :(

Champion78

Profesör
Reaksiyon puanı
43
yazıyı zevkle okudum, farklı bi bakış açısı olmuş, hoşuma da gitti :D yalnız c++ bana ters geldi maalesef :) c# veya delphi demiş olsaydın kaynak da var bilgi-birikim de. c++ konusunda yardımcı olamam ama bir program yazmaya başlar ve "şunu nasıl aşabilirim" dediğinde elimden geldiğince yardım etmeye çalışırım :)

siriusian

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Yazın gerçekten güzel olmuş programlama olayına farklı açıdan bakmışsın bende senin gibi 2 yıllık BTP mezunuyum ben daha sonra DGS ile 4 yıllığa geçiş yaptım bana göre C++'tan vazgeç eğer Visual bir programlama yapmak istiyosan ya .Net yada C# yap bu ikisi hakkında türkçe döküman, video vs. bulman daha kolay ama ingilizce sorun olmaz diyorsan hepsinde kolayca döküman bulabilirsin.. senin deyiminle bisikleti kullanman için yapabileceğin örnekler için ise benim sana tavsiyem internette hazır program veren siteler var mesela codeproject gibi bu sitelerde hazır programları ilk önce al incele sonra kendin yapmaya çalış takıldığın yerde hazır programdan biraz kopya çekebilirsin böylece hem kendini geliştirirsin hemde cin, cout gibi basit programlamalardan kurtulursun..

orcnd

Dekan
Reaksiyon puanı
255
istediklerinin tek bir cevabı var c#. programlama trendlerini yakalamanın en hızlı yolu c#. c#'ı aştıkdan sonra yol ayrımları olacak. eminim ki o zaman da buraya başlık açacaksın

mcht_z

Asistan
Reaksiyon puanı
0
yazıyı zevkle okudum, farklı bi bakış açısı olmuş, hoşuma da gitti :D yalnız c++ bana ters geldi maalesef :) c# veya delphi demiş olsaydın kaynak da var bilgi-birikim de. c++ konusunda yardımcı olamam ama bir program yazmaya başlar ve "şunu nasıl aşabilirim" dediğinde elimden geldiğince yardım etmeye çalışırım :)

Yorum için çok teşekkür ederim. Tavsiyeleriniz doğrultusunda bir yön değişimi yaşayabilirim. Elimde C# kitabı da varken :rolleyes: yardımımı isterim ama ona göre :)

Yazın gerçekten güzel olmuş programlama olayına farklı açıdan bakmışsın bende senin gibi 2 yıllık BTP mezunuyum ben daha sonra DGS ile 4 yıllığa geçiş yaptım bana göre C++'tan vazgeç eğer Visual bir programlama yapmak istiyosan ya .Net yada C# yap bu ikisi hakkında türkçe döküman, video vs. bulman daha kolay ama ingilizce sorun olmaz diyorsan hepsinde kolayca döküman bulabilirsin.. senin deyiminle bisikleti kullanman için yapabileceğin örnekler için ise benim sana tavsiyem internette hazır program veren siteler var mesela codeproject gibi bu sitelerde hazır programları ilk önce al incele sonra kendin yapmaya çalış takıldığın yerde hazır programdan biraz kopya çekebilirsin böylece hem kendini geliştirirsin hemde cin, cout gibi basit programlamalardan kurtulursun..

Teşekkür ederim. DGS ile mühendisliğe mi geçiş yaptın? Bu benim de hedefim şuan. Temmuzda DGS'ye gireceğim. Tavsiyelerini de kesinlikle değerlendireceğim. Genel eğilim C# yönünde gibi.

istediklerinin tek bir cevabı var c#. programlama trendlerini yakalamanın en hızlı yolu c#. c#'ı aştıkdan sonra yol ayrımları olacak. eminim ki o zaman da buraya başlık açacaksın

Yorumunuz için çok teşekkürler. Bunu yukarıda ifade ettiğim gibi ciddi ciddi düşünüyorum. C++ konusunda biraz kafamı karıştırdı bir iki arkadaşım. Yani benim esas yoğunlaşmak istediğim C# olsa da Microsofta bağlımlı kalmamak açısından C++ gibi bir yönelişe girdim. Böyle yönlendirildim fakat sonuca baktığımızda sektörel olarak şu an için Windows app yapmak en mantıklısı gibi bu durumda da zaten Microsoft'un yolundan gitmiş oluyoruz. C++ programlama biliyorum deyip win32 yazmakla c#ile yazmak arasında efendim ben platformdan bağımsız programcıyım demek ne kadar anlamlı ki :bored:

kosasker

Profesör
Reaksiyon puanı
49
Kardeş. Senin ilacın Qt...

http://qt.nokia.com/downloads
http://www.qtcentre.org/content/
http://doc.qt.nokia.com/latest/
http://qtturkiye.com/tr/
http://qt.comu.edu.tr/
http://qt.comu.edu.tr/?page_id=14

Qt Designer ile salt C++ da kodlayabilirsin. Qt ile ticari program yapıp, relase modunda istediğin gibi satabilirsin, kütüphanelerini de yanında vererek. Açık kaynak kodlamana gerk yok Qt kütüphanelerini kullansan bile. Sadece Qt SDK yı veya Qt creator ı indir (SDK tavsiye ederim) ve kodlamaya başla.

İstediğin her türlü ticari programı "Qross Platform" :) kodlayabilirsin ;)

İster Linux kodla, ister windows, işletim sistemi farklılıklarını kütüphanelere yansıtmak istiyorsan başlık dosyasında bunları bildirmen yeterli.

C# gerek yok. C/C++ herşeye yeter ;) Aynen devam et.

Saygılar.

mcht_z

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Yorumun için çok teşekkür ederim. Tam ortada kaldım C++ dediğimde bir sürü şey var C# dediğimde de aynı mevzu kesin ve net bir karar ile çok sıkı çalışmam lazım bu süreç nasıl işleyecek bilmiyorum. Önemli olan herşeyden önce iyi bir programcı olabilmek ve bunun meyvelerini alabilmek. A olur B olur C olur önemli olan bu aslında...

kosasker

Profesör
Reaksiyon puanı
49
Şu yoldan gidelim o zaman. Sen C ve C++ a devam et. C/C++ da orta derecenin altında dahi bilgi sahini olsan C# sana çocuk oyuncağı gelir. En azından bunu garanti edebilirim.

Staj için kendine İstanbul veya Ankara' da bir firma bul. Ya da iş al kendine. Bir proje al ücretli ve onu geliştir, teslim et.

C# dan daha iyi Java da iş bulursun. C#ı herkes kullanıyor. Büyük, küçük tüm firmalar. C#ile genelde browser tabanlı (genelde windows a mahkum) uygulama geliştiriliyor.

Java her açıdan, .Net den daha üstün bir platform ve sanırım hep öyle kalacak. Sistem programlama ve ciddi projeler için ise C/C++ gerekli. Üzülerek söylüyorum ki böyle.

C#la yapıp, C ve C++ yapamayacağın hiç bir şey yok. Web sitesi buna dahil.

http://www.webtoolkit.eu/wt

C++ a gerek kalmaksızın C ve kendi başına bir çok işi görebiliyor.

Asıl önemli noktayı kaçırmamalıyım. Programlamayı öğren. Yazılımcı olarak iş bul ve çalış. Göreceksin ki, programlama mantığı geliştikçe ve tabi ingilizcen iyiyse, öğrenme açlığın varsa her dille program yazabileceğini görebilirsin.

Champion78

Profesör
Reaksiyon puanı
43

bu linkler nerden çıktı yaw :D okulumun qt sayfası varmış ilginç :D

konuya dönecek olursak şu an piyasaya hakim iki dil var: birisi c# diğeri ise ondan aşağı kalmayan java. özellikle platform bağımsız olması javaya çok büyük artı özellik katıyor. sana son bir tavsiye vereyim, önemli olan dili öğrenmek değil, dil öğrenmeyi öğrenmek :) ki sanıyorum sen de bu konuyu halletmişsindir. c#,c++,java vs. öğrenmek en fazla 1 ayını alır.

belki biraz tuhaf kaçabilir ama şöyle bir teorim var: bir dili öğrenirken açıp kitaptan okumak, kod incelemek yerine bir program düşünüp en basitinden (örneğin elektronik telefon rehberi) bunu geliştirmeye çalışmak daha faydalı olur. elbette ki neredeyse hiçbir adımını yapamayacaksın, işte bu noktada kitaba ve en büyük yardımcımız google'a başvurmak öğrenmeyi büyük ölçüde hızlandırıyor ve akılda kalma süresini uzatıyor. sana tavsiyelerim bu yönde. umarım dgs yi de geçip bi mühendislik programına yerleşirsin ;)

he bir de son bi şey, kendine bi blog açıp öğrendiklerini oraya yazarsan (konuları, kodları vs.) hem senin için iyi olur (aklında daha iyi kalır, takıldığın zaman adres belli olur açıp bakarsın vs.) hem de senin gibi öğrenmeye çalışanlara yardımcı olmuş olursun :)

aşağıdaki adres benim blogum, çeşitli konular var ama içerisinde c# konuları da var, işine yararsa bakarsın :)
http://www.kemalkefeli.com

mcht_z

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Şu yoldan gidelim o zaman. Sen C ve C++ a devam et. C/C++ da orta derecenin altında dahi bilgi sahini olsan C# sana çocuk oyuncağı gelir. En azından bunu garanti edebilirim.

Staj için kendine İstanbul veya Ankara' da bir firma bul. Ya da iş al kendine. Bir proje al ücretli ve onu geliştir, teslim et.

C# dan daha iyi Java da iş bulursun. C#ı herkes kullanıyor. Büyük, küçük tüm firmalar. C#ile genelde browser tabanlı (genelde windows a mahkum) uygulama geliştiriliyor.

Java her açıdan, .Net den daha üstün bir platform ve sanırım hep öyle kalacak. Sistem programlama ve ciddi projeler için ise C/C++ gerekli. Üzülerek söylüyorum ki böyle.

C#la yapıp, C ve C++ yapamayacağın hiç bir şey yok. Web sitesi buna dahil.

http://www.webtoolkit.eu/wt

C++ a gerek kalmaksızın C ve kendi başına bir çok işi görebiliyor.

Asıl önemli noktayı kaçırmamalıyım. Programlamayı öğren. Yazılımcı olarak iş bul ve çalış. Göreceksin ki, programlama mantığı geliştikçe ve tabi ingilizcen iyiyse, öğrenme açlığın varsa her dille program yazabileceğini görebilirsin.

Yorumların benim için çok değerli çok kıymetli. Aslında tam da dediğin gibi öğrenme açlığım beni her dile aynı düzeyde iştahlı kılıyor. Hepsi için öğrenme isteğim ayrı ayrı mevcut. İngilizcem iyi. Yabancı dil ağırlıklı lise mezunuyum. Esasında bir de Linux hastasıyım. Birkaç ay öncesinde tamamen Linux türevi bir işletim sistemine geçişte kesin karar kılmıştım fakat bu programlama mevzuları; acaba C# mı vs. mi gibi şeyler sonrasında Visual Studio ile win32 app geliştirme mantığı ben programlama dili bakımından Microsfta bağladığı gibi işletim sistemi yönünden de mecbur tuttu. Şu an yine Windows'tayım çok sevdiğim ubuntu çok daha hızlı ve pratik şekilde beni diğer partition da beklerken :(

Öyle bir yazı yazdın ki kafam allak bullak oldu tam tersinden düşünmeye başladım yine. İçimdeki Linux meleği geç Ubuntuya kosasker'in dediği gibi Qt ile C++ programla bunu başardığında zaten birçok şeyi başaracaksın dedi. İçimdeki ses de evet bu yol senin sevdiğin en çok yatkın olanı diyor...

Tüm yorumları özümsedim bu benim bilgi açlığımdansa da senin dediklerin pek bir etkiled beni :S

---------- Post added at 21:45 ---------- Previous post was at 21:38 ----------

bu linkler nerden çıktı yaw :D okulumun qt sayfası varmış ilginç :D

konuya dönecek olursak şu an piyasaya hakim iki dil var: birisi c# diğeri ise ondan aşağı kalmayan java. özellikle platform bağımsız olması javaya çok büyük artı özellik katıyor. sana son bir tavsiye vereyim, önemli olan dili öğrenmek değil, dil öğrenmeyi öğrenmek :) ki sanıyorum sen de bu konuyu halletmişsindir. c#,c++,java vs. öğrenmek en fazla 1 ayını alır.

belki biraz tuhaf kaçabilir ama şöyle bir teorim var: bir dili öğrenirken açıp kitaptan okumak, kod incelemek yerine bir program düşünüp en basitinden (örneğin elektronik telefon rehberi) bunu geliştirmeye çalışmak daha faydalı olur. elbette ki neredeyse hiçbir adımını yapamayacaksın, işte bu noktada kitaba ve en büyük yardımcımız google'a başvurmak öğrenmeyi büyük ölçüde hızlandırıyor ve akılda kalma süresini uzatıyor. sana tavsiyelerim bu yönde. umarım dgs yi de geçip bi mühendislik programına yerleşirsin ;)

he bir de son bi şey, kendine bi blog açıp öğrendiklerini oraya yazarsan (konuları, kodları vs.) hem senin için iyi olur (aklında daha iyi kalır, takıldığın zaman adres belli olur açıp bakarsın vs.) hem de senin gibi öğrenmeye çalışanlara yardımcı olmuş olursun :)

aşağıdaki adres benim blogum, çeşitli konular var ama içerisinde c# konuları da var, işine yararsa bakarsın :)
http://www.kemalkefeli.com

Bloğunu takip edeceğim :) Tuhaf dediğin teori gerçekten de çok mantıklı benim de düşüncem bu yönde. İnsan birşeyler geliştirdikçe onu nasıl daha iyi yapabileceğini düşündükçe çok daha verimli şekilde gelişiyor... +Blog açarsam bu konu başlığının altından duyurur special thanks kısmına senin adını yazarım :)

kosasker

Profesör
Reaksiyon puanı
49
Qt ile ister Linux, ister windows istersen de macos da geliştirme yapabilirsin. Daha ileri gidip linux da windows için programlar yazabilirsin.
Mono projesi microsoft ve nowell in de desteğiyle büyük bir ivme kazanmış durumda. Şu an (malesef ki) gnome nin kullandığı bazı yerler .Net teknolojisi ile yazılmış halde. Mono olmadan çalışmıyor! C/C++ ile devam et. Bir proje yap. Dediğim gibi Qt SDK sana yeter, göreceksin. Öyle basit şeyler de yapma. Sana hemen ufak bir proje vereyim mesela ???

Netbios kullanarak bilgisayarının dahil olduğu ağda bulunan makinaların isimlerini gösteren bir uygulama yap. Aynı ağ bağlantılarımdaki gibi, fakat hiç bir sistem çağrısı kullanmadan, Qt nin QNetwork ve diğer kütüphanelerini kullanarak yap. Hemen şimdi başla. Beklemen ve düşünmen için vakit kayıp etmene gerek yok!

Qt SDK yı indir, kur ve başla. Bekleyerek öğrenemezsin. Sorarak sadece ipucu alırsın, ancak aldığın cevapları uygularsan yaparsın. İnsan belli süre sonra kendisine sormaya başlıyor. Kitaplıkları araştırıyorsun vs. vs. bu böyle çorap söküğü gibi gidiyor.

QTreeView nesnesini kullan. Netbios adlarını almak için de QNetwork kütüphanesini araştır. Daha sonra postgre sql ile bütünleşik bir telefon rehberi uygulaması yap. Hiç vakit kayıp etme!

Edit: Bu arada elinin altında sürekli bir ajanda ve sevdiğin bir kalem bulundur :) Faydasını göreceksin.

Unutmamak lazım. En iyi yazılımcı bile not almadan çalışamaz!

mcht_z

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Qt ile ister Linux, ister windows istersen de macos da geliştirme yapabilirsin. Daha ileri gidip linux da windows için programlar yazabilirsin.
Mono projesi microsoft ve nowell in de desteğiyle büyük bir ivme kazanmış durumda. Şu an (malesef ki) gnome nin kullandığı bazı yerler .Net teknolojisi ile yazılmış halde. Mono olmadan çalışmıyor! C/C++ ile devam et. Bir proje yap. Dediğim gibi Qt SDK sana yeter, göreceksin. Öyle basit şeyler de yapma. Sana hemen ufak bir proje vereyim mesela ???

Netbios kullanarak bilgisayarının dahil olduğu ağda bulunan makinaların isimlerini gösteren bir uygulama yap. Aynı ağ bağlantılarımdaki gibi, fakat hiç bir sistem çağrısı kullanmadan, Qt nin QNetwork ve diğer kütüphanelerini kullanarak yap. Hemen şimdi başla. Beklemen ve düşünmen için vakit kayıp etmene gerek yok!

Qt SDK yı indir, kur ve başla. Bekleyerek öğrenemezsin. Sorarak sadece ipucu alırsın, ancak aldığın cevapları uygularsan yaparsın. İnsan belli süre sonra kendisine sormaya başlıyor. Kitaplıkları araştırıyorsun vs. vs. bu böyle çorap söküğü gibi gidiyor.

QTreeView nesnesini kullan. Netbios adlarını almak için de QNetwork kütüphanesini araştır. Daha sonra postgre sql ile bütünleşik bir telefon rehberi uygulaması yap. Hiç vakit kayıp etme!

Edit: Bu arada elinin altında sürekli bir ajanda ve sevdiğin bir kalem bulundur :) Faydasını göreceksin.

Unutmamak lazım. En iyi yazılımcı bile not almadan çalışamaz!

İlgin için çok teşekkür ederim. Dediklerini tek tek yapacağım (şu dakikadan itibaren!) en azından kolları sıvayıp iyi bir adım atacağım. Bana herşeyden önce tüm teknik yardımların yanında böyle bir akıl hocası lazımmış :) Tekrar teşekkür ederim ben fazla vakit kaybetmeden işe koyulayım. (Bu arada Ubuntu'ya geçtim QT SDK'i de kurdum :)

kosasker

Profesör
Reaksiyon puanı
49
Ben mecbur çift sistem kullanıyorum. Hem evde, hem işte... MacOs kullanan müşteri yok Allahtan..
Gerçi olsaydı çok mutlu olurdum :D

---------- Post added at 23:55 ---------- Previous post was at 23:54 ----------

Bu arada. Sakın C den kopma! C++ ayrı, C ayrı ;)

Son mesajlar