Soru Bilgisayarım Trojan ile Hacklendi

Bu konuyu okuyanlar

Ülgen...

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
öncelikle 5 saattir falan hoi4 oynuyor idim ki acer nitro 5 (rtx s3050 modeli) 'in garip bir şekilde webcam ışığı parlamaya başladı. bende hali ile rahatsız oldum ve şüphelenmeye başladım. gidip kamerayı 1 dakikaya yakın kapattım. aniden önüme not defteri açıldı ve şu kelimeleri sarfetti arkadaş
"Memz virüsü tarafından hacklendin artık bilgisayarını kapatsan dahi çok geç" (ingilizce) benzeri bir lafı etti. e hali ile bende bilgisayarı refleks ile kapatıp biosunu açtım ve gidip güvenli modu açmaya çalışır iken sağolsun arkadaş arka planda bilgisayarı no boot found moduna kadar silmiş. bende gidip tcp/tpm verilerini sildim veri çalınmasın diye. ama işte. . . windows 11in muhteşem defender i beni 21inci günde hackletti ya bravo.
Şimdi benim sorularım şunlardır
•No Bootable Device ne demektir ve ben nasıl bir zarar gördüm?
•Memz nedir? (bilgisayar alanına 6 yıldır uzağım ve bu bilgisayara 24 gündür falan sahibim. o yüzden bu gibi terimler hakkında bilgim yok)
•silinen verilerimi nasıl kurtarırım? (hatırladığım kadarı ile zamanında harddiske hard format atılsa bile mekanik izi kaldığı için kurtarılabiliyordu ama ben ssd sahibiyim)
•hangi yere şikayet etmeliyim? çünkü bu saldırı aktif gerçekleşti.
•bilgisayarın bu no bootable device durumunu nasıl düzeltirim?
•Trojan ile saldırı yedim, şimdi adam benim tûm üst ve alt ip bilgilerime sahip, tekrar girme ihtimali varmı? var ise bunu nasıl engellerim?

Olay sıcak yaşandı, yazıyı gerçekleştikten hemen sonra yazmaya başladım.
soranlar olur ise,
hayır illegal hiçbir dosya indirmedim, şu ana kadar steam harici platformlardan indirdiğim dosyalar github dan gelme ve sırası ile şöyle:
-ai track
-open track
-tachiyomi pc
-windows sub systems for android
-ve bilgisayar bana dos olarak geldiği için driver leri
-birde win 11 fakat etkinleştirilmedi

ek bilgi:
bios açılabiliyor ama bilgisayarın shell efisini test etmedim

Martin Archimbaud

Profesör
Reaksiyon puanı
3,656
Eğer yediğiniz virüs gerçekten memz ise tamamen yüklediğiniz dosyalardan kaynaklandığını söyleyebilirim.

Hamsi1526

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
öncelikle 5 saattir falan hoi4 oynuyor idim ki acer nitro 5 (rtx s3050 modeli) 'in garip bir şekilde webcam ışığı parlamaya başladı. bende hali ile rahatsız oldum ve şüphelenmeye başladım. gidip kamerayı 1 dakikaya yakın kapattım. aniden önüme not defteri açıldı ve şu kelimeleri sarfetti arkadaş
"Memz virüsü tarafından hacklendin artık bilgisayarını kapatsan dahi çok geç" (ingilizce) benzeri bir lafı etti. e hali ile bende bilgisayarı refleks ile kapatıp biosunu açtım ve gidip güvenli modu açmaya çalışır iken sağolsun arkadaş arka planda bilgisayarı no boot found moduna kadar silmiş. bende gidip tcp/tpm verilerini sildim veri çalınmasın diye. ama işte. . . windows 11in muhteşem defender i beni 21inci günde hackletti ya bravo.
Şimdi benim sorularım şunlardır
•No Bootable Device ne demektir ve ben nasıl bir zarar gördüm?
•Memz nedir? (bilgisayar alanına 6 yıldır uzağım ve bu bilgisayara 24 gündür falan sahibim. o yüzden bu gibi terimler hakkında bilgim yok)
•silinen verilerimi nasıl kurtarırım? (hatırladığım kadarı ile zamanında harddiske hard format atılsa bile mekanik izi kaldığı için kurtarılabiliyordu ama ben ssd sahibiyim)
•hangi yere şikayet etmeliyim? çünkü bu saldırı aktif gerçekleşti.
•bilgisayarın bu no bootable device durumunu nasıl düzeltirim?
•Trojan ile saldırı yedim, şimdi adam benim tûm üst ve alt ip bilgilerime sahip, tekrar girme ihtimali varmı? var ise bunu nasıl engellerim?

Olay sıcak yaşandı, yazıyı gerçekleştikten hemen sonra yazmaya başladım.
soranlar olur ise,
hayır illegal hiçbir dosya indirmedim, şu ana kadar steam harici platformlardan indirdiğim dosyalar github dan gelme ve sırası ile şöyle:
-ai track
-open track
-tachiyomi pc
-windows sub systems for android
-ve bilgisayar bana dos olarak geldiği için driver leri
-birde win 11 fakat etkinleştirilmedi

ek bilgi:
bios açılabiliyor ama bilgisayarın shell efisini test etmedim
bilgisayarı usb ile formatlayın sorun geçecektir fakat aynı durum ben mekanik disk kullanırken oldu bende memz yoktu fakat roblox videosu çekerken webcamim parladı bende bataryayı söktüm sonra hemen format attım usb ile yani ama siz ssd kullanıyorsunuz bu yüzden verilerin kurtarılması çok zor

drjacob

Profesör
Reaksiyon puanı
699
usb ile formatlayın tüm diski silin sıfırdan temiz kurulum yapın.

leonardodavincii

Öğrenci
Reaksiyon puanı
37
Hocam, bilgisayarı formatlayın. Donanımsal seviye'de bios, ram, mbr ya da ekran kartı bios'u temiz olduğu sürece formatlamak işe yarayacaktır. Bunlar küçük hackerlar, bir şey olmaz merak etmeyin.
Her zaman dosyalarınızı onedrive ya da alternatifi bir cloud'da saklamanızı öneriyorum.

Şu adımları izleyin:
-Bilgisayarınızın internet bağlantısını kapatın.
-Bir USB ile gerekli dosyalarınızı yedekleyin.
-Format atın.
-Kaspersky Premium satın alın ve en yüksek ayarlara getirin.
-USB'yi takarak yedeklediğiniz dosyaları bilgisayara geri yükleyin.
-Hemen bir onedrive hesabı alıp dosyalarınızı cloud'a yükleyin.

Bu aşamada yeniden enfekte olursanız; linux kurarak usb belleğinizi temizleyin.