Bilgisayarım Çok Yavaş

Bu konuyu okuyanlar

berkktug

Öğrenci
Reaksiyon puanı
6
Dostlar benim bilgisayarım 12 yıllık ve 6-7 ay önce Windows 7'den Windows 10'a yükselttim. Windows 7'de iken çok hızlı değildi fakat işimi görüyordu. Yükselttiğimden beri bilgisayar dayanılmaz hâle geldi. Arama bölümünü bile 27 saniyede açıyor. Her an yavaş. Elimden gelen her şeyi yaptım. Disk birleştirme, Program kaldırma vs. Maddi durumum çok iyi değil lütfen bana yardım edin.

Son düzenleme:

Akkara

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
9,356
Windows 7'den Windows 10'a yükselttim.
Bazı durumlarda yükseltme değil de temiz kurulum yapmanız daha sağlıklı olur.
Arama bölümünü bile 27 saniyede açıyor.
Eski sistemlerde Windows 10'nun Windows 7'ye kıyasla yavaş ve hantal olması genel bir durum ancak Ara kutusunun 27 saniyede açılıyor olmasının ardında muhtemelen farklı bir sebep vardır diye düşünüyorum.

berkktug

Öğrenci
Reaksiyon puanı
6
Bazı durumlarda yükseltme değil de temiz kurulum yapmanız daha sağlıklı olur.

Eski sistemlerde Windows 10'nun Windows 7'ye kıyasla yavaş ve hantal olması genel bir durum ancak Ara kutusunun 27 saniyede açılıyor olmasının ardında muhtemelen farklı bir sebep vardır diye düşünüyorum.
Virüs gibi falan bir sıkıntısı yok bilgisayarın. 27 saniyenin de 15-30 arası olduğunu biliyorum.

''Wolfred1ght''

Profesör
Reaksiyon puanı
2,290
Dostlar benim bilgisayarım 12 yıllık ve 6-7 ay önce Windows 7'den Windows 10'a yükselttim. Windows 7'de iken çok hızlı değildi fakat işimi görüyordu. Yükselttiğimden beri bilgisayar dayanılmaz hâle geldi. Arama bölümünü bile 27 saniyede açıyor. Her an yavaş. Elimden gelen her şeyi yaptım. Disk birleştirme, Program kaldırma vs. Maddi durumum çok iyi değil lütfen bana yardım edin.
Sisteminizi bizimle paylaşırsanız sorunun nerede olduğunu anlayabiliriz.

Akkara

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
9,356
Denetim masası üzerinden dizin oluşturma seçeneklerini sıfırlamayı deneyebilirsin

dizin.JPG

veya bu işlem için bir bat dosyası oluşturup onu çalıştırabilirsin.

Kod:
@echo off
net stop wsearch
REG ADD "HKLM\SOFTWARE\Microsoft\Windows Search" /v SetupCompletedSuccessfully /t REG_DWORD /d 0 /f
del "%ProgramData%\Microsoft\Search\Data\Applications\Windows\Windows.edb"
:wsearch
net start wsearch
IF NOT %ERRORLEVEL%==0 (goto :wsearch) ELSE goto :END
:END

berkktug

Öğrenci
Reaksiyon puanı
6
Denetim masası üzerinden dizin oluşturma seçeneklerini sıfırlamayı deneyebilirsin

Ekli dosyayı görüntüle 151777

Kod:
@echo off
net stop wsearch
REG ADD "HKLM\SOFTWARE\Microsoft\Windows Search" /v SetupCompletedSuccessfully /t REG_DWORD /d 0 /f
net start wsearch
Çok saol deneyeceğim.

Alex4883

Doçent
Reaksiyon puanı
255
SSd niz varmı?

Apple Lover

Profesör
Reaksiyon puanı
708
Windows 10 kurmak yerine daha hafif işletim sistemini kurabilirdin arama bölümü bile 27 saniye gibi korkunç bir sürede açılıyorsa durum çok kötü

berke0007777

Doçent
Reaksiyon puanı
654
Sisteminiz zaten yıllanmış, emekliye ayrılması gereken duruma çoktan gelmiş. Windows 7'ye geri dönün ama şu var ki o sistemden hızlı olmasını bekleyemezsiniz. Yıllar zaten HDD, ram, ekran kartı ne varsa içinden geçmiştir.

berkktug

Öğrenci
Reaksiyon puanı
6
Yani ssd'ler ne kadar bilmiyorum
SSD takarsam bu sorunlar 100% giderilir mi?
Mesaj otomatik birleştirildi:

Sisteminiz zaten yıllanmış, emekliye ayrılması gereken duruma çoktan gelmiş. Windows 7'ye geri dönün ama şu var ki o sistemden hızlı olmasını bekleyemezsiniz. Yıllar zaten HDD, ram, ekran kartı ne varsa içinden geçmiştir.
Bende istemiyorum kullanmak ama ülkenin durumu ortada bilgisayar kullanabilmek bile artık lüks oldu. Elden gelen bir şey yok.

Alex4883

Doçent
Reaksiyon puanı
255
SSD takarsam bu sorunlar 100% giderilir mi?

Bende istemiyorum kullanmak ama ülkenin durumu ortada bilgisayar kullanabilmek bile artık lüks oldu. Elden gelen bir şey yok.
EĞER işlemci ekran kartı ram ana kart vs birşeyde sorun yoksa büyük ihtimalle evet ayrıca ssd alıcaksanız araştırmasını yapın ana kartınıza uyup uymadığı gibi şeyler

berkktug

Öğrenci
Reaksiyon puanı
6
Sisteminizi bizimle paylaşırsanız sorunun nerede olduğunu anlayabiliriz.

Ekli dosyayı görüntüle 151944

Kod:
@echo off
net stop wsearch
net start wsearch
Bunu yaptım fakat gözle görülür bir değişiklik yaşanmadı. Tam olarak nedir bu?

''Wolfred1ght''

Profesör
Reaksiyon puanı
2,290
Ekli dosyayı görüntüle 151944

Bunu yaptım fakat gözle görülür bir değişiklik yaşanmadı. Tam olarak nedir bu?
Verdiğiniz link çalışmıyor.
Dizin oluşturmak bilgisayarınızı en performanslı şekilde kullanmanızı sağlar.Görsel efektleri vesaire kıssada bilgisayarın performansını önemli derecede arttırır.
Bu arada eğer Bilgisayarınıza HDD yerine SSD takarsanız da bilgisayarınızda gözle görülen bir hızlanma olacağı aşikardır.

berkktug

Öğrenci
Reaksiyon puanı
6
Dizin oluşturmak bilgisayarınızı en performanslı şekilde kullanmanızı sağlar.Görsel efektleri vesaire kıssada bilgisayarın performansını önemli derecede arttırır.
Bu arada eğer Bilgisayarınıza HDD yerine SSD takarsanız da bilgisayarınızda gözle görülen bir hızlanma olacağı aşikardır.
Bu arada eğer Bilgisayarınıza HDD yerine SSD takarsanız da bilgisayarınızda gözle görülen bir hızlanma olacağı aşikard

Link sistemimdi. Bu işlemi 1 kere yapsam yeterli olur mu veya buna benzer yapabileceğim işlemler var mı? tgbrk#0001

''Wolfred1ght''

Profesör
Reaksiyon puanı
2,290
Link sistemimdi. Bu işlemi 1 kere yapsam yeterli olur mu veya buna benzer yapabileceğim işlemler var mı? tgbrk#0001
Size tavsiyem Bilgisayara SSD takmanız ve Win 7 kurmanız.Çünkü performans olarak win7 eski bilgisayarlar için birebir.Hem Win 10'da HDD tam bir ızdırap.Eğer bunları yaparsanız bilgisayarınız epey hızlanır.Lakin ben yinede sizle özelden irtibata geçip yardımcı olmaya çalışacağım.

berkktug

Öğrenci
Reaksiyon puanı
6

Kod:
@echo off
net stop wsearch
net start wsearch
Eğer benimle aynı sorunu yaşayan arkadaşlar varsa, herhangi bir not defterini açıp bu kodu .bat formatıyla kaydetmeleri, ve sonrasında yönetici olarak çalıştırmalarını öneririm. Gerçekten büyük bir performans artışı oluyor.