Bilgisayarım ne yaptıysam elektriğini kesiyor

tarikkoc1

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Arkadaşlar merhaba. Bilgisayarımın şarj girişi çok eskiden beri bozuktu. bilgisayarımı (notebookumu) şarj soketini pcye bantlayarak çözebildim 3-4 yıl önce. fakat daha dün bilgisayarım oyun oynarken bir anda kapandı.tekrar açmaya çalıştığımda windows düzgün yüklenmiyor hatasını almıştım.sistem geri yüklemesi, format aklınıza gelebilecek her şeyi yaptım. bana mısın demiyor bilgisayar. anakartımdan şüphe edicem diyorum. pcm masaüstüne giriyor normal şekilde açıyor bazen 10 dk bazen 5 dk bazen 10 saniye içinde kendi kendine kapanıyor. yapacak hiçbir şey bulamadım elimden bir şey gelmiyor. bilgisayardan da çok anlayan biri değilim. ne yapmam gerekiyor. hata nerededir nasıl bir yol izlemeliyim düşünceleriniz nelerdir

PropHeTe

Profesör
Reaksiyon puanı
2,398
şarz soketinde kısa devre var bu da anlık kapatmayı tetiklediği için hdd bütünlüğünü bozuyor ve hdd ye de dolaylı zarar veriyordur.

tarikkoc1

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
şarz soketinde kısa devre var bu da anlık kapatmayı tetiklediği için hdd bütünlüğünü bozuyor ve hdd ye de dolaylı zarar veriyordur.
hocam format atarken falan hiç kapanmamıştı ama dediğiniz de mantıklı. nasıl bir yol izlemeliyim benim çözebileceğim bir durum mu?

tarikkoc1

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Laptop olduğuna dikkat etmemişim, Memtest86'dan test yapabilir misin ve (sanırım HDD/SSD'yi başka bir cihaza bağlaman gerekir) HD Tune'den Error Scan testi yapabilir misin?
hocam maalesef pc kasasını onca kez denememe rağmen açamadım.ben de ilk başta ondan şüphelenmiştim onun için format attım ama hdd bozuldu mu yandı mı hiçbir fikrim yok açamıyorım laptop kasasını

Yasinbedir

Doçent
Reaksiyon puanı
124
hocam maalesef pc kasasını onca kez denememe rağmen açamadım.ben de ilk başta ondan şüphelenmiştim onun için format attım ama hdd bozuldu mu yandı mı hiçbir fikrim yok açamıyorım laptop kasasını

HDD yi çıkartıp USB den UBUNTU çalıştır , bir süre internette gezin video izle falan bak bakalım kapanacakmı , ozaman HDD den şüphelenirsin. belkide güç katında adaptörde hatta sokette bir problem var şuan bundan emin değiliz. Eğer bunları yaptıgın zaman kapanmaz ise hemen bir SSD alıp keyfine bakarsın.
iyi forumlar

tarikkoc1

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
HDD yi çıkartıp USB den UBUNTU çalıştır , bir süre internette gezin video izle falan bak bakalım kapanacakmı , ozaman HDD den şüphelenirsin. belkide güç katında adaptörde hatta sokette bir problem var şuan bundan emin değiliz. Eğer bunları yaptıgın zaman kapanmaz ise hemen bir SSD alıp keyfine bakarsın.
iyi forumlar
hocam bilgisayarı açıp işlem yapamıyorum sıkıntı orada zaten ne zaman kapanacağı belli olmuyor. ubuntuyu nasıl kuracağım pcyi açamazken

Yasinbedir

Doçent
Reaksiyon puanı
124
hocam bilgisayarı açıp işlem yapamıyorum sıkıntı orada zaten ne zaman kapanacağı belli olmuyor. ubuntuyu nasıl kuracağım pcyi açamazken

Bilgisayarının kapandığının farkındayım , sana tutup yeni HDD al diyip masrafa sokmak istemiyorum belki problem orda değil . o yüzden bilgisayarını söküp harddisk ini çıkarmanı istedim . eğer bunlara rağmen kapanıyorsa sorun adaptöründe , soketinde , yada güç devresinde olabilir. ayrıca bilgisayarda batarya var ise onu çıkarıp bu işlemleri dener misin ? böylece sorunun nerde olduğunu bulabiliriz. ve ubuntu yu kurmayacaksın. eğer o aşamaya gelebilirsen TRY UBUNTU seçeneğini seçeceksin yani UBUNTU USB den çalışacak.

Smoke On the Water

Profesör
Reaksiyon puanı
3,910
Cihaz güç kesiyorsa sorun cihaza sağlanan enerji iletiminde olabilir, güç alışınında sakat olduğunu söylemişsin o zaman tavsiyem önce o güç girişindeki sorunu çözmen olur.