Bilgisayar Kullanırken Duruşunuza Dikkat Edin

Bu konuyu okuyanlar

chimera

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
574

Günlük hayatta en çok bilgisayar başında çalışırken oturuşumuza pek fazla dikkat etmeyiz. Çalışma süresi uzadıkça oturma şeklinde bozulmalar meydana gelir. Yanlış oturma şekli kalıcı sırt ve bel ağrılarına neden olabilir. Uzmanlar bu sıkıntılarından kurtulmak için uygulayabileceğiniz küçük ipuçlarını sıraladı

Duruşu İyileştirme:
Düzgün duruş boyun, sırt ve beldeki kavislerin dengeli ve uyum içinde olması demektir. Ayakta ve oturma sırasında kötü duruşta bu kavislerin artması ya da azalması ile diskler, kaslar, bağlar ve eklemlerde zorlanmayla ağrı oluşur. Aşağıdaki öneriler duruşunuzu iyileştirmenizde yardımcı olacaktır.

Ayakta Dururken:
* Omurganızın kavislerini koruyun. Öne ya da arkaya eğilmeden düzgün durun.
* Her iki ayağınızın üzerine eşit ağırlık verin.
* Karnınızı ve çenenizi hafifçe içeriye çekin.
* Her iki ayak tabanınızı yere 10-15 cm aralıklı olarak basın.

Düzgün Oturma:
Oturduğunuz yer ne çok sert ne de yumuşak olmalı, kol koyma yerlerinin, oturma yerinin ve arkalığının yüksekliği ve eğimi size uygun olmalıdır.

Otururken Omurganızın Zorlanmaması İçin:
* Bel kavisinizi küçük bir yastık veya bel desteği ile destekleyin.
* Kalçalarınızı oturma yerinin arkasına dayayın.
* Dizlerinizi ve kalçalarınızı dik açıda olacak şekilde tutun.
* Kollarınızı kolluğa dirsekleriniz dik açıda oluşturacak şekilde koyun.
* Ayak tabanlarımızı yerle tam temas ettirin. DÜZGÜN UYUMA Çoğu kimse sabah yatağından bel ağrısıyla uyanır. Bunun nedeni, sıklıkla kötü yataklar ve uyuma pozisyonlarıdır. Ağrısız sabahlar için aşağıdaki önerilere dikkat edin:
* Yattığınız yer düz, ne çok sert, ne de çok yumuşak olmalıdır.
* Yastığınız ince olmalı ve boyun kavisinizi desteklemelidir.
* Ağrılı dönemlerde sırt üstü yattığınızda, belinizin ve dizlerinizin altını küçük bir yastıkla destekleyin. Yan yattığınızda da dizlerinizin arasına küçük bir yastık koyun.

Alıntı : www.teknoportal.gen.tr

pesimist

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
2,004
bunlara uyarsak rahat edemeyiz :)

isot

Doçent
Reaksiyon puanı
3
Valla benım yataga uzatıyom ayakları yayılıyorum:)

chimera

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
574
RuNaL dedi ki:
pesimist dedi ki:
chimera dedi ki:
pesimist dedi ki:
bunlara uyarsak rahat edemeyiz :)

Mesela benim özel oturuş pozisyonum var ayaklar duvarda falan :D :D

Biliyom biliyom, el de bacağın arasından klavyeye uzanıyo falan :D muhaha aynısını bende yapıyom ;D

güzel oluyor biliyorum :D

Vaybe oturma şeklinin popüleritesi bi anda arttı iyimi mesela ben şuan o şekilde oturuyorum :D :D

Reaksiyon puanı
0
ben bacak bacak üstüne atıp oturuyom benim daha çok yüz ifadem degişiyom ama bi ara bende oturma şeklimden dolayı rahatsıızlık yaşamıştım gerçi bilgisayar başında degilde ders başında otururkrn bilgisayarı sevmiyorum zaten ne kadar bilgisayar okusamda

cacar

Müdavim
Reaksiyon puanı
13
günümüzde bilgisayar başındaki yaşamımızın giderek arttığını ve yayıldığını düşündüğümüzde dikkat edilmesi gereken bir konu, malesef dikkat etmiyoruz bunlara

pesimist

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
2,004
cacar dedi ki:
günümüzde bilgisayar başındaki yaşamımızın giderek arttığını ve yayıldığını düşündüğümüzde dikkat edilmesi gereken bir konu, malesef dikkat etmiyoruz bunlara

Türk'e bir şey olmaz :D

Tartarus

Müdavim
Reaksiyon puanı
0
Bilg.'in olduğu oda çok sıcak ben soyunup öle kullanıyuorum kendisini. süper ferah ve nezih bir ortamda ortopedik sandalyemde ohhh miss!