Bilgisayar Başında Nasıl Oturulur?

Bu konuyu okuyanlar

hallo

Asistan
Reaksiyon puanı
7
Bilgisayar Başında Çalışanlar

Eğer sizde bilgisayar başında çok vakit geçirenlerden iseniz yada bilgisayar başında çalışıyorsanız sağlığınızı ihmal etmemelisiniz.Çünkü bilgisayar başında nasıl oturacağınızı bilmiyorsanız sağlığınız tehlikede demektir.Sağlığınızı bozmamak için bilgisayar başında bazı kurallara riayet etmeniz gerekir.Böylece işlerinizi daha az yorularak halledebilirsiniz.
images

Özellikle masabaşı mesleğe sahip olursak olalım işlerimizi kolaylaştırmak, hızlandırmak ve dolayısı ile daha az yorulmak için bilgisayarları kullanıyoruz. Ancak çalışma saatlerimiz değişmediği için aslında sadece daha fazla iş yapmış oluyoruz. Aynı noktaya odaklanmak ve bilgisayar başında çalışmak aslında insanın doğasına çok uygun değil. Bu yüzden de farketmeden karşımıza birçoğu yeni, çeşitli sağlık problemleri çıkıyor. Bilek, boyun, baş ve göz ağrılarınız son zamanda kronik hale gelmeye başladıysa sebebi çok uzakta aramayın. Bilgisayarlardan vazgeçemeyeceğimize göre modern sağlık problemlerini yenmek için bilgisayar karşısında çalışma ergonomisine dikkat etmek gerekiyor.
Sandalyede Oturma Biçimi

Kalçanızı, sandalyede gidebildiği kadar geriye itin ve belinizi iyice yaslayın. Ayaklarınızı yere tam, düze basacak şekilde oturma yüksekliğinizi ayarlayın ve dizlerinizin kalçanızdan çok az daha alçakta ya da aynı hizada olmasına özen gösterin. Sandalyenizin arkasını 100-110 derecelik bir geniş açı yapacak şekilde ayarlayın. Sırtınızın alt ve üst kısmının desteklendiğinden emin olun. Gerekiyorsa özel bel yastıklarından yararlanın. Ayaklarınız havada kalıyorsa, altına mutlaka bir ayak desteği koyun.
Klavyenin Konumu

Masaya bağlı masfalllı bir klavye altlığı en iyi konumlandırmayı sağlayabilir. Ayarlanabilir yükseklik ve eğme mekanizmasına sahip olursa daha iyi olur. Kullanırken klavyeyi kendinize doğru çekin ve olabildiğince yaklaşmaya çalışın. Klavye, doğrudan vücudunuzun önünde olacak şekilde yerleşmeli. Hangi bölümünü daha fazla kullandığınızı belirleyip bu bölümü vücudunuzun ortasına denk gelecek şekilde ayarlayın. Klavyenin yüksekliği omuzları rahatlatacak şekilde olmalı. Dirseklerinizi 100 ve 110 derecelik hafif bir açıklıkta ve bileklerinizle ellerinizi de düz vaziyette tutun. Bilek dinlendiricileri, sert yüzeyleri yumuşatacak ve nötr bir duruş almanıza yardımcı olur. Ancak, bilek dinlendiriceleri, sadece klavyeyle yazma aralarında avuç içlerini dinlendirmek kullanılmalı. Klavyede yazarken aynı zamanda bilek dinlendiricisi kullanmayın. “Boşluk” tuşundan yüksekte olan bilek dinlendiricileri kullanmayın.
Monitör Pozisyonu

Ekranı boynunuz, rahat ve nötr pozisyonda olacak şekilde ayarlayın ve klavyenizin üzerinde, tam önünüzde olacak şekilde ortaya alın. Ekranın tepesini, göz hizasından 5-7 santimetre yukarda olacak şekilde ayarlayın. Bilgisayarınızı kullanırken meydana gelebilecek göz zorlanması, boyun ağrısı ve omuz yorgunluğunu engellemek için mutlaka monitör yüzeyinin temiz olmasına özen gösterin ve parlaklık ile kontrast ayarını size en uygun şekilde yapın. Monitörü rahat izleme mesafesi 50 ile 75 cm arasında olmalı. Ekran üzerindeki parlamayı azaltmak için de monitörleri pencerelere dik açı oluşturacak şekilde yerleştirmek gerekir. Benzer şekilde monitör yükselti açısını tavan ışıklarını ekrandan yansımayacak şekilde ayarlayın.
Mola Vakitleri

Ortam ne kadar mükemmel olursa olsun, uzun, sabit oturuşlar, kan dolaşımını engeller ve vücudunuza zarar verir. Her 20-30 dakikada bir esnemek ve gerinmek için 1-2 dakikalık kısa aralar verin. Her iş saatinden sonra bir ara verin ya da en azından yaptığınız işi 5-10 dakikalığına değiştirin. Monitörden başka bir leye bakın ve daha uzaktaki bir objeye odaklanın. Ellerinizin avuç içleriyle gözlerinizi 10-15 saniyeliğine kapatarak, gözlerinizi dinlendirmeye alın.
KAYNAK
http://www.renkliweb.com/

Erdem-FB

Müdavim
Reaksiyon puanı
28
Bilgisayara saygısızlık olmasın die düzgün oturulur :D :D :D. yayılarakoluo benim :) sdn de dolanırkene dik :)

hayranim

Müdavim
Reaksiyon puanı
32
Ben yatarak bilgisayar kullanıyorum.

Çoğunlukla da kaykık bir vaziyette.

Koltuk ya da sandalye de oturmuyorum.

Kanepeye yaslanıyorum.

Bazen dizüstü kucağımda yerde takılıyorum.

Ama en dik şekilde Cod4 multi oynarken oturuyorum. Değilse anında indiriyorlar.

hallo

Asistan
Reaksiyon puanı
7
Ben yatarak bilgisayar kullanıyorum.

Çoğunlukla da kaykık bir vaziyette.

Koltuk ya da sandalye de oturmuyorum.

Kanepeye yaslanıyorum.

Bazen dizüstü kucağımda yerde takılıyorum.

Ama en dik şekilde Cod4 multi oynarken oturuyorum. Değilse anında indiriyorlar.

:biggrin::biggrin::biggrin:

Ali TEMEL

Müdavim
Reaksiyon puanı
92
Çok fazla sandalyede oturmaktan belim ağrıyor :)

Uso!

Doçent
Reaksiyon puanı
27
İyi de giriş cümlesi ve başlık hatalı. Bilgisayarda çok vakit geçiren insan elbet ki değişir oturuş biçimini.Bilgisayarla alakası yok hatta bunun, belirli bir pozisyonda uzun süre asla kalınamaz.En basidinden uyurken bile yattığınız gibi hiç kıpırdamadan kalktığınız oldu mu sizin?

KenseiTakezo

Müdavim
Reaksiyon puanı
4
@yilmazburo olaya el atmış :D Yalnız uçuş yakın hocam :)

mazruf

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
1,117
[video=dailymotion;xjr79n]http://www.dailymotion.com/video/xjr79n_bilgisayar-bayynda-oturanlar-dikkat_news[/video]

halil413

Müdavim
Reaksiyon puanı
0
bazen kalktıgımda sortta ıslaklık oluyor :D

kuntakinte

Müdavim
Reaksiyon puanı
8
nb kullananlar kesinlikle minder gibi bi şey koysunlar direk temas ettirmeyin bacaklarınızla fln
akşamları ayaklarımı uzatıorum paşalar gibi :D arkama yaslanıp kucağımda dolanıorum orda burda :)

Ozgurky

Müdavim
Reaksiyon puanı
14
Nasıl denk geliyorsa öyle oturuyoruz yahu ölçüp biçip öyle mi oturalım :)

c0lin

Müdavim
Reaksiyon puanı
5
böle popomun iki yanağı birbirine sürtmücek şekilde tahriş oluyor ondan sonra ya ):