Başbakan Erdoğan'ın oğlu bedelli askerlik yapacak...

respector

Asistan
Reaksiyon puanı
2
Askerliğimi 1993 yılında 1973/3 tertip olarak yaptım. Ben giderken 15 aydı ama Tansu Çiller PKK'yı bitirmeye karar verince askerliğimin bitmesine 7 gün kala şafak 7 iken 97 oluverdi ve 18 ay yaparak tamamladım. (2/4 ve 3/1 tertipler 19 ay yaptılar.) Vatan için gerekirse 118 ay da askerlik yaparım fakat bana göre eşitlik ilkesini bozduğu için bedelli askerlik yapanlara pek iyi gözle bakmam. Şimdi gündeme bununla ilgili bir haber düştü paylaşalım istedim.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın küçük oğlu Necmettin Bilal Erdoğan'ın bedelli olarak askerlik görevini yapmak için Burdur Binbaşı Maruf Kışlası'na teslim olacağı öğrenildi.

Bu olayın duyulması üzerine gazeteciler Binbaşı Maruf Kışlası girişinde nöbet tutmaya başladı.

Bilal Erdoğan, Harward'daki üniversite eğitiminden sonra 2004 yılında Dünya Bankası'nda çalışmaya başladı. Halen eşi ve çocuğu ile birlikte burada yaşayan oğul Erdoğan bedelli askerlik yapacak.

Kaynak: Başbakan Erdoğan'ın oğlu bedelli askerlik yapacak / Türkiye / Radikal İnternet

emubaltaci

Rektör
Emektar
Reaksiyon puanı
129
3 yıl yurt dışında çalışınca herkes bu haktan yararlanabiliyor.

twilight_flame

Doçent
Reaksiyon puanı
20

Evet 3 yıl yurtdisinda yasayan herkes bu haktan yararlanabiliyor. Ancak bildigime gore askerlik bittikten sonra belirli bir süre Türkiye'ye donemiyorsun. Cunku bu askerligi yaparken yurtdisinda yasadigin ve orada belirli bir sure kalabilecegini belirtiyorsun diye biliyorum.

respector

Asistan
Reaksiyon puanı
2

Eğer askerlik yapılacaksa, herkes eşit bir şekil ve sürede yapmalı. Savaşa gideceğimiz zaman da bu insanlar Bedelli mi yapacaklar? :hammer:

O zaman dışarıda ki gibi serbest olsun da biz de ne kadar yapacağımıza ya da yapıp yapmayacağımıza karar verelim.

Neden bu ülkenin yükü hep gariplerin üzerinde... Bu yasayı koyan ve koruyanlar kim...?

Bence bedelli askerlik yasası Anayasaya aykırıdır.

FillsMartin

Profesör
Reaksiyon puanı
15
ben acemiliğimi 84/3 olarak Burdur' da yapmıştım.. o zamanki bedelli askerlerle sohbet ediyoduk, biri ağlıyodu 28 gün geçer mi diye.. dövüyodum valla adamı :D

Neanderthal

Profesör
Reaksiyon puanı
18
3 yıl sende çalış yurtdışında sende yap bedelli..

by_erdal21

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Oh ne ala burjuva çocukları yurtdışına kapak atar.Sonra gecesini gündüzüne katar çalışır gurbet ellerde.Zaman dolunca parayı bastırıp 21 gün askercilik oynar.Bizde Ağrı'da -30c derecede çapraza gideriz.Bir oğlu çürük raporlu diğer cengaver dövizli askerlik yapacak.Allah kovuştursun.Allah sabır versin anasına,babasına.
Yurt dışında çalışana neden bu hak verilir.Biz de işimizden gücümüzden olduk.

eray045

Rektör
Reaksiyon puanı
250
evet..
belirli bir yıl yurt dışında kalanlara bu hak tanınıyor diye biliyorum ..

firat.tuzer

Asistan
Reaksiyon puanı
0
aslında bu parası olan zengin sınıfın askerlikten yırtması için yıllardan beri olan bir uygulama
yeni değil.
bana etilerde oturupta uzun dönem hatta kısa dönem askerlik yapan birini gösterin taksimde çıplak gezerim :)

Naturel37

Asistan
Reaksiyon puanı
0
bu çok normal bir şey anormal bişey göremedim gayet doğal hakkı adamın
okuduğu okul belli çalıştığı yer belli bu kişi normal vatandaş gibi askerlik hakkı olan
bedelli askerlik yapıyormuş çok normal bişey

lütfen öküz altında buzağı aramıyalım

bende 18 ay askerlik yaptım bu her turk erkeğinin kaçınılmaz görevi

saygılarımla

berckai

Profesör
Reaksiyon puanı
9
yinede toplum önünde olan birisinin oğlunun askerliğine dikkat çerçevesinde davranması gerekir

kromozom

Asistan
Reaksiyon puanı
0
3 Yıl Yurt Dışında Kalındığında Bu Herkeze Verilen Bir Haktır
Ancak Bu Hakka Kavşabilmek İçin O Ülkeden Vatandaşlık Alabilmek Gerekiyor
Başbakan Düzeyinde Bir Seviyede Alınmasını Doğru Bulmuyorum

emubaltaci

Rektör
Emektar
Reaksiyon puanı
129
3 Yıl Yurt Dışında Kalındığında Bu Herkeze Verilen Bir Haktır
Ancak Bu Hakka Kavşabilmek İçin O Ülkeden Vatandaşlık Alabilmek Gerekiyor
Başbakan Düzeyinde Bir Seviyede Alınmasını Doğru Bulmuyorum
vatandaşlık almaya gerek yok. birçok türk futbolcuda bu şekilde askerlik etti.

zukan

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Askerliğimi 1993 yılında 1973/3 tertip olarak yaptım. Ben giderken 15 aydı ama Tansu Çiller PKK'yı bitirmeye karar verince askerliğimin bitmesine 7 gün kala şafak 7 iken 97 oluverdi ve 18 ay yaparak tamamladım. (2/4 ve 3/1 tertipler 19 ay yaptılar.) Vatan için gerekirse 118 ay da askerlik yaparım fakat bana göre eşitlik ilkesini bozduğu için bedelli askerlik yapanlara pek iyi gözle bakmam. Şimdi gündeme bununla ilgili bir haber düştü paylaşalım istedim.

Kaynak: Başbakan Erdoğan'ın oğlu bedelli askerlik yapacak / Türkiye / Radikal İnternet
Birisi çürük raporu alsın diğeri bedelli ohhh olan seninle benim gibilere zaten abi utanmışlardır ona da rapor almaya :wink:

hta1905

Profesör
Reaksiyon puanı
1
Her fırsatta profesyonel askerlik gelmeli diyorum.Askerlik bir meslek olmalı,her işi olduğu gibi askerliği de işin uzmanları yapmalı.20 yaşına kadar silah tutmamış gencecik insanların gidip teröristlerin karşısına çıkmasının hiçbir mantığı yok.Bizim devleti düşündüğümüzün 10'da 1'i devlet bizi düşünse,bu uygulama çoktan başlardı.

respector

Asistan
Reaksiyon puanı
2
Aydınlatıcı oldu mu respector?

Sırf bana sataşmak için yazıyorsun. Aferin on verdim sana! :thumbup:

Son sataşma mesajlarına da cevap vermediğim üzere tahmin ettiğin gibi seni kaale almıyorum. Ayrıca üç kelimelik cümlende de iki hata var. Ayrıca yaşın ufak... Askerliğini yap gel, öyle konuşalım. (3-5'e kalk bir iki kere anarsın o zaman bedellileri)

Buraya ısrarla "üç yıl yurtdışında çalışınca faydalanılıyor?" diye yazan arkadaşlar... Bunu ben de biliyorum ama kodaman oğullarının sömürdüğü bu yasa size bize reva mıdır? Osmanlı'dan beri Türk oğluna ırgat gibi çalışmaktan, savaşlarda ölmekten başka kader yok mu?

Doğu'da ölen binlerce, ailesi garip, kendi garip Türk gencinin askerliği hangi bedel ile satın alınıp 28 güne indirgeniyor?

Ben Mutki dağlarında sakalım beyaz dona dona nöbet tuttum. yeri geldi çatıştım. Herşey vatan için, vatan da bu adamlar için mi?

Bedelliyi çıkarana da yapana da hakkımı helal etmiyorum.

by_erdal21

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Kraldan çok kralcı olmuşuz haberimiz yok.Gariban çocukları neler çekiyor 15 ay boyunca beyzademiz 21 gün dişini sıkacak(!) ve bu durum normal karşılanacak.Adam sırf askerlik yapmamak için yurt dışında çalışıyor zaten.Napalım ona da böyle denk gelmiş işte.Kader hatta takdiri ilahi işte.Zorunlu askerlik kalksın isteyen uzmanlar gibi maaş ile askerlik yapsın.Yok olmaz yoksul ameleler ne güne duruyor.Bedelli çıksa itirazım olmaz ama bunlar adam gibi çıkıp evet yırtmak için böyle yapıyoruz demiyorlar.

croft

Doçent
Reaksiyon puanı
0
gayet nırmal bişy yani herseyi bukadarda laf etmeye gerek yok adam yıllardır orda şimdi içimizden biri yurt dışında belirli süre kalsa gelip burda yok illede ben 15 ay yapıcam dermi hayır demez hakkı olanı alır biri bişy diyincede kardeşim bubenim hakkım der dimi
buda onun hakkı
ya hersey eşit olsun diyosunuz aama sizden daha düşkün birilerini siz nekadar kollluyosunuz ben elimin altında laptop var gidiimde güney doğudaki bi çocuğada aliim diyomusunz yada bırakın uzaga gitmeyi komsunuzada alıyomusunuz hayır
hayat bazı insanalra bişeyleri daha fazla verirken bazılarına daha az veriyo kimleri bazı hakklara doğuştan sahipken kimileri çalışıp çabaladıktan sonra sahip oluyo hayat bu
şimdi adama sen neden yurt dışında okudun çalıştın orda yasadın diyemeyizki
garip bi durum yok bence nırmak bende gitsem yut dışında kalsam hakkım olanı alırım
ha savas anında üzerime düşeni yaparım o niye gelmiyo o gelsin savasim yoksa savşmam isyan ederim demem
ben kendi namusunumu çoluk çocuğumun namusnu geleceğini düşünürüm onun için çatışırım okadar

aşkıtuğra

Doçent
Reaksiyon puanı
3
Benim bu hakkım olmasına rağmen ailemin zoruyla gittim yedek subay olarak hayatımın bir senesini mahfettim.

astute

Asistan
Reaksiyon puanı
5
paran varsa nema problema senin için.paran varsa cokul bitirirsin paran varsa askerlik yaparsın tez elden.paran varsa diğer insanların çektiği sıkıntıların onda birini çekmezsin..velevki paran yok ve garibansın yandığının resmidir.inanıyorumki ahirette bu kul hakkından çok kişi yanacak.adaletin olmadığı yerde kul hakkı çokça yenir.

zeroaxa

Profesör
Reaksiyon puanı
6
ben aksaraylıyım ve bizim memleketin yarısından fazlası gurbetçi. benim akrabalarımın çoğu bedelli yaptı askerliğini asker sayısının azlığından+bedelliden yararlanaların fazlalığından+bedelli dai yapmayıp kaçanlardan dolayı aksaray cezalıydı tam 20 sene.hep 4 tertip aldı askere ve yapanların tamamı doğuda yaptı.

bende 79/1 (cezanın bittiği sene) babalar gibi tunceli7hozat ta dağın başında 1 gün bile izin kullanmadan 1 gün bile çarşı yüzü görmeden(çünkü dağın başı) 12 saat sabit nöbetle son güne kadar 18 ay yaptım askerliğimi.

bedelli yapan yapar çok mu lazım, kaçan kaçtı,torpili olan doğuya gitmedi,fırsatı olan bedelli yaptı ; ne oldu sanki vatanmı battı?seve seve yapacak nice vatan evladı var ama akrabalarımdanda biliyorumki yurt dışında okulunu yada işini bırakıp 15 ay uzak kalmazsın.Önyargısız bakalım

NeTKeŞ

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
pek ilginç bi olay değil ama çarpıcı bi haber olsun diye gündeme bomba olarak bırakılan bi haber. Herkez hakkını kullansın adam kullanıyor vatanı en çok seven görevini en iyi yapandır . Görev illa Askerlikde değildir okumak çalışmakda Görevdir ama okumuş yurt dışındada şimdide çalışıyor . daha ne

zukan

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Şehitlerimize kelle nitelemesi yapan sözün sahibinin oğluna 21 gün askerlik yaptırması da birşeydir be abiler :D

jascuha

Asistan
Reaksiyon puanı
1
eminim ''3 yıl sende çalış yurtdışında sende yap bedelli..'' bu kelimeyi veya benzerlerini söyleyenler respector'ün de dediği gibi askerlik yapmamış kişilerdir 3-5 ne anlama geldiğini bilmeyen 1 günün nasıl 1 yılmış gibi geçtiğini bilmeyenler elbeteki konu başbakanı savunma olayına gelince ağız birliği edermişcesine oda onu hakkı vs. diyorlar... biz böyle herşeye göz yumdukça sadece garibanın oğlu gider askerde şehit olur bizede şehitler ölmez vatan bölünmez deriz ama bu vatan için sadce garibanlar ölür zenginide oğlunu avrupada amerikada iş sahibi gibi gosterip yılda bir tatile gonderir sonra bedeli yapar nede olsa paran olduktan sonra sana kimlik vermiceyecek ülke yok... bunları sadce başbakanın oğlu için soylemiyorum butun zenginler bunu yapıyor o yuzden ne basın ustune gidiyor nede hükümet çünkü alayının çocukları bedeli askerlik yapıyor... şurda 15-18 ay askerlik yapıpda hala bu zenginlerin çocuklarının bedeli askerliğini savunan varsa onlara da bişey demiyorum diyemiyorum...
bir atasözü varya ''İnsan Eşşek olunca Semer vuran çok olur...'' diye o söz aklıma geldi nedense...

penguin

Profesör
Reaksiyon puanı
201
Bence bütün Türk gençlerine yurt dışına çıkıp yaşama ve çalışma hakkı verilmelidir. Onlarında yurtdışında çalışıp yaşamak ve 29 gün askerlik yapmak hakkıdır. Bu haktan Türk gençlerini mahrum bırakanlar halen ne suratla ortalıkta dolaşır hiç anlamam. Suratına tükürsek yağmur yağdı yarabbi şükür derler. :tt2:

sdelta

Profesör
Reaksiyon puanı
140
Hala savunuyorsunuz ya anlam veremiyorum... Ona buna laf eder kendi oğlunu 3 yıl dışarıda çalıştı gösterir, 21 gün askerlik yaptırır. Peh..