Necmettin erbakan

Bu konuyu okuyanlar

Murataltug

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,096
GENELKURMAY ESKİ BAŞKANI ORGENERAL KOŞANER Necmettin Erbakan'ın, bilim ve siyaset adamı olarak hizmetlerinin daima* hatırlanacağını Şahsım ve Silahlı Kuvvetler adına merhuma* rahmet, kederli ailesine ve Ulusumuza baş sağlığı dilerim” dedi.

Cemil Çiçek, Erbakan'ın vefatını AK* Parti Burdur İl Başkanlığında konuşma yaptığı sırada öğrendi.* Çiçek, vatandaşlara Allah rahmet eylesin, mekanını cennet etsin. Yakınlarına ve* milletimize başsağlığı diliyorum” dedi.

Beşir Atalay, Erbakan'ın ölüm haberini belediye binasında aldı Atalay, “Allah'tan rahmet diliyorum. Erbakan Hoca, Türkiye'de uzun dönem siyaset* yapmış, başbakanlık yapmıştır Ailesine, çocuklarına, parti camiasına* başsağlığı diliyoruz” diye konuştu.

9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, vefat eden Saadet Partisi Başkanı Erbakan'ın okul ve meslektaşı olduğunu belirterek,* 60 yıl içinde çok yakınlığımız olmuştur.siyaset içinde beraber göründük. Son defa* Güven Hastanesinde* helalleşmiştim. Allah rahmet eylesin, üzüntülerimi ifade* etmek istiyorum” dedi.

CHP GENEL BAŞKANI KILIÇDAROĞLU*eski Başbakan Erbakan'ın siyaset* çınarı olduğunu* belirterek, Erbakan'ın ölümünden üzüntü duyduğunu bildirdi.yazılı açıklamasında Saadet Partisi* Başkanı Prof. Erbakan'a rahmet, ailesine, Saadet* Partisine,siyaset dünyasına Türkiye'ye başsağlığı* diliyorum” dedi.

MHP GENEL BAŞKANI BAHÇELİ Necmettin* Erbakan'a Allah'tan rahmet, Türk Milleti ve Milli Görüş mensuplarına baş sağlığı* diledi.Türk milletinin yetiştirdiği değerli evladı,Milli Görüş hareketinin kurucusu genel başkanı sayın Erbakan Hakkın rahmetine kavuşmuş.*Hocamıza Cenab'ı Allah'tan rahmet,Türk milleti ve Milli Görüş* mensuplarına baş sağlığı diliyorum.

Numan Kurtulmuş, Verdiği mücadele ile İslam dünyasında çığır açan ve önemli hizmetler yapan çok değerli büyüğümüz, muhterem Erbakan hocamızın vefatından Acımız büyüktür. Onun mücadelesi her türlü tartışmanın üstündedir. Başta ailesinin milletimizin ve İslam aleminin başı sağ olsun. Mekanı cennet olsun.”*

ESKİ BAŞBAKAN TANSU ÇİLLER: Milli bir muhafazakardı “Vefatını üzüntüyle öğrendim. Türkiye önemli bir evladını ve yakın tarihe damga vurmuş siyasetçisini kaybetmiştir. Siyasette kararlı ve inatçı bir üslubu, bir hizmet aşkı vardı.

Merhum Erbakan’ı milli bir muhafazakar olarak tanımlamanın doğru olacağını düşünüyorum. Siyasette nazik, insana değer veren bir üsluba sahipti. 28 Şubatta iktidardaydıko süreci birlikte yaşadık ve birlikte şahit olduk.

Erbakan'ın 45 yıl birlikte çalıştığı Yasin Hatipoğlu Erbakan'ın kaybı hem Türkiye'nin hem de dünyanın kaybıdır.Afrika ve Ortadoğu'daki isyanlar
Saadet Partisi'ndeki ayrılıklar Erbakan'ı çok üzdü Ancak manevi kişiliğini etkilemedi" dedi.

Numan Kurtulmuş Erbakan'dan çok şey öğrendiklerini anlattı. "Türk siyasetine damga vurdu. Kendisi ile yakın* arkadaşıolmaktan çok mutluydum. Kendisinin bize kattıkları çok büyüktür" 28 Şubat sürecinde kimi oyunlarla devrildi* haksızlıklara uğradı Saadet Partisi'nden ayrılırken aramızda hiçbir kırıklık olmadı

Taha Akyol da Erbakan için şunları söyledi; "Parlamenter sistem ve teknolojinin insanla birleşmesini sağladı. İslamcılığın ekonomi modern teknoloji parlamenter sistem ile birlik olmasını sağladı."

Muharrem Sarıkaya:Erbakan'ı milli bir muhafazakar olarak açıkladı.Erbakan ayrıca kendisi yerine düşünülünlere ise, "Onlar daha çocuk. Bizim planlarımızı yiyorlar. Yakında bana* ne yapacaklarını soracaklar" demiş.
Erbakan siyasete devam etmediğini ancak halk kendisini istedi

Abdüllatif Şener herkese başsağlığı diledi.Erbakan Türkiye'de iyi şeyler istedi. Ülkemizin güçlü ve büyük olması için mücadelesi vermiştir. Siyasette ekol olduğunu da ortaya koymuştur" dedi.

Yasin Hatipoğlu Erbakan'ın üç isteği oldu İlk olarak yaşanabilir bir ülke istiyordu.İkincisi yeniden büyük Türkiye istiyordu.Üçüncü olarak ise yeni bir dünya düzeni istiyordu. Dünya bulgur kazanı gibi kaynıyor. İnsanların birbirlerine saygı gösterdiği yeni bir dünya düzeni istiyordu.halk isyanlarına üzülüyor insanı ırk, din, dil ve cinsiyet gözetmeden severdi"

Mehmet Barlas: Erbakan için, "Siyaset Erbakan'a gereken değeri verecektir. Siyasi hayatımızı siyasal İslam'ı sokmuştur. Türk siyasetine yeni bir soluk getirmiştir. Erbakan'ın siyasal İslam'ı siyaset hayatına sokması Türkiye demokrasisinin daha sağlam olmasını sağladı.Çok çalışırdı,projeleri hayal projeleriydi

Ruşen Çakır: Erbakan ile uzaktan tanıştıklarını
hısım olduklarını, Ancak çok uzun süre konuşmadıklarını, en fazla 2-3 dakika konuştuklarını söyledi.Erbakan'ın kadayıfın altının kızarmasını bekliyoruz", "Glu glu dansı" gibi ilginç sözleri olduğuna değindi.Erbakan yoktan bir Bağımsızlar hareketini başlattı" dedi.

Yaşar Okuyan: İttifak çalışmaları yapıyorduk
Erbakanla Tam 40 yıl önce 1968'lerde tanıştık. Birinci ve İkinci Milliyetçi Cephede çalıştık. tutukevinde 11 ay birlikte kaldık. Çok ilginç bir hukukumuz vardı.

Dava insanıydı. İnandıklarından dönmezdi ve espriliydi. Ona, 'Seninkiler ülkeyi maffediyor, neden iyi hoca olmadın' dediğim zaman bana, 'Bunlara verdiğim okusun çalışsın diye verdiğim kitapların arasına çizgi roman koymuşlar, nereden bileyim' cevabını vermişti.gönül insanıydı. Son nefesine kadar siyasetten kopmadı" dedi.
--- Gönderi Güncellendi ---
20171128_083417.png

Çocukluk hadiselerimiz Laleli Cami’siyle ilgilidir. bir Selçuklu Camisidir. Çocukluğumuz laleli cami’sinin avlusunda geçmiştir. ramazan günlerini insanların sükûnet içinde camiye girip çıkışlarını hatırlarım. Kayseri’de ilk defa bir Cuma günü ezan sesini duyduğumu hatırlıyorum. 3 veya 4 yaşında idim.

Kayseride çocukken oturduğumuz evler duruyordu. evleri gezdik.ev, hacı İbrahim Efendi isminde bir muhterem zatındı.ev kısmını bize vermişti… Kendisi kulübe kısmında oturan çok değerli bir insandı. onun torunu bizi gezdirdi. evin içerisindeki her noktayı benim ondan çok bilmeme hayret etti.

Babam 40 yıllık hizmetten sonra Trabzon’dan emekli oldu Kayseri’de 6 yaşına kadar kaldım. çocukluk hatıralarımdır. Kayseri’de Cumhuriyet İlkokulu’na başladık.1 ay sonra Trabzon’a gittik.* Trabzon’da Gazi Paşa İlkokulu’nda okuduk. 5 sene Trabzon’da kaldık. İlkokulu orda bitirdik.

Rahmetli peder 40 senelik bir hizmetten sonra, Trabzon’dan emekli oldu. İstanbul’a yerleştik. Fatih’e… Ecdattan kalma bir evimiz vardı. Orada oturduk. Lise ve ortaokul olarak İstanbul Erkek Lisesine gittik.

İstanbul Erkek Lisesi’ni birincilikle bitirdikten sonra
Teknik Üniversite’ye girdik. imtihansız girebilirsiniz dediler. Ben kabul etmedim, imtihana girdim. imtihana 2 bin talebe girmiş idi. İlk 10 kişinin arasında derece aldık,27 yaşında Teknik Üniversite’nin en genç Doçenti Ünvanını kazandım

1953 te doktor olduk.Mart ayında doktora imtihanlarını verdim Mayıs ayında doçentlik imtihanlarını verdik. 1 Mayıs 1953’te Almanya’da başmühendisi olarak başladık.

Teknik Üniversitede doçentlik imtihanlarını tamamlamıştık.17 yaşında teknik üniversiteye girdim.22 yaşında çıktık.27 yaşında doçent oldum. Üniversite’nin en genç doçenti ve Almanya’da en genç doktora yapan kimse idim.

askere 1954 senesinde gitti.İstihkâm olarak İstanbul’da yaptım askerliğimi istihkâm olarak tamamladım.1 yıl Kâğıthane’de motor hocalığı yaptık,İstihkâm Bakım Birliği’nde teknik müdür olarak görev aldık.

Askerlik arkadaşımız çoktur. siyasete atılanların içinde değiller Süleyman Bey benden bir sene önce gitti askere.* 2. Sınıfta buluştuk.sessiz ve silik bir çocuktu lâkabı yoktu.Teknik Üniversiteyi beraberce,aynı devrenin elamanı olarak bitirdik.

Teknik üniversiteyi 1948 de bitirdim Süleyman Bey Şubat ayına ikmale kaldı.1949 senesinin şubatında mezun oldu.benden bir yıl önce başlamasına rağmen, 1 yıl sonra bitirebildi?..sınıfımız 200 kişilik bir sınıftı.50 tanesi makina 100 tanesi inşaattaydı.. 2. Sınıfta dersleri beraber okuduk.

Teknik üniversitede fakülteler bir aradaydı 2.ve 3. Sınıflarda demirel ile beraber okuduk.analitik geometri, analiz gibi derslerde hocalar imtihan notlarını sınıfta okurdu.imtihandan on numara alıyorduk en yüksek notu alışımız, dikkat çekiyordu.

Süleyman beye eğe dersleri ağır geldiğinden inşaata geçiyordu Süleyman Bey makineci olarak girdi üniversiteye.ikinci sınıfta inşaata çevirdi.

Almanya’da 3 yıl kaldıktan sonra askere gittim. Vatani görevimi İstanbul’da Kâğıthane’deki İstihkâm Okulu’nda motor hocası olarak yaptım. ikinci sınıfta tesviyecilik derslerine devam ettik, makine şubesinde 4 saat eğe sallanmaktaydı, ı. Zor bir derstir.insan nefsine güç gelen bir derstir.

Eğe zor bir derstir sürmesini bileceksiniz.
Koskocaman demiri yontacak ve altıgen demirin içerisine girecek hale getireceksiniz.ışığa baktığınız zaman hiçbir tarafı fazla eğelenmiş olmayacak. Tam makineden çıkmış gibi olacak…
1948 senesinde Teknik Üniversiteden mezun olduk... 1951 de mezun olur olmaz Motorlar Kürsüsü’ne asistan oldum.öğretim üyeliğine atandık.imtihanların bittiği gün, aynı fakültede Hoca olarak göreve başladık.

Prof. Selim Palavan’la motor dersi vermeye başladık. o gemi fakültesine geçti. tezlerimizi hazırlıyorduk.çok başarılı bir tez oldu.üniversite tarafından Almanya’ya gönderildik. Almanya’da 3 sene kaldık.Deutz motor fabrikasının umum müdürü bizi, davet etti. Motorlar hakkında tezimizi okumuş, beğenmiş ve hayret etmişti.

Almanya’daki motor makalemiz dolayısıyla direktör Flatz, beni davet etti.Almanya leopard tank motorlarını hazırlıyordu.bana başmühendislik teklif ettiler. Teknik Üniversite’ye dönüp* imtihanlarımı verdikten sonra almanyada araştırma başmühendisi olarak görev yaptım.

Almanyada 6 ay kaldım.Batının en gelişmiş tankı “Leopard”ların ateşleme sistemini* programladım
Batı Blokunun en gelişmiş tankı Leopard tankı yüksek savaş etkinlikleriyle, en ağır şartlarda bile görevini yerine getirmeleri, olumlu şöhretinin doğruluğunu ortaya koymaktadır.

Leopard tankları 40 ton ağırlığında, 2 metre 62 santim yüksekliğinde 6 metre 94 santim uzunluğunda ve 3 metre 25 santim eninde 65 kilometre sürat yapabilmektedir. Top menzili 5.500 metredir. Motoru 4 zamanlı sıvı soğutuculu ve değişik tip yakıt yakan V10 tipidir. 4 vitesli hidrolik devirli olup elektro-hidrolik dişlidir.

Almanların 1. Dünya Savaşında ki leopard tanklarının yakıtları donduğu ve çalışmadığı için, en zor hava şartlarında, benzin, mazot, gazyağı gerekirse zeytinyağı ile çalışacak şekilde, ateşleme sistemlerini Erbakan yeniden icat ve dizayn etmiştir.

hocalık yapmak başka, bir sınıfın en çalışkanı olmak başkadır.arkadaşlarına hocalık yapmak bende küçük yaşlarda başlamıştır.İstanbul Erkek Lisesinde hocalarımız “sınıfın en çalışkanıdır” unvanını takmıştır.fizik dersi, hocamız vermediği dersleri, bana hazırlattırıp, anlattırırdı.

Ortaokulu 10 alarak geçmişizdir. imtihanlar müsabaka şeklinde yapılırdı,kitapların yazdığını aynen tekrarlıyordum 7. sınıftaki riyaziye hocamız Sulhi Dönmezer’in babasıydı.dikkat ediyor musunuz bir tek kelime fazla ve eksik söylemiyor. Ben anlatsam böyle anlatamam” diye takdir* ettiğini hatırlıyorum Bütün matematik hocalarının, hususi alakası olmuştur bana.

20171128_083517.png

Erbakanın vefatı

Saadet Partisi lideri Erbakan,kroner arter hastalığı ve kalp yetmezliği* sebebiyle*vefat etti. Erbakan'ın ölüm nedeni kalp ve çoklu organ yetmezliği. Başbakan Erdoğan Erbakan'ın bir hoca olarak gençlere iyi bir örnek olduğunu belirtti.

Ankara Güven Hastanesi Başhekimi Tevfik Ali Küçükbaş, Erbakan'ın* kalp rahatsızlığı ve tromboflebit hastalıkları sebebiyle hastaneye yatırıldığını, tüm tedavilere rağmen kalp hastalığında ilerleme* yaşandığını durumunun ağırlaşarak.kendilerini kaybetmiş bulunuyoruz. Kendilerine* Allah'tan rahmet diliyoruz” diye konuştu.

Güven hastanesi başhekimi Erbakan'ın* 08.50'ye kadar* şuurunun yerinde olduğunu, aniden kalp ritminde bozulduğunu anlattı.saniyesinde müdahale ettiklerini,şuurunun yerinde olmadığını, kalb pompalamasında problemler* yaşandı* hissetmedi yaşam* fonksiyonlarını destekledik ancak sonuç alamadık” dedi.

Güven hastanesi başhekimi yaptığı yazılı açıklamada Eski Başbakanımız Necmettin Erbakan kalp* rahatsızlığı ve tromboflebit sebebiyle hastanemize yatırılmış tüm* tedavilere rağmen kalp hastalığı ilerlemiştir. 27 Şubat 2011 Pazar günü sabahında*tüm yaşam desteklerinin* uygulanmasına rağmen saat 11.40 ta kroner arter hastalığı ve kalp yetmezliği* sebebiyle vefat etmiştir.”

TBMM Başkanı Mehmet Ali Şahin,Erbakan'ın milletin* yetiştirdiği çok önemli değerlerden* olduğunu belirterek,bilim ve siyasetçi olarak Türkiye'ye Türk milletine çok büyük hizmetlerde* bulunduğunu öğrenciler yetiştirdiğini söyledi.

TBMM Başkanı Mehmet Ali Şahin Erbakan'ın cenaze töreni istemediğini Bu, ailesinin ve partili arkadaşların kendi tercihleridir. saygı* duyarız” TBMM'de çok sade bir törenle defin edip Vasiyetini yerine getireceğiz' dediler.

9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel Erbakan'ın ebediyete intikalinden büyük üzüntü duyduğunu dile* getirdi.

Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay* Saadet Partisi camiasına,* Erbakan'ın ailesine ve Türk milletine sonsuz sabır dileğinde bulunarak, Erbakan'a* Allah'tan rahmet diledi.

Ak Parti Milletvekili ve TBMM Adalet Komisyonu Başkanı* Ahmet İyimaya da yayınladığı mesajda Erbakan ile iktidarda bulunduğunu* anımsattı. TAZİYELERİ FATİH ERBAKAN İLE KUTAN KABUL EDİYOR Saadet Partisi Genel Merkezi'nde taziyeleri Erbakan'ın oğlu Fatih Erbakan* ve eski Genel Başkan Recai Kutan kabul ediyor.

siyasi parti temsilcilerinin yanı sıra sendika ve sivil toplum* kuruluşlarının başkanları Genel Merkez'e geldi. Taziyeye gelenlere, parti* girişinde lokum ve gül suyu ikram edildi. Kur'an-ı Kerim'in okundu parti merkezinde, bazı partililerin ağladığı ve bayıldığı da görüldü.

20171128_083435.png

Cumhurbaşkanı Gül, Fatih Erbakan'ı arayarak başsağlığı diledi, üzüntüsünü iletti. Cumhurbaşkanlığı Basın Merkezi'nden Necmettin Erbakan'ın vefatı nedeniyle başsağlığı mesajı* yayımladı. Erbakan'ın vefatını derin bir üzüntüyle öğrendiğini belirten*Gül, büyük bir devlet, siyaset ve bilim adamını kaybetmenin* üzüntüsünü yaşadıklarını ifade etti.

Eski cumhurbaşkanı gül* Türk siyasetinin önemli simalarından Necmettin Erbakan'ın bilgisi,* birikimi, kişiliği, tecrübesi, ilkeleri, mücadele azmi ve unutulmaz hizmetleriyle* halkın sevgisini ve takdirini kazanmış örnek bir lider olduğunu belirtti

Gül erbakanın vefatında şunları kaydetti: “Aziz milletimizin başı sağolsun. Siyaseten tanıma ve birlikte çalışma mutluluğuna eriştim Necmettin Erbakan, yakın tarihimize damgasını vurmuştur. millete hizmeti her şeyin üstünde tutan Necmettin* Erbakan, Türkiye'nin her alanda gelişmesine ve kalkınmasına katkılarda* bulunmuştur.

Prof. Dr. Necmettin Erbakan'ı sevgi, saygı ve şükranla yad* edeceğiz. Kendisine Allah'tan rahmet ailesine, milletimize, Saadet*camiasına sevenlerine başsağlığı dileklerimi iletiyorum.”

TBMM BAŞKANI ŞAHİN Necmettin Erbakan'ın adının aziz* milletin hafızasından* silinmeyeceğini, kişiliği, mücadelesi ve eserleriyle gençlere örnek olacağını derin üzüntüsünü ifade etti. Erbakan'ın 85 yıllık ömrünün millete ve devlete hizmetle* geçtiğini belirtti

TBMM ESKİ BAŞKANI ŞAHİN erbakanın vefatında
şunları* kaydetti: “Parlamentomuzda uzun yıllar görev yapan Sayın* Erbakan milletimizin gönlünde yer edinmiştir. ülkemizin siyasi yaşamında saygın bir yeri olan Necmettin Erbakan'ın adı, aziz* milletimizin hafızasından asla silinmeyecektir.

TBMM ESKİ BAŞKANI ŞAHİN erbakanın vefatında
şunları* kaydetti Merhum Erbakan, kişiliği,* mücadelesi ve geride bıraktığı eserleriyle gençlerimize örnek olacaktır.* Kendisine Allah'tan rahmet ailesine,dostlarına, tüm milletimize başsağlığı ve sabır* diliyorum.”

ERDOĞAN* erbakanın vefatında
şunları* kaydetti Saadet camiasının,Türkiye'nin, aziz milletimizin başı sağ olsun diyor, Allah'tan rahmet diliyorum Türkiye Cumhuriyeti'nin 54. Başbakanı, Saadet*Genel Başkanı* Necmettin Türkiye'ye önemli hizmetler kazandırmış, siyasetde mümtaz* bir yer edinmiş. ömrünü öğrenme ve öğretmeye adamış bir ilim adamıydı.

ERDOĞAN* erbakanın vefatında
şunları* kaydetti Şahsıyla, mücadelesiyle,bir*insan hoca ve lider olarak genç nesillere örnek* teşkil etti. Mekanı cennet olsun. Allah'ın rahmeti üzerine olsun dAllah* ondan razı olsun diyorum.
Öğrettikleri aktardıkları mücadeleciliğiyle kendisini minnetle yad edeceğimizi ifade etmek* istiyorum.”
20171128_083451.png

Milli Görüş nedir?*

taklitçilik sömürülmeyi, ezilmeyi gerektirir* kalkınmayı, büyümeyi, ilerlemeyi önler. Taklit edilen at hızıyla ilerlerken, taklit eden kaplumbağa yürüyüşüyle mesafe kat ederek ilerler.

Batılılar kendi terzilerinde, elbise diktiriyorlar. elbiseleri yıprandığı için çöpe atıyorlar. Biz de eski de olsa hazır elbise deyip batılılar tarafından biçilmiş, dikilmiş, giyilmiş ve atılmış olan* elbiseleri insanlarımıza giydirmeye çalışıyoruz.

bizim halkımızın yapısı büyük. Halkı, kendi terzimiz yokmuş, biz biçemeyiz, dikemeyiz gibi eskileri giymek mecburiyetinde bırakıyoruz. Elbiseler eski ve dar olduğu için yırtılıyor. Biz yırtık ve sökükle uğraşırken elin adamı aya gidiyor biz seyrediyoruz. işte taklitçilik buna benziyor.

Türkiye'de Milli Eğitim var, Milli Savunma var, Milli İstihbarat var, Milli Gelir var, Milli Piyango var da Milli Görüş olmaz mı Erbakan "Milli Görüş" dedi, Milli Görüşle yola çıktı ve Milli Görüşle yürüyor...
Çünkü, Milli Görüş, bir milletin görüşüdür. Kendi görüşü olmayan, uydu olur, robot olur, taklitçi olur! Taklitçi ise asla üretken ve başarılı olamaz!
Millî Görüş,

Türkiye'nin kendi insan ve ekonomik gücü ile kalkınabileceğini, öz değerlerini koruyarak,* hızlı adımlarla yürüyebileceğini savunur. 1974-1978 de küçük ortak olarak 4 kere, 1996-1997 döneminde ise büyük ortak olarak beş kere hükûmette yer aldı. İktidarlarında Ağır Sanayi Hamlesi ve D8 grubunun oluşturulması, Havuz Sistemi*gibi projelere imza attı.

Milli Görüş Dünya'daki İslami ülkeleri birleştirerek İslam Ekonomik İşbirliği teşkilatı, ve İslam Askeri Birliği Teşkilatlarıyla*adil Yeni Bir Dünya kurmayı amaçlar.

Milli görüş Kapatılan Millî Nizam Partisi, Millî Selamet Partisi, Refah Partisi ve Fazilet Partisi'nin ardından kurulan Saadet Partisi Ayrıca gruptan ayrıldığını ifade eden yenilikçi kanat Bülent Arınç, Abdullah Gül, Recep Tayyip Erdoğan gibi isimlerin kurduğu Adalet ve Kalkınma Partisi adıyla yoluna devam ediyor

Adil Düzen:*Faizin olmadığı serbest piyasa ekonomisini öngörür. Paranın mal gibi alınıp satılmasını reddeder. Bunun adaleti bozduğunu, savunur.

Reel Ekonomi:*Üretime dayalı kooperatifsel yapıların güçlendirilmesi esasına dayanır. tüm işletmelere faizsiz devlet kredisi tahsisini savunur.

Hak Anlayışı:Haksız kazanca ve ekonominin sömürü temelinde olmasına karşıdır.

Adalet gereği doğan haklar. İnsanın özlemi mutluluk içinde yaşamaktır. Mutluluk ancak Gerçek Hak anlayışı ile sağlanabilir. İnsanların saadeti için gerçek hak anlayışını benimsemek ve uygulamak şarttır.
Milli görüşün tarihi

Necmettin Erbakan Konya Bağımsız Milletvekiliyken Millî Görüş* siyasette boy gösterdi. Yıl 1969'du. Erbakan abağımsız bir milletvekili değil, Millî Nizam Partisi'nin kurucusuydu. Erbakan'ın kurduğu ilk partinin ömrü kısa oldu ve 20 Mayıs 1971'de kapatıldı.

11 Ekim 1972'de Erbakan parti kurucusuydu. Mili Nizam gitmiş, Millî Selamet gelmişti. İslamî parti, Bülent Ecevit'le CHP-MSP koalisyonuyla* iktidarda* yer aldı.ortaklık bozuldu. Millî Görüşçüler, 1975'te Adalet Partisi Milliyetçi Hareket Partisi ile koalisyona katıldı. Bu hükümete Milliyetçi Cephe adı verildi.

iktidara taşınan MSP 1977'de* koalisyona gitti. 2. MC dönemi başlıyordu. Ortaklık, 12 Eylül* darbesiyle son buldu. Tüm partiler gibi, MSP de kapatıldı.

Millî Görüş darbe sonrası, 1983'te Refah Partisi adıyla sahneye çıktı. MGK 33 kurucu üyenin bulunduğu girişimi veto etti. 1987'de siyasi yasağı kalkan Erbakan 17 arkadaşıyla partiye katıldı. genel başkan seçildi. 1996'da DYP koalisyonunda Erbakan, Başbakan oldu. parti yine kapatıldı: 16 Ocak 1998.

Millî Görüş'ün temsilcisi Fazilet, RP kapatılmadan arenaya çıktı. 17 Aralık 1997'de kurulan FP'ye, RP'nin* milletvekili ve belediye başkanları katıldı. parti de "RP'nin devamı olduğu gerekçesi"yle kapatılmaktan kurtulamadı. Anayasa Mahkemesi FP'yi de 22 Haziran 2001 tarihinde kapattı.

Fazilet Partisi Kongresinde "Bizim Medeniyetimiz Batı Medeniyeti karşısında yenildi." diyen Abdullah Gül'ü destekleyen yenilikçiler diyen Milli Görüşçü olmadıklarını ifade eden bir grup Abdullah Gül liderliğinde Recep Tayyip Erdoğan'ın başına geçeceği Adalet ve Kalkınma Partisi altında toplandılar. Milli Görüş hareketini Saadet Partisi devam ettirdi.
Necmettin Erbakan kimdir?

Sinop Kadı Vekili Mehmet Sabri ile Kamer Hanım'ın dört çocuklarının en büyüğü olan erbakanın Anne tarafı Çerkez, Baba tarafı ise, 19. yy da Adana'nın Kozan, Saimbeyli *bölgelerinde hüküm sürmüş Kozanoğlu Beyliği'ne dayanır

İlk öğrenimine Kayseri'de başlamış babasının tayiniyle Trabzon'da tamamladı.İstanbul Erkek Lisesi'ni 1943'te birincilikle bitirdi. Üniversiteye sınavsız kazanmasına rağmen sınava girdi tercih etti. Erbakan'ın öğrenime başladığı yıl olan 1943'te, Yüksek Mühendis Mektebi İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ)olarak değiştirildi öğretim beş yıla indirildi. Erbakan tahsiline 2. sınıftan başladı.

İstanbul teknik üniversitesinde erbakanla Demirel ve Özal da vardı.erbakan İstanbul Teknik Üniversitesinden 1948 de mezun oldu. Motorlar Kürsüsü"nde asistan oldu* Prof. Dr. Selim Palavan'la beraber motor dersi verdi.

Erbakan Üniversite tarafından 1951'de gönderildiği Almanya'da Aachen Üniversitesinde doktorasını yaptı. Alman Ordusu için çalışmalar yaptı ve Alman üniversitelerinde doktorasını verdi.1953'te doçentlik sınavını vermek üzere Türkiye'ye döndü.

Erbakan* 27 yaşındayken İTÜ'de doçent oldu.altı aylığına Almanya'nın Deutz fabrikalarına gitti. 1954 1955 arasında askerlik yaptı.üniversitede 1956-1963 arasında 200 ortaklı ilk yerli motoru üretecek olan Gümüş Motor'u kurdu ve motor üretimini gerçekleştirdi.

Erbakan 1965'te profesör ünvanını aldı. 1967'de Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Genel Sekreterliği'ne seçildi. TOBB'da sekreteri Nermin (Saatçioğlu) Erbakan'la (1943-2005) evlendi.Bu evliliğinden üç çocuğu Zeynep Elif* ve Fatih oldu.

Erbakan büyük sanayici ve tüccarlara karşı Anadolu tüccar ve küçük sanayicilerini savundu 25 Mayıs 1969'da TOBB başkanlığına seçildi Adalet Partisi (AP) hükümetinin seçimleri iptal etmesiyle 1969'da başkanlıktan ayrılmak zorunda kaldı.
Erbakan 1969'da Adalet Partisi'nden (AP) milletvekili adaylığı Demirel tarafından veto edildiği için Konya'dan bağımsız milletvekili seçildi. 1970'te 17 arkadaşıyla Milli Nizam Partisi'ni (MNP) kurdu. parti 12 Mart 1971 Askeri Müdahalesi'nde laikliğe aykırı iddiasıyla kapatıldı;

Erbakan, MNP'nin kapatılmasından sonra İsviçre'ye gitti 1973 te Türkiye'ye döndü. Türkiye'ye* Süleyman Demirel'in Adalet Partisi oylarını bölmek amacıyla Hava Kuvvetleri Komutanı Muhsin Batur ile Orgeneral Turgut Sunalp tarafından Türkiye'ye getirildiği iddia edildi.

Erbakan 1972'de MNP kadrolarıyla Milli Selamet Partisi'ni* kurdu. 1973 de Milli Selamet yüzde 12 ile 48 milletvekilli kazandı. Seçimlerden hemen sonra Bülent Ecevit'in liderliğindeki CHP ile MSP arasındaki koalisyon hükümetinde devlet bakanı ve başbakan yardımcısı oldu.

Erbakan Kıbrıs Harekâtı'nı savundu.adanın ele geçirilmesi konusunda Ecevit ile görüş ayrılığına düştü.1974'de hükümet dağıldı.1975'te AP MSP MHP ile CGP arasında kurulan Milliyetçi Cephe Hükümeti'inde devlet bakanı ve başbakan yardımcısı oldu.

1977 Genel Seçimleri'inde Milli Selamet in milletvekili sayısı yarıya düşerek 24'e geriledi. 1977'de AP, MSP ve MHP koalisyonuyla kurulan II. Milliyetçi Cephede erbakan yine devlet bakanı ve başbakan yardımcısı oldu.

Erbakan Adalet Partisi'nin 1979'da kurduğu azınlık hükümetini dışardan destekledi. 6 Eylül 1980'de partisinin Konya'da düzenlediği Kudüs Mitinginin 12 Eylül Askeri müdahalesi'nin sebeplerinden birisi olduğu söylenmiştir.

12 Eylül'de Erbakan İzmir Uzunada'da gözaltında tutuldu. 15 Ekim 1980'de 21 MSP yöneticisiyle 'MSP'yi illegal bir cemiyete dönüştürmek ve laikliğe aykırı davranmak' suçlamasıyla tutuklandı. 24 Temmuz 1981'de serbest bırakıldı. 1983'te hüküm Askeri Yargıtay'ca bozulduktan sonra beraat etti.

Erbakan 1982 Anayasasında 10 yıl siyaset yapma yasağı aldı.1987 de siyasete döndü. 1987'de Refah Partisi genel başkanı seçildi. Refah Partisi'nin Milliyetçi Çalışma Partisi ve Islahatçı Demokrasi Partisi'yle* ittifak kurduğu 1991 seçimlerinde Konya'dan milletvekili seçildi.

Milli Görüş Hareketi nin en büyük başarısı 1995 te Refah Partisi, aldığı yüzde 21,37 oy oranıyla kazandığı 158 milletvekili ile birinci parti oldu. DYP ile Anavatan Partisi ANAP arasında kurulan koalisyon hükümetinin istifasından sonra DYP ile kurduğu REFAHYOL hükümetinde, erbakan başbakan olarak göreve başladı.

Erbakan Koalisyon başbakanı olduğu 1996-1997 arası 1 yıllık dönemde Türkiye ekonomisi %7,5 oranında büyümüş ve Türkiye'nin GSMH'si Dünya toplamının binde 11,96'sınden binde 12,37'sine yükselmiştir.Yapılan reformlarda,havuz sisteminin kurulması ve* Müslüman ülkeleri biraya getiren D8 oluşumu gösterilebilir.

Laiklik ve Atatürkçülük tartışmalarında, "post-modern darbe" olarak adlandırılan 28 Şubat ta Erbakan istifa ya zorlansa da teşebbüs başarıya ulaşamamıştır 1997 de Yargıtay Refah partisi'nin kapatılması için Anayasa Mahkemesi'ne dava açtı. Başsavcı Vural Savaş, partinin "laikliğe aykırı hale geldiğini ve ülkeyi* iç savaşa sürüklediğini" belirtti.

Davalar devam ederken Erbakan, başbakanlık görevini Tansu Çiller'e devretti Cumhurbaşkanı Demirel yeni hükümeti kurma görevini, Tansu Çiller'e değil, Mesut Yılmaz'a verdi. 55. Hükûmet ANASOL-D Mesut Yılmaz liderliğinde Anavatan Partisi, Demokratik Sol Parti, Demokrat Türkiye Partisi koalisyonu ile kuruldu.

kapatma davasında Anayasa Mahkemesi 1998'de Refah Partisi'nin kapatılmasına Erbakan'ın da olduğu 6 kişiye 5 yıl süreyle siyaset yasağı getirilmesine karar verdi. Refah Partisi'nin kapatılmasıyla Milli Görüş çizgisindeki Fazilet Partisi kuruldu, partinin başına İsmail Alptekin, ardından Recai Kutan getirildi.

1998 e doğru Fazilet Partisi'nde Necmettin Erbakan'a yakın olan ve "ak saçlılar" ya da gelenekçiler" olarak tanımlanan kanat ile Erdoğan'ın temsil ettiği yenilikçiler arasındaki gerilim tırmanmaya başladı14 Mayıs 2000 FP 1. Kongresi'nde, yenilikçi Abdullah Gül 521, Recai Kutan 633 oy aldı. Haziran 2001'de Milli Görüş Hareketi bölündü.

Milli görüşün bölünmesiyle gelenekçi kanat Recai Kutan başkanlığında Saadet Partisi'ni "yenilikçiler" ise Erdoğan liderliğinde Adalet ve Kalkınma Partisi'nde örgütlendiler.Erbakan,"Kayıp Trilyon Davasında evrakta sahtecilik" suçundan 2 yıl 4 ay hapis cezasına mahkûm edildi.

Erbakanın 2002 deki milletvekilliği başvurusu YSK tarafından reddedildi. 5 yıllık siyasi yasağı 2003'te sona eren Erbakan, 2003'te Saadet* Genel Başkanlığına seçildi. 2003'te Kayıp Trilyon Davası"nda mahkumiyeti kesinleşen Erbakan 30 Ocak 2004'te Saadet Partisi Başkanlığından ve üyeliğinden ayrıldı.

Erbakan’ın "Kayıp Trilyon Davasında aldığı hapis cezası Ceza Kanunu’nda yapılan değişiklik uyarınca* 2008'de ev hapsine çevrildi. Erbakan ev hapsini çekerken sürekli hastalık’ raporu doğrultusunda Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından 19 Ağustos 2008’de affedildi.

19 Ocak 2011'de Erbakan ayağındaki damar iltihabından yoğun bakıma alındı taburcu edilmesinin ardından, solunum ve kalp yetmezliği sebebiyle kaldırıldığı Güven Hastanesi'nde tüm tedavilere rağmen solunum yetmezliğine bağlı, organ yetmezliği sebebiyle 27 Şubat 2011 sabahı şuurunu yitirerek komaya girmiş, sabah
11:40 ta yaşamını yitirmiştir.

Erbakan ın Vasiyetine uygun olarak devlet töreni tertip edilmemiş ve 1 Mart 2011 Salı günü Hacı Bayram Camii'nde sabah namazı kılındıktan sonra, cenaze İstanbul'a getirilerek öğlen* Fatih Camii'nde kılınan cenaze namazı sonrası Zeytinburnu Merkezefendi Mezarlığı'na defnedilmiştir.

Erbakanın Mezarına, sevenleri tarafından Türkiye'nin çeşitli bölgelerinden getirilen topraklarla birlikte Kudüs, KKTC ve Boşnak lider Aliya İzzetbegoviç'in mezarından getirilen topraklar serpilmiştir.

Erbakanın Cenaze merasimine Cumhurbaşkanı, Meclis Başkanı, Başbakan, Genel Başkanlar,* partililerin yanı sıra 60 ülkeden cemaat ve hareket liderleri ile temsilcileri katılmış, cenaze namazı iki milyonu aşkın kişi tarafından kılınarak, naaşı aile kabristanın da bulunduğu Merkezefendi Mezarlığı'na defnedilmiştir.

TBMM'deki Bütçe görüşmeleri her zaman en hararetli tartışmalara; eleştiri ve savunmalara sahne olmuştur. Liderler, hem hatiplik, hem de liderlik vasıflarını bütçe görüşmelerinde sergilemiş, en unutulmaz performanslarını bütçe görüşmelerinde ortaya koymuşlardır.

20171128_083505.png