Babam bunları diyor doğru mu?

Bu konuyu okuyanlar

Antilop14_

Öğrenci
Reaksiyon puanı
9
şarjda oynarsam bataryası bozulurmuş,şarjı bitmeden takarsam ve şarjı dolmadan çekersem batarya süresi çok azalırmış.merak ettiğimden soruyorum googleda net cevap bulamadım

atkaksoy501

Profesör
Reaksiyon puanı
4,070
Telefon için bu eski pillerde geçerliydi daha çok. Bilgisayar için ise evet sürekli şarjda çalıştırmak ömrünü belirgin bir şekilde azaltıyor. Şarjı bitene kadar değil de önerilen aralık yüzde 15lere düştüğünde şarja takmak ve yüzde 90 larda şarjdan çekmek diye biliyorum. Ama yıllardır telefonumu değişken aralıklarla şarja takıyorum. Bazen yüzde 50 iken takıyorum bazen yüzde 5 iken. Bazen yüzde 70te şarjdan çekiyorum bazen yüzde 100... Hiçbir sorun yaşamadım.

Dora

Dekan
Cezalı
Emektar
Reaksiyon puanı
9,728
Eski bataryalar için doğru. Yeni nesil bataryalar için tam bitmesi daha zararlı gözüküyor.
Evet, şarjda oynamak bir nebze zararlı olur. Enerji dolma ve boşalma işlemini aynı anda yapmaya çalışır. Aşırı ısınma olur ve yıpranır.

Ananim

Profesör
Reaksiyon puanı
2,398
şarjda oynarsam bataryası bozulurmuş,şarjı bitmeden takarsam ve şarjı dolmadan çekersem batarya süresi çok azalırmış.merak ettiğimden soruyorum googleda net cevap bulamadım
Eğer cihaz eski bir cihaz ise doğru ama son yıllarda çıkan telefonlar için bi sorun teşkil etmiyor

grbzz

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
9,768
Şarjda oynamak zararlı o kısım doğru. Çünkü zaten şarj olurken cihaz ısınıyor siz o esnada cihazla uğraşırsanız ekstra ısınacaktır. Isı da pile iyi gelmez. Ancak şarjı tamamıyla bitirmek ve doldurmak pile olumsuz etki yapar. En ideal kullanım %20-80 arasıdır. %100 olması bir nebze kabul edilebilir ama cihazı %0'a getirmek pile olumsuz etki yapar.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Eğer cihaz eski bir cihaz ise doğru ama son yıllarda çıkan telefonlar için bi sorun teşkil etmiyor
Öyle bir şey yok. Li-ion piller için de şarjda oynamak zararlıdır. Bunun pil türü ile bir alakası yok. Hızlı şarj varsa ki hele cihazı daha fazla ısındıracağı için pile daha da olumsuz etki yapar.

Antilop14_

Öğrenci
Reaksiyon puanı
9
Şarjda oynamak zararlı o kısım doğru. Çünkü zaten şarj olurken cihaz ısınıyor siz o esnada cihazla uğraşırsanız ekstra ısınacaktır. Isı da pile iyi gelmez. Ancak şarjı tamamıyla bitirmek ve doldurmak pile olumsuz etki yapar. En ideal kullanım %20-80 arasıdır. %100 olması bir nebze kabul edilebilir ama cihazı %0'a getirmek pile olumsuz etki yapar.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Öyle bir şey yok. Li-ion piller için de şarjda oynamak zararlıdır. Bunun pil türü ile bir alakası yok. Hızlı şarj varsa ki hele cihazı daha fazla ısındıracağı için pile daha da olumsuz etki yapar.
şarjda oynamak için açıkladığın gibi neden %20-%80 kullanım mantıklı açıklar mısın merak ettim teşekkürler bu arada

Son mesajlar