Kariyer Değişimi Ve Bazı Spesifik Sorular

Bu konuyu okuyanlar

F&T

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Herkese merhabalar , foruma az önce kayıt oldum ve yazılım hakkında bilgim sıfıra yakın diyebiliriz.
Soracağım bazı sorular büyük ihtimalle daha önce sorulmuş sorular olabilir , o yüzden bunları tek tek ele almak yerinde bütün bağlamında değerlendirirseniz sevinirim.

Öncelikle kendimden bahsetmem faydalı olur diye düşünüyorum , reklamcılık mezunuyum ancak reklam sektörünün tamamen yazılım üzerine dönmesini fark etmemle yazılıma ilgi duymaya başladım , sonra biraz araştırmayla aslında tam da yapmak istediğim şeyin bu olduğunu fark ettim.

Bunun üzerine bu yıl düzenlenen üniversite sınavına girdim ve bilgisayar programcılığı bölümü yazdım.
Şimdi daha önceki tecrübelerime dayanarak üniversitenin bana diploma dışında bir katkısı olmayacağını ve genel hatları ile beni yönlendirmekten öteye gitmeyeceğini tahmin edebiliyorum.

Kendim biraz araştırdım ancak maalesef ülkemizde çok yaygın olan 'ağzı olanın konuşması' hastalığı yüzünden
acayip bir bilgi kirliği ile karşılaştım.

Gene de genel hatları ile bahsedilen 2 unsur var ;

1.İngilizce
2.Matematik

Şimdi ingilizcem çok iyi veya çok kötü diyemem ancak makale çevirisi falan yapabiliyorum anladığım kadarıyla bu
yazılım için yeterli bir ingilizce.

Ancak matematik için maalesef aynı şeyi söyleyemem.Gene bilgi kirliliği sebebi ile bu konuda da net bir kanıya varamadım.

1-)Acaba yazılım için gerekli olan matematik ayrık matematik gibi ileri matematik mi yoksa algoritma mantığı mı ?

Eğer ayrık matematik gibi ileri konular içeriyorsa bunu telafi etmek için şimdiden çalışmaya başlayacağım , bu konuda kaynak önerilerine açığım.

2-)Algoritma ve programlama mantığını en düzgün şekilde nasıl öğrenebilirim ?
Kitapları ve online kurslardan birkaç tanesine vakit ayırdım ve inceledim ancak çok teorik ve basit şekilde
değinmişler , kompleks projeler için yeterli seviyeye taşıyabilecek içeriklere sahip değiller.Algoritma ve programlama mantığını en sağlam şekilde kavrayabilmek için hangi kaynaklardan faydalanmalı ya da ne yapmalıyım?

3-)Her yazılım dilinin kendine özgü dinamikleri olduğunun farkındayım , ancak tüm platformlar için yazılım yapmamızı sağlayan xamarin gibi platformlar ne kadar kullanışlıdır?
Yani sadece c# öğrenerek tüm platformlarda çalışabilecek uygulamalar gerçekten yapılabilir mi yoksa bunlar tanıtımı güzel yapılmış ancak işe yaramaz platformlar mıdır?

4-)Yazılım alanında diplomanın önemi nedir? Bir kısım insan çok nemli derken bir kısmı hiç bir önemi yok diyor.
Diploma önemli midir , önemli ise bilgisayar programcılığı diploması bir işe yarar mı ?

5-)Kendi uygulamalarımızı yaparak ciddi kazançlar elde etmemiz mümkün mü yoksa bunlar sadece teşvik amaçlı masallar mı?

6-)Anladığım kadarıyla bir proje yapmak için gerekli adımlar ;

a.Algoritma oluştur
b.kodla
c.pazarla

şeklinde ilerliyor dolayısı ile ben ;

a.Algoritma öğren
b,yazılım dili öğren
c.proje yap

şeklinde yazılımı öğrenebileceğimi düşünüyorum.

Bu düşünce doğru bir düşünce midir , eğer yanlışsa yanlış düşündüğüm kısım veya algoritmadan önce şunu öğren / yazılım dilinden önce şunu öğren diyebileceğiniz durumlar var mıdır?

Bunlar dışında neyi tavsiye edersiniz?

Çok fazla soru sorduğumun farkındayım , ancak bunları gerçekten öğrenmek için soruyorum , umarım anlayışla karşılar ve cevap verirsiniz.
Şimdiden teşekkür ederim.

sedatistan

Asistan
Reaksiyon puanı
114
Okumaya üşendim ama merak ettim öğrenebildin mi?

_emre_emre_

Profesör
Reaksiyon puanı
2,265
öncelikle yazılım öğrenmeye python ile başla; hem işlevseldir hem de kolaydır. Ama pythonda aşırı gelişmesen de olur; onun yerine çalışmak istediğin yazılım dalı(web tasarım, oyun geliştiriciliği, program geliştirilicği) hakkında programlama dili öğrenmelisin.

Web Tasarım : (önce) HTML,CSS (sonra) Php,Javascript

Oyun geliştiriciliği : C Dilleri(C# ve C++ Özellikle. Zaten bir c dilini öğrenince diğeri aşırı basit oluyor.) , (C Dillerinden Sonra) Java

Diğerleri İçin Temel Olarak Gerekenler : Java, C dilleri, Python

Son mesajlar