Öneri Bölümü Bırakmak mı? Dışarıdan Hazırlanmak mı?

Bu konuyu okuyanlar

Həyat Qatarı

Öğrenci
Katılım
4 Ekim 2021
Mesajlar
53
Reaksiyon puanı
28
Puanları
18
Yaş
22
Öncelikle herkese merhaba, fikir edinmek adına bu hesabı yeni açtım, çünkü içinde bulunduğum bu sıkıntılı durumdan dolayı böyle platformlarda çeşitli insanların fikirlerini de dinlemek istiyorum. Konuya geçecek olursam;

Ben, iki defa üniversite sınavına girmiş birisi ve lise sonuncu sınıfta başlayan yazılım merakıyla, ilk sene üniversite sınavında bilgisayar/yazılım mühendisliği tutturamamış biri olarak şansımı tekrar deneyip 1 sene daha sınava hazırlanıp tekrar aynı sonucu alıp ön lisans bölümü olan Bilgisayar Programcılığı bölümünü tercih ettim. 2 yıllık bir bölüm. Bölümün 1.yılı full uzaktan eğitim olarak geçti. Bölümde verilen aşırı temel ve yetersiz eğitimler yüzünden önce okuldan soğudum, okulda 1 sene boyunca verilen eğitimin, kendi çalışmalarımla 1-2 ay gibi kısa bir sürede öğrendiğimi fark ettim/deneyimledim. Hal böyle olunca bu okulun boş bir okul olduğunu ve zaman kaybı olduğunu, bana hiçbir şey katmayacağını anladım. Ve bu dediğimin yine arkasındayım, 1 hafta önce okullar açıldı, ilk iki hafta online olacak, sonra malum okulun olduğu şehre gideceğim. Bu dönem verilen dersler yine temel ve yetersiz. Geçen sene gördüğümüzü C# console dersinin aynısını bu dönem yine tekrar olarak gösteriyorlar. OOP kısmına bahar döneminde geçecekmiş hoca. Onun dışında Visual Basic adlı milattan kalma bir dille Windows Form uygulaması dersi görüyoruz okulda. Ben C# ile 1 ayda çok iyi Windows Form uygulaması yazabilecek seviyeye geldim, okulda 1 dönem sadece bu saçma sapan şeyle vakit kaybedeceğim. Okulun saçmalığını anlatsam bitmez arkadaşlar. O yüzden esas konuya girmek istiyorum.

Bu bölümü bırakma kararı aldım, önümde birkaç alternatif var, ya bu bölümü bırakıp, evde kendi başıma kendimi yazılıma odaklayıp full yazılım çalışacağım. Web kısmında kendimi geliştireceğim (Temel HTML&CSS bilgim var). Bu riski alacağım, ya da bölümü bırakıp, artık yazılımı da bırakıp, bu alandan tamamen kendimi soyutlayıp yurt dışı işlerine veya devlet memuru olmak/bekçilik/zabıtalık/ gibi şeylere yöneleceğim.

3 yıldır yaz aylarında gittiğim bir fabrika var. Orda çalışıyorum her yaz. Açıkçası işi de öğrendim, makineyi falan öğrendim sayılır, şu an oraya sigortalı girsem hiç zorlanmadan yapabileceğim ve çok da iyi ortamımın olduğu bir yer. Ama bir ömür boyu da fabrika çekilmez. Fazla mesaisi olan bir yer değil, dolayısıyla alacağım para ancak kendime yetecek bir para.

Yaşım 19, yakında 20 olacağım, askere kadar bu işte çalışıp, birikim yapıp, o süre zarfında İngilizcemi geliştirip, askerden sonra yine üzerine bir şeyler katarak yurt dışına çıkmayı planlıyorum ama bu riskli bir iş gibi. Çünkü mesleğim yok ve orda ne yapacağımı bilmiyorum, gidersem çok zorlanırım orası kesin, böyle bir durumda yurt dışına çıkmak mantıklı mı mantıksız mı? Bu konu hakkında sizin fikriniz veya referans olabilecek bir video varsa burada paylaşabilirsiniz.

3.alternatif olarak da bekçilik/zabıta/devlet memuru gibi şeyleri araştırmaya başladım, bu konu hakkında detaylı bilgi edinebileceğim bir video, referans varsa onu da paylaşabilirsiniz.

Artık yazılımdan ciddi manada soğudum, hevesle başladığım bölüme, derslerin basitliği ve yetersizliği ve okulun zaman kaybı olması yüzünden hevesim kırıldı. Şu an en iyi ihtimal kendimi eve kapatıp deli gibi yazılım çalışmak gibi. Siz ne düşünüyorsunuz? Sizce 1 sene daha sabredip diplomayı almak için o bölümde okusam mı? yoksa boşuna orda zaman kaybetmeyip, kendi çalışmalarımla bir şeyler öğrenmek mi? Okulu bıraksam diplomam olmayacak, alaylı yazılımcı olacağım, ama ülkemizde "DİPLOMA" denen şey, Müslüman olmak için sünnet olmak zorunluluğu gibi bir saçmalık gibi bir şey yani. Ailem ısrarla diplomanı al diyor, ama ben o 1 sene boyunca kendimi geliştiremeyeceğim. Yurt interneti zaten 16GB kotalı ve yavaş, 7 dersin 2si online olacak, ek olarak okuldan sonra yazılım öğrenmeye yine online kurslardan devam edeceğim, bunun için 16GB internet yetmeyecek. Evde kendi sınırsız internetim ile daha rahat bir ortam daha mantıklı şahsen.

Tüm bunları düşündükçe, ülkenin köklü üniversitenden diploma alınmadıktan sonra, 2 yıllık bir bölümün diplomasını almışım/almamışım çok mü önemli? Bu diplomanın bana ne gibi bir artısı olacak ki? Çok yazdıysam kusura bakmayın lakin cidden çok doldum ve gerçekten naçizane tavsiyelerinize ihtiyacım var. Cevap veren herkese şimdiden teşekkürler diliyorum.
 

Son mesajlar

Üst