ATI Radeon HD 5970 İnceleme

Ordo ab chaO

Profesör
Reaksiyon puanı
42
AMD'nin büyük başarı yakalayan DirectX 11 destekli HD 5000 serisinin en üst modeli test merkezimizi ziyaret etti. Çift grafik işlemcili ATI Radeon HD 5970'i enine boyuna test ettik.

Ekran kartı pazarında son birkaç aylık dönemde büyük değişiklikler oldu. Her şey Microsoft'un Windows 7 ile beraber yeni DirectX'i sunacağını açıklamasıyla başladı. DirectX 11, grafik teknolojisine birçok yenilik getirdi. Daha asıl potansiyelini göremediğimiz bu yeni DirectX, beraberinde yeni donanımlara ihtiyaç da getirdi.
21260972103.jpg

AMD'nin yeni amiral gemisi
Ekran kartı pazarının devlerinden AMD/ATI, DirectX 11 konusunda rakibi NVIDIA'dan çok daha hızlı davrandı. DirectX 11 resmen piyasaya çıkmadan bir ay önce buna destek veren ilk kartlarını piyasaya süren AMD, şu anda DirectX 11 destekli kartlar konusunda piyasada rakipsiz konumda. Üst seviye HD 5800 serisi ile başlayan HD 5000 ailesine daha sonra orta seviye HD 5700'ler ile devam etti. Bu iki seri de gösterdikleri performans ile beğeni toplamasını bildi.

NikeSteeL

Dekan
Reaksiyon puanı
131
Bu Fiyatla Ortalama Üstü Bir Bilgisayar Alınır Zaten

Aşırı Pahalı

Erdem-FB

Dekan
Reaksiyon puanı
28
Aşırı pahalı ya üstün pc toplayanlar kullanabilir.

Miroğlu

Dekan
Reaksiyon puanı
31
Olağanüstü mükemmel ekran kartı ama fiyatı çok pahalı bunu alsam bile benim kasaya sığmaz çok büyük kullanmak için kasayı değiştirmem gerekir...

ALMİ

Profesör
Reaksiyon puanı
60
Bu Fiyatla Ortalama Üstü Bir Bilgisayar Alınır Zaten

Aşırı Pahalı
Fiyat normal böyle bir kart için.Ben :D i7,GTX 295 i sattım 4 e
Gittim i5,5870 aldım tabi 5970 e para yetmedi ama performans normal

ATİ mi.... AT çöpe Gitsin
Bende eskiden böyle düşünürdüm.Ama ATI aştı artık DX 9 da ATI öndeydi.DX 10'da sönük kaldı.DX 11 de yine ATI konuşuyor:D

onn.off

Asistan
Reaksiyon puanı
3
ATİ Nvidia yı taklit edttiği için hiç bir zaman lider kalamaz
tıpkı AMD nin İnteli taklit ettiği gibi . kendimizi kandırmayalım
o yüzden ATİ mi... at çöpe gitsin

zuvay nidya

Doçent
Reaksiyon puanı
8
selam arkadaslar,
önce sunu belirtmek isterim ki ati suan gercekten iyi bir is cikardi ve suan karti kullaniyorum bundan önce 3 way sli gfx295 ile oynuyordum ve simdi ise iki tane 5970 aldim i 7 975 extreme ve 8 gb dominator ddr3 bir collermaster haf 932 kasanin icnde,tabiki bu yüksek perfomansa ulasmak icin ise buyuk bir enerji kaynagi gerekiyor ocz 1500 wattlik enerji gucu takili.önceki bilgisayarda ki perfomansa bakarsan inanilmaz.3d markt ile resident evil 5 test ettim.eski kart ise 32100 puan aldi gpu ile simdi ise 42000 puan aldi 5970,cpu puan i ise eski 21800 simdi ise 2800 dayndi toplam puanlama ise eski kart 33100 aldi ve yenisi ise inanilmaz tam tamina 46000 dayandi.ve gayet memnun kaldim.am sunu belirtmekte faydasi var.
nvidia bu durumda bos durmaz ve inaniyorum ki ati den daha iyisini cikarmak icin cabalasiyorlar senye gelir.benim kaanattim ise nvidia seneye öne gecer puanlamada cünkü onlarda bir avantaj var oda laboratorlrinda ise ati yi parcalanmis halde didik didik inceleniyor ve ona göre hem bilgi sahibi oluyorlar hemde daha iyisini etmeye gayret icindeler.
ama simdi ise gercekten cok memnunum.insallah bu yeni cikacak olan oyunlar en az 4-5 se dayanir bence yoksa cepteki para yazik olur iki tane 5970 ise 1200 € mal oldu toplam fiyati ise 4600€ euro tuttu.

kasa collermaster haf 932
ana kart asus rampage formula
cpu intel i7 975 extreme
cpu sogutucu ise noctua nh d14
ddr3 ram ise corsair dominator gt 8gb 2000mhz
2* radeon ati hd 5970 ddr5 2 gb (vapor sogutucusu var eski sogutucu degistirildi)
kingston ssd 256gb (isltim systemi icin)
2* 1T hdd seagate barracuda 7.11
guc kayngai 1500watt ocz
okuyucu ise lg gh22
samsung 162d (oyun OKUMA icin)
klaviye ile fare RAZER lycossa ile mamba
ekran ise PACKARD BELL 242 ws 24" full hd
isletim systemi ise
windows 7 Ultimate 64 bit

ALMİ

Profesör
Reaksiyon puanı
60
Peki ATI,NvidiA yı bu durumda nasıl taklit edebilir.Biraz düzgün konuşun yahu:D Taklit edilseydi binlerce dava çıkardı:D:D:D AMD ise Intel i değil.Intel AMD yi taklit ediyor.Örneğin Virtualazition ve x86x64 gibi

whatever

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
her bi b*k var da hdmi niye yok diye sormak istiyorum burdan ati yetkililerine.

SrK!

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
amd phenom II 965 be olan sisteme bu kartı taktım. sürücü problemi dışında hiçbir problem yok. fan sesi çıkmıyor neredeyse oyunlarda 70 dereceyi geçmiyor. ati işe yaramaz at çöpe diyen adama sen at birader diyorum sadece. 64bit mimarisi ve işletim sistemleri kimin öncülüğünde bukadar yaygınlaştı düşünmek gerek.

NikeSteeL

Dekan
Reaksiyon puanı
131

Sen Biraz Teknolojiden Uzaksın Anlaşılan

Directx 11 Destekli Kartı ilk ATI çıkardı İlk Duyuruyuda ATI Yaptı!
ATI ekran Kartları Performans Kartladır NVIDIA Yaklaşamadı Bile HD5XXX Kartlarına

Kim Kimi Taklit Ediyor Acaba :)

zuvay nidya

Doçent
Reaksiyon puanı
8
selam arkadaslar,ya ne bu taklit meselesi,ben taklit edildi demedim.sadece insan rekabetteki dostunu yakindan biraz tanimak icin bu yöntemlere basvurur neyi var neyi diye.ama onlardan calinti bunlardan görme diye birsey yok sonucunda gpu farkli bazi üretimler ise sirketlerin kendisne bagli ortak olmasi icin ancak hic kimse birsey bilemez yarinin ne olacagi ancak yarinlarin icin kendini guvene alabilirsin ne maalum bakarsin nvidia ipin ucunu götürüyor ben de suan ati kullaniyorum ama sonucta demek degildir ki ati en iyisi ve daimaa iyisi olacak.ati cöpe at kardesime de bir uyari.sen galiba butcen yetse de yetmeseede sen kesin bu karta sahip olamadin ve olmiyacaksinda cünkü sende bir keren oyuncu tipi yoktur sen git sadece 20 dolarlik ekran kartlarina ile office ne calis...

utku5959

Asistan
Reaksiyon puanı
0
selam arkadaslar,
önce sunu belirtmek isterim ki ati suan gercekten iyi bir is cikardi ve suan karti kullaniyorum bundan önce 3 way sli gfx295 ile oynuyordum ve simdi ise iki tane 5970 aldim i 7 975 extreme ve 8 gb dominator ddr3 bir collermaster haf 932 kasanin icnde,tabiki bu yüksek perfomansa ulasmak icin ise buyuk bir enerji kaynagi gerekiyor ocz 1500 wattlik enerji gucu takili.önceki bilgisayarda ki perfomansa bakarsan inanilmaz.3d markt ile resident evil 5 test ettim.eski kart ise 32100 puan aldi gpu ile simdi ise 42000 puan aldi 5970,cpu puan i ise eski 21800 simdi ise 2800 dayndi toplam puanlama ise eski kart 33100 aldi ve yenisi ise inanilmaz tam tamina 46000 dayandi.ve gayet memnun kaldim.am sunu belirtmekte faydasi var.
nvidia bu durumda bos durmaz ve inaniyorum ki ati den daha iyisini cikarmak icin cabalasiyorlar senye gelir.benim kaanattim ise nvidia seneye öne gecer puanlamada cünkü onlarda bir avantaj var oda laboratorlrinda ise ati yi parcalanmis halde didik didik inceleniyor ve ona göre hem bilgi sahibi oluyorlar hemde daha iyisini etmeye gayret icindeler.
ama simdi ise gercekten cok memnunum.insallah bu yeni cikacak olan oyunlar en az 4-5 se dayanir bence yoksa cepteki para yazik olur iki tane 5970 ise 1200 € mal oldu toplam fiyati ise 4600€ euro tuttu.

cpu intel i7 975 extreme
2* radeon ati hd 5970 ddr5 2 gb (vapor sogutucusu var eski sogutucu degistirildi)
guc kayngai 1500watt ocz
okuyucu ise lg gh22
isletim systemi ise

parasal kaynaklarınız sağlam herhalde :) bir bilgisayara okadar para vermek gerçekten ilginç ama benimde imkanım olsa bende verirdim :D

YellowRed

Rektör
Reaksiyon puanı
27
zuvay nidya, sistemine hayran kaldım. darısı benim de başıma. ama bana bir tane 5970 yeter. :p

karta gelince gerçekten canavar. parası da o düzeyde bir kart için fazla değil. eğer nvidia yapsaydı aynı kartı (ki ferminin fiyatını da görücez) daha pahalı olurdu eminim.

güç tüketimine gelince, gülü seven dikenine katlanır. o karta 1300 tl veren kişi güç kaynağına vereceği paraya da acımaz zaten. adamlar 40 nm üreterek üzerlerine düşeni yapmışlar. :)

whatever

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
zuvay nidya, o sisteme aylık ne kadar elektrik faturası geliyor öğrenebilir miyim?

zuvay nidya

Doçent
Reaksiyon puanı
8
selam arkadaslar,
ben kendim electronic arts kölne /almanyada calisiyorum ve benim meslegim ise GRAFIK ve video Programmlari yapiyorum,acikcasi oyun konsollara ve pc icin.bu yüzden bu bilgisayara topladim bizim sirket genelde apple ile calisir.ama ben apple sevmedigim icin kendi bilgisayarimi toplayip hem isimi görüyorum hemde oyunu oynuyorum.
almanyada aylik elektrik gaz su icin 206€ ödüyorum.gecen senelere bakinca artti (180€) sene sonuna gelince ise 1600 euroluk bir fatura geldi.yani burda her 12 ayda sabit 206€ euro ödicem.sene sonuna gelince ise hesplaniyor,ya fazla ödemis olsam onlar bana yada ben az ödemis olsaydim ben sene sonuonlara ödemek zorunda kaliyorum.

Abdurahman

Profesör
Reaksiyon puanı
8
selam arkadaslar,

cpu intel i7 975 extreme
guc kayngai 1500watt ocz
okuyucu ise lg gh22
isletim systemi ise

böyle bir bilgisayarımın olması için neler vermezdim... güle güle kullan agam :)